موسسه وکیل تلفنی

 • مریم قاسمی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۳:۴:۵۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل بهرنگ محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱:۵۴:۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱:۲۶:۵۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۷:۲۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۵:۴۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۳:۲۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۳۸:۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل ملیکا محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۶:۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۹:۴۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۲
 • زینب نظرپور زینب نظرپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۲۰:۱۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۲
انجمن وکیل تلفنی

مهريه نرخ روز

محاسبه مهریه به نرخ روز

گاهاً خانمی طلب مهریه می نماید که مهریه او مدت ها پیش بر حسب تورم و اوضاع اقتصادی آن دوران تعیین شده است؛ فلذا اگر هم اکنون بخواهد آن مهریه را به همان نرخ دریافت کند، کاملاً غیر منطقی بوده و شاید کفاف خرج یک روز او را هم ندهد؛ بنابراین، این نرخ توسط مرجع ذی صلاح و مورد اعتماد به نرخ روز افزایش یافته و معادل سازی می شود؛ حال با ما همراه باشید تا ضمن بررسی عمیق این مبحث، نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز را توسط تیم محاسباتی مهریهِ آنلاین وکیل تلفنی را توضیح دهیم.

 

دریافت مهریه اورژانسی به نرخ روزی (از توصیات بانوی وکیل ما)

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"رابطه مستقیمی بین افزایش تورم و به کل ضعف سیستم اقتصادی یک مملکت با افزایش تقاضای مهریه، نفقه و اجرت المثل نیز وجود دارد؛ اما به هر حال پر واضح است که بانوان برای رفع حوائج خود نیاز به عنصر پول دارند؛ ولی دریافت کردن آن در قالب مهریه، نیاز به انجام تکنیک های حقوقی خاصی داشته که نمی توان آنها را از لابه لای صفحات کانال های اینستاگرامی که برای جذب فالوور دست به هر کاری می زنند، پیدا کرد؛ از طرفی هم مراجعه حضوری به دلیل کرونا می تواند هزینه مالی و حتی جانی هم داشته باشد؛ در این میان تنها وکلای آنلاین مهریه خانم و آقای ما هستند که به صورت 24 ساعته، بهترین راهکار های حقوقی و عملی را که تنها شما با آن می توانید به راحت ترین وجه مهریه خودتان را بستانید، به ارزانترین وجه ممکن در اختیار شما قرار می دهند؛ برای برقراری ارتباط تلفنی با این عزیزان می توانید تصویرک آبی رنگ زیر را لمس نمایید"

 

 

آیا پرداخت مهریه به وراث زن بایستی بر مبنای نرخ روز محاسبه شود یا خیر؟

 

dowry to female inheritance

محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز

 

مراجع صاحب نظر در این خصوص، بر حسب نظراتشان به دو دسته تقسیم می شوند که این دو دسته به سبک زیر اند:

 

نظر اکثریت در خصوص موضوع فوق

 • با توجه به ایجاد حق برای زوجه این حق پس از فوت وی به وراث منتقل می­ شود؛ لذا پس از فوت زن نیز چون وراث مالک قهری اموال زن می ­شوند و تمام حقوق به همان شکل ایجاد شده، برای زن به آن­ها منتقل می ­شود؛ لذا مهریه ­را بایستی به نرخ روز به وراث پرداخت کرد.

 

نظر اقلیت در خصوص موضوع فوق

 • با توجه به اینکه فلسفه وجودی، وجوبی و فهم قانون صرفاً حمایت از شخصی به نام زن است که در صورت فوت یا طلاق بدون سرپناه می ­ماند؛ بنابراین، وضع قانون فقط به لحاظ حمایت از شخص زن است نه فرد دیگر؛ لذا اگر زن فوت کند محاسبه پرداخت مهریه به نرخ روز برای وراث که از مهریه زن (که جزء ماترک محسوب می شود) ارث می­ برند، نمی ­تواند مشمول قانون شده و بگوییم بایستی به نرخ روز فوت یا زمان پرداخت محاسبه شود؛ بلکه صرفاً وراث زن مهریه زن را به عنوان یک میراث به صورت اصل مهریه محق هستند، نه آنکه مهریه زن متوفیه را به نرخ روز مطالبه نمایند؛ لذا حدود رأی به پرداخت مهریه به نرخ روز به وراث زن فاقد وجاهت قانونی است.

 

محاسبه قیمت روز سکه برای پرداخت مهریه

 

calculating the up to date dowry rate

محاسبه مبلغ روز مهریه به صورت 24 ساعته و آنلاین

 

پرسش: زوج در سال 1380 فوت کرده و زوجه مهریۀ خویش را که 150 سکۀ بهار آزادی است، اکنون مطالبه نموده است؛ چنانچه از زوج متوفی به جز یک خانه چیز باقی نمانده باشد، بفرمایید مهریۀ زوجه به قیمت امروز سکه محاسبه می­ گردد یا زمان فوت زوج؟

 

نظر اتفاقی در خصوص پرسش فوق

 • با توجه به مادۀ 279 قانون مدنی، سکه ­های مورد نظر عین محسوب می­ شود و عین کلی و با توجه به مادۀ 351 قانون مدنی در عین کلی بایستی مقدار و وضعیت آن مشخص باشد و طبق تبصرۀ ماده 1082 قانون مدنی: چنانچه مهریه وجه رایج باشد...، ولی چون سکه وجه رایج محسوب نمی ­شود؛ بایستی عین سکه به زوجه تحویل شود. بدیهی است چنانچه زوجه به ما به ازای سکه ­ها توافق نماید، بهای 150 سکه بهار آزادی به قیمت همان روز یعنی، زمان ادا پرداخت می­ گردد.

 

نظرهای ابزاری در خصوص پرسش فوق

 • سکه عین محسوب نمی ­شود، بلکه دین است؛ سکه مانند 1000 تومانی است و تا زمانی که در اختیار قرار نگیرد عین معین نیست؛ عین مثل اتومبیلی که در زمان حیات زوج با شمارۀ مشخص به مهریۀ زوجه درآمده است؛ لذا چون دین است در ذمه ­اش بوده است؛ یعنی، در ذمۀ زوج بوده است حال منتقل شده است به ورثۀ؛ لذا اگر آن را دین بدانیم بایستی قیمت زمان فوت به زوجه پرداخت شود هر چند ایشان می ­تواند خسارت تأخیر تأدیه را هم مطالبه نماید.

 

قانون حاکم بر محاسبه مهر به نرخ روز

 

rule of paying dowry

اورژانس مهریه تضمینی و ارزان 24 ساعته

 

پرسش: زنی ده سال پیش از شوهر خود طلاق گرفته و مهر خود را در آن زمان دریافت نداشته؛ اکنون دادخواست مطالبه مهر خود را تقدیم دادگاه کرده است. در صورت وارد بودن دعوا، مهر به چه نرخی باید پرداخت شود؟ به عبارت دیگر، آیا وفق قانون جدید باید نرخ روز محاسبه شود؟ 

 

نظر اکثریت در مورد پرسش فوق

 • مهریه دین است، دینی که عندالمطالبه است. در ما نحن فیه چون زوجه سابقاً مطالبه مهر نکرده است؛ در زمان مطالبه، زوج محکوم به پرداخت است و به موجب رأی وحدت رویه شماره 647 مورخ 1378/10/28 که تصریح در عطف به ماسبق شدن ماده واحده قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی دارد مهر باید به ارزش ریالی روز محاسبه شود.

 

نظر اقلیت در مورد پرسش فوق

 • آنچه مور نظر قانون­گذار در عندالمطالبه بودن مهر است و سازگار با روح قانون است مربوط به زمانی است که زوجه در علقه زوجیت زوج باشد و در این صورت هر زمان زوج مطالبه مهر نماید، زوج محکوم به پرداخت است؛ اما زمانی که این عقله منفک شود زوجه مستحق بهره­ مندی از مهر به نرخ روز وقوع طلاق است.

 

نظر کمیسیون نشست قضائی (1) در مورد پرسش فوق

با توجه به تبصره الحاقی 29/04/1376 به ماده 1082 قانون مدنی به این عبارت:

 • «چنانچه مهر وجه رایج باشد؛ متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می­ شود، محاسبه و پرداخت خواهد شد...» نظر قانون­گذار بر زمان تأدیه مهر و نرخ آن تاریخ بوده و به این ترتیب نظر اکثریت که متضمن این معناست تأیید می ­شود.

 

نظر کمیسیون نشست قضائی 2 در خصوص موضوع فوق

 • مطابق ماده 1082 قانون مدنی، به مجرد وقوع عقد، زن مالک مهر می ­شود و تبصره ماده مرقوم، مشعر بر این است که چنانچه مهر وجه رایج باشد به تناسب تغییر شاخص قیمت سالانۀ زمان تأدیه محاسبه و پرداخت گردد و رأی وحدت رویه شماره 18، 647/10/78 هیئت عمومی دیوان عالی کشور، حکم این تبصره را با توجه به فلسفه وضعی آن شامل عقدی که مقدم بر تاریخ تصویب آن واقع شده باشد نیز دانسته است؛ بنا به مراتب میزان مهر (که زمان وقوع عقد مالک آن زوجه بوده) به نرخ زمان تأدیه صورت می ­گیرد و وقوع طلاق تغییری در ماهیت و عنوان مهر ایجاد نمی­ کند.