موسسه وکیل تلفنی

 • Azita Moghanizadeh گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۴۲:۳۷ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۳۰
 • امید حرفتی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲:۲۱:۱۹ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۳۰
 • سید احسان علوی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۴:۵۹:۴۶ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۹
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۳۵:۳۱ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۳۴:۳۹ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۳۲:۲۴ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۲۸:۴ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۲۵:۱۰ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
 • بهرام چهرازی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۱۶:۴۱ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۷
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۰:۵:۵۳ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۵
انجمن وکیل تلفنی

نگارش انواع دادخواست

نگارش دادخواست

 

دادخواست، اولین وسیله یا پل ارتباطی شما با دادگاه حقوقی یا شورای حل اختلاف می باشد. مثلاً فرض می کنیم شما از شخصی طلب دارید برای مطالبه آن ابتدا باید خواسته خود را در برگه ای مخصوص به نام "دادخواست"ثبت نموده  ان را به دادگاه ارایه نمایید. دادگاه بر اساس دادخواست تقدیمی به خواسته یا ادعای شما رسیدگی می کند.

 

برگه دادخواست یک فرم مخصوص هست که توسط واحد حسابداری دادگستری به مراجعه کنندگان داده می شود. این فرم داری چندین ردیف می باشد؛ البته در حال حاضر برگه دادخواست برای طرح دعوای که در صلاحیت شورای حل اختلاف است استفاده می گردد. برای طرح دعوی در دادگاه حقوقی می توانید به صورت انلاین درخواست نگارش دادخواست خودتان را ثبت نمایید .

 

 دادگاه در صورتی می تواند به دعوا رسیدگی نماید که خواهان دادخواست خویش را در دفاتر خدمات قضایی ثبت نماید. دادخواست در یک فرم ویژه به زبان فارسی نوشته می شود. به دادخواستی که در مرحله نخست تقدیم می شود دادخواست نخستین و اگر در مرحله تجدیدنظر و فرجام باشد به آن دادخواست تجدیدنظر یا فرجام می گویند.  برای اطلاع در مورد دادخواست و نحوه نگارش آن با ما همراه باشید.

 

رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
80.000 تومان
۱۰ دقیقه
150.000  تومان
۱۵ دقیقه
200.000 تومان
۲۰ دقیقه
250.000  تومان
۳۰ دقیقه
280.000  تومان
۱ ساعت
350.000 تومان
مشاوره حقوقی حضوری 1.000.000 تومان
مطالعه اوراق پرونده همراه با 5 دقیقه مشاوره با وکیل 200.000 تومان
نگارش نامه ها و درخواست های اداری  500.000 تومان
محاسبه فوری دیه توسط وکیل  150.000 تومان 
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز توسط وکیل  200.000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت 6219861069798741 به نام خانم آناهیتا توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

 

شرایط کلی نگارش دادخواست

از آن جهت که دادخواست شیوه نگارش مشخصی دارد، ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی به شرایط کلی تنظیم دادخواست پرداخته است. بر همین اساس نحوه نگارش دادخواست بر اساس شرایط زیر انجام می شود:

 

۱-  نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی‌الامکان شغل خواهان.
۲-  نام، نام خانوادگی، اقامتگاه و شغل خوانده.
۳-  تعیین خواسته و بهای آن مگر انکه تعیین بها ممکن نبوده و یا خواسته، مالی نباشد.
۴-  تعهدات و جهاتی که به موجب آن خواهان خود را مستحق مطالبه می داند به طوری که مقصود واضح و روشن باشد.
۵-  آنچه که خواهان از دادگاه درخواست دارد.
۶-  ذکر ادله و وسایلی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد، از اسناد و نوشتجات و اطلاع مطلعین و غیره، ادله مثبته به ترتیب و واضح نوشته می شود و اگر دلیل، گواهی گواه باشد، خواهان باید اسامی و مشخصات و محل اقامت آنان را به طور صحیح معین کند.
۷-  امضای دادخواست دهنده و در صورت عجز از امضاء، اثر انگشت او.

 

 

مزایا نگارش دادخواست توسط وکیل

نگارش دادخواست توسط وکیل، یقینا مزایای زیادی برای موکلین دارد. یکی از وظایف اصلی وکلا در قبول دعاوی حقوقی، تنظیم دادخواست است. با توجه به این که وکیل دادگستری با شیوه نگارش دادخواست و تشریفات آن آشنایی دارد، می تواند دادخواست خوب و با کیفیتی را تنظیم نماید. پر واضح است که وکیل برای نگارش دادخواست از جهات گوناگون برای موکلین مزایای فراوانی دارد و در این صورت موکلین می توانند از خدمات نگارشی اوراق قضایی وکلا متخصص استفاده کنند.

وکلای با تجربه در زمینه نگارش انواع اوراق قضایی، می توانند دادخواست را به نحوی نگارش کنند که تاثیر قابل توجهی در رسیدگی به دعوی توسط دادگاه و همچنین تغییر سرنوشت پرونده دهد. گفتنی است که بر اساس تبصره ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی، در صورتی که دادخواست توسط وکیل نگارش شده باشد نیز مشخصات آن باید در دادخواست نوشته شود. در دادخواست، ستونی برای درج مشخصات وکیل و نمایدگان قانونی اصحاب دعوا وجود دارد که نام و سایر اطلاعات آن ها در این بخش از دادخواست نوشته می شود.

 

 

 

 

 

نگارش انلاین دادخواست

یکی از خدمات ارائه شده توسط موسسه وکیل تلفنی، نگارش انلاین دادخواست در هر ساعت از شبانه روز با کمترین هزینه و کاملا تضمینی می باشد. شما می توانید از طریق وبسایت وکیل تلفنی تقاضای خود مبنی بر نگارش دادخواست را اعلام نموده،درخواست شما بررسی شده و اعلام قیمت می گردد. پس از واریز وجه، یکی از وکلای متخصص در حوزه مورد نظر شما   با شما تماس گرفته اطلاعات مورد نیاز را به صورت کامل دریافت کرده مدارک و مستندات از طریق واتس اپ برای ایشان ارسال می گردد. پس از گذشت 24 ساعت وکیل دادخواست شما ره به صورت تایپ شده برای شما واتس اپ می نماید تا شما با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی بقیه مراحل را پیگیری نمایید. بزرگترین منفعتی که نگارش آنلاین دادخواست ها برای کاربران وکیل تلفنی دارد این است که می توانید با صرف کمترین زمان و هزینه دادخواستی اصولی  را تحویل محاکم قضایی نمایند. جهت دریافت مشاوره انلاین و رایگان در وبسایت وکیل تلفنی به نشانی www.vakiltel.com ثبت نام نمایید.

 

 

نکاتی که در تنظیم دادخواست باید رعایت گردند

 

 • تنظیم دادخواست باید به زبان فارسی باشد به طوری که در بعضی از ارا آمده که اگر دادخواست به زبان فارسی نباشد قانونی نیست، بنابراین برای اینکه دادخواستی اصول شکلی آن رعایت شود برای تنظیم آن حتما باید با وکیل دادگستری مشورت شود.
 • نکته دیگری که در تنظیم دادخواست باید رعایت شود این است که دادخواست حتماً باید دارای امضا باشد و دادخواستی که این شرط در ان رعایت نشده باشد را نمی توان دادخواست نامید؛ حتی اگر دارای سایر شرایط باشد. بنابراین چنین برگی بی اثر بوده و ثبت چنین دادخواستی ممنوع می باشد.
 • در تنظیم دادخواست حتماً باید نام و اقامتگاه خواهان ذکر شود، در صورتی که مشخصات خواهان در دادخواست مشخص نباشد، دادخواست رد می شود؛ اگر قبل از انقضای فرجه مقرر خواهان به دادگاه مراجعه کند می تواند از رد دادخواست جلوگیری کند، به موجب قانون نام و مشخصات خوانده حتماً باید در دادخواست ذکر شود که ممکن است خوانده دعوا یک نفر یا اشخاص متعدد باشند.
 • یکی از مواردی دیگری که در تنظیم دادخواست باید رعایت شود تعیین خواسته و بهای آن است. خواسته خواهان مربوط خواسته، توجه نماید و الا مستنکف از احقاق حق شمرده می شود تعیین خواسته، محدوده رسیدگی دادگاه را مشخص می کند، در صورتی که خواسته خواهان در ستون دادخواست با متن دادخواست با هم در تعارض باشند، دفتر دادگاه اخطار رفع نقص صادر می کند.

 

 

 

 

 

آیا واخواه می تواند ضمن اقامه واخواهی دعوی متقابل مطرح کند؟

 

 • پاسخ و نظر اکثریت: در رسیدگی به دعوای منتهی به صدور حکم غیابی ، فرض بر این است که خوانده مطلع از جریان دادرسی نبوده است، بنابراین، دادخواست واخواهی به منزله اولین جلسه خواهد بود و رسیدگی به دعوای متقابل در مرحله واخواهی فاقد اشکال تشخیص داده می شود.

 

 • پاسخ و نظر دوم اکثریت: جلسه اول دادرسی جلسه ای است که موجبات دادرسی از هر نظر فراهم بوده، بنابراین در رسیدگی ابتدایی که منتهی به صدور حکم غیابی شد، جلسه دادرسی تمام شده و با توجه به عدم نص قانون امکان رسیدگی به دعوا تحت عنوان متقابل امکان ندارد، اما چنانچه دعوای مطروحه ارتباط کامل به دعوی اصلی داشته باشد در اجرای ماده 103 قانون آیین دادرسی مدنی رسیدگی به دعوای مرتبط توامان صورت خواهد پذیرفت.

 

 

مشاوره حقوقی شبانه روزی با وکیل

 

چرا پرونده ام به بن بست خورده است؟

آنچه را که باعث کند شدن روند رسیدگی به پرونده در محاکم دادگستری شده این است که مراجعه کنندگان بدون دانش حقوقی اقدام به نگارش دادخواست می کنند. و بسیاری مواقع موارد اشتباهی را در دادخواست بیان می کنند این اشتباه گاهاً پیامد منفی بسیار دارد از جمله از دست دادن حق و یا طولانی شدن رسیدن به حق یا خواسته. لذا بهترین مسیر قبل از طرح دعوی و یا نوشتن دادخواست مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری می باشد. از جمله خدمات موسسه وکیل تلفنی نگارش دادخواست به صورت آنلاین می باشد. شما در این موسسه می توانید به صورت آنلاین ضمن اخذ مشاوره حقوقی تلفنی، دادخواست خودتان را به صورت تایپ شده از وکلای پایه یک دادگستری موسسه وکیل تلفنی دریافت نمایید.

 

شيوه نگارش دادخواست آنلاین 

اقامه دعوا، با تقدیم دادخواست به عمل می آید. دادگاه در صورتی می تواند به دعوی مدنی و یا جنبه مدنی امر کیفری رسیدگی نماید که دادخواست تقدیم شده باشد؛ بدون تقدیم دادخواست دعوا اقامه نمی شود. در واقع طبق قانون تاریخ تقدیم دادخواست، تاریخ اقامه دعوا محسوب می شود. با این تفاسیر حتما در نگارش دادخواست باید دقت کافی را به کار برد و از افراد متخصص در این زمینه استفاده کرد، چرا که دادخواستی که به طرز صحیح تنظیم نشود تمامی مراحل رسیدگی را تحت تاثیر قرار می دهد. برای آنکه اصول شکلی دادخواست رعایت شود باید شرایط مندرج در ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی رعایت شود و عدم رعایت هر کدام از این موارد دارای ضمانت اجرایی می باشد که عدم رعایت دسته ای از این موارد منجر به رد دادخواست و بعضی دیگر موجب توقیف آن و صدور اخطار رفع نقص می شود.

 

 

 

petition writhing

 

 

اعتراض به حکم غیابی به وسیله نگارش دادخواست

 در صورت ابلاغ واقعی رای غیابی و انقضای مهلت واخواهی و تجدید نظر خواهی و اعتراض محکوم علیه به رای صادره دادگاه باید قرار رد دادخواست صادر نماید و پس از قطعیت قرار مذکور، دستور صدور اجراییه بدهد، قبل از قطعیت قرار مذکور که قابل تجدید نظر است صدور اجراییه مجوز قانونی ندارد.

 

 

تکلیف دادگاه در صورت محجور بودن خوانده دعوا و شرایط ابطال دادخواست 

پرسش: هرگاه خواهان اقدام به تقدیم دادخواست کند و معلوم شود که خوانده به علت حجر (صغر سن یا جنون و ... ) اهلیت قانونی ندارد تکلیف چیست؟

 

 • پاسخ و نظر اکثریت: مورد از موارد توقیف دادرسی است و مشمول ماده 105 قانون آیین دادرسی مدنی خواهد بود و فرقی نمی کند که از ابتدا محجور باشد یا در خلال رسیدگی محجور شود، در هر حال پس از اعلام به خواهان نام برده باید جانشین تعیین کند.

 

 • پاسخ و نظر اقلیت: مشمول بند (4) ماده 84 قانون آیین دادرسی کیفری و از موارد قرار رد دعوا خواهان است، زیرا کسی که اهلیت قانونی ندارد و دعوا متوجه وی نمی شود؛ بلکه دعوا متوجه وصی، ولی یا قیم می شود؛ بنابراین چنانچه در خواهان اهلیت شرط است در خوانده نیز اهلیت شرط است، به این جهت است که ماده 86 مقرر داشته است در صورتی که خوانده اهلیت نداشته باشد می تواند از پاسخ در ماهیت دعوا امتناع کند.

 

 

شرایط ابطال دادخواست در صورت عدم ارائه اصل سند

خروج سند از  دلایل در موردی است که اصل سند در اختیار خواهان بوده و آن را به دادگاه ارائه ننماید، در موردی که اصل سند نزد مرجع قانونی است و خواهان صرفاً به کپی دسترسی دارد، صدور قرار ابطال دادخواست به این دلیل صحیح نیست.

طبق دادنامه شماره 9209970221800108 مورخ 1392/02/04 در خصوص دعوی آقای ب. ی به طرفیت شهرداری منطقه 11 تهران به خواسته مطالبه مبلغ ... ریال و خسارات تأخیر تأدیه، نظر به اینکه اصول اسناد متعاقب درخواست نماینده حقوقی خوانده ارائه نشده و نسبت به آن‌ها ادعای تردید و انکار شده است و اسناد دیگری نیز ارائه نشده است و اسناد پیوست دادخواست که اصول آن‌ها ارائه نشده، از عداد دلایل خارج می‌شود، طبق ماده 96 قانون آئین دادرسی مدنی قرار ابطال دادخواست صادر شده است و در مرحله تجدید نظر خواهی از این دادنامه، دادگاه به این دلیل که اصول اسناد منضم به دادخواست مکاتبات بعمل آمده با شهرداری بوده که اصل آن مکاتبات در ید خوانده می‌باشد و ماده 209 قانون اخیر الذکر در این موارد جاری است، دادنامه معترض عنه را نقض و پرونده را جهت رسیدگی و اظهار نظر ماهوی به دادگاه نخستین اعاده می‌نماید.

 

 

 

online petitions with best quality

 

 

نظریه وکیل تلفنی در خصوص ابطال دادخواست

طبق ماده 96 قانون آئین دادرسی مدنی خواهان و خوانده در مورد ارائه اصول اسناد تکلیف دارند که یا شخصاً یا از طریق وکیل یا نماینده به دادگاه ارائه دهند و در این مورد فرقی میان اسناد رسمی و عادی ندارد ولی تفاوتی که وجود دارد این است که اگر سند رسمی باشد و اصل آن از خواهان خواسته شود و وی ارائه ندهد، موجب رد نمی‌شود بلکه می‌توانیم از اداره ثبت استعلام نماییم؛ ولی اگر سند عادی باشد و نسبت به آن اظهار انکار و تردید شود، باید اصالت آن احراز شود و این مهم جز با ارائه اصول اسناد عادی ممکن نیست و چنانچه خوانده اصل سند را ارائه ندهد از عداد دلایل او خارج می‌شود و اگر خواهان اصل سند را ارائه ندهد و دادخواست وی مستند به ادله دیگر نباشد، در آن خصوص ابطال می‌گردد.

 

باید توجه داشت که اگر خواهان دلایل دیگری جز سند پیوست دادخواست خود نماید، قرار ابطال صادر نمیگرددو به آن دلایل رسیدگی می‌شود. البته صرف عدم ارائه اصل سند نمی‌تواند موجب ابطال سند و یا حسب مورد خروج از عداد دلایل گردد و باید نسبت به آن اظهار انکار و تردید شده باشد.

 

در فرض دادنامه فوق به دلیل اینکه اصل سند (مکاتبات با شهرداری) نزد طرف مقابل (خوانده) می‌باشد، طبق ماده 209 قانون آئین دادرسی مدنی که بیان می‌دارد«هرگاه سند معینی که مدرک ادعا یا اظهار یکی از طرفین است نزد طرف دیگر باشد، به درخواست طرف مقابل، باید آن سند ابراز شود. هرگاه طرف مقابل به وجود سند نزد خود اعتراف کند ولی از ابراز آن امتناع نماید، دادگاه می‌تواند آن را از جمله قرائن مثبته بداند» صدور قرار ابطال دادخواست در مرحله بدوی بلاوجه بوده است.

 

 

 

 

نگارش دادخواست فرجام خواهی

نگارش دادخواست فوری مطالبه مهریه به نرخ روز

نگارش دادخواست تعدیل اقساط محکوم به

هزینه نگارش دادخواست

نگارش دادخواست نفقه

درباره ما

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

سلام وقت بخیر بعداز درخواست تنظیم دادخواست یا شکواییه‌ ازموسسه ، ارسال و ثبتش هم در دفتر خدمات الکترونیک قضایی توسط خود موسسه انجام میشه ؟
دادخواست طلاق فوری برای من نوشتن در کمتر از دو‌ساعت برای من ارسال کردن‌
عالی بود دادخواستم را به صورت تایپ شده برای دفتر خدمات ارسال کردند

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

واحد وکالت تلفنی

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی مازندران:

مازندران شهرستان آمل خیابان هراز افتاب یک ساختمان ایران مهر طبقه چهارم واحد 12 

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی