موسسه وکیل تلفنی

  • وکیل ریحانه کشاورزیان گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۲:۴۶ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • صفر قاسمی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۲۲:۲۰:۴۴ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • وکیل فاطمه موسوی نژاد گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۱۷:۵۶ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • وکیل ریحانه کشاورزیان گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۵۸:۴۲ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • وکیل ریحانه کشاورزیان گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۵۷:۱۵ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • وکیل ریحانه کشاورزیان گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۵۶:۱۷ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۵۰:۳۷ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۴۸:۳۹ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۴۷:۳۲ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۴۶:۵۵ تاریخ ۱۳۹۹/۷/۹
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی اخذ شناسنامه

مشاوره حقوقي اخذ شناسنامه

در صورتی که ایرانی یا خارجی مقیم ایران هستید و نیاز به اخذ شناسنامه دارید، می توانید از خدمات ما استفاده نمایید. از حقوق اولیه هر انسانی داشتن هویتی روشن و شفاف است و شناسنامه برگ هویت شماست و فردی که شناسنامه ندارد مانند کسی است که وجود ندارد.

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)      ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

هزینه مشاوره حقوقی
هزینه ۱۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۲۰ هزار تومان
هزینه ۲۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۴۰ هزار تومان
هزینه ۲۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۶۰ هزار تومان
هزینه ۶۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۱۰۰ هزار تومان

برای مشاوره با وکیل یکی ازمبالغ فوق را به کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸  به نام هادی توکلی واریز نموده و اطلاعات واریز را به ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ کنید تا در کمتر از ۵ دقیقه وکیل به شما زنگ بزند.

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید

درباره ما

در موسسه وکیل تلفنی برای مشاوره حقوقی آنلاین در مورد اخذ شناسنامه  است در وب سایت ثبت نام نموده و ثبت سوال حقوقی بفرمایید تا بلافاصله ارتباط آنلاین مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری به صورت رایگان برایتان مهیا شود.

درخواست مشاوره  حقوقی اخذ شناسنامه

 

برای دریافت مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری کافی است از تلفن ثابت خود (با موبایل تماس نگیرید) بدون هیچ پیش شماره ایی با تلفن زیر تماس بفرمایید.

شناسنامهیا سند سجلی تا زمانی که با صدور حکم قطعی از اعتبار نیفتاده ملاک عمل است
پرسش:با توجه به اینکه اداره ثبت احوال سن قانونی را 18 سال قانونی را 18 سال تمام می داند .آیا افرادی اعم از دختر یا پسر که به هر ترتیب نسبت به بعضی از مندرجات شناسنامه خود اعتراض دارند،می توانند علیه اداره ثبت احوال اقدام به طرح دعوی بنمایند؟
پاسخ:
سند سجلی مادام که با صدور حکم قطعی از اعتبار نیفتاده است ،قانونی و معتبر است و لذا کسانی که شناسنامه آنان نماینگر سن کمتر از 18 سال تمام است نمی توانند به طرفیت اداره ثبت احوال اقامه دعوی نموده یا به طرفیت اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی دادخواست تقدیم نماید.رای وحدت رویه شماره 518 مورخ 1367/11/18هیئت عمومی دیوان عالی کشور که مربوط به تقدیم دادخواست از طرف ولی قهری است موید مراتب فوق است .

اعتبار حکم صادر از دادگاه صلح مستقل در اختلافات شناسنامه
پرسش:
آیا در دعاوی ابطال یا تصحیح شناسنامه که در دادگاه های صلح مستقل رسیدگی و منتهی به صدور رای می شود آرا صادره قابل تجدید نظر هست یا خیر ؟در صورت مثبت مرجع تجدید نظر کجااست ؟
پاسخ :
دادگاه صلح مستقل هنگامی که به جانشینی دادگاه حقوقی عمومی به دعوی رسیدگی می کند از لحاظ قطعیت حکم تابع مقررات حاکم بر دادگاه های حقوقب عمومی است علی هذا حکم صادر در این مورد تابع مقررات کلی مربوط به احکام صادر از دادگاه های عمومی خواهد بود و در نتیجه مانند احکام دادگاه های عمومی غیر قابل پژوهش (تجدید نظر )خواهد بود .

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)      ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

هزینه مشاوره حقوقی
هزینه ۱۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۲۰ هزار تومان
هزینه ۲۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۴۰ هزار تومان
هزینه ۲۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۶۰ هزار تومان
هزینه ۶۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۱۰۰ هزار تومان

برای مشاوره با وکیل یکی ازمبالغ فوق را به کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸  به نام هادی توکلی واریز نموده و اطلاعات واریز را به ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ کنید تا در کمتر از ۵ دقیقه وکیل به شما زنگ بزند.

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید

 

کشف اشتباه در مندرجات اسناد سجلی که منطبق با ماده 3 قانون ثبت احوال باشد در صلاحیت کمیسیون مندرج در ماده 3 است .
پرسش :چنانچه شخصی در شناسنامه اسم مشخصی مثلا مانند راضیه داشته و در زمان تعویض شناسنامه اسم او را اشتباها رضیه نوشته باشند یعنی راضیه تبدیل به رضیه شود آیا اصلاح این نام با دادگاه عمومی است یا باید در کمیسیون حل اختلاف مندرج در ماده 3 قانون ثبت احوال مطرح شود؟
پاسخ :
کشف اشتباه در مندرجات اسناد سجلی ،چنانچه از مصادیق اشتباهات مذکور در ماده 3 قانون ثبت احوال مصوب 1355 و اصلاحات بعدی مصوب 1363/10/18باشد در هیئت حل اختلاف مذکور در ماده 3 مورد رسیدگی قرار میگیرد ،اشتباه مذکور در شناسنامه خانم راضیه از جمله اشتباهات ذکر شده در  بند 2 ماده 3 قانون مورد اشاره بود و هیئت حل اختلاف باید به آن رسیدگی کند.

اعتراض به طریقه ابلاغ در اداره ثبت در عملیات اجرایی
پرسش:
اگر رسیدگی به بحث ابلاغ در اداره ثبت صورت گیرد پرونده مطروحه در دادگاه چه سرنوشتی خواهد داشت ؟
پاسخ :
دو نظر وجود دارد:
اول:مطابق قانون چنانچه رسیدگی به امری منوط به رسیدگی در پرونده یا مرجع دیگری باشد باید قرار اناطه صادر شود تا نسبت به بحث ابلاغ در اداره ثبت  رسیدگی شده و نتیجه حاصله در پرونده دادگاه اعمال شود.
دوم :تا زمانی که تکلیف ابلاغ روشن نشده دعوی ابطال قابلیت استماع ندارد.
مباحث مربوط به دستور موقت نیز انشاءاله در فرصت های بعدی بررسی خواهد شد.

قانون لغو انگشت نگاری مصوب سال 1368 ماده 38 قانون ثبت احوال را نسخ نکرده است.
پرسش:آیا قانون لغو قانون انگشت نگاری مشتمل بر ماده واحده و تبصره آن مصوب 1368/3/7مجلس شورای اسلامی علاوه بر نسخ قانون انگشت نگاری عمومی مصوب 1362/2/27که در خصوص تعویض و تجدید شناسنامه وضع گریده می تواند ناسخ ماده 38 قانون ثبت احوال باشد.پاسخ:قانون لغو قانون انگشت نگاری مصوب سال 1368 منحصرا در مقام الغای قانون راجع به انگشت نگاری مصوب 1362 است نه تنها در مقام نسخ و الغای ماده38  قانون ثبت احوال نیست بلکه قانون مذکور و آیین نامه اجرایی آن در مقام تاکید بر اجرای مادخ 38 قانون مورد بحث تلقی میشود.

الزام به صدور شناسنامه از سوی دادگاه عمومی
پرسش:
آیا اسامی فارسی از قبیل تورج و ایرج قابل تغییر به اسامی دیگری مانند ابراهیم و میثم میباشند یا نه ؟
پاسخ :
طبق مقررات قانون ثبت احوال مصوب 1355(مواد 20 و 40 تغییر نام کوچک یا نام اصلی اشخاص فقط در موارد استثنائی و مقید پذیرفته شده است .(ذکر عناوین و القاب،نام های زننده و مستهجن یا نامناسب با جنس )دلیل حصر تغییر نام کوچک به موارد استثنائی این است که نام های کوچک اشخاص علامت و وسیله تمیز و تشخیص افراد جامعه از یکدیگر می باشند و افراد با این نام مشخص منشا حقوق و تعهدات و تکالیف و الزامات قانونی هستند،مجاز بودن تغییر نام کوچک موجب بروز اشکالات عدیده شده و در بسیاری از موارد وسیله سو استفاده های گوناگون می شود.علی هذا با توجه به محدودیت قانون در تغییر نام کوچم و یا عنایت به انچه توضیح داده شد به نظر می رسد موارد ذکر شده از مصادیقدو جزء موارد استثنائی تغییر نان کوچم مندرج در قانون ثبت احوال نسیت

مخالف صدور شناسنامه به استناد کارشناس
پرسش:
دعاوی راجع به تصحیح شناسنامه های صادره درمهلت قانونی از حیث تاریخ تولد آیا قابلیت پذیرش و رسیدگی در ماهیت موضوع را به استناد شهادت شهود و جلب نظر پزشک به عنوان کارشناس دارد یا نه ؟
پاسخ :
هرچند به موجب مادتین 999و1293 قانون مدنی شناسنامه جزء اسناد رسمی است و با توجه به ماده 1292 همان قانون در مقابل اسناد رسمی فقط می توان ادعای جلعیت کرد یا ثابت نمود که اسناد مزبور به جهتی از جهات قانونی از اعتبار افتاده است ولی با عنایت به ماده996 قانون مذکور می توان درباره اسناد سجلی در مورد عدم صحت مطالب مندرج در دفاتر سجل احوال در دادگاه اقامه دعوی کرد بدون اینکه الزامی به طرح ادعای جعلیت نسبت به اسناد مذکور باشد بالنتیجه مدعی می تواند برای اثبات عدم صحت مندرج در شناسنامه از شهادت شهود و دلایل و امارات مویده استفاده نماید.
مضافا به اینکه به موجب مفهوم مخالف ماده 1309 قانون مدنی دعوی مخالف با مفاد یا مندرجات سند رسمی به دلایل دیگر غیر از شهادت قابل اثبات است بنابراین اگر تقدیم کننده دادخواست به دلایل متعددی که یکی از آن ها شهادت شهود باشد استناد نماید نمی توان بدون رسیدگی به سایر دلایل او به استناد نماید نمی توان بدون رسیدگی به سایر دلایل او به استناد ماده 1309 قانون مدنی حکم به بطلان دعوی یا بی حقی او صادر نمود بلکه باید به دلایل ممکن التاثیر رسیدگی کرد و در صورت قوت آن دلایل و ثبوت حقانیت مدعی حکم بسود او صادر نمود.

در خواست صدور شناسنامه برای طفلی که والدین و بستگانش در دسترس نیستند
پرسش:
شخصی به اداره ثبت احوال مراجعه و برای طفلی که متعلق به او نیست و والدینش معلوم نیستند و به آنان و سایر اقوامش هم دسترسی نیست تقاضای صدور شناسنامه می نماید،در این مورد تکلیف چیست ؟
آیا بدون احراز تابعیت ایرانی او می توان برایش شناسنامه صادر نمود یا نه؟
و اگر می شود چه کسی باید تقاضای صدور شناسنامه برای او بنماید؟

پاسخ :
اولا:هرگاه کسی ساکن ایران باشد طبق قسمت 1 ماده 976 قانون مدنی ایران ،ایرانی محسوب می شود نیازی به اثبات تابعیت خود ندارد.
ثانیا:در مورد سوال دادسرا باید به استناد ماده 1187 قانون مدنی یک نفر را به سمت امین موقت جهت تصدی امور وی به دادگاه معرفی نماید و پس از نصب امین ،مشارالیه می تواند با در دست داشتنوبرگ امانت نامه موقت و اجازه دادستانومبنی برصدور شناسنامه و گواهی پزشکی قانونی در خصوص تعیین سن واقعی به اداره ثبت احوال مراجعه نماید و اداره مذکور مکلف است وفق تبصره ماده 45 قانون ثبت احوال مصوب 1355 اقدام نماید .

صدور شناسنامه ایرانی برای همسر و اولاد صغیر
پرسش:
آیا سازمان ثبت احوال می تواند به در خواست کسی که تابعیت ایرانی تحصیل نموده ،برای همسر و اولاد صغیرش شناسنامه ایرانی صادر نماید؟
پاسخ :
طبق ماده 982 قانون مدنی ،اشخاصی که تحصیل تابعیت ایرانی نموده یا بنمایند از کلیه حقوقی که برای ایرانیان مقرر است بهره مند می شوند ،اما بهره برداری از این حقوق مستلزم داشتن اسناد سجلی است که تابعیت ایرانی شخص در آن قید شده باشد .از طرفی بر اساس ماده 984 همان قانون ،زن و اولاد صغیر کسانی که بر طبق این قانون تحصیل تابعیت ایران می نمایند تبعه دولت ایران شناخته می شوند؛بنابراین شخصی که به تابعیت ایران پذیرفته شده است ،قانونا می تواند در خواست نماید که برای همسر و اولاد صغیرش شناسنامه ایرانی صادر گردد و با توجه به اینکه این موضوع از موارد مذکور در ماده 3 قانون ثبت احوال یا موارد اختلافی بین سازمان ثبت احوال و کسی که تحصیل تابعیت ایرانی نموده نیست ،اجرای این در خواست اشکال قانونی ندارد.

 

 

 

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)    ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید

 

 

مشاوره حقوقی در ساعت غیر اداری 09212242670

 

شماره پیامک وکیل تلفنی                                                    30007002700242
آدرس ایمیل موسسه وکیل تلفنی                                       vakiltel@gmail.com
آدرس ایمیل بخش مالی وکیل تلفنی                              vakiltelmali@gmail.com
ثبت شکایات و انتقادات وکیل تلفنی                        lawyertavakkoli@yahoo.com

قوانین و مقررات  وکیل  تلفنی

 واحد  مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب، ابتدای کارگر جنوبی، کوچه رشتچی، پلاک 14 طبقه اول واحد 3

 

 واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران مرکز ICT:  آمل روبروی افتاب  60 مجتمع  تجاری محسنی، طبقه اول ، واحد 102

وكيل استارتاپ   ترجمه فوری       تایپ       تولید محتوا       استارتاپ

 

logo-samandehi