موسسه وکیل تلفنی

  • گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۸:۵۳:۵۶ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • اسماعیل شیخ پور گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۸:۳۲:۷ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۸:۱:۱۷ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۷:۲۰:۲۰ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۴:۹ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۲:۱۲ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • وکیل لیلا هوشمندد سروستانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۵۸:۳۷ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۵۰:۱۴ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۷:۵۸ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
  • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۵:۳۱ تاریخ ۱۳۹۹/۹/۷
انجمن وکیل تلفنی

وصول چک بلا محل

نحوه وصول چک  بلا محل در نظام حقوقی ایران

در صورتی که چک بلا محل صادر شده باشد و بعبارتی دیگر صادر کننده چک به اندازه مبلغ چک نزد بانک اعتبار مالی نداشته باشد دارنده چک میتواند از سه راه و روش  کیفری ،حقوقی و ثبتی  برای مطالبه وجه چک اقدام کند که در عرف به این روشها تحت عنوان به اجرا گذاشتن وجه چک یاد می کنیم هرچند به لحاظ عرفی و قانونی  غالباً ناظربه اجرا گذاشتن چک با استفاده از شیوه ثبتی است.

مشاوره حقوقی وصول چک بلامحل

نحوه به اجرا گذاشتن چک بلامحل به روش کیفری

در این روش دارنده چک در صورتی که وجه چک توسط صادر کننده پرداخت نگردد و چک به اصطلاح برگشت بخورد میتواند از صادر کننده به جرم صدور چک بلامحل شکایت کند با مراجعه به دادسرا و تنظیم شکواییه صدور چک برگشتی البته با رعایت این نکته که حتما باید ظرف 6ماه از تاریخ در یافت گواهی عدم تادیه یا گواهی عدم پرداخت از بانک محال علیه

البته برای مطالبه وجه چک به روش فوق الذکرنیاز به وجود شرایطی است بعنوان مثال :صادر کننده در حساب بانکی خود معادل وجه چک موجودی نقدی و یا اعتبار بانکی نداشته باشد و یا بعداز صدور چک وجهی را که به اعتبار آن چک صادر کرده از بانک خارج کند و قس علی هذا...

البته لازم به ذکر است که شکایت کیفری را نمیتوان به ااجرا گذاشتن چک در مفهوم عام دانست چرا که پس از اثبات جرم صدور چک و اجرا گذاشتن چک باید برای مطالبه وجه چک و اجرا گذاشتن آن به یکی از روش های حقوقی یا ثبتی اقدام قانونی کرد .   

نحوه اجرا گذاشتن چک بلامحل به روش حقوقی

در این روش دارنده چک میتواند با تنظیم دادخواست مطالبه وجه چک بلامحل و کپی  از گواهی عدم پرداخت  که ضمیمه دادخواست میکند عمل کند .

در این روش مثله روش قیلی محدودیت زمانی وجود ندارد و هچنین میتواند محکومیت صادر کننده چک را نسبت به پرداخت تمامی خسارات و هزینه های دادرسی از دادگاه تقاضا کند و نیز درخواست صدور تامین خواسته برای توقیف اموال صادرکننده چک اعم از منقول یا غیر منقول را بنماید .

گفتنی است به دلیل طولانی بودن فرایند دادرسی این روش عملا چندان مورد استفاده قرار نمی گردد و برخی شرایط که امکان شکایت کیفری نباشد از آن استفاده می گردد.

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)      ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

هزینه مشاوره حقوقی
هزینه ۱۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۲۰ هزار تومان
هزینه ۲۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۴۰ هزار تومان
هزینه ۳۰دقیقه مشاوره با وکیل ۶۰ هزار تومان
هزینه ۶۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۱۰۰ هزار تومان

برای مشاوره با وکیل یکی ازمبالغ فوق را به کارت    ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸  به نام هادی توکلی واریز نموده و اطلاعات واریز را به ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ کنید تا در کمتر از ۵ دقیقه وکیل به شما زنگ بزند.

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید

نحوه اجرا گذاشتن چک بلامحل به شیوه ثبتی

در این روش به دلیل اینکه بر اساس قانون  چک نوعی سند لازم الاجرا محسوب  می شود در صورتی که صادر کننده به تعهدات خود عمل نکرد دارنده میتواندبرای  وصول وجه چک   انرا به اجرا بگذارد .برای اینکار دارنده چک ابتدا باید به بانک محال علیه مراجعه کرده و گواهی عدم پرداخت در یافت کند .در مرحله بعد میتواند با مراجعه به اداره ثبت اسناد محل فرم مخصوص صدور اجراییه برای چک برگشتی را دریافت کند و انرا تکمیل نماید وکپی چک برگشتی  و گواهی عدم پرداخت را ضمیمه پرونده کند  و تقاضای صدور اجراییه چک برگشتی کند .

اجراییه چک برگشتی به صادر کننده چک یا بدهکار (ضامن و ظهرنویس) ابلاغ می شود تا ظرف مهلت 10 روز وجه چک برگشتی را به دارنده آن بپردازد در غیر این صورت اموال صادر کننده چک توقیف خواهد شد که دراین روش نسبت به سایر روش ها توقیف در زمان کوتاه تری بعمل خواهد  آمد . البته پرداخت هزینه صدور اجراییه به عهده ی شخص متقاضی (دارنده) می باشد و باید پنج درصد از کل مبلغ چک برگشتی را بعنوان هزینه صدور اجراییه چک برگشتی به اداره ثبت بپردازد . همچنین عنایت به این نکته ضروری است که دارنده چک برگشتی باید اموالی را به اجرای ثبت معرفی کند جزء مستثنیات دین صادر کننده چک نباشد .

مستثنیات دین را می توان شامل محل سکونت دارنده چک ، خودرو و اسباب و اثاثیه ضروری زندگی وی دانست . علاوه بر این ، با استفاده از شیوه ثبتی در به اجرا گذاشتن چک برگشتی باید مراقب بود تا در مهلت ده روزه ، بدهکار یا صادر کننده چک اموال خود را به اشخاص دیگر منتقل نکند ؛ به نحوی که دسترسی به آن اعمال عملا غیر ممکن بشود .

 

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)         021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی                                           09212242670

 

ایمیل وکیل تلفنی                                                                  vakiltel@gmail.com

ایمیل مالی وکیل تلفنی                                                    vakiltelmali@gmail.com

واحد گارانتی مشاوره حقوقی                                        hade_tavakoli@yahoo.com

شماره پیامک مشاوره حقوقی                                                                                     30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب / ابتدای کارگر جنوبی / کوچه رشتچی / پلاک 14 / طبقه اول / واحد 3

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل / روبروی افتاب 60 / مجتمع تجاری محسنی طبقه اول / واحد 102

 

 

وكيل استارتاپ

مشاوره حقوقی بین الملل

ترجمه فوری

تایپ

تولید محتوا

استارتاپ

 

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید