موسسه وکیل تلفنی

 • حمیدرضا پورمختار گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۶:۳۸:۲۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • ال هام گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۶:۳۶:۲۶ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • رضا خيري گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۶:۲۴:۵۲ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • علی قوجایی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۶:۲۰:۲۹ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • اشرف بهاء الدینی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۴:۵۱:۴۹ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • فاطمه عبداله زاده گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۴:۳۲:۵۷ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • جعفرصادق بهمرد گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۴:۲۵:۲۵ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • وکیل محمد علی انصاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۵۳:۱۳ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • N A گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۲۵:۲۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۲۲:۲۹ تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی مهریه

مشاوره حقوقي مهریه توسط وكيل دادگستري

مهریه مالی است که مرد هنگام عقدِ ازدواج به همسر خود می پردازد یا مکلف به پرداخت می شود. زن به محض جاری شدن عقد می تواند مهریه خود را طلب کند و این موضوع ربطی به طلاق ندارد. امروزه مهریه را وجه ضمان طلاق زن می دانند. البته میزان مهریه ب توافق زن و مرد وابسته می باشد؛ از این رو بسیار مهم است که قبل از هر اقدام برای دریافت یا پرداخت مهریه، حداقل یک مشاورۀ تلفنی با یک وکیل داشته باشید.

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل    ۱۰.۰۰۰هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۰.۰۰۰ هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۰.۰۰۰ هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)
برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

توصیه های وکیل زن متخصص در وصول مهریه

 

"البته ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"سایت وکیل تلفنی اولین سایت حقوقی ایرانی بوده است که با اعمال فیلتر های سخت موفق به استخدام 1000 وکیل متخصص در زمینه های مختلف شده است که از این تعداد، نزدیک به 17% آنها وکلای متخصص در زمینه مهریه و امور مربوط آن هستند که به صورت 24 ساعته آماده ارائه خدمت به هم میهنان اند و لمس تصویرک زیر امکان برقراری ارتباط تلفنی با آنها را برای شما ممکن می سازد"

 

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 

در ادامه باید به این موضوع اشاره نمود که به مهریه "صداق" نیز گفته می شود که نشانه صداقت و راستین بودن علاقه مرد به زن می باشد. لطفا توجه داشته باشید که مهریه متعلق به زن می باشد و ربطی به والدین یا هر شخص دیگری ندارد. 

تعیین میزان مهر طبق ماده 1080 قانون مدنی به رضایت طرفین وابسته می باشد و از نظر قانونی هیچ محدودیتی ندارد.

 

آخرین قانون در خصوص مهریه و جلب بدهکاران مهریه

 

dowry

دریافت مهریه بدون هیچگونه ارتباط با شوهر 

 

یکی از مهم ترین مسائلی که این روزها در جلسات مشاوره حقوقی مهریه بسیار مورد پرسش قرار می گیرد آن است که آخرین قانون در خصوص مهریه و جلب بدهکاران مهریه چیست؟ در پاسخ به این سوال باید به قانون 22 حمایت از خانواده و ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی اشاره کرد.

هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهارآزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده (۲) قانون اجرای محکومیت‌های مالی است. (اگر مرد نتواند مهریه را تامین کند و معسر بودن او نیز در دادگاه به اثبات نرسد، حبس خواهد شد) چنانچه مهریه، بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.

اما حقیقت آن است که بر اساس آخرین تغییرات بوجود آمده در قوانین مربوط به مهریه دیگر بر اساس ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مرد زندان نمی‌رود یا اگر حبس باشد آزاد می‌شود و پرداخت مابقی مطالبه به صورت عندالاستطاعه خواهد بود. در این ماده آمده است که اگر استیفای محکومٌ‌به از طریق مذکور در این قانون ممکن نگردد محکومٌ‌علیه به تقاضای محکومٌ‌له تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته‌شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکومٌ‌له حبس می‌شود. چنانچه محکومٌ‌علیه تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده ‌باشد حبس نمی‌شود، مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود.

 

میزان مهریه پرداختی زن در دوران نامزدی چقدر است؟

یکی از مهم ترین مسائلی که می توان در مشاوره حقوقی مهریه در مورد آگاهی یافت راجع به چگونگی دریافت مهریه در دوران نامزدی است. اولین و مهم ترین مسئله ای که باید در مورد مهریه به خاطر بسپارید آن است که در ماده 1082 قانون مدنی آمده است، به مجرد عقد زن مالک مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.

 بنابراین مهریه حق زن است و نمی توان آن را از او منع کرد.اما شما باید توجه داشته باشید که اگر منظور از کلمه ی نامزدی قبل از خوانده شدن عقد نکاح است، باید گفت که در این حالت زن اجازه ی دریافت مهریه را ندارد، اما اگر منظور از دوران نامزدی پس از خوانده شدن خطبه ی عقد است و قبل از وارد شدن زن به خانه ی همسر و مستقر شدن در آنجا است، باید گفت که میزان مهریه به روابط زناشویی میان زوجین وابسته است.

به عنوان یک قاعده ی کلی باید گفت که اگر خطبه ی عقد جاری شده باشد و زن و مرد با یکدیگر رابطه ی زناشویی نداشته باشند و زن باکره باشد، نصف مهریه به او تعلق می گیرد و اگر رابطه زناشویی صورت گرفته باشد و زن باکره نباشد، تمام مهریه به او تعلق خواهد گرفت.

برای دریافت مشاوره حقوقی مهریه شما می توانید به راحتی با استفاده از مشاوره حقوقی فوری تلفنی از مشاوره حقوقی فوری و 24 ساعته استفاده کنید و پاسخ تمام سوالات حقوقی خود را دریافت کنید.

 

آیا با استفاده از مشاوره حقوقی مهریه می توان برای توقیف دستمزد کارگر مرد یا کارمند برای وصول مهریه اقدام کرد و از شرایط قانونی آن اطلاع حاصل کرد؟

با کمک مشاوره حقوقی مهریه شما می توانید در مورد شرایط توقیف دستمزد کارگران و کارمندان مرد اطلاع حاصل نمایید. بر اساس ماده 34 قانون اجرای احکام مدنی همین که اجراییه به محکوم‌علیه ابلاغ شد محکوم‌علیه مکلف است ظرف ده روز مفاد آن را به موقع اجرا بگذارد یا ترتیبی برای پرداخت‌محکوم به بدهد یا مالی معرفی کند که اجرای حکم و استیفاء محکوم به از آن می‌سر باشد و در صورتی که خود را قادر به اجرای مفاد اجراییه نداند باید‌ظرف مهلت مزبور جامع دارایی خود را به قسمت اجرا تسلیم کند و اگر مالی ندارد صریحاً اعلام نماید هر‌گاه ظرف سه سال بعد از انقضاء مهلت مذکور‌معلوم شود که محکوم‌علیه قادر به اجرای حکم و پرداخت محکوم به بوده لیکن برای فرار از آن اموال خود را معرفی نکرده یا صورت خلاف واقع از‌دارایی خود داده به نحوی که اجرای تمام یا قسمتی از مفاد اجراییه متعسر گردیده باشد به حبس جنحه‌ای از شصت و یک روز تا شش ماه محکوم‌خواهد شد.

در نتیجه اگر مرد هیچ مالی نداشته باشد که برای پرداخت مهریه همسرش توقیف شود، از آنجایی که زن طلبکار محسوب می شود می تواند از مزایای ماده 49 قانون اجرای احکام مدنی استفاده کند و درخواست کند تا معادل محکومٌ‌به از اموال محکومٌ‌علیه توقیف شود.  از آنجایی که حقوق و مزایای کارمندان و کارگران نیز به عنوان بخشی از اموال مرد محسوب می شود، بخشی از آن برای پرداخت مهریه ی زن توقیف خواهد شد.

در مشاوره حقوقی با وکیل تلفنی می توانید از جزییات قانونی توقیف اموال و دستمزد مرد آگاهی پیدا کنید اما به عنوان یک قاعده ی کلی می توان گفت که حدود یک چهارم حقوق و مزایا مرد توقیف می شود و تمام حقوق او قابل توقیف نیست.

 

آیا به خاطر مهریه می شود مرد را ممنوع الخروج از کشور نمود؟

 

can,t leave the country because of dowry

 بررسی فوری ممنوع الخروج شدن مرد به خاطر ندادن مهریه

 

در جلسه مشاوره حقوقی مهریه می توان مسئله ی ممنوع الخروج کردن مرد بابت مهریه زن را با دقت مورد بررسی قرار داد. مسلما برای آقایانی که شغل آنها تجاری و بازرگانی محسوب می شود و مجبور هستند هر چند مدت یکبار به کشورهای دیگر سفر کنند، مسئله ی ممنوع الخروج شدن بسیار زیان آور است و اهمیت لزوم پرداخت مهریه را چند برابر می کند. بر اساس ماده 23 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، مرجع اجرا کننده رای باید به تقاضای محکوم‌ٌله قرار ممنوع‌الخروج بودن محکوم‌علیه را صادر کند. این قرار تا زمان اجرای رای یا ثبوت اعسار محکوم‌علیه یا جلب رضایت محکومٌ‌له یا سپردن تامین مناسب یا تحقق کفالت مطابق قانون مدنی به قوت خود باقی است.

ناگفته نماند که اقایانی که سفر واجبی ذارند و وجوب آن را از قبل ثبت کرده تند( مانند سفرهای درمانی ضروری) می توانند با اجازه نامه ی صادره از سوی دادگاه از کشور خارج شوند. بهتر است در رابطه با چنین موضوعاتی و آگاهی کامل از جزییات این مسائل حقوقی از مشاوره تلفنی حقوقی با وکیل استفاده کرد.

تازه زمانی که دادگاه تکلیف مهریه زن را مشخص کند یا حکم اعسار زوج برای پرداخت مهریه صادر شود، حکم ممنوع الخروجی مرد پابرجا می ماند.

 

نحوه تعیین نرخ مهریه چگونه است؟

 

توصیه های یکی دیگر از وکلای متخصص زن در مورد وصول مهریه

 

خدمات مشاوره حقوقی مهریه به افراد کمک می کند تا اطلاعات لازم را در مورد نرخ روز مهریه دریافت کنند. شما می توانید شماره تلفن بهترین وکیل تهران را از طریق موسسه وکیل تلفنی تمام وقت بدست آورید.

در حالت کلی در رابطه با وجه و نرخ روز پرداخت مهریه می توان به آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی اشاره کرد. با استناد به این ماده قانونی و آیین نامه اجرایی آن می توان به نکات زیر در رابطه با تعیین نرخ روز مهریه اشاره کرد:

 

 1. چنانچه مهریه وجه رایج باشد مرجع صالح بنا به درخواست هر یک از زوجین، میزان آن را با توجه به تغییر شاخص قیمت سال زمان تادیه نسبت به سال‌وقوع عقد محاسبه و تعیین می‌نماید.

 

 1. در صورتی که زوجین در حین اجرای عقد در خصوص محاسبه و پرداخت مهریه وجه رایج به نحو دیگری تراضی کرده باشند مطابق تراضی ایشان‌عمل خواهد شد.

 

 1. نحوه محاسبه مهریه وجه رایج بدین صورت است: متوسط شاخص بها در سال قبل، تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد، ضربدر مهریه مندرج در عقد نامه.

 

 1. در مواردی که مهریه زوجه باید از ترکه زوج متوفی پرداخت شود تاریخ فوت مبنای محاسبه مهریه خواهد بود.

 

 1. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف به انجام موارد زیر می‌باشد:

 

نکته: شاخص های بهای سالهای قبل از اجرای این قانون را تهیه و در اختیار قوه قضاییه قرار دهد، شاخص بهای مربوط به هر سال را به طور سالانه حداکثر تا پایان خردادماه تهیه وبه قوه قضاییه اعلام نماید.

 

 1. در صورتی که زوجه برای وصول مهریه به دادگاه صالح دادخواست تقدیم نماید هزینه دادرسی به میزان بهای خواسته بر اساس مهرالمسمی با‌زوجه‌است و در صورت صدور حکم به نفع وی، زوج علاوه بر پرداخت مهریه طبق ضوابط این آیین‌نامه مسؤول پرداخت هزینه دادرسی به مقدار مهرالمسمی و‌ابطال تمبر به میزان مابه‌التفاوت خواهد بود .

 

 1. در صورتی که زوج تقاضای صدور اجازه طلاق نماید دادگاه مکلف به تعیین تکلیف مهریه بر اساس این آیین‌نامه و بر طبق ضوابط و مقررات جاری‌خواهد بود.

 

نحوه ی تعیین قیمت سکه برای پرداخت مهریه چگونه است؟

مشاوره حقوقی مهریه و مشورت با وکیل قبل از هرگونه اقدام قانونی برای طرفین دعاوی خانواده مربوط به مهریه توصیه می گردد. نحوه تعیین قیمت سکه بهار آزادی مهریه در اکثر این دعاوی موضوع چالش برانگیز محسوب می شود و افراد اصولا اطلاعات دقیقی در مورد آن ندارند. به صورت یک قاعده ی کلی می توان گفت که قیمت سکه مهریه باید به روز پرداخت شود. اما باید توجه داشت که برای درخواست اخذ مهریه، زوجه می تواند از دو طریق اقدام کند: دادگاه و ثبت، در مواردی که زوجه از طریق دادگاه برای اخذ مهریه اقدام نماید، ملاک نحوه محاسبه مهریه (در صورتی که مهریه زن سکه باشد)، قیمت سکه در زمان اجرای حکم از صدور حکم پرداخت مهریه توسط زوج است و اگر زوجه از طریق اجرای ثبت برای دریافت مهریه درخواست داده باشد، ملاک تعیین قیمت سکه همان زمان ارائه درخواست توسط زوجه است. توجه داشته باشید که زوجه این اختیار قانونی را دارد که به جای دریافت هزینه و بهای سکه، خود مال (سکه) را طلب کند.

 

مشاوره حقوقی مهریه چه تاثیری در تسریع روند پرونده مهریه دارد ؟

مسلما همه ی زوجینی که در روند جدایی و طلاق قانونی قرار می گیرند از روند دادرسی پرونده ها اطلاع ندارند و لازم دارند تا یک فرد متخصص و آگاه در زمینه مشاوره حقوقی مهریه به آنها کمک کند تا دچار مشکلات حقوقی نشوند و حقوق قانونی انها مورد تضییع قرار نگیرد. برای استفاده از مزایای مشاوره ارزان مهریه می توان از وکیل تمام وقت تلفنی کمک گرفت.

برای طلب مهریه فوری همه ی افراد می توانند از مشاوره حقوقی تلفنی و پرسش و پاسخ فوری حقوقی استفاده کنند، چرا که این نوع مشاوره حقوقی مهریه به شما کمک می کند که در کوتاه ترین زمان ممکن با راحت ترین راه وصول فوری مهریه آشنا شوید و زمان شما از دست نرود. در صورت طولانی شدن روند دادرسی این پرونده ها مسلمان مجبور می شوید که هزینه های جانبی بسیار زیادی را بپردازید و بهترین راه برای جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی، استفاده از مشاوره حقوقی در هر زمان و مکان است.

 

بهترین مشاوره حقوقی مهریه و دریافت اطلاعات قانونی در مورد مراحل و شرایط آن چیست؟

 

24-hour legal advice ti female lawyer about dowry

مشاوره حقوقی آنلاین و تلفنی به صورت تضمینی و 24 ساعته با وکیل متخصص مهریه

 

بهترین مشاوره حقوقی مهریه باید دارای دو ویژگی باشد. اولین ویژگی آن است که مشاوره در کوتاه ترین زمان و بدون اتلاف وقت انجام شود و دومین ویژگی آن است که دارای کیفیت لازم باشد و قابل استفاده برای عموم مردم باشد.

مشاوره حقوقی شبانه روزی با وکیل تلفنی ارزن یکی از ارائه کنندگان تخصصی خدمات مشاوره حقوقی مهریه است که بدون محدودیت زمان و مکان در دسترس تمام مردم است. هر کسی در هر زمان که بخواهد و در هر مکانی که باشد می تواند از خدمات تخصصی و راهکارهای حقوقی وکیل تلفنی 24 ساعته شبانه روزی استفاده کند.

یکی از چالش های اساسی زوجین در هنگام انتخاب مشاور حقوقی آن است که جنسیت موکل و راهنما برایشان مهم است. بنابراین ممکن است یافتن مشاور زن یا مشاور مرد برایشان سخت باشد. در مرکز مشاوره حقوقی ویزه تلفنی افراد می توانند انتخاب کنن که تصمیم دارند به سراغ مشورت با وکیل زن بروند یا آنکه راحت ترند تا در مورد دریافت مهریه با مشورت وکیل مرد اقدام کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین ویژه این امکان را برای تمامی مردم و ساکنان نقاط دور دست ایجاد کرده است تا از جلسات مشاوره با وکیل استفاده کنند و دیگر نیاز نباشد تا برای پرسیدن سوالات حقوقی خود از یک فرد متخصص، مسیر زیادی را بپیمایند.

 

آیا هنوز هم در نظام حقوقی ایران در صورت عدم پرداخت مهریه، مجازات زندان برای او وجود دارد؟

آقایانی که اصولا برای دریافت مشاوره حقوقی مهریه به متخصصان حقوقی مراجعه می کنند در پی آن هستند که بدانند آیا هنوز هم امکان مجازات زندان در صورت عدم پرداخت مهریه برای آنان وجود دارد یا خیر. مشاوره با وکیل تلفنی این امکان را برای تمامی افراد ایجاد کرده است تا در کوتاهترین زمان ممکن در رابطه با تمام مسائل حقوقی مربوط به مهریه و دیگر پرونده های قانونی، اطلاعات لازم را کسب کنند.

همه ی ما به خوبی می دانیم که در سال های گذشته بسیاری از آقایان به دلیل ناتوان بودن در پرداخت مهریه زنان راهی زندان ها می شدند و بسیاری از بهترین سالهای جوانی خود را به دلیل عدم توانایی مالی در زندان سپری می کردند. با افزایش آمار بدهکاران مهریه، قانونگذار کشور قانون جدید ی را برای پرداخت مهریه در نظر گرفت، براساس قانون جدید زندان برای مهریه، ضمانت اجرایی حکم جلب تا میزان ۱۱۰ سکه بهار آزادی (معادل آن) مقدور است و مهریه بیش از آن از احکام حبس مبری است.

در سال گذشته نیز در طی ابلاغیه ای ریاست قوه ی قضاییه به روسای تمام دادگستریها و دادگاه های کشور انجام داد به این موضوع اشاره کرد که طبق بخشنامه اصلاحیه بند (ج) ماده ۱۸ آیین نامه نحوه ی اجرای محکومیت های مالی، باید نظارت شود که تا حد امکان مردان به علت ناتوانی در پرداخت مهریه بازداشت نشوند و کسانی که در حبس هستند، آزاد شوند.

 

آیا بعد از فوت شوهر مهریه باید توسط فرزند یا پدر شوهر پرداخت گردد؟

یکی دیگر از چالش های حقوقی افراد که در جلسات مشاوره حقوقی مهریه مطرح می گردد در رابطه با موضوع پرداخت مهریه پس از فوت شوهر است. مشاوره حقوقی فوری به افراد کمک می کند تا بعد از فوت شوهر نیز بتوانند برای احقاق حقوق خود و دریافت مهریه شان اقدام نمایند.

با توجه به قوانین کشور ما، پدر شوهر و فرزندان فرد متوفی هیچ تکلیف حقوقی برای پرداخت مهریه ی همسر فرد متوفی ندارند و تنها در حالتی می توان از پدر شوهر مطالبه مهریه کرد که در عقد نکاح ذکر شده باشد که پدر شوهر ضمانت پسرش را برای پرداخت مهریه و نفقه می کند که در این حالت زوجه می تواند برای اخذ مهریه به پدر شوهر مراجعه کند.

در مواردی نیز ممکن است پس از فوت همسر، زوجه تصمیم بگیرد تا برای دریافت مهریه اش به مراجع قانونی مراجعه کند. در این حالت نیز می توان از مهریه فوری دریافت کرد. اما این موضوع مستلزم چندین شرط است:

 

 1. اموالی (ارث) از مرد برای وارثانش باقی مانده باشد.
 2. مهریه ی زن که جز طلب ممتازه محسوب می شود از ارثیه ای که برای وارثان مانده است، کم می شود و به زن پرداخت می گردد.
 3. زن باید از طریق اجرا ثبت یا دادگاه برای مطالبه ی مهریه اقدام نماید.
 • توجه داشته باشید که در صورتی که مرد فوت کند و هیچ مالی نیز از او برای وارثانش به جای نماند، زن این اختیار قانونی را ندارد تا برای دریافت مهریه به پدر شوهر یا فرزندان مرد به صورت مستقل مراجعه کند و حق خود را از اموال شخصی آنها طلب کند، به بیانی بهتر طبق قانون وراث تکلیفی به پرداخت دیون متوفی که مازاد از ماترک است ندارد.

 

آیا زندانی آن که بابت مهریه در زندان هستند با شیوع ویروس کرونا ازاد می شوند؟

یکی دیگر از مسائلی که این روزها مورد توجه بسیاری از دولتمردان و افراد است آن است که در مشاوره حقوقی مهریه باید در مورد آقایانی که به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان به سر می برند نیز تصمیم گیری هایی انجام شود. در جلساتی که رئیس قوه قضاییه با روسای دادگستری ها و دادستان ها داشت، این تصمیم گرفته شد که برای محکومان غیرعمد همانند زندانیان دیه و مهریه، شرایطی در نظر گرفته شود که در دوره ی شیوع ویروس کرونا کمتر در معرض خطر قرار گیرند و با کاهش جمعیت زندانیان، تا حدودی از گسترش این بیماری و ازدحام جمعیت پیشگیری شود.

یکی از مهم ترین سوالات مربوط به این مبحث که در این روزها در جلسات مشاوره حقوقی مهریه بسیار مطرح می گردد آن است که ایا چنین محکوماتی به طور کل ازاذ می شوند؟ پاسخ چنین سوالاتی در مکالمه تلفنی با وکیل آنلاین به خوبی داده می شود. حقیقت آن است که به جز موارد استثنا (مواردی که شامل عفو می شوند) این زندانیان (محکومان جرائم غیر عمد مانند دیه و مهریه) برای کاهش ورودی افراد به زندان ها، تا حد امکان مراجع قانونی باید از روش ها و تاسیسات ارفاقی مندرج در قانون همچون موارد زیر استفاده کنند:

 1.  اعمال مجازات‌های جایگزین حبس.
 2. تعویق اجرای مجازات.
 3. تعلیق تعقیب و تعلیق مجازات.

با دستور رییس قوه ی قضاییه در چند ماه گذشته، همه ی دادسراها و دادگاه ها وظیفه دارند که تنها در موارد ضروری، قرارهای تامین منجر به بازداشت را صادر کنند. برای دریافت راهکار حقوقی آنلاین شما می توانید از خدمات مشاوره حقوقی مهریه بهترین وکیل تلفنی استفاده کنید. وکیل مشاور مهریه تلفنی می تواند بهترین راهکارهای حقوقی را در کوتاهترین زمان ممکن به افراد ارائه دهد.

 

آیا مهریه را می توان به صورت از دم قسط پرداخت کرد ؟

 

paying dowry in installment

شرایط پرداخت و دریافت قسطی مهریه و جلوگیری از پایمال شدن مهریه

 

همانطور که می دانید، مهریه همان مالی است که در هنگام عقد نکاح، مرد تعهد می کند که آن را به زن بپردازد. گرفتن مهریه از مرد توسط زن نیز موضوعی قانونی محسوب می شود و با حضور وکیل وصول مهریه نیز روند قانونی چنین پرونده هایی سریعتر انجام می شود. مشاوره حقوقی مهریه یکی از مهمترین نیازهای جامعه ی ما محسوب شده و آقایان و خانمها می توانند از این طریق اطلاعات و آگاهی های لازم را در مورد این موضوع  حقوقی مهم بدست آورند.

برای تعیین نوع پرداخت مهریه (پرداخت مهریه به صورت یکجا یا قسط بندی مهریه) اصولا شرایط مادی و توانایی مالی مرد، ملاک محاکم قانونی است. برخی از آقایان با خود اینگونه تصور می کنند که می توانند پس از پرداخت چند قسط مهریه دیگر آن را پرداخت نکنند اما این تصور کاملا اشتباه است و حقیقت آن است که در صورت عدم پرداخت اقساط، مهریه به حالت (حال) در می آید و در اصطلاح حقوقی می گوییم که دین حال شده است، در چنین موردی دیگر مرد باید تمام این دین حال شده را پس از صدور رای دادگاه به صورت یکجا بپردازد و دیگر امکان قسط بندی مهریه وجود ندارد. در حالت کلی باید گفت که پرداخت مهریه چه به صورت از دم قسط یا اقساط به همراه پیش پرداخت بر عهده ی تشخیص قاضی پرونده  و توانایی مالی مرد است. اما با توجه به اطلاعات و آمار بدست آمده در سال های اخیر، در بیشتر موارد دیده شده است که قاضی پیش پرداختی را (کم یا زیاد) برای تقسیط مهریه مشخص می کند.

شما باید به این نکته دقت داشته باشید که در مراتب پرداخت مهریه امکان انجام هیچ گونه تقلبی وجود ندارد. (به خصوص در مواردی که دادگاه سکه کامل، نیم سکه یا ربع سکه را برای اقساط مهریه را تعیین می کند.)

برای اینکه همه چیز راجع به مهریه را بدانید لازم است که شما با یک فرد متخصص مشاوره حقوقی داشته باشید. بنابراین به راحتی می توانید برای پرسیدن سوال حقوقی آنلاین از طریق تلفن همراه هوشمند یا خط تلفنتان با مشاوره حقوقی 24 ساعته ارتباط برقرار کنید.

 

حق الوکاله وکیل در پرونده های مربوط به مهریه چقدر است؟

یکی از نگرانی های بانوان قبل از مراجعه به وکیل آن است که ممکن است وکیل چه مقدار هزینه ای را به عنوان حق الوکاله مشخص کند. ممکن است این حق الوکاله به اندازه ای باشد که افراد نتوانند از عهده آن بر آیند. اصولا در مورد تعیین هزینه ی حق الوکاله در جلسه مشاوره حقوقی مهریه نیز می توان با وکیل مربوطه در رابطه با این موضوع مشورت کرد. مشورت تلفنی با وکیل 24 ساعته نیز می تواند تا حد زیادی مشکل شما را در رابطه با چنین موضوعات حقوقی حل کند.

به عنوان یک قاعده ی کلی می توان گفت که حق الوکاله در پرونده هایی که موضوع آنها مالی است، 6 درصد است (مطالبات مالی تا 10 میلیون) و گاهی نیز 4 درصد ( از ده میلیون تومان تا یکصد میلیون)است. بنابراین می توان گفت که حق الوکاله وکیل شما تا حد زیادی به میزان دریافت مهریه ی شما نیز بستگی دارد اما این قاعده در همه ی پرونده ها قابل اجرا نیست و گاهی نیز با توافق وکیل و موکل، میزان حق الوکاله ، مبلغی بیشتر یا کمتر از مقدار گفته شده (4 درصد یا 6 درصد) تعیین می شود و نمی توان به آن اعتراض کرد؛ چرا که طرفین در هنگام انعقاد قرارداد در رابطه با آن به توافق می رسند و امضا کردن وکالت نامه به معنای پذیرش این موضوع است.

 

برای مشاوره حقوقی در مورد مهریه، کافی است در وب سایت ثبت نام نموده و ثبت سوال حقوقی بفرمایید تا به صورت رایگان بلافاصله ارتباط آنلاین مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری برایتان مهیا شود؛ البته می توانید با سر زدن به مطالب زیر، ضمن افزایش اطلاعات حقوقی خود از خدمات حقوقی وکیل تلفنی نیز آگاه گردید

نگارش فوری دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز

مشاوره حقوقی شبانه روزی

مشاوره حقوقی با وکلای دادگستری

مشاوره حقوقی تلفنی

مشاوره حقوقی مهریه

 

آیا خیانت به شوهر می تواند موجب ازبین رفتن حق مهریه زن شود ؟

همانطور که در ماده 1080 قانون مدنی آمده است، حق مهریه به موجب عقد نکاح به زن تعلق می گیرد و او می تواند در هر زمان که بخواهد در آن تصرفاتی را ایجاد کند و یا آن را به مرد ببخشد، این اختیار قانونی بر عهده ی زن گذاشته شده است که در رابطه با این موضوع تصمیم بگیرد. اما یکی از پر چالش ترین مسائلی که این روزها ممکن است در جلسات مشاوره حقوقی مهریه در  مورد آن سوال شود، مسئله ی خیانت زن است. برای بیشتر افراد این سوال پیش می آید که در صورتی که زوجه به مرد خیانت کند، آیا باز هم به او مهریه تعلق می گیرد و می تواند برای اخذ آن به محاکم قانونی مراجعه کند؟

حقیقت آن است که طبق مواد قانون مدنی، زن بلافاصله پس از عقد نکاح مالک مهریه می شود و موضوعاتی همچون خیانت و داشتن رابطه ی نامشروع نیز نمی تواند باعث از بین رفتن این حق قانونی برای او شود. مسلما کسانی که برای چنین مسائلی به مشاوره حقوقی مراجعه می کنند به دنبال راه حلی می گردند تا سریعتر از همسرشان جدا شوند و حتی توانایی مالی پرداخت مهریه را نیز در آن زمان نداشته باشد در چنین مواردی باید این افراد چه کنند؟ انان باید مهریه را به زن خیانتکار و زنی که مرتکب اعمال غیر اخلاقی شده است، پرداخت کنند؟

یکی از راه حل هایی که ممکن است در مشاوره حقوقی مهریه با بهترین وکیل تلفنی به افراد پیشنهاد شود که به سراغ طلاق توافقی بروند. در چنین مواردی مرد می تواند این شرط را برای زن بگذارد که تنها در صورتی از او شکایت نخواهد کرد (توجه داشته باشید که خیانت به همسر و داشتن ارتباط نامشروع در قانون کشور ما جرم محسوب می شود و دارای مجازات است.) که زن نیز متقابلا مهریه اش را ببخشد و با استفاده مراتب و شرایط طلاق توافقی در کوتاه ترین زمان ممکن از یکدیگر جدا شوند.

اگر هنوز هم فکر می کنید که نیاز دارید تا سوالات بیشتری در رابطه با این موضوع بپرسید، بهتر است در هر زمان و مکانی که هستید، به راحتی از مزایای مشاوره حقوقی انلاین یا مشاوره حقوقی ویزه تلفنی استفاده کنید.

 

آیا در صورت عدم تمکین زن از همسرش، حق وصول مهریه ی او از بین می رود؟

مشاوره حقوقی مهریه به تمامی افراد کمک می کند تا با معانی و مفاهیم مختلف حقوقی آشنا شوند و اطلاعات لازم را بدست آورند. در رابطه با موضوع تمکین زن و حق وصول مهریه شما می توانید در یک جلسه مشاوره حقوقی مهریه  از پاسخ تمام سوالات و جزئیات حقوقی خود آگاه شوید.

تمکین زن به معنای آن است که زن از همسر خود پیروی کند و وظایف زوجیت خود را به انجام برساند. در صورتی که زن از همسر خود سرکشی کند (زنی که از استطاعت همسر خود خودداری کند، ناشزه نامیده می شود). وظایف خود را انجام ندهد، مرد نیز می تواند به تعهدات مالی خود همچون پرداخت نفقه عمل نکند. توجه داشته باشید که عدم عمل به تعهدات مالی مرد در صورت عدم تمکین زن شامل نفقه می شود و مهریه را شامل نمی شود. به بیانی بهتر باید گفت که مهریه در چه صورتی حق زن محسوب شده و نمیتوان آن را به دلیل عدم تمکین از او منع کرد.

 

در حالت کلی می توان گفت که عدم تمکین زن دارای پیامدهای حقوقی همچون موارد زیر است:

 

 1. ساقط شدن نفقه.
 2. اختیار قانونی زوج برای اقدام به ازدواج مجدد از طریق اخذ اجازه نامه از محکمه ی قضایی.
 3. ساقط شدن اجرت المثل و نحله از زن.

 

اکنون ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش آید یعنی باید زن در هر شرایطی بدون قید و شرط از مرد اطاعت کند تا نفقه شامل حال او گردد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که قانون استثناتی را نیز برای زن در نظر گرفته است که در ماده 115 قانون مدنی به انها اشاره شده است: اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می تواند مسکن علیحده اختیار کند‌ و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر‌عهده شوهر خواهد بود.

بنابر این شما می توانید از خدمات مشاوره مهریه آنلاین با وکیل استفاده کنید و برای و در جلسه مشاوره حقوقی مهریه، پاسخ پرسش سوال حقوقی آنلاین خود را در مورد تمام نکات مربوط به نفقه و مهریه بدست آورید.

 

نحوه بخشش مهریه از سوی زن که قابل رجوع نباشد به چه صورتی می باشد ؟

 

how to relieve the man from dowry payment

چگونه مهریه ای را که از توان مرد خارج است را ببخشیم

 

در یک جلسه مشاوره حقوقی مهریه می توان در مورد روش های مختلف بخشش مهریه را آموخت. بخشش مهریه اصولا از طریق سند عادی یا سند رسمی انجام می شود. همانطور که میدانید مهریه همیشه سکه نیست و ممکن است سند خانه یا باغی باشد . در این حالت می گوییم مهریه یا به صورت عینی یا دینی است. در ماده ی 289 امده است که: ابراء عبارت از این است که داین از حق خود به اختیار صرف نظر نماید.  ابراء صرفاً در خصوص دیون قابل تحقق است.

بنابراین از متن این ماده به خوبی می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که در صورتی که زوجه تمام سکه های مهریه یا بخشی از آن را ببخشد، دیگر امکان رجوع برای او وجود ندارد. البته اگر در سند بخشش مهریه، عنوان هبه برای بخشش سکه ها به زوج ارده شده باشد و تعداد سکه های مذکور به زوجه پرداخت نشده باشد، این امکان وجود دارد که  دین بر ذمه ی شوهر خارج گردیده و در عالم واقع، موجودیت یافته و با تحویل آن به زوجه مصداقی از عین معین قرار گرفته باشد. در این صورت اگر تمام شرایطی که برای هبه در قانون وجود دارد، مانند: مانند قبض و اقباض؛ موجود بودن عین سکه ها در ید شوهر و… تحقق یافته باشد، امکان رجوع زن برای استرداد مهریه بخشیده شده وجود دارد و دیگر نمی توان این نوع بخشش را جز موارد ابراء دانست.

در رابطه با این موضوع می توان به ماده ی 795 قانون مدنی اشاره کرد، در این ماده آمده است که هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجاناً به کس دیگری تملیک می کند تملیک‌ کننده واهب طرف دیگر را متهب، مالی را‌که مورد هبه است عین موهوبه می گویند. در نهایت هر نوع “مالی” قابل هبه بوده و “دین” نیز در زمره ی اموال به شمار می آید و بنابراین هبه ی مهریه از نوع سکه، هرچند قبلاً به زوجه پرداخت نشده باشد، قابل رجوع است .

 

انواع بذل مهریه و امکان رجوع به انها به موارد زیر تقسیم می شود

در جلسه مشاوره حقوقی مهریه به خوبی می توان با انواع بخشیدن (بذل) مهریه آشنا شد:

 1. هبه ی غیر معوض: هبه غیرمعوض بدین معناست که زن بدون هیچ چشمداشت و عوضی مهریه اش را بذل می کند. هبه معوض یعنی بخشیدن مهریه در مقابل چیزی (انجام یا عدم انجام کاری) باشد. مثلا زوجه در عوض موافقت زوج با طلاق ، تمام یا قسمتی از مهریه خود را می بخشد.
 2. هبه معوض: هبه معوض یعنی بخشیدن مهریه در مقابل چیزی (انجام یا عدم انجام کاری) باشد. مثلا زوجه در عوض موافقت زوج با طلاق، تمام یا قسمتی از مهریه خود را می بخشد.
 3. ابراء: ابراء آنست که زن ذمه شوهر را نسبت به مهریه ساقط کند. یعنی بگوید چیزی از حق من به عنوان مهریه به گردن تو نیست و بریء الذمه هستی (اسقاط دین).

 

در چنین حالتی طبق ماده ۸۰۳ قانون مدنی هبه، قابل رجوع نیست؛ اما جالب است بدانید که در مواردی که هبه، معوض و در قبال طلاق باشد، در صورتی که زوجه در دوران عده به مهریه رجوع کند، زوج هم می تواند رجوع به زوجیت کند. یعنی طلاق بائن تبدیل به طلاق رجعی می شود.

 

برای بذل مهریه باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنیم ؟

در بسیاری از موارد زوجینی که برای استفاده از خدمات مشاوره حقوقی مهریه اقدام می کنند، تمایل دارند که بدانند نحوه ی بذل و بخشش مهریه چگونه است و استفاده از کدام روش برای بذل مهریه دارای اعتبار قانونی است. اصولا پاسخ این سوال را به راحتی می توان در طی مکالمه تلفنی با وکیل نیز دریافت کرد.

به عنوان یک قاعده ی کلی باید گفت که بخشش مهریه از طریق سند عادی و سند رسمی امکان پذیر است. سند عادی همان دست نوشته ای است که زن در آن ذکر می کند که مهریه اش را بخشیده است. سند رسمی سندی است که از طریق مراجعه به دفاتر اسناد رسمی تنظیم می گردد.

توجه داشته باشید که در مشاوره حقوقی مهریه نیز به این موضوع اشاره می شود که هر دوی این اسناد دارای اعتبار قانونی هستند و نمی توان گفت که تنها روش بذل مهریه از طریق دفاتر اسناد رسمی است. برگه ی دست نویس زن برای بخشش مهریه نیز یک نوع سند عادی محسوب می شود و با مراجعه به دادگاه می توان از اعتبار قانونی آن بهره مند شد. اگر قصد بذل مهریه از طریق تنظیم سند رسمی را دارید باید حتما به دفترخانه مراجعه کنید و امضای پدر زوجه نیز وجود داشته باشد. در نهایت دفترخانه اسناد رسمی بعد از اینکه بذل مهریه را به صورت رسمی به ثبت برساند، نامه ای را به دفتر ثبتی که ازدواج زن و مرد در آنجا انجام شده است، می فرستد تا این موضوع در سند ازدواج زوجین نیز ذکر شود.

بهتر است قبل از هرگونه اقدام قانونی در رابطه با این موضوع و بدست آوردن اطلاعات کافی، حتما مزایای مشاوره با تیم بزرگ وصول مطالبات وکیل تلفنی استفاده کنید تا از آثار و پیامدهای حقوقی موضوع بذل مهریه آگاه شوید.

 

در جلسه مشاوره حقوقی مهریه می توان در مورد شرط نصف دارایی (شرط تنصیف) اطلاعات لازم را بدست آورد؟

شاید شما نیز تاکنون در رابطه با موضوع حقوق شرط تصنیف داراییی برای مهریه چیز های شنیده باشید؛ اما با معنای دقیق حقوقی آن آشنا نباشید. شما به راحتی می توانید تمام سوالات خود را در رابطه با این موضوع در جلسه مشاوره حقوقی مهریه بیان کنید و از راهکار حقوقی ارائه شده توسط یک وکیل متخصص و با تجربه استفاده کنید.

در سند نکاحیه و در صفحه ی هشتم قباله ازدواج سازمان ثبت اسناد املاک کشور، به صورت چاپی، پیش فرضی تعیین شده است که در ان معین شده است که زوج باید نصف تمام دارایی هایی را که پس از ازدواج بدست می آورد را به عنوان مهریه به همسرش ببخشد.  البته در ذیل این پیش فرض دو محل امضا وجود دارد که که اگر طرفین (به خصوص مرد) آن را امضا نکند، هیچ تعهدی در قبال پرداخت چنین مهریه ای (شرط تنصیف) نخواهد داشت.

مشورت تلفنی با وکیل این امکان را به شما می دهد که در هر ساعت از شبانه روز از یک متخصص قانونی برای حل مشکلات و مسائل حقوقی که درگیر ان هستید، کمک بگیرید.

 

شرایط تعیین یک کیلو تریاک و قطع دست برای مهریه زن چیست؟

 

examination the weird dowries

بررسی آنلاین و تلفنی درصد عملی شدن مهریه های عجیب و غریب

 

حقیقت آن است که اگر به یک جلسه مشاوره حقوقی مهریه مراجعه کنید، متوجه می شوید که امکان تعیین هرچیزی به عنوان مهریه برای زن وجود ندارد. برای مثال برخی ممکن است بگویند که می خواهند موارد عجیب و غریب و نشدنی مانند یک کیلو تریاک یا قطع دست را به عنوان مهریه در نظر بگیرند. در چنین مواردی باید گفت که این موضوع از لحاظ قانونی فاقد اعتبار قانونی است. در صورتی که تمام موارد زیر وجود داشته باشند می توان مهریه را از طریق محاکم قانونی پیگیری و دریافت کرد. بر اساس قانون کشور ما شرایط مهریه را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 

 1. مالیت داشته باشد (یعنی در بازار ارزش مبادله و معامله داشته باشد و بتوان قیمت گذاری نمود).
 2. منفعت عقلایی داشته باشد (این شرط در ماده 1078 ق.م نیست ولی از مواد 215 و 348 ق.م می توان به عنوان یک قاعده کلی در قراردادها به  آن استناد نمود).
 3. قابلیت تملک داشته باشد (یعنی زن بتواند به راحتی در آن دخل و تصرف مالکانه بنماید).
 4. مهریه معین باشد (یعنی اینکه مورد مهریه نبایستی مردد باشد).
 5. مهریه معلوم باشد (مورد معامله نباید مبهم باشد ، مگر در موارد خاصه که علم اجمالی به آن کافی باشد).
 6. قدرت بر تسلیم مهریه وجود داشته باشد (مرد باید قادر به تسلیم باشد).

 

هزینه دادرسی برای اجرای مهریه از طریق دادگاه چه میزان است؟

اصولاً هنگامی که زوجه تصمیم می گیرد تا برای اخذ مهریه ی خود از طریق دادگاه اقدام نماید، بهتر است در ابتدا به مشاوره حقوقی مهریه مراجعه کند تا در مورد شرایط و مراحل اخذ مهریه از طریق دادگاه آگاه شود. هزینه های دادرسی برای اجرای مهریه نیز جزء آن دسته از مواردی است که بسیاری از بانوان از آن آگاهی ندارند. در حالت کلی در رابطه با این مراحل و پرداخت هزینه ی دادرسی باید به مراحل زیر اشاره کرد:

 

 1. تنظیم دادخواست مطالبه مهریه و تنظیم آن به دادگاه.

 2. پرداخت هزینه دادرسی (طبق قانون کشور ما، زوجه در این جا باید نیم عشر دولتی بپردازد. نیم عشر دولتی به معنی یک بیستم کل مبلغ مهریه است که زوجه باید به حساب دادگستری واریز کند).

 3. رسیدگی به پرونده و طی شدن روند دادرسی.

 

نکته: جالب است بدانید که مبلغی که بابت هزینه ی دادرسی در ابتدا از زوجه دریافت می شود، پس از صدور حکم نهایی مهریه و محکوم شدن مرد به پرداخت و قطعیت حکم از زوج اخذ شده و به زوجه استرداد می گردد. البته در صورتی که زوجه در همان مراحل اولیه نیز توانایی پرداخت این هزینه را نداشته باشد می تواند از طریق مشاوره حقوقی مهریه، اطلاعات لازم را در مورد راه حقوقی که می تواند در چنین مواقعی از آن استفاده کند، بدست آورد.

 

هزینه اداره اجرای اسناد رسمی برای اجرای مهریه چه میزان است؟

مسلماً برای دریافت مهریه از طریق اجرای ثبت نیز باید مراحل قانونی مختلفی را طی کیند و هزینه اداره اجرای اسناد رسمی را نیز برای به اجرا گذاشتن مهریه تان پرداخت کنید که می توانید در رابطه با جزئیات همه ی موارد از خدمات مشاوره حقوقی مهریه وکیل تلفنی 24 ساعته استفاده کنید. به طور خلاصه می توان در رابطه با هزینه های مربوطه و مراحل اجرای اسناد رسمی برای اجرای مهریه به نکات زیر اشاره کرد:

 

 1. ابتدا عقد نامه خود را به دفترخانه محل ثبت عقد ارائه داده و تقاضای صدور اجرائیه نماید.

 2. زوجه باید نیم عشر دولتی که شامل هزینه اجرایی دولت می شود را پرداخت کند.(توجه داشته باشید که این مبلغ قابل استرداد از شوهر است).

 3. سپس زوجه می تواند با اجرائیه به اداره ثبت مراجعه و مهریه خود را مطالبه کند.

 4. پس از ثبت تامین خواسته دادخواست اصلی که همان دادخواست مطالبه مهریه است را باید ارائه دهد.

 

نکته: زوجه باید در جلسه مشاوره حقوقی مهریه تمام سوالات و پرسش هایی که مربوط به مراحل دادرسی مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت است را بیان کند. برای مثال شما در مشورت تلفنی با وکیل می توانید به این نکته پی ببری که اگر مهریه زن سکه باشد زوجه به مبلغ اصلی سکه را در دادخواست قید کند مجبور به پرداخت هزینه دادرسی زیادی می شود.

 

مهریه در چه زمانی به زن اصلا تعلق نمی گیرد؟

از مهمترین مواردی که در جلسه مشاوره حقوقی مهریه می توان از ان اگاهی پیدا کرد، موارد مربوط به عدم تعلق مهریه به زن است. به مهم ترین این موارد که در قانون مدنی کشور ما در مورد آنها توضیح داده شده است به اختصار اشاره می کنیم:

 

 1. باطل بودن عقد نکاح میان زن و مرد و عدم نزدیکی میان آن دو باعث عدم تعلق مهریه به زن می شود؛ چرا که عقد نکاحی که مهریه را بر ذمه مرد قرار داده است، باطل محسوب شده و بر همین اساس عقد و تعیین مهریه نیز به درستی انجام نگرفته است.

 2. اگر عقد نکاح به دلیلی فسخ شود و رابطه زناشویی رخ نداده باشد. بر اساس ماده 1101 قانون مدنی: هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود زن حق مهر ندارد مگر در صورتی که موجب فسخ عنن باشد که در این صورت با‌ وجود فسخ نکاح زن مستحق نصف مهر است.

 3. اگر زن و مرد مهریه ای تعیین نکرده باشند و قبل از تعیین مهریه، زن فوت کند و رابطه زناشویی هم شکل نگرفته باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از این موارد و آشنایی با جزییات قانونی آنها به طور کامل، شما می توانید به راحتی بدون هیچگونه محدودیت زمانی و مکانی از مشاوره حقوقی ویژه تلفنی استفاده نمایید.

 

تکلیف مهریه زن بعد از طلاق و ازدواج مجدد با مرد دیگر چیست؟

 

dowry after female marriage

بررسی وضعیت دریافت و پرداخت مهریه بعد از طلاق و پس از ازدواج مجدد

 

مشاوره حقوقی تلفنی مهریه یکی از معتبرترین مراجع پاسخ به سوالات حقوقی زوجین است. در رابطه با موضوع مهریه بانوان بعد از طلاق و ازدواج مجدد آنها باید گفت که طبق ماده 29 قانون حمایت از خانواده، کل مهریه قابل مطالبه است و بعد از ازدواج مجدد خانم نیز مهریه از ایشان سلب نمی شود. با توجه به متن این ماده طلاق در صورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دایر بر اعسار زوج یا تقسیط محکوم به نیز ثبت می‌شود. در هر حال، هرگاه زن بدون دریافت حقوق مذکور به ثبت طلاق رضایت دهد می‌تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات مربوط اقدام کند.

 

مفهوم مهریه عندالاستطاعه و عند مطالبه چیست؟

یکی از موارد بسیار مهمی که در مشاوره حقوقی مهریه توصیه می شود در رابطه با آن اطلاعات لازم را کسب کرد در مورد نوع مهریه است. مسلما همه ی ما در مورد مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه چیزهایی شنیده ایم. توصیه می شود که کسانی که قصد ازدواج ارند، قبل از هرگونه اقدامی از مشاوره حقوقی پیشگیرانه استفاده کنند و در رابطه با این دو اصطلاح حقوقی آگاهی های لازم را بدست آورند تا بعد ها دچار مشکل نشوند.

در تعریف مهریه عندالمطالبه می توان گفت که زن از همان ابتدای عقد نکاح مالک مهریه می شود و مرد نیز مکلف می شود که در زمانی تقاضای همسرش، بلافاصله مهریه اش را بپردازد.

در مورد مهریه عند الستطاعت نیز می توان گفت که زن این موضوع را قبول میکند که که مرد مهریه او را در هنگامی بپردازد که توانایی مالی کافی برای پرداخت آن را داشته باشد. در مهریه عندالاستطاعه پرداخت مهریه کاملا وابسته به توانایی مالی مرد است و اجباری از این لحاظ بر عهده او نیست.

 

آیا می توان در مشاوره حقوقی مهریه در مورد شرایط تقسیط مهریه برای شوهر از کار افتاده اطلاعات لازم را کسب کرد؟

با مراجعه به مشاوره حقوقی مهریه می توان اطلاعات لازم را در مورد دریافت مهریه بدست آورد و از تمام نکات قانونی مربوط به آن نیز آگاه شد. در مواردی ک مرد از کار افتاده باشد و معسر از پرداخت مهریه زوجه باشد باید با کمک مشورت با وکیل برای اثبات اعسار خود در محاکم قضایی اقدام کند تا حکم تقسیط مهریه برای او اجرا شود.

 

مدارک لازم برای دادخواست اعسار در جلسه مشاوره حقوقی مهریه مشخص می شود و از اصلی ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 

 1. ارائه مدارک شناسایی.
 2. عقدنامه.
 3. معرفی ۲ شاهد عاقل و بالغ.
 4. ارائه لیست اموال.
 5. دادنامه محکومیت مهریه.

 

توجه داشته باشید که مراحل دادخواست اعسار نیز باید حتماً با دقت توسط مرد یا وکیل او انجام شود تا نتیجه ی مطلوبی حاصل شود:

 

 1. مهلت ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه از زمان ابلاغ اجرائیه تا یک ماه از زمان ابلاغ اجراییه است.

 2. در حالتی که در فرصت یک ماهه دادخواست اعسار تقدیم دادگاه نشود زوجه این اختیار را دارد که از دادگاه تقاضای جلب زوج را کند.

 3. زوج با هدف ثبت دادخواست اعسار از پرداخت مهریه باید همراه با مدارک موردنیاز به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند.

 4.  پس از آنکه ثبت دادخواست اعسار انجام شد، دادگاه ظرف ۲ روز از تاریخ وصول دادخواست پرونده را به نظر قاضی می رساند.

 5. از طرفی دیگر در صورتی که قاضی شهادت شهود را برای ادامه ی روند دادرسی پرونده، لازم بداند زوج را به محضر دادگاه احضار می نماید که به همراه شهود خود در دادگاه حاضر شود.

 6. در نهایت هنگامی که دادگاه تشخیص دهد که مدعی اعسار توانایی پرداخت مهریه یکجا را ندارد، ملاک را وضعیت معیشتی مدعی اعسار پرداخت دین قرار می دهد و سپس تقسیط انجام می گیرد.

 

بهترین مشاوره حقوقی مهریه به صورت فوری برای بانوان چیست؟

 

best legal advice for dowry

مشاوره حقوقی 24 ساعته با وکیل متخصص زن در خصوص دریافت مهریه

 

بهترین مشاوره حقوقی مهریه برای بانوان مشاوره ای است که در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ تمام سوالات حقوقی بانوان را ارائه دهد. از طرفی دیگر شما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در برخی از موارد مشورت با وکیل زن برای بانوان بسیار بهتر است و آنان می توانند به راحتی مشکلات و مسائل خود را بیان کنند. برای استفاده از مشاوره حقوقی سریع می توان به راحتی در هر زمان و مکان با موسسه وکیل تلفنی تماس پیدا کرد و از راهکار حقوقی تلفنی استفاده کرد.

در جلسه مشاوره حقوقی به این موضوع اشاره می شود که چگونه میتوان از راه های فرار شوهر از مهریه جلوگیری کرد. یکی از راه های فرار اصولی از مهریه آن است که شوهر اموال خود را به نام دیگران می کند تا به همسر او مالی تعلق نگیرد اما قانون این موضوع را نیز پیش بینی کرده استو بانوان می توانند با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته از تمام راه حل هی قانونی برای مقابله با چنین موضوعی و جلوگیری از تضییع حقوق خود استفاده کنند.

بر اساس تبصره ماده 3 قانون اجرای محکومیت های مالی، چنانچه محکومٌ‌علیه خارج از مهلت مقرر در این ماده، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خود را اقامه کند، هرگاه محکومٌ‌له آزادی وی را بدون اخذ تأمین بپذیرد یا محکومٌ‌علیه به تشخیص دادگاه کفیل یا وثیقه معتبر و معادل محکومٌ‌به ارائه نماید، دادگاه با صدور قرار قبولی وثیقه یا کفیل تا روشن شدن وضعیت اعسار از حبس محکومٌ‌علیه خودداری و در صورت حبس، او را آزاد می‌کند. در صورت ردّ دعوای اعسار به موجب حکم قطعی، به کفیل یا وثیقه‌گذار ابلاغ می‌شود که ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ واقعی نسبت به تسلیم محکومٌ‌علیه اقدام کند. در صورت عدم تسلیم ظرف مهلت مذکور حسب مورد به دستور دادستان یا رئیس دادگاهی که حکم تحت نظر آن اجراء می‌شود نسبت به استیفای محکومٌ‌به و هزینه‌های اجرایی از محل وثیقه یا وجه‌الکفاله اقدام می‌شود. در این مورد دستور دادگاه ظرف مهلت ده روز پس از ابلاغ واقعی قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر است. نحوه صدور قرارهای تأمینی مزبور، مقررات اعتراض نسبت به دستور دادستان و سایر مقررات مربوط به این دستورها تابع قانون آیین دادرسی کیفری است.

 

در جلسه مشاوره حقوقی مهریه به چه نکات حقوقی در طرح دعوی مطالبه مهریه در استان تهران اشاره می شود؟

در جلسه مشاوره حقوقی مهریه می توان به این نکته ی حقوقی دست پیدا کرد که برای طرح دعوای مطالبه مهریه تنها می توان از یکی از روش های اجرای ثبت یا دادگاه استفاده کرد و نمی توان به هیچ عنوان از هر دوی این مراحل قانونی به طور همزمان استفاده کرد.

ناگفته نماند که می توان قسمتی از مهریه را از اداره اجرای ثبت تقاضای اجرا کرد و برای قسمتی دیگر از طریق دادخواست مطالبه مهریه و دادگاه اقدام کرد.

توجه داشته باشید که بر اساس ماده 12 قانون حمایت از خانواده مصوب سال 1392، در دعاوی و امور خانوادگی مربوط به زوجین، زوجه می تواند در دادگاه محل اقامت خوانده یا محل سکونت خود اقامه دعوی کند مگر در موردی که خواسته، مطالبه مهریه غیرمنقول باشد. بنابراین برای طرح و اقامه دعوی در استان تهران یا هر استان دیگری باید در نظر داشته باشید که بع دادگاه و محکمه ی قضایی محل اقامت خود مراجعه نمایید.

 

آیا برای مطالبه مهریه و اجرای آن نیاز به نامه مراکز مشاوره می باشد یا خیر؟

شاید برای برخی از بانوانی که قصد اخذ مهریه خود را از همسرشان دارند در همان ابتدا این سوال پیش اید که برای اخذ مهریه باید به مرکز مشاوره حقوقی مهریه مراجعه کنم تا بتوانم برای دریافت مهریه ی خود از روش های قانونی اقدام نمایم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که زن از همان زمان که عقد نکاح جاری می شود می تواند مهریه خود را از همسرش اخذ کند و این موضوع هیچ ربطی به نامه مراکز مشاوره ندارد. دلیل اصلی اینکه بسیاری از افراد توصیه می کنند که بانوان برای اخذ مهریه از مشاوره حقوقی مهریه استفاده کنند آن است که اطلاعات و آگاهی های لازم را بدست آورند تا در زمان و هزینه آنها در مراتب دادرسی از دست نرود و بتوانند از تضییع حقوق خود جلوگیری کنند.

تنها در مواردی که زن و شوهر قصد جدایی و طلاق از یکدیگر را دارند، اخذ نامه ی مراکز مشاوره ای که دادگاه آن را معین می کند و اجباری است و در روند صدور حکم طلاق تاثیر دارد و باید گواهی عدم سازش زوجین اخذ گردد. بنابراین اگر شما قصد  استفاده از خدمات مشاوره حقوقی مهریه را دارید، می توانیدش به راحتی در هر زمان و مکانی که هستید با بهترین وکیل تمام وقت تلفنی ارتباط برقرار کنید و پاسخ تمام سوالات حقوقی خود را دریافت کنید.

 

آیا مهریه از سهم الارث شوهر قابل وصول می باشد یا خیر؟

از طریق استفاده از خدمات مشاوره حقوقی مهریه می توان به این نکته پی برد که گرفتن مهریه از سهم الارث شوهر از طریق قانونی امکان پذیر است و در چندین صورت ممکن امکان پذیر است.

بنابراین در صورتی که پدر همسر و یا هر فرد دیگری که شوهر زن طبق قانون از او ارث ببرد در قید حیات نباشد و شوهر بر اساس روال قانونی مال مشخصی را به ارث ببرد، زن این اختیار قانونی را دارد تا مهریه خود را از سهم الارث همسر مطالبه کند. در نتیجه زن اگر بتواند از دادگاه درخواست توقیف اموال به ارث رسیده را بکند،  تمامی اموال تا زمان وصول مهریه از طریق قانون متوقف می شوند و تا زمانی که مهریه زن به طور کامل از جانب مرد پرداخت نشود، ارثیه مرد آزاد نمی شود. در جلسه مشاوره حقوقی مهریه تمامی مراحل قانونی اقدام زن برای تامین مهریه اش از سهم الارث به طور کامل مطرح می گردد. به طور خلاصه این مراحل قانونی به موارد زیر تقسیم می گردند:

 

 1. تنظیم دادخواست تامین اموال و ارائه آن به دادگاه خانواده توسط زن.

 2. توقیف اموال مربوطه سهم الارث مرد توسط دادگاه و محکمه ی قانونی.

 3. تا زمانی که اموال از طریق مزایده به فروش نرسد و مهریه پرداخت نشود این اموال در توقیف باقی می مانند و آزاد نمی شود.

 

آیا مهریه را می توان از دیه ناشی از تصادف و حادثه ناشی از کار مطالبه کرد ؟