موسسه وکیل تلفنی

  • جواد فدایی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۸:۲۲:۲ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۵
  • مهدی دوستی مهدی دوستی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۳۹:۱۲ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۵
  • وکیل زهرا سمیع زاده گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۲:۱۷:۵۴ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۴
  • وکیل ملیکا محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۶:۱۴ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۴
  • وکیل ملیکا محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۲۵:۲۹ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۴
  • مهسا علیزاده گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۸:۴۹:۴۹ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
  • شیرین امینی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۶:۹:۲۳ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
  • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۳۶:۴۰ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
  • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۲:۳۸:۱۵ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
  • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۲:۱۳:۵۸ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
انجمن وکیل تلفنی

فروش سهم الارث

فروش سهم الارث

ارث و میراث و قوانین آن؛ از مهمترین مسائل مبتلا به جامعه است. عدم توافق ورثه بر نحوه ی تقسیم ترکه و گاه سوءاستفاده ی برخی وراث از ناآگاهی و سهل انگاری دیگر ورثه، بعضا منجر به اختلافات عمیقی می شود که جز با مراجعه به قانون حل و فصل نخواهد شد. لذا آگاهی بخشی در زمینه ی قوانین ارث می تواند راهگشا باشد، البته این تنها در حالتی است که شما قبل از تقسیم اموالتان مشاوره حقوقی نگرفته باشید.

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

برای اتصال به درگاه پرداخت آنلاین و دریافت ارزان ترین مشاوره تلفنی فوری و 24 ساعته با سرشناس ترین وکلای متخصص در ایران، تصویرک زیر را لمس نمایید.

 

legal chart button

 

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

خرید و فروش سهم الارث از منظر حقوقی و قانونی

اصولا تمام  اموال به جای مانده از متوفی؛ اعم از منقول و غیر منقول، با درخواست وراث قابل مطالبه است. اما از آنجا که در بیشتر موارد این اموال بین تمام وراث مشاع می باشد و هر تصمیم یا اقدامی در حقوق سایر ورثه تاثیرگذار است؛ بنابراین برای هر اقدامی اعم از انتقال یا فروش سهم الارث؛ ابتدا باید ماترک، تعیین تکلیف شده و سهم هر یک از وراث جداگانه مشخص شود. تقسیم ماترک و تعیین سهم الارث؛ مستلزم انجام مراحل قانونی و مشاوره حقوقی است.

 

inheritance

خرید و فروش سهم الارث از منظر حقوقی و قانونی

 

بر اساس قانون مدنی  قبل از  ادای  حقوق و دیونی که به ترکه ی میت تعلق می گیرد، یعنی قبل از ادای هزینه های مربوط به کفن و دفن و پرداخت دیون متوفی و عمل به وصایای او در مورد ثلث اموال و یا در صورت اجازه ی وراث  وصیت بیش از ثلث اموال؛ هر گونه  دخل و تصرف در اموال متوفی ممنوع است. اما پس از رتق و فتق این امور  هریک از ورثه می تواند با مراجعه به  شورای حل اختلاف واقع در حوالی آخرین اقامتگاه متوفی؛ درخواست انحصار وراثت نماید البته بهتر است قبل از اینکار با یک وکیل تماس گرفته و به مطالعات اینترنتی کفایت نکنید. پس از درخواست انحصار وراثت؛ دادگاه وارد عمل شده و چنانچه در مورد نحوه ی تقسیم سهم الارث،  توافقی بین وراث صورت گرفته باشد که همان توافق باید نوشته شده و به امضای همه ی وراث برسد.  در اینجا تقسیم ارث بر مبنای همان توافق صورت می گیرد.

اما اگر توافقی حاصل نشود دادگاه تعیین وراث و میزان سهم الارث آنان را به کارشناس و مشاور حقوقی می سپارد. در در این حالت تمام اموال متوفی مهرو موم می شود تا تحریر ترکه صورت گیرد. کارشناس تمام اموال متوفی را به قیمت روز ارزش گذاری کرده  و حصه ی هر یک از وارثین را در یکایک اموال مشخص می نماید .چنانچه مالی غیر قابل تقسیم باشد فروخته شده و بهای کسب شده بین وراث  آن تقسیم خواهد شد؛ درصورت توافق بین وراث در مورد نحوه ی تقسیم سهم الارث، تقسیم براساس توافق صورت می گیرد.

درخواست فروش سهم الارث از اموال غیر منقول

در هنگام تعیین و تقسیم سهم الارث چنانچه اموال غیر منقولی در بین ماترک متوفی وجود داشته باشد؛ می توان درخواست فروش  آن  را مطرح کرد.

از آنجا که معمولا املاک ارثی مشاع بوده و همه وارثان در جزء جزء مال غیر منقول شریکند؛ بنابراین خرید و  فروش سهم الارث  از اموال غیر منقول تابع قوانین فروش املاک مشاع می باشد. پس از طی مراحل قانونی و مشخص شدن سهم الارث هریک از وراث؛ ورثه می توانند نسبت به فروش سهم الارث خود یا انتقال  آن اقدام نمایند. اما از آنجا که عموما املاک موروثی مشاع بوده و در موارد بسیاری، همه ی وراث، بر سر فروش سهم الارث مشاع توافق ندارند؛ چنانچه ملک موروثی  قابل افراز باشد هریک از ورثه می تواند تقاضای افراز سهم الارث خود را نموده و پس از وقوع افراز؛ سهم خود را به راحتی بفروشد؛ پیشنهاد ما به شما این است که حتماً با یک وکیل تماس بگیرید تا راهکار های ساده و عملی تری را دریافت کنید.

اما چنانچه ملک موروثی مزبور غیر قابل افراز باشد و وارثان نیز بر فروش آن اتفاق نظر  نداشته  باشند هر یک از شرکا که تمایل به فروش سهم الارث خود دارد باید از دادگاه درخواست فروش سهم الارث از اموال غیر منقول را بنماید .  وارث متقاضی فروش سهم الارث؛ پس از ارائه ی درخواست فروش سهم الارث از اموال غیر منقول و انجام مقدمات قانونی می تواند  نسبت به فروش سهم الارث خود اقدام نماید.

 

house heritage

درخواست فروش سهم الارث 

 

درخواست فروش سهم الارث از اموال منقول

معمولا  ماترک؛ شامل تمام اموال منقول و غیر منقول متوفی است که هریک بر حسب توافق صورت گرفته بین وراث و یا به نسبت سهم الارث تعیین شده ازسوی دادگاه به وراث تعلق می گیرد. در بسیاری موارد اموال موروثی اعم از منقول و غیر منقول جزو اموال مشاع محسوب می شوند و قوانین راجع به اشاعه در خصوص آنان قابل اجراست. از آنجایی که بسیاری از اموال منقول غیر قابل  افراز بوده و جدا کردن سهم هریک از وراث از مال منقول؛ ممکن است آن مال را از حیز انتفاع ساقط کند، لذا وراث یا اموال منقول را به تراضی بین خود تقسیم می کنند یا آن را فروخته و هر یک، سهم خود را از بهای آن بر می دارد و به این ترتیب به شراکت و اشاعه پایان می یابد.

اما مواردی هم وجود دارد که سهم الارث منقولی به دلایلی نه فروخته شده و نه از حالت اشاعه خارج شده؛ در اینگونه موارد هریک از وراث می تواند  به طرفیت سایر ورثه درخواست فروش سهم الارث از اموال منقول را بنماید. 

 

اموال مشاع چه اموالی هستند؟

 

نحوه ارزیابی برای فروش سهم الارث

معمولا در هنگام تقسیم ترکه تمامی اموال متوفی از سوی کارشناس مورد ارزیابی قرار گرفته و ارزش تمام اموال، وضعیت قابل تقسیم و غیرقابل تقسیم بودن آن  و قیمت  هر یک به بهای روز مشخص می شود. سپس تعدیل صورت میگیرد. به این معنا که چنانچه مالی بدون زیان قابل تقسیم نباشد آن مال در سهم بعضی وراث قرار داده شده و برابر با بهای آن از دیگر اموال به سایر وراث تعلق می گیرد.

در صورت بروز اختلاف بر سر فروش سهم الارث مشاع؛ چنانچه افراز ممکن نباشد، پس از ارائه درخواست فروش از سوی وراث مایل به فروش، سهم الارث؛ سهم هریک از ورثه از سوی کارشناس دادگاه ارزیابی شده و بهای روز آن مشخص می شود؛ لازم به ذکر است که امکان افراز یک سهم الارث را تنها می توانید از یک وکیل بپرسید.

کارشناس انحصار وراثت ارزش تمام اموال، وضعیت قابل تقسیم و غیرقابل تقسیم بودن آن  و قیمت  هر یکرا  به بهای روز مشخص می کند
 

بهترین روش برای فروش فوری سهم الارث

اصولا پس از اتمام مراحل تقسیم سهم الارث؛ هریک از وراث مالک سهم الارث خود بوده و مختار است در سهم الارث خود دخل و تصرف نموده،آن را بفروشد، اجاره دهد یا منتقل نماید.

اما از آنجا که در بسیاری موارد، املاک و اموال موروثی از حالت اشاعه خارج نشده و ممکن است اختلاف جدی بر سر فروش سهم الارث، بین برخی وراث وجود داشته  باشد؛ در صورت مخالفت بعضی ورثه؛ پیگیری مسائلی مانند ارائه درخواست فروش سهم الارث  و سایر اقدامات لازم، زمانبر می باشد. لذا به نظر می رسد بهترین روش برای فروش فوری سهم الارث؛ فروختن آن به سایر وراث است. و در صورت عدم تمایل به خرید سهم الارث از سوی دیگر وراث، می توان فروش سهم الارث را با تنظیم وکالتنامه انجام داد.   

آیا برای فروش سهم الارث نیاز به اجازه دیگر وراث می باشد؟

هر چند پس از انحصار وراثت قانوناً امکان فروش سهم الارث بدون  اجازه ی وراث دیگر وجود دارد؛ ولی بهتر است فروش سهم الارث با اطلاع و موافقت سایر وراث و پس از تماس با وکیل صورت گیرد. در موارد بسیاری ، بعضی وراث؛ بدون اطلاع سایر ورثه اقدام به فروش سهم الارث مشاع  خود نموده اند  و متعاقبا  دیگر ورثه از فروش و انتقال سهم الارث خود امتناع ورزیده اند  و یا در بین وراث صغیر یا محجوری حضور داشته که قیم بدون اطلاع و اجازه ی دادسرا اقدام به فروش مال صغیر نموده است؛ در تمام این موارد  خریدار دچار مشکل شده و حتی قادر به تصرف در ملک نخواهد بود. البته برای جلوگیری از وقوع این موارد می توان با ارائه درخواست فروش سهم الارث؛ آن را از مبادی قانونی پیگیری نمود.

 

shareable inheritance

کسب اجازه وراث در فروش سهم الارث

 

نحوه انتقال سهم الارث به وراث دیگر

در صورت  احراز سهم هر یک از وراث در گواهی انحصار وراثت؛ هریک از ورثه می تواند سهم الارث خود را یا  با وکالت نامه به غیر انتقال دهد و باقی وراث حق اعتراض ندارند.

اما بهتر است قبل ازتنظیم  وکالت نامه سهم الارثی، صلح نامه یا مبایعه نامه ای بین طرفین منعقد شود.

 

آیا برای انتقال رسمی سهم الارث در دفترخانه اسناد رسمی نیاز به اذن وراث دیگر می باشد ؟

چنانچه انحصار وراثت انجام شده و سهم هریک از ورثه به طور دقیق در برگه ی انحصار وراثت مشخص و قید شده باشد؛امکان انتقال سهم الارث وجود دارد و  هر یک  از وراث برای انتقال رسمی سهم الارث خود در دفترخانه اسناد رسمی نیاز به اذن وراث دیگر ندارد.

 

آیا فروش سهم الارث با وکالتنامه مقدور می باشد؟

در صورت فوت فردی که سند مالکیت به نام او صادر و تسلیم شده ؛ وراث پس از انحصار وراثت می توانند نسبت به سهم الارث خود درخواست صدور سند مالکیت نمایند. تنظیم سند سهم الارثی مستلزم ارائه ی مدارکی ازقبیل ،درخواست کتبی صدور سند مالکیت؛ گواهی انحصاروراثت، اصل سند مالکیت متوفی و فرم ۱۹ مالیاتی است. فرم 19 مالیاتی؛ مصدق تسویه مالیات ارث از سوی وارثان عدم و وجود بدهی مالیاتی می باشد. با صدور سند سهم الارثی؛ معاملات سهم الارث، راحت تر صورت می گیرد.

فروش سهم الارث با وکالتنامه  نیزمقدور است.  البته وکالتنامه فروش سهم الاثری باید بلاعزل و تام الاختیار باشد و موضوع  فروش و انتقال صریحا در وکالتنامه قید شود  تا خریدار بتواند پس از خرید سهم الارث آنرا به نام خود منتقل نماید.

توجه: البته اگر در خارج از کشور زندگی می کنید و مشکلات شما در آنجا وجود دارد می توانید با همکاران معتبر و بین المللی وکیل تلفنی در خارج از کشور ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی