موسسه وکیل تلفنی

 • زهرا صبوری زهرا صبوری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲:۱۴:۳۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • زهرا صبوری زهرا صبوری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱:۵۵:۲۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۱:۴۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۷:۱۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴:۱۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۵۸:۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۳:۵:۴۲ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۶:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • مهدی ملک مهدی ملک گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۱:۲:۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • سعید پارسافر سعید پارسافر گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۰:۱۵:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی طلاق

مشاوره حقوقي طلاق

اصطلاح طلاق از ریشه عربی به معنی گشودن گره می باشد و با مفهوم پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسر ها از هم می باشد. البته طلاق اجتماعی و طلاق روانی هم وجود دارد ولی در اینجا فقط به طلاق قانونی پرداخته می شود.

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

بریده ای از سخنان بانوان وکیل ما در خصوص طلاق

 

"ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"یکی از کارهای لازم قبل از استخدام و حتی قبل از انتخاب شغل، اخذ مشاوره حقوقی امور استخدامی است. امور اداری و استخدامی با توجه به شرایط قانونی و اجتماعی هر کشور پیچیدگی خاص خود را دارد؛ آشنایی از حقوق طرفین، تا حد بسیار زیادی به افراد کمک می ­کند که خود را از مسائل و مشکلات حقوقی آتی، تحمیل هزینه و زمان و پیگیری­های قضائی برهانند؛ برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی در امور استخدامی کافیست تا تصویرک زیر را لمس نمایید"

 

 

کاربرد مشاوره حقوقی برای طلاق از طرف زوجه

زن در قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده حق طلاق را ندارد و به  هین خاطر برای گرفتن طلاق از همسر خویش لازم است فرایند زندگی زوجه با شوهر بررسی و از لحاظ حقوقی برای طلاق اعتبار سنجی گردد و به  عبارت دیگر بررسی گردد که آیا در این زندگی چه مشکلاتی وجود دارد که برای ایشان حق طلاق از نوع عسر حرج وجود دارد یا خیر؟ یا شرط ضمن عقد نکاح همان شروط دوازدگانه که در سند نکاحیه زوجه قید گردیده است برای آن شرط محقق شده است یا خیر؟

 

getiing divorced advices

کاربرد مشاوره حقوقی طلاق برای طرفین

 

برای این موضوع لازم است قبل از هرگونه اقدام احساسی و خودسرانه برای نگارش دادخواست و اقامه دعوی به خواسته طلاق، اخذ مشاوره حقوقی با وکیل متخصص خانواده و یا وکیل متخص طلاق اجباری می باشد، گاهاً خانمی برای رهایی از قید زوجیت بدون مشاوره حقوقی طلاق اقدام به اقامه دعوی به خواسته طلاق می کند و بعد از چند سال رسیدگی بعلت عدم مشاوره حقوقی طلاق دعوی ایشان در محکمه طلاق پذیرفته نمی شود برای اینکه یک دعوی طلاق دارای ساختار درست باشد حتما قبلا از نگارش دادخواست طلاق از وکیل متخصص در حوزه دعاوی خانوادگی مشاوره حقوقی طلاق اخذ نمایید.

در وکیل تلفنی برای ارایه مشاوره حقوقی ارزش به کاربران داده که هر کاربری در هر ساعت از شبانه روز می توانند از وکیل متخصص در زمینه خانواده مشاوره حقوقی تلفنی در مورد طلاق و هزاران مورد دیگر اخذ نمایند.

 

کاربرد مشاوره حقوقی طلاق برای زوج

در قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 مرد می تواند هر زمانی زنش را طلاق دهد و برای اجرای صیغه طلاق مرد باید طبق ماده 29 قانون حمایت از خانواده کل حق و حقوق مالی زوجه یعنی زنش را نقداً پرداخت نمایند؛ به عبارت دیگر مرد برای طلاق زنش تا گرفتن رای و یا گواهی عدم امکان سازش مشکلی ندارد ولی برای اجرای مفاد رای طلاق قانون گفته مرد باید کل حقوقی مالی زن را  از جمله  مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زندگی و نفقه ایم عده زنش را نقداً و قبل اجرای صیغه طلاق پرداخت کند.

آیا با این روش فردی که با همسرش به  هر دلیلی تفاهم اخلاقی برای ادامه فرایند زندگی ندارند مقدور می باشد؟ آیا راهکاری برای این موضوع در قانون پیش ببینی شده یا خیر؟ برای اینکه جواب درستی دریافت نمایید، لازم  است حتماً مشاوره حقوقی طلاق از وکیل متخصص طلاق داشته باشید، چرا که اجرت المثل و نحله ایام زوجیت و نفقه ایام عده و مهریه از متفرعات لاینفک دعوای طلاق است که باید مورد لحوق حکم واقع شود.

 

نمونه مشاوره حقوقی طلاق و سوال و پرسش در خصوص پرونده طلاق و پاسخ مشاورین حقوقی متخصص طلاق 

تعیین حقوق مالی زوجه در دادگاه تجدیدنظر در صورت صدور  حکم طلاق

 • پرسش: در صورتی که زوج از دادگاه تقاضای طلاق کند و حاضر به پرداخت حق و حقوق زوجه باشد و از طرفی زوجه نیز تقاضای حق و حقوق از جمله نفقه ایام گذشته، اجرت المثل و غیره را بکند و دادگاه بدوی فقط نسبت به خواسته طلاق گواهی عدم امکان سازش صادر نماید ولی در مورد بعضی از حقوق مالی زوجه با این که مورد تقاضا بوده اظهارنظر نکند، سپس پرونده به لحاظ اعتراض به دادگاه تجدید نظر ارسال کرد دادگاه تجدید نظر چه تکلیفی دارد؟
 • پاسخ: به استناد تبصره ۳ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در دفتر زوج مکلف به تأدیه حقوق شرعی و قانونی زوجه (اعم از مهریه، نفقه، جهیزیه و غیر آن) به صورت نقد است و تبصره همان قانون تعیین اجرت المثل کارهایی که شرعاً به عهده زوجه نبوده را در صورت درخواست و داشتن شرایط مندرج در ذیل همان تبصره از تکالیف دادگاه می داند. بند (ب) تبصره ۶ در صورت نداشتن شرایط استحقاق اجرت المثل، تعیین نحله را از طرف دادگاه الزامی دانسته است. در مورد پرسش درخواست طلاق از طرف مرد بوده و زوجه نیز حقوق خود را درخواست کرده است دادگاه بدوی در این قسمت اظهار نظری نکرده و تنها اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش کرده به این ترتیب با توجه به این که خواسته در دادخواست تقدیمی، صدور گواهی عدم امکان سازش بوده، اصل رأی که همانا صدور گواهی است به طور صحیح اصدار یافته است. دادگاه تجدیدنظر با تأیید رأی رأساً میتواند حقوق زوجه را تعیین کند، این رأی قابل فرجام خواهی است و با عنایت به ماده ۳۸۶ قانون آیین دادرسی مدنی زوجه می تواند در صورت داشتن اعتراض از اجرای آن نیز جلوگیری کند تا رأی قطعی از مرجع عالی صادر شود و حق زوجه در این قسمت نیز تضییع نشود.

 

 مشاوره حقوقی طلاق در خصوص الزامی بودن ثبت ازدواج موقت

 • پرسش: با عنایت به مفاد 21 قانون حمایت خانواده مصوب 1/12/91 که به ثبت ازدواج موقت را در مورد مشروحه در بندهای سه گانه الزامی اعلام کرده، آیا زوج هایی (مردهایی) که دارای همسر دائمی می باشند می توانند به استناد ماده مذکور را ساً با مراجعه به دفاتر رسمی ازدواج واقعه ازدواج موقت را به ثبت برسانند و یا اینکه نیاز به حکم دادگاه دارند؟
 • پاسخ: الزام قانونی زوجین به ثبت ازدواج موقت در موارد سه گانه مذکور در ماده 21 قانون حمایت خانواده مصوب اسفندماه 1391، نافی لزوم اخذ اجازه مرد متأهل برای ازدواج دوم اعم از موقت یا دائم موضوع ماده 16 قانون حمایت خانواده مصوب 1353 نیست بنابراین ثبت ازدواج موقت مرد متاهل در موارد یاد شده فوق مستلزم اخذ اجاره دادگاه است، که البته می توانید برای درک بیشتر این پاسخ حقوقی با یک وکیل به صورت تلفنی تماس بگیرید.

 

مشاوره حقوقی طلاق ویژه عقد دائم و عدم کارایی آن در عقد موقت 

 • پرسش: خانمی با ارائه مدارک مثبته مبنی بر صیغه 99 ساله تقاضای طلاق از این مرجع قضایی نموده علی هذا با عنایت به ماده 1075 قانون مدنی و اختلاف نظر مراجع عظام در باب تلقی این موضوع به عنوان عقد دائم یا موقت مقتضی است نسبت به ارشاد این دادگاه در نحوه رسیدگی خواسته مزبور اقدام شایسته مبذول فرمایید.
 • پاسخ: با عنایت به ماده 1075 قانون مدنی مبنی بر اینکه (نکاح وقتی منقطع است که برلی مدت معینی واقع شده باشد)چنانچه در عقد ازدواج مدت ذکر شده ولو طولانی باشد متعه است. از طرفی به موجب ماده 1139 قانون مدنی ،طلاق مخصوص عقد دائم است و زن منقطعه با انقضاء مدت یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج می شود. در عین حال چنانچه در مواردی زوجه منقطعه با عسر و حرج روبرو شود و این موضوع بر دادگاه ثابت گردد، در این صورت دادگاه می تواند با توجه به ملاک ماده 1130 قانون مدنی حکم به اجبار زوج به بذل بقیه مدت ازدواج موقت صادر نماید.

 

انعقاد عقد دائم قبل از اتمام مدت عقد موقت

 • پرسش: زنی مدعی زوجیت دائم نسبت به مرد است مرد در دفاع اظهار می دارد که این زن ابتدا زوجه موقت اینجانب بوده است و با توافق عقد را تبدیل به دائم نمودیم پس از تبدیل من متوجه شدم که چون عقد دائم قبل از انقضاء مدت عقد موقت بوده و بذل مدت هم نکرده بودم بر این اساس عقد دائم باطل و عقد موقت هم چون زمان آن سپری شده بر این اساس هیچ عقله ای بین من و این خانم نیست بر فرض صحت ادعای زوج آیا عقد دائم لاحق باطل است؟
 • نظر اکثریت
  • عقد ازدواج دائم باطل است زیرا نتیجه عقد ازدواج ایجاد علقه زوجیت و محرمیت و سایر آثار است که با عقد موقت حاصل شده بوده است و جاری نمودن صیغه عقد دائم در واقع تحصل است که امری باطل استا این نظر متکی به فتاوی فقهای عظام از جمله امام (ره)در تحریر الوسیله است که می فرماید:کسی که در عقد انقطاعی مردی است آن است مرد نمی تواند قبل از تمام شدن مدت عقد دوباره او را برای ابد و یا برای مدت دیگر تجدید عقد نماید یا باید صبر کند تا مدت عقد قبلی تمام شود و یا آن را ببخشید.
 • نظر اقلیت
  • نظر اول (اقلیت یک نفر ): به محض تبدیل عقد موقت و جاری نمودن صیغه عقد دائم، بذل مدت به طور ضمنی توسط مرد صورت می پذیرد و بر این اساس عقد دائم صحیح است.
  • نظر دوم (دو نفر): چنانچه مرد به لزوم بذل مدت علم و اطلاع نداشته باشد عقد ازدواج دائم باطل است و ازدواج موقت اگر مدت آن تمام نشده باشد صحیح است، ولی چنانچه مرد علم و اطلاع داشته باشد که برای جاری نمودن ازدواج دائم بذل مدت ازدواج موقت لازم است و عقد دائم را جاری نماید؛ در واقع به طور ضمنی بذل مدت نموده است، زیرا می دانسته که برای تبدیل ازدواج موقت به دائم باید بذل مدت نماید و با تبدیل عقد به طور ضمنی بذل مدت نموده است.

 

مشاوره حقوقی گواهی عدم امکان سازش در امور مالی و غیر مالی

 1. آیا گواهی عدم امکان سازش در امور مالی و غیر مالی از قبیل حضانت و ملاقات قابل اجرا است یا خیر؟
 2. آیا دعوی عسر و حرج از سوی زوجه ای که ازدواج موقت نموده و خواستار الزام زوج به بذل مدت باقی مانده شده قابل استماع و رسیدگی است یا خیر؟ در صورت پذیرش دعوی و محکومیت زوج به بذل مدت باقی مانده ، مستند دعوی چه خواهد بود؟ لازم به ذکر است که اگر از اصطلاحات حقوقی این مقاله سر در نمی آورید، نگران نباشید؛ چرا که وکلای مجربِ وکیل تلفنی به صورت 24 ساعته پاسخگوی تماس شما عزیزان هستند. 

پاسخ:

نظر اکثریت

پاسخ سوال اول: اکثریت بر این عقیده بودند که گواهی عدم امکان سازش مثل احکام دادگاه هاست و بر اساس صراحت ماده واحده و همچنین ماده ی 1133قانون مدنی چنانچه طلاق اجرایی گردد طرفین ملزم به تکالیفی هستند که در گواهی عدم امکان سازش تعیین تکلیف گردیده و چنانچه هر کدام از طرفین آن را به اجرا نگذارند از طریق صدور اجراییه قابل اجرا است و برخی نیز معتقد بودند اصولاً بدون صدور اجراییه قابلیت اجرا دارد.

پاسخ دوم به سوال اول: اکثریت قریب به اتفاق همکاران قائل به این هستند که با استناد به مفاد ماده ی 1130 و فتاوی مراجع معظم تقلید از جمله آیت الله فاضل و نظریه ی مشورتی شماره ی 4140/7مورخ27/2/64(1) می شود زوج را محکوم به بذل مدت به لحاظ عسر وحرج زوجه نمود.

 

نظر اقلیت (با ذکر مبانی استدلال)

پاسخ سوال اول: اقلیت صریحاً با نظر اکثریت مخالفت نکرده اند، اما اعلام نمودند تنها راه حل این موضوع رفع ابهام از قانون و افزودن یک تبصره به ماده واحده است.

پاسخ سوال دوم: عسر و حرج فرع بر تمکین و نشوز است که در ازدواج موقت موضوعیت ندارد، پس نمی شود زوج را ملزم به بذل مدت کرد مگر اینکه ابتدا زوج را ملزم به انجام امور و وظایف زناشویی نمود و سپس در صورتی که انجام نداد ملزم به بذل مدت کرد.

 

مشاوره حقوقی مطالبه نفقه ایام گذشته پس از صدور حکم طلاق

 • پرسش: چنانچه رای بر طلاق صادر شده باشد و در آن زوجه کلیه حقوق خود را به زوج بذل کرده باشد و پس از آن طی دادخواستی ،نفقه ایام گذشته را مطالبه کند؟آیا این تقاضا قانونی است و تکلیف دادگاه چیست؟
 • پاسخ: هرگاه زوجه کلیه حقوق خود را برای گرفتن طلاق به زوج بذل کرده باشد و بر این مبنا طلاق واقع شود،کلیه حقوقی که برای زوجه در حین طلاق مستقر شده باشد،قابل مطالبه نیست.

 

مشاوره حقوقی ضرورت اخذ نظر پزشکی قانونی مبنی بر عدم بارداری زوجه جهت صدور گواهی عدم امکان سازش 

 • پرسش: در صدور گواهی عدم امکان سازش جهت طلاق در صورتی که اعلام کنند زن بادار نیست آیا اخذ نظر پزشکی قانونی در این باره ضروری است؟
 • پاسخ: بنا بر صراحت تبصره 7 ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب آبان 71 مجمع تشخیص مصلحت نظام کسب نظر پزشک ذی صلاح آزمایشگاه مربوط در این باب الزامی است.

getting divorced council

مشاوره حقوقی طلاق

 

مشاوره حقوقی ضرورت اتخاذ تصمیم در خصوص امور مالی  زوجین در صدور گواهی عدم امکان سازش

 • پرسش: آیا در صدور گواهی عدم امکان سازش براساس توافق فی ما بین زوجین صادر می شود نیازی به اتخاذ تصمیم در مورد مهر و امور مالی زوجه است یا صرفا باید به توافق اشاره کرد ؟
 • پاسخ: با توجه به اینکه توافق و رضایت طرفین در امور مربوط به خود از حمایت قانون برخوردار است دیگر مجالی برای دخالت محاکم قضایی نیست ،مگر اینکه نتیجه توافق حاصل نیازمند صدورگزارش اصلاحی با رای باشد.دادگاه ها مطابق توافق انجام شده اقدام به صدور رای می کنند در مورد سوال مطروحه که زوجین در خصوص جدایی خود نسبت به مهر و حقوق متصوره زوجه و نگهداری اطفال توافق کرده باشند،چون دفتر ازدواج و طلاق بدون صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام نمی کند ،دادگاه ها صرفا بر اساس توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش تنظیم می کنند.

 

مشاوره حقوقی اجرای صیغه طلاق به صرف گواهی

 • پرسش: آیا بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش و ابلاغ رای قطعی به طرفین در صورتی که طرفین طرف مدت سه ماه جهت اجرای صیغه طلاق به دفتر خانه مراجعه ننمایند و بعد از مدت مذکور، زوج درباره پرداخت مهریه و سایر حقوق مندرج در گواهی عدم امکان سازش اقدام نماید اجرای صیغه طلاق با گواهی مذکور ممکن و قابل اجرا است یا خیر؟
 • پاسخ: با توجه به صراحت قانون ،پس از قطعیت حکم ،طرفین حق دارند ظرف سه ماه جهت اجرای صیغه طلاق به دفترخانه مراجعه نمایند.پس از انقضای مهلت مذکور ،اجرای صغیه طلاق ممکن نیست ؛به عبارت دیگر گواهی نامه از اعتبار ساقط و نیاز به صدور گواهی مجدد است.

 

تجویز ازدواج مجدد در صورت عدم ایفای وظایف زناشویی از سوی زوجه

 • رأی وحدت رویه شماره ۷۱۶ مورخ 20/7/۱۳۸۹ هیئت عمومی دیوان عالی کشور؛ نظر به اینکه مطابق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی تمکین از زوج تکلیف قانونی زوجه است؛ بنابراین، در صورتی که بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع و زوج این امر را در دادگاه اثبات و با اخذ اجازه از دادگاه همسر دیگری اختیار نماید، وکالت زوجه از زوج در طلاق که به حکم ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ضمن عقد نکاح شرط و مراتب در سند ازدواج ذیل بند «ب» شرایط ضمن عقد در ردیف ۱۲ قید گردیده، محقق و قابل اعمال نیست؛ لذا به نظر اکثریت اعضاء هیئت عمومی دیوان عالی کشور رأی شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان همدان که با این نظر انطباق دارد مورد تأیید است.

 

کلیه دعاوی مربوط به طلاق قابل رسیدگی فرجامی می‌باشند

 • رای وحدت رویه شماره ۹۹۹ مورخ 19/3/۱۳۸۳ هیئت عمومی دیوان عالی کشور؛ آنچه از نحوه تدوین بند «الف» ماده ۳۶۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مستفاد می‌شود این است که رسیدگی فرجامی نسبت به احکام نکاح و فسخ آن صرفأ مربوط به اصل نکاح و فسخ آن است و کلمه اصل به سایر موضوعات مذکور در بند ۲ ماده مزبور از جمله طلاق تسری ندارد، زیرا ... 
  • اولاً: کلمه طلاق در جمله به طور مطلق ذکرشده.
  • ثانياً: کلمه طلاق با علامت (،) از اصل نکاح و فسخ آن متمایز گردیده است؛ بنابراین و با توجه به اهمیت طلاق از نظر شارع مقدس اسلام کلیه دعاوی مربوط به طلاق قابل رسیدگی فرجامی بوده و رأی شعبه سی ام دیوان عالی کشور که با این نظر انطباق دارد به اکثریت آراء اعضاء هیئت عمومی دیوان عالی کشور تأیید می‌شود.  

تاثیر بذل کلی یا جزئی از حقوق زوجه در هنگام اجرای صیغه طلاق

 • پرسش: اگر بر اساس ماده 1130 قانون مدنی، گواهی عدم امکان سازش صادر شود و زوجه کلیه حقوق خویش را مطالبه نماید و در هنگام اجرای صیغه طلاق حاضر به بذل کلی یا جزئی از آن به زوج شود، آیا چنین اقدامی در این مرحله از جریان رسیدگی قانونی است؟ اگر ایراد قانونی ندارد، قبول بذل در غیاب زوج به عهده چه کسی است؟

 • پاسخ : در فرض پرسش، نظر مشورتی این است که چون قبول بذل در دفترخانه محمل قانونی ندارد در این شرایط ثبت و تعیین نوع طلاق متوقف بر اظهار نظر مجدد دادگاه مربوط است.

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"