موسسه وکیل تلفنی

 • زهرا صبوری زهرا صبوری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲:۱۴:۳۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • زهرا صبوری زهرا صبوری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱:۵۵:۲۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۱:۴۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۷:۱۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴:۱۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۵۸:۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۳:۵:۴۲ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۶:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • مهدی ملک مهدی ملک گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۱:۲:۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • سعید پارسافر سعید پارسافر گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۰:۱۵:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی تصرف عدوانی

مشاوره حقوقی تصرف عدوانی

مشاوره حقوقی تصرف عدوانی برای زمانی است که شخصی می بیند ملک یا زمین وی توسط شخص دیگری تصرف شده؛ برای اینکه بتواند بر ملک متصرف شده ی خود مسلط شود و آن را از دست متصرف در بیاورد، اول باید به سراغ شخص رفته و در مورد این موضوع صحبت کند و اگر این شخص زیر بار نرفت، مالک سابق می تواند به سراغ  دعوای تصرف عدوانی رفته واز طریق قانونی سعی در در آوردن زمین خود از دست متصرف نماید در اینجا قانونگذار به مالک سابق اجازه می دهد تا با دادخواست دعوای تصرف عدوانی در دادگاه صالح شکایت کند.

 

توصیه یکی از وکلای خانم در خصوص تصرفات عدوانی رایج

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل    ۱۰.۰۰۰هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۰.۰۰۰ هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۰.۰۰۰ هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)
برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.
 مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"تصرف عدوانی در حقیقت همان تصرف زورکی یک ملک است؛ اگر مرتکب چنین جرمی شده اید یا اینکه این جرم در حق شما صورت گرفته است یا اگر نتوانستید آن را اثبات کنید و ملک شما قانوناً تصرف شده است؛ جای هیچ نگرانی نیست، چراکه هنوز هم دیر نشده است و راه های قانونی زیادی وجود دارد تا شما ملکتان را از چنگ متصرف عدوانی در بیاورید؛ برای اینکار می توانید تصویرک زیر را لمس کنید تا با وکلای متخصص امور ملکی-کیفری ما، تماس تلفنی 24 ساعته برقرار نمایید و بهترین راهکار های ممکن را دریافت نمایید"

 

 

تصرف عدوانی چیست و انواع دعاوی تصرف را توضیح دهید؟

 

criminal possession legal advice

وکیل تصرف عدوانی 24 ساعته و تلفنی

 

وقتی شخصی صاحب ملکی هست و یک مدت کوتاهی از آن ملک بی خبر بوده و یا کسی که ملکی را اجاره کرده که از آن بهره برداری کند، مثل زمین کشاورزی، یا سوله انباری که در آنجا کاری را راه اندازی کند ببیند که کسی به غیر از او بدون اجازه و رضایت وی از ملک او به نفع خود استفاده می کند، مالک یا مستأجر می تواند برعلیه متصرف دعوای تصرف عدوانی مطرح کند تا بلکه قاضی با استناد به قانون به این امور رسیدگی کند؛ اما برای طرح دعوای تصرف عدوانی باید دلایل محکمی برای اثبات مالکیت مالک وجود داشته باشد، مثل: اثبات مالکیت سابق و همچنین لاحق بودن متصرف در ملک تصرفی.

 

ماده ی 308 قانون آیین دادرسی مدنی در این مورد می گوید:

 • "غصب همان استیلا (چیره شدن) بر حق است، به نحو عدوان اثبات ید بر مال غیر، بدون مجوز هم در حکم غصب است"

 

ماده ی 158 ق.آ .د .م منباب همین موضوع اعلام می دارد:

 • "ادعای متصرف سابق، مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیر منقول را از تصرف وی خارج کرده اعاده ی تصرف خود را نسبت به آن مال در خواست می نماید"

 

نتیجه گیری از دو ماده فوق

 • پس مشاهده می کنیم که قانونگذار محترم ما در اینجا به مالک سابق اجازه داده تا دعوای تصرف عدوانی مطرح کند؛ حالا دعوای تصرف عدوانی به دو نحو حقوقی و کیفری می تواند مورد بررسی قرار بگیرد که در ادامه آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

 

دادگاه صالح برای رسیدگی به تصرف عدوانی کجاست؟

دادگاه صالح برای دعوای تصرف عدوانی، دادگاه عمومیِ همان محلی است که ملک تصرف شده در آن قراردارد؛ بنابراین مالک باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی واقع در نزدیک دادگاه عمومی محل ملک تصرف شده مراجعه کند و دادخواست دعاوی تصرف عدوانی خود را به ثبت برساند.

 

مفاد و ویژگی های دادخواست تصرف عدوانی چیست؟ و چگونه باید این دادخواست را ارائه داد؟

 

criminal possession consultancy

تماس فوری و 24 ساعته با وکیل پایه یک ملکی

 

در این دادخواست باید مشخصات و آدرس خواهان (مالک سابق) و خوانده (متصرف) نوشته شود و علت دعوا و مدارک برای اثبات مالکیت در آن نوشته شود و بعد از ارسال ابلاغیه از طرف دادگاه باید در موعد مقرر در آنجا حاضر شوند تا در پیش قاضی ادعای مالکیت خود را ثابت کنند؛ حالا مالک سابق باید مدارکی مانند سند مالکیت رسمی یا عادی، شهادت شهود و اشتشهاد نامه ی محلی و در صورت لزوم تحقیق محلی داشته باشد تا اثبات کند که سابقآً مالک این ملک بوده و هست یا طرق بدون اجازه ی وی در این ملک مترف شده و از آن بهره برداری می کند.

 

نکته: باید گفت که دعاوی تصرف عدوانی فقط در مورد اموال غیر منقول، مثل ملک و زمین امکان پذیر است؛ طبق ماده ی 177 قانون آیین دادرسی مدنی رسیدگی به دعاوی تصرف عدوانی تابع تشریفات آیین دادرسی نیست و رسیدگی به آنها خارج از نوبت انجام می شود.

 

دعاوی تصرف عدوانی به چه روش هایی صورت می گیرد؟

دعاوی تصرف عدوانی به دو صورت حقوقی و کیفری مطرح می شود:

 • دعاوی تصرف عدوانی حقوقی: اگر در دعاوی تصرف عدوانی به دنبال این هستید که متصرف مجازات نشود و فقط شما ملک را از وی پس بگیرید، باید دعاوی تصرف عدوانی حقوقی مطرح کنید.

 • دعاوی تصرف عدوانی کیفری: اگر به دنبال مجازات متصرف هستید باید دعاوی تصرف عدوانی کیفری کنید وکسی که دعوای تصرف عدوانی حقوقی کند دیگر نمی تواند دعوای تصرف کیفری کند پس برای دعوای تصرف عدوانی مالک سابق باید در دادگاه تصرف سابق خواهان، لاحق بودن تصرف متصرف، عدوانی بودن تصرف متصرف ثابت شود تا در این دعوا رأی به نفع خواهان داده شود.

 

آیا مستأجر می تواند به طرفیت شخص دیگری غیر از مالک دعوای تصرف عدوانی مطرح کند؟

 

tenant criminal possession

وکیل امور تصرفات عدوانی 24 ساعته آنلاین

 

زمانی که مستأجر درخانه ای یا ملکی که اجاره کرده یا رهن کرده، ساکن شده یا کاری را انجام می دهد که در حین انجام کار شخص ثالثی را می بیند که بدون اجازه و رضایت وی در ملک اجاره ای وی تصرف می کند و از آن در حال بهره برداری است؛ در اینجا مستأجر باید به سراغ مالک برود از وی پرس وجو کند که قضیه از چه قرار است، اگر مالک ادعای بیخبری کند باید به سراغ دادگاه رفته و دعوای تصرف عدوانی علیه شخص ثالث مطرح کند و برای دادن دادخواست دعوای تصرف عدوانی باید به دفتر خدمات قضایی محل اقامه ی دعوا مراجعه کند و برای ثبت دادخواست دعوای تصرف عدوانی اقدام کند.

 

نکته: دراینجا باید یا آور شویم که وقتی بین مالک ومستأجر قرارداد اجاره بسته می شود طبق آن قرارداد؛ هیچ کس به جز مستأجر نمی تواند در ملک تصرف کند و باعث مزاحمت وی شود، تصرف شخص ثالث هم در ملک دیگری بدون اجازه ی طرف از لحاظ قانونی جرم محسوب می شود.

 

در دعوای تصرف عدوانی مسـتأجر باید مدارکی مثل قرارداداجاره، رسید پول رهن، اجاره ی داده شده و مالک را به عنوان شاهد با خود به دادگاه ببرد تا بتواند دعوای تصرف عدوانی علیه متصرف بکند و چنانچه مستأجر بتواند با دعوای تصرف عدواانی مزاحمت شخص ثالث را اثبات کند، حق فسخ قرارداد را ندارد؛ ولی اگر نتواند با دعوای تصرف عدوانی اثبات کند می تواند قرارداد را فسخ کند و مستأجر می تواند با مراجعه به شخص ثالث اجرت المثل ایام تصرف را دریافت کند ...

 

مطابق ماده ی 489 قانون مدنی: اگر شخصی که مزاحمت می نماید مدعی حق نسبت به عین مستأجره یا منافع آن باشد شخص ثالث نمی تواند عین را از ید مستأجر خارج کند. مگر اینکه اثبات کند که در این ملک حقی دارد ...

 • پس در اینجا متوجه می شویم که قانون گذار ما به همه ی حق می دهد که در صورت تصرف ملکشان توسط غیر می توانند با طرح دعوای تصرف عدوانی از حق خود دفاع کنند و ملک خود را باز پس گیرند؛ مهمترین مسئله در دعوای تصرف عدوانی اثبات مالکیت است؛ چه مستأجر یا مالک، چه شخص ثالث و یا متصرف هردو می توانند در دعوای تصرف عدوانی مدارک مالکیت خودرا تقدیم دادگاه کنند تا قاضی در مورد دعوای تصرف عدوانی تصمیم بگیرد و رأی صادر کند؛ برای متصرف غیر قانونی هم در دعوای تصرف عدوانی مجازات تعیین می کند.

 

در صورتی که مالک بدون اجازه ورضایت مستأجر در متصرفات اخلالی ایجاد کند؛ آیا دعاوی تصرف عدوانی را می تواند برای مستأجر مطرح کرد؟

 

criminal possession tenant situation

اورژانس وکالت دعاوی تصرف عدوانی 24 ساعته

 

اگر مالک بدون اجازه و رضایت مستأجر در متصرفات خللی ایجاد کند، مستأجر می تواند علیه وی دعوای تصرف عدوانی مطرح کند؛ اگر این تصرف موجر به زور و بدون رضایت مستأجر باشد، براساس ماده ی 158 قانون مدنی دعوای تصرف عدوانی در رابطه با اموال غیر منقول است و در مورد اموال منقول نمی تواند دعوای تصرف عدوانی مطرح کرد.

پس مستأجر می تواند در صورت تصرف ملک یا زمین توسط مالک دعوای تصرف عدوانی مطرح کند؛ اگر قرارداد مستأجر به پایان رسیده باشد، این امکان وجود ندارد؛ زیرا موجر در این جا مالکِ ملک است و تصرفات وی غیر قانونی محسوب نمی شود، ولی اگر قرارداد اجاره هنوز تمام نشده است، مستاجر می تواند اقامه ی دعوای تصرف عدوانی کند و مالک حق ورود به ملک را ندارد و اگر مستأجر زمان قراردادش تمام شده است؛ ولی هنوز ملک در اختیار مستأجر است و مالک بدون رضایت مستأجر وسایلی را در آنجا گذاشته یا قصد تصرف آنجارا داشته است، دیگر مستأجر نمی تواند علیه وی دعوای تصرف عدوانی مطرح کند و مالک می تواند به علت تمام شدن قرارداد، پول رهن وی را پس بدهد و تخلیه ملک را از وی بخواهد و اینکه وارد شدن به ملک مردم و تصرف در آن بدون اجازه از لحاظ شرعی درست نیست، مثلاً: علی دوچرخه ی خود و یا موتور سیکلت خود را بدون اجازه ی همسایه در حیات و یا کارگاه او قرار می دهد؛ برای اینکه مال خود را در جای امن قراردهد و نمی داند که برای این کار باید از مالک آنجا اجازه بگیرد تا با خیال راحت و با رضایت مالک و یا مستأجری که در آن ملک است بتواند وسیله اش رادر مکان امن قراردهد.

 

نکته مهم: در دعوای تصرف عدوانی بین مالک ومستأجر درست است که مالک صاحب اصلی ملک است، ولی این حق را ندارد که از ملکی که اجاره داده به نفع خود بهره برداری کند و در صورت اتفاق این امر، قانون برای مستأجر حق طرح دعوی تصرف عدوانی را داده است.

 

برای جلوگیری از تصرف عدوانی قبل از دادخواست دعوای تصرف عدوانی بهتر است اول یک اظهارنامه به مالک فرستاده شود، اگر مالک به اظهارنامه توجهی نکرد و دوباره به کار خود ادامه داد، آن موقع مستأجر می تواند با مراجعه به دفتر خدمات قضایی داد خواست دعوای تصرف عدوانی را ثبت کند تا در دادگاه عمومی محل تصرف ملک در صف رسیدگی قرار گیرد که از طرف دادگاه عمومی ابلاغیه برای هر دو طرف صادر می شود تا در زمان مقرر در دادگاه حاضر شوند بلکه به دعوای تصرف عدوانی رسیدگی شود؛ می توانید برای نگارش اظهار نامه های خود از وکلای 24 ساعته ما در دعاوی تصرف عدوانی کمک بگیرید یا اینکه کار را کلاً به آنها واسپاری نموده و در کمتر از 30 دقیقه آن را دریافت نمایید.

 

در صورتی که تصرف عدوانی شخصی که بخشی از زمینش توسط فرد دیگری مورد تصرف وساخت وساز واقع شده رد شده باشد، صاحب زمین چه دعوایی علیه متصرف می تواند مطرح کند؟

 

different types of criminal possession

بنیاد حقوقی وکلای 24 ساعته دعاوی تصرف عدوانی ملک و املاک

 

در دعاوی تصرف عدوانی ثابت کردن سابقه ی تصرف عدوانی بودن آن کافی است و تصرف باید پشت سر هم و مدام باشد، در این موقع می توان دعوای تصرف عدوانی را مطرح کرد؛ اگر دعوای تصرف عدوانی مالک با شکست روبرو شود خواهان می تواند در دادگاه دعوای اثبات مالکیت را مطرح کند.

در خصوص طرح دعوای مالکیت، دعوای تصرف عدوانی حتماً باید از طرف دادگاه رد شده باشد و شکست وی در دادگاه دعوای تصرف عدوانی مانع او نمی شود تا دعوای اثبات مالکیت مطرح نکند؛ کسی که دعوای مالکیت کرده نمی تواند همزمان دعوای تصرف عدوانی را مطرح کند، پس باید به این موضوع دقت شود برای طرح دعوای مالکیت هم باید مدارکی با خود داشته باشد، مثل سند رسمی و یا اگر نداشته باشد، سند عادی مثل قول نامه، مبایعه نامه،  قراردادکتبی، یا شفاهی، یا شهادت شهود و تحقیق محلی.

در این میان اگر خوانده این دعوارا رد کند و یا دلیلی بیاورد که مالک نبودن وی را اثبات کند خواهان باید اعتبار قرارداد خود را ثابت کند و اثبات مالکیت هم مانند دعوای تصرف عدوانی در مورد اموال غیر منقول مطرح می شود و اثبات مالکیت هم باید مانند دعوای تصرف عدوانی در دادگاهی مطرح شود که ملک تصرف شده در آنجا باشد ودادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای تصرف عدوانی واثبات مالکیت دادگاه عمومی است.

 

چگونه در دعاوی تصرف عدوانی یا اثبات مالکیت پس از آن به بهترین نتیجه ممکن برسیم؟

برای اینکه مالک و یا خواهان در دعوای تصرف عدوانی و یا مالکیت به نتیجه ی مطلوبی برسند و از آنجایی که دعوای تصرف عدوانی ویا اثبات مالکیت پروسه ی طولانی دارد، بهتر است قبل از طرح دعوا از مشاوره حقوقی دعاوی ملکی ما که به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیزمان هستند کمک و راهنمایی بگیرید تا راه را اشتباه نرفته باشید که رأی بر علیه شما صادر شود؛ بنابراین شما برای موفقیت به کمک یک وکیل و مشاور مجرب نیاز دارید که می توانید این کمک را به صورت های آنلاین، تلفنی و حتی حضوری نیز دریافت نمایید.

 

نکته مهم: زمانی که خواهان دارای سند عادی است و خوانده دارای سند رسمی است؛ باید بداند که طرح دعوا لازم به تنظیم سند رسمی در کنار اثبات مالکیت است، زمانی که مالک وجود یک قرارداد یا سند رسمی، یا با وجود دلیل های دیگر مالکیت خود را از طرف دادگاه به اثبات برساند، خوانده ی دعوا می تواند با استناد به سند خود از طی لایحه ی دفاعیه از دعوا دفاع کند.

در دعوای تصرف عدوانی، دعوای خلع ید معنا ندارد؛ چون دعوای خلع ید برای اموال منقول جواب می دهد و هرگونه تجاوز و یا تصرف عدوانی در صورت اثبات مالکیت، متصرف به حبس از یک ماه تا یک سال مجازات می شود.

 

در موسسه وکیل تلفنی برای مشاوره حقوقی آنلاین، کافی است در وب سایت ثبت نام نموده و ثبت سوال حقوقی بفرمایید تا بلافاصله ارتباط آنلاین مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری به صورت رایگان برایتان مهیا شود؛ البته می توانید با مطالعه مطالب مشابه زیر، اطلاعات حقوقی خود را افزایش داده تا در روز مبادا از این اطلاعات استفاده نمایید.

نقش وکیل دعاوی ملکی بر عقد مزارعه

ضمانت وام مسکن و حذف آن

اجرت المثل ایام تصرف و تملک

ابطال فوری و 24 ساعته فروشنامه

وکیل 24 ساعته دعاوی همسایگان آپارتمانی

نگارش فوری انواع دادخواست های خانوادگی

خدمات ثبت شرکت آنلاین (ویژه کرونا)

درباره ما

 

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۱۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۳۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
مشاوره حضوری ۲۰۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین

درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی): ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670