موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۲۰:۲۸ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۷
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۹:۴۳ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۷
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۶:۲۶ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۷
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۴:۲۰ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۷
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۲:۵۵ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۷
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۱:۲۴ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۷
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۸:۵۹ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۷
 • محمد علی الهی پرست گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۴۹:۲۹ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۷
 • الهه مومنی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۸:۱۳:۳۳ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۶
 • آرش یاوری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۰:۴۲:۵۹ تاریخ ۱۴۰۲/۷/۵
انجمن وکیل تلفنی

معاونت در قتل

معاونت در قتل

منظور از معاونت در قتل همان همکاری و شراکتی است که گاه خواسته و گاه ناخواسته صورت می گیرد؛ هنگامی که ناخواسته صورت می گیرد، شرایط خاصی بوجود می آید که نیاز به اثبات بی گناهی شما به محاکم است در کل با ما همراه باشید تا این مورد را با هم بررسی نماییم ...

 

murder assistant

 

رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
30000 تومان
۱۰ دقیقه
50000  تومان
۱۵ دقیقه
70000 تومان
۲۰ دقیقه
100000  تومان
۳۰ دقیقه
150000  تومان
۱ ساعت
250000 تومان
مشاوره حقوقی حضوری 200.000 تومان
مطالعه اوراق پرونده همراه با 5 دقیقه مشاوره با وکیل 100.000 تومان
نگارش نامه ها و درخواست های اداری  300.000 تومان
محاسبه فوری دیه توسط وکیل  100.000 تومان 
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز توسط وکیل  50.000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

معاونت در قتل عمد وفق بند (ب) ماده 290 قانون مجازات اسلامی

 

murder assistant orders

 

پرسش: اگر به موجب بند (ب) ماده 290 قانون مجازات اسلامی، قاتل محکوم به قصاص شود، آيا معاونت نیز مصداق پیدا می ­کند؟

 

نظر اکثریت در مورد پرسش فوق

 • در مواردی که قاتل قصد کشتن نداشته ولی به استناد بند (ب) ماده 209 قانون مجازات اسلامی محکوم به قصاص می ­شود، با توجه به اینکه در معاونت وحدت قصد بین معاون و مباشر لازم است و چون در خصوص فوق وحدت قصد وجود ندارد یا اصلا قصد قتل در کار نبوده تصور معاونت و محکومیت او ممکن نیست؛ نظر اقلیت چون متهم قصد فعل کشنده را داشته و معاون در این قصد با او همگام بوده و وحدت قصد در این خصوص وجود دارد محکومیت معاون بلا اشکال است.

 

نظر کمیسیون نشست قضایی در خصوص معاونت در قتل عمد

 • با توجه به تبصره ۱ ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی سابق که برای تحقق معاونت در جرم وحدت قصد و تقدم و یا اقتران زمانی بین عمل معاون و مباشر جرم را شرط دانسته است، چنانچه در مورد سؤال بین معاون و مباشر وحدت قصد در خصوص فعل واقع شده وجود داشته باشد، معاون نیز قابل مجازات خواهد بود؛ بنابراین، نظر اقلیت تأیید می­ شود.

 

معاونت در قتل و اثر آن در محرومیت از ارث

 • با توجه به ماده ۸۸۰ قانون مدنی که مقرر داشته است: «قتل از موانع ارث است؛ بنابراین کسی که مورث خود را عمداً بکشد، از ارث او ممنوع می­ شود، اعم از اینکه قتل بالمباشره باشد یا بالتسبيب...»، با ملاحظه مراتب، آیا معاونت در قتل عمد از مصادیق تسبیب مذکور در ماده فوق است؟ به عبارت دیگر معاون در قتل عمد مسبب قتل محسوب و در نتیجه ممنوع از ارث است و یا معاون در قتل محروم از ارث نیست؟

 

نظرهای ابرازی معاونت در قتل و اثر آن در محرومیت از ارث

نظر اول: چنانچه، اقدامات معاون از موارد مذکور در نوع اول باشد محروم از ارث نخواهد شد زیرا عرفاً مسبب قتل شناخته نمی­شود و به لحاظ عدم تحقق عنوان تسبیب در قتل این مورد مشمول ماده ۸۸۰ قانون مدنی نیست ولی اگر اقدامات معاون از قبیل موارد مذکور در نوع دوم باشد از ارث محروم نخواهد بود، مبانی این نظر به شرح زیر است:

 

Deprivation of heritage by killing the parents

شناسایی قاتل و شریک او به صورت فوری و 24 ساعته

 

 1. معاونت از نوع دوم عرفاً تسبيب در قتل محسوب می ­شود و بر اساس عرف، مسبب قتل شناخته می­ شود و محروم از ارث است.

 2. برداشت مذکور موافق نظریه­ ای است که تعدادی از صاحب نظران علم حقوق ابراز نموده­ اند از جمله آقای دکتر جعفری لنگرودی در کتاب ارث خود بیان می­ دارد:  شخصی که با تطميع دیگری موجب قتل مورث خود شود محروم از ارث خواهد بود و مرحوم سید علی حایری شاه باغ در شرح ماده ۸۸۰ قانون مدنی می­ گوید: اگر پسری دیگری را تطمیع کند که پدرش را بکشد و همان تطمیع موجب اراده قتل در قاتل بشود به قسمی که اگر آن تطميع نبود، دیگری مرتکب قتل نمی­ شد؛ این فرزند از ارثیه پدر خود محروم است.

 

نظر دوم: معاون در قتل مطلقا محروم از ارث نیست، زیرا:

 

 1. معاونت غیر از تسبیب است؛ زیرا در مورد معاونت وجود حداقل دو شخص ضروری است، در صورتی که در تسبیب عمل با وجود یک شخص محقق می­ شود؛ بنابراین، تسبیب مذکور در ماده ۸۸۰ قانون مدنی شامل معاون نمی­ شود.

 2. در ماده ۸۸۰ قانون مدنی عنوان قتل مانع ارث شناخته شده است و در مورد معاونت در قتل، انتساب قتل به معاون عرفاً صحیح نبوده و به هیچ عنوان او قاتل محسوب نمی­ شود و در نتیجه از ارث محروم نخواهد بود.

 

نظر سوم: معاونت در قتل عمد به دو گونه قابل تحقق است:

 

نوع اول: در پاره ­ای از موارد، مباشر قتل شخصاً تصمیم و انگیزه قتل دارد و اقدامات معاون، تنها موجب تسهیل وقوع قتل می­ شود، از قبیل تهیه آلات یا ارایه طریق ارتکاب قتل (بندهای دوم و سوم ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی).

نوع دوم: در پاره ­ای از موارد ممکن است مباشر قتل شخصاً هیچ تصمیم و انگیزه قبلی برای قتل نداشته باشد و معاون با اقداماتی که از قبیل تهدید یا تطميع برای مباشر ایجاد انگیزه و اراده قتل کند به وجهی که اگر، مثلاً تطمیع معاون نباشد، مباشر قتل هیچ انگیزه­ای برای قتل ندارد و مرتکب آن نمی­ شود. (بند (۱) ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی).

 

نظر کمیسیون نشست قضایی (3) در این مورد

طبق تبصره یک ماده 43 قانون مجازات اسلامی سابق، برای تحقق معاونت در جرم وجود وحدت قصد، تقدم و یا اقتران زمانی بین عمل معاون و مباشر، جرم شرط است؛ بنابراین، کسی که معاون در قتل عمد باشد، قصدش با قصد مباشر قتل یکی است و چون معاون قتل با علم و آگاهی از مقصود مباشر در انجام کار به او کمک نموده و چنانچه کمک نمی­ کرد، مباشر موفق نمی ­شد، چنین شخصی از باب تسبيب باعث کشته شدن مورث خود شده و از ارث محروم است.

 
 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

با سلام و احترام؛ در زندگی همه ما بزنگاه هایی وجود دارد که تنها با استفاده از افراد متخصص می توانیم از عهده حل آن برآییم . زیرا این امور هم بسیار تخصصی و هم بسیار مهم و حیاتی هستند پس نمی توان ریسک نموده و از افراد نا وارد استفاده نمود . یکی از این موارد تنطیم شکوائیه در زمان قتل عمد است که ملزومست از افراد حرفه ای استفاده کینم زیرا ایشان می توانند با تنطیم یک متن مناسب تمام نگرانی ما را بر طرف نموده و حق مان را به طور کامل استیفا نمایند . همه می دانیم که برای دریافت حق خود نمی توان به گزارش پلیس و جریان پرونده اکتفا نموده و منتظر احقاق حق شد بلکه باید یک متن مناسب تنظیم نمود تا در محاکم قضایی و اداری این معضل را بر طرف نمائیم . پس بهترین گزینه در این خصوص استفاده از وکلای موسسه وکیل تلفنی می باشد.
در مواردی که قاتل قصد کشتن نداشته ولی به استناد بند (ب) ماده ۲۰۹ قانون مجازات اسلامی محکوم به قصاص می ­شود، با توجه به اینکه در معاونت وحدت قصد بین معاون و مباشر لازم است و چون در خصوص فوق وحدت قصد وجود ندارد یا اصلا قصد قتل در کار نبوده تصور معاونت و محکومیت او ممکن نیست؛ نظر اقلیت چون متهم قصد فعل کشنده را داشته و معاون در این قصد با او همگام بوده و وحدت قصد در این خصوص وجود دارد محکومیت معاون بلا اشکال است.
سلام معاونت در قتل موجب محرومیت از ارث نمی باشد بلکه قتل عند موجب محرومیت است
معاونت در قتل عمدی : ماده 207 ق.م.ا در این زمینه مقرر می دارد« هرگاه مسلمانی کشته شود قائل به قصاص می شود و معاون در قتل عمد به 3 سال تا 15 سال حبس محکوم می شود.» در این ماده مجازاتی که برای معاونت در قتل بطور مطلق در نظر گرفته شده است 3 الی 15 سال حبس می باشد ، ماده مزبور واضح و روشن می باشد و ابهامی در آن نیست تا نیاز به توضیح باشد. همچنین تبصره ماده 208 مقرر می دارد« در این مورد معاونت در قتل عمد موجب حبس از یک الی 5 سال می باشد». ماده 211 ق.م.ا مقرر می داردن اکراه در قتل یا دستور به قتل دیگری مجوز قتل نیست. بنابراین اگر کسی را وادار به قتل دیگری کنند یا دستور به قتل رساندن دیگری را بدهند، مرتکب قصاص می شود و اکراه کننده و آمر به حبس ابد محکوم می گردند». معاونت در قتل غیر عمدی : این بحث به دو قسمت تقسیم می شود: الف) معاونت در قتل شبه عمد: بند ب ماده 295 در این باره است « قتل یا جرح یا نقض عضو که بطور خطاء شبه عمد واقع می شود و آن در صورتی است که جانی قصد فعلی را که نوعا سبب جنایت نمی شود داشته باشد و قصد جنایت را نسبت به مجنی علیه نداشته باشد مانند آنکه کسی را به قصد تادیب بنحوی که نوعا سبب جنایت نمی شود بزند و اتفاقا موجب جنایت گردد یا طبیبی مباشرتا بیماری را بطور متعارف معالجه کند و اتفاقا سبب جنایت بر او شود».چون درباره معاونت در قتل شبه عمد مجازات خاصی نه در قانون و نه در شرع مقرر گردیده است باید به ماده کلی برگشت کرد و به اطلاق آن ماده یعنی ماده 126 عمل نمود. به عبارت دیگر باید ماده 126 را ملاک تعیین میزان مجازات قرار داد و معاونت در قتل شبه عمد را با توجه به شرایط و امکانات خاطی و دفعات و مراتب جرم و تادیب از وعظ و تهدید و درجات تعزیر، مورد تعزیر قرارا داد. ب) معاونت در قتل خطای محض :بند الف ماده 295 ق.م.ا در این باره است مقرر می دارد « قتل یا جرم یا نقض عضو که بطور خطاء محض واقع می شود و آن در صورتی است که جانی نه قصد جنایت نسبت به مجنی علیه را داشته باشد و نه قصد فعل واقع شده بر او را مانند آنکه تیری را بقصد شکار رها کند و به شخصی برخورد نماید» مجازات قتل خطایی محض دیه است و اداء آن بر عهده عاقله قاتل می باشد. در رابطه با رکن قانونی معاونت در قتل خطایی محض هم مانند رکن قانونی معاونت در قتل شبه عمد ، بواسطه فقدان نص خاص در این باره و نبودن ماده ای خاص در این رابطه باید به عموم و اطلاق ماده 126ق.م.ا عمل کرد و معون مزبور را شاید بتوان بر طبق شرایط و اوضاح و احوال ، مورد تعزیر قرار داد. مصادیق معاونت در قتل مصادیق کلی و عام: ماده 126ق.م.ا در این زمینه مقرر می دارد: اشخاص زیر معاون جرم محسوب و با توجه به شرایط و امکانات خاصی و دفعات و مراتب جرم و تادیب از وعظ و تهدید و درجات تعزیر ، تعیر می شود. 1-هرکس دیگری را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع به ارتکاب جرم نماید و یا بوسیله دسیسه و فریب و نیرنگ موجب وقوع جرم شود. 2-هرکس با علم و قصد وسایل ارتکاب جرم را تهیه کند و یا طریق ارتکاب آن را با علم به قصد مرتکب ارائه دهد. 3-هرکس عالما ف عامدا وقوع جرم را تسهیل کند . مصادیق مذکور در ماده 126 حصری هستند اما اجزاء آن مصادیق محدود و منحصر به فرد نیستند. مصادیق خاص معاونت در قتل 1-اکراه بر قتل دیگری که مباشر اکراه ، قصاص و اکراه کننده به عنوان معاون در قتل مستوجب حبس ابد شناخته شده است. 2-امر و دستور به قتل دیگری که مباشر این قتل مستوجب قصاص بوده و برای آمر بعنوان معاون حبس ابد مقرر شده است. 3- تسهیل کننده قتل بطریق مانع شدن مجنی علیه از دفاع و نگهداری او برای اینکه قاتل براحتی مرتکب قتل او گردد. برای چنین شخصی بعنوان ممسک ، حبس ابد مقرر گشته است. 4- تسهیل کننده قتل از طریق مراقبت و نظارت برای اینکه قاتل با اطمینان خاطر ، مرتکب قتل گردد. این شخص بعنوان ناظر قتل مستوجب مجازات کورکردن چشم دانسته شده است. با وجود اینکه هر یک از موارد فوق الذکر می تواند قابل انطباق با یکی از مصادیق و اشکال معاونت مذکور در ماده 126 ق.م.ما باشد ، معهذا مقنن بموجب ماده 211 قانون مزبور « آمریت و دستور به قتل» و « اکراه بر قتل دیگری» را بعنوان معاونت در قتل عمدی مستوجب قصاص و آمره و اکراه در قتل مزبور را بعنوان معاونت در قتل مستوجب حبس ابد دانسته است. مجازات های معاونت در قتل علیرغم ماده 43 قانون مجازات اسلامی که تنها به اعمال مجازات تعزیری نسبت به معاون جرم اکتفا نموده است ، قانونگذار در مواردی مجازات خاص را برای معاونین در جرائم مختلف منجمله معاون در قتل عمد تعیین کرده است که ذیلا بدانها اشاره می گردد: مقنن در قسمت اخیر ماده207 برای معاونت در قتل مستوجب قصاص 3 تا 15 سال حبس تعزیری را در نظر گرفته است. این مجازات در صورت سقوط قصاص از مرتکب قتل عمدی به سبب گذشت اولیاء دم یا فقدان شاکی بر طبق تبصره ماده 208 به یک تا پنج سال کاهش داده است. به علاوه بر طبق ماده 211 قانون مزبور برای آمر و دستور دهنده در قتل و اکراه کننده در جرم مزکور مجازات حبس ابد را مقرر داشته است و در صورت صغر یا جنون اکراه شده یا مامور به قتل ، امر و اکراه کننده را مستوجب قصاص دانسته است.
منظور از معاونت در قتل همان همکاری و شراکتی است که گاه خواسته و گاه ناخواسته صورت می گیرد؛ هنگامی که ناخواسته صورت می گیرد
سلام در مواردی که قاتل قصد کشتن نداشته ولی به استناد بند (ب) ماده ۲۰۹ قانون مجازات اسلامی محکوم به قصاص می ­شود، با توجه به اینکه در معاونت وحدت قصد بین معاون و مباشر لازم است و چون در خصوص فوق وحدت قصد وجود ندارد یا اصلا قصد قتل در کار نبوده تصور معاونت و محکومیت او ممکن نیست؛ نظر اقلیت چون متهم قصد فعل کشنده را داشته و معاون در این قصد با او همگام بوده و وحدت قصد در این خصوص وجود دارد محکومیت معاون بلا اشکال است.
مواردی که قاتل قصد کشتن نداشته ولی به استناد بند (ب) ماده ۲۰۹ قانون مجازات اسلامی محکوم به قصاص می ­شود، با توجه به اینکه در معاونت وحدت قصد بین معاون و مباشر لازم است و چون در خصوص فوق وحدت قصد وجود ندارد یا اصلا قصد قتل در کار نبوده تصور معاونت و محکومیت او ممکن نیست؛ نظر اقلیت چون متهم قصد فعل کشنده را داشته و معاون در این قصد با او همگام بوده و وحدت قصد در این خصوص وجود دارد محکومیت معاون بلا اشکال است.

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران:

استان: مازندران، شهرستان : آمل، بخش : مرکزی، شهر: آمل، خیابان طالب آملی کوچه توحید4[نیما 3]کوچه توحید6[نیما4]، پلاک 36 طبقه اول واحد اول تلفن اداری:01144442509

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی