موسسه وکیل تلفنی

 • امید علمداری گرامی : پرونده حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۴:۱:۲۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
 • امید علمداری گرامی : پرونده حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۵۶:۴۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۲۲:۳۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
 • وکیل علیرضا محمدی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۰:۵۷:۱۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۵۰:۱۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۴۹:۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۴۷:۳۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
 • ف م گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۲۱:۵۸:۱۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
 • وکیل عادل محمودی مرکید گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۵:۴۵:۳۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
 • امید علمداری گرامی : پرونده حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۵:۶:۴۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست طلاق

نگارش دادخواست طلاق

در صورتی که زوجه قصد طلاق داشته باشد بایستی مدارک ذیل را در دست داشته باشد:

 

 1. اصل سند ازدواج (در صورت نبود اصل سند ازدواج ، باید رو نوشت این سند را از دفتر خانه ای که عقد نکاح در آن منعقد شده است تقاضا و دریافت کند).

 2. اصل و کپی شناسنامه.

 3. اصل و کپی کارت ملی.

 4. دلایل درخواست طلاق که در ادامه توضیح داده می شود را  را به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه وارائه و دادخواست طلاق از طرف زن را ثبت نماید.

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

برای اتصال به درگاه پرداخت آنلاین و دریافت ارزان ترین مشاوره تلفنی فوری و 24 ساعته با سرشناس ترین وکلای متخصص در ایران، تصویرک زیر را لمس نمایید.

https://vakiltel.org/Legal_chart

legal chart button

 

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 20.000هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 30.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 50.000هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 90.000هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 150.000هزار تومان
رزرو فوری مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

"ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

اولین گام برای طلاق، نگارش دادخواست آن است که نگارش آن نیز به دقت و آگاهی حقوقی کامل نیاز دارد؛ فلذا به شما توصیه می کنیم که قبل از نگارش آن، تصویرک زیر را لمس کنید تا با دریافت ارزان ترین مشاوره حقوقی 24 ساعته، نحوه نگارش آن را آموزش ببینید؛ اما این امکان هم وجود دارد که بتوانید این امر را کاملاً به وکیل واگذار نمایید و دادخواست طلاق خود را با ضمانت قیمت و کیفیت تحویل بگیرید.

 

telephone legal advice button

 

گفتنی است که بر طبق ماده 14 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 زوجه می تواند هم به دادگاه خانواده محل اقامت خود و هم به دادگاه خانواده محل اقامت زوج (شوهرش) مراجعه نماید.

 

از پیچیدگی های علم حقوق نترسید، چرا که می توانید با بهترین وکلای دادگستری به صورت 24 ساعته و تلفنی ارتباط برقرار کنید و در هر زمینه ای از راهکار حقوقی آنها بهره مند شوید.

 

آیا زن در نظام حقوقی ایران حقوقی ایران حق طلاق دارد؟

طبق قوانین اسلام که نظام حقوقی ایران نیز نشات گرفته از آن است در شرایط عادی حق طلاق متعلق به مرد بوده و زوجه اختیاری از این بابت ندارد که البته اکنون طی قوانین و مقررات مصوب موجباتی به شرح زیر فراهم شده که زوجه با ارائه دادخواست و گرفتن حق وکالت در طلاق به خواسته ی خود برسد:

(این قوانین بعضاً بصورت مکرر در قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده و بند های  دوازده گانه سند عقد نکاح و نیز حق وکالت بلاعزل در طلاق (حق طلاق)  ضمن عقد خارجه لازم دیگر یا در سند نکاحیه و با تنظیم اقرار نامه در دفتر خانه ازدواج می باشد).

 

petitin for divorce

حق طلاق زن در نظام قانونی ایران

 

الف) موجبات طلاق از طرف زن در قانون مدنی

 1. ناتوانی شوهر در پرداخت نفقه زن.
 2. عسر و حرج.
 3. غیبت شوهر بیش از چهارسال.
 4. شروط دو از ده گانه ضمن عقد برای طلاق از طرف زن که در صورت تحقق یکی از آن ها زن می تواند درخواست طلاق نماید (ر.ک . سند نکاحیه).

 

در صورتی که زوجه دادخواست طلاق بدهد آیا باید دادخواست مهریه و نفقه را هم مطالبه نمایند ؟

مطابق ماده 29 قانون حمایت خانواده مصوب 1391:

دادگاه ضمن رای خود با توجه به شروط ضمن  عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه، مهریه، نفقه زوجه، اطفال و حمل را معین و همچنین اجرت المثل ایام زوجیت طرفین مطابق تبصره ماده (336) قانون مدنی تعیین و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می کند همچنین دادگاه باید با توجه به وابستگی عاطفی و مصلحت طفل، تربیت، زمان و مکان ملاقات وی با پدر و مادر و سایر بستگان را تعیین کند.

ثبت طلاق موکول به تادیه حقوق مالی  زوجه است. طلاق در صورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دایر بر اعسار زوج یا تقسیط محکوم به نیز ثبت می شود. در هر حال هرگاه زن بدون دریافت حقوق مذکور به ثبت  طلاق رضایت دهد می تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات مربوط اقدام کند.

 

petition for divorce

نمونه دادخواست طلاق زوجه

 

بنابر نص ماده 30 نیز:

اگر زوج چنین داد خواستی ندهد بعد از ثبت طلاق می تواند .

در مواردی که زوجه در دادگاه ثابت کند به امر زوج یا اذن وی ازمال خود برای مخارج متعارف زندگی مشترک که بر عهده زوج است هزینه کرده و زوج نتواند قصد تبرع زوجه را اثبات کند ، می تواند معادل آن را از وی دریافت نماید .

 

در دادخواست طلاق از سوی زوجه، چه مبلغی باید به عنوان هزینه دادرسی به دفتر خدمات پرداخت شود؟

در دعاوی طلاق هزینه ی دادرسی همان هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی است که حدوداًمبلغ 1.000.000 ریال (معادل یکصد هزار تومان) می باشد.

 

آیا در دادخواست طلاق از سوی زوجه باید  اصل جهیزیه را هم مطالبه نمایند؟

زوجه می تواند در دادخواست طلاق این مورد را تقاضا کند و بر طبق نص ماده 29 قانون حمایت از خانواده مقام دادگاه خود راسا این مورد را مورد حکم قرار می دهد.

 

 

 

آیا در دادخواست طلاق از سوی زوج باید تکلیف فرزند مشترک را، تعیین نمایند؟

برای اساس  ماده 29 قانون  حمایت از خانواده این مورد را زوجه می تواند در دادخواست  طلاق  تقاضا ودادگاه  آنرا راسا مورد حکم قرار دهد.

 

آیا در دادخواست طلاق از سوی زوجه باید تکلیف اجرت المثل ایام زندگی برای هم مطالبه نمایند؟

به نظر می رسد علاوه بر اینکه زوجه می تواند در دادخواست طلاق اینمورد را تقاضا کند دادگاه محترم نیز می تواند راسا این مورد را مورد حکم قرار دهد.

 

بهترین دلیلی و حکم قانونی برای طلاق زوجه که باید در دادخواست قید شود شال چه مستند است و دلایل و مدارکی می باشد؟

در صورتی که زوجه طبق شرایط عقد نامه از زوج وکالت بلاعزل با  توکیل به غیر داشته باشد با تحقق این شروط، زن می تواند با مراجعه به دادگاه و دریافت حکم از دادگاه خود را مطلقه کند.

 

از پیچیدگی های علم حقوق نترسید، چرا که می توانید با بهترین وکلای دادگستری به صورت 24 ساعته و تلفنی ارتباط برقرار کنید و در هر زمینه ای از راهکار حقوقی آنها بهره مند شوید.

 

البته در صورت نبود آن شروط نیز می تواند درصورت احراز شرایط مقرر در مواد 1119 و 1129 و 1130 قانون مدنی (خود داری یا عجز شوهر از دادن نفقه عسر و حرج و غیبت شوهر بیش از چهار سال) از دادگاه تقاضای طلاق کند.

 

آیا عقیم بودن مرد می تواند یکی از دلایل دادخواست طلاق زوجه باشد؟

در این مورد باید گفت: طبق یکی از شروط در عقد نامه های ازدواج که اگر زوج آنرا قبول و امضاءکند، زوجه می تواند بعد از احرازدادگاه در صورتی که مرد پس از 5 سال به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمانی دیگر صاحب فرزندی نگردد حکم به طلاق دهد، اما اگر این شرط نیز قبول و امضاء نشده باشد از طرف مرد، زن به استناد عسر و حرج بجهت بچه دار نشدن و محدود بودن زمان باروری در زنان ، تقاضای طلاق کند اختلاف در بین محاکم در موردی است که امکان بچه دار شدن از طرق طبیعی و معمول نباشد یا حتی از طرق غیر طبیعی و آزمایشگاهی هم نباشد.

 

petition sample for divorce

بررسی عقیم بودن زوج در دادخواست طلاق زوجه

 

بخاطر سکوت قانونگذار در این مورد وحدت رویه بین محاکم وجود ندارد ولی اکثریت با طرفداران روش های متعارف و معمول هست که همان را کافی برای صدور حکم طلاق می دانند.

 

نظر ارشادی خودتان برای نگارش بدون ایراد به خواسته طلاق از طرف زوجه شامل چه مواردی می باشد؟

با توجه به زمانبر بودن پروسه طلاق در نظام دادرسی ایران و اکثر نظام های حقوقی دنیا بخاطر ساخنار خاص نظام خانواده و ازدواج بنظر می رسد که زوج تمامی حقوق و تکالیف خود را بدواً در دادخواست نخستین مطالبه نماید تا از اطاله ی دادرسی و تضییع حقوق خود جلوگیری نماید.

مانند: استرداد اصل جهیزیه، حضانت فرزند مشترک، مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت و ... .

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

با عرض ادب و خسته نباشید متاسفانه همسر بنده ترک منزل نمودند و سوالاتی در مورد قوانین طلاق برخوردم سوالاتم را مطرح کردم بسیار راضی بودم از همه چی(با حوصله و بادقت و دلسوزانه) پاسخگو بودند با آرزوی موفقیت روز افزون
سلام سپاس بیکران از وب سایت عالی وکیل تلفنی
از آنجا که با عقد نکاح وتشکیل خانواده حقوق وتکالیف مختلفی متوجه زوجین می شود در زمان طلاق وجدایی آشنایی با این حقوق وتکالیف ونحوه مطالبه ویا ادای آنها از ظرافت ها وپیچیدگی های خاصی برخوردار است که نیاز به وکیل متبحر در این زمینه را امری اجتناب ناپذیر می نماید شما می توانید در این موارد با حقوق دان متخصص دکتر محمد ابراهیم داودآبادی با کد وکالت۲۹۳۰۱ مشاوره نمایید
با سلام خدمت کاربران عزیز.از شما عزیزان خواهش دارم در رابطه با مسائل طلاق و نوشتن و نگارش آن به خصوص طلاق توافقی موکدا کار را به یک مشاور ووکیل دادگستری بسپارند چرا که لغات بار حقوقی دارند.مسیح آقاداودی وکیل موسسه وکیل تلفنی
من از گروه وکلا وکیل تلفنی خواستم که برام دادخواست تنطیم کنند و بدون هیچ گونه ایراد انجام شد.سپاس
بسیار عالی ممنون
مشاوره حقوقی وکیل تلفنی عالی
مشا‌ره حقوقی عالی بود

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670