موسسه وکیل تلفنی

 • میثم جواهریان گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۵:۳:۲۳ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • مریم قمری داز گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۲:۴۶:۲۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • علی اصغر بصیری کجانی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱:۴۰:۵۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • محمد فتحی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱:۳۸:۱۱ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • میثم جواهریان گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱:۲۹:۲۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱:۲۷:۴۵ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • سحر دودل گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۳۱:۶ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • Amir Asadi گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۲۲:۲۳ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۸:۱۲ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
 • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۱:۳۹ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
انجمن وکیل تلفنی

معاونت در قتل

معاونت در قتل

منظور از معاونت در قتل همان همکاری و شراکتی است که گاه خواسته و گاه ناخواسته صورت می گیرد؛ هنگامی که ناخواسته صورت می گیرد، شرایط خاصی بوجود می آید که نیاز به اثبات بی گناهی شما به محاکم است در کل با ما همراه باشید تا این مورد را با هم بررسی نماییم ...

 

murder assistant

مشاوره حقوقی فوری معاونت در قتل 

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"آیا ممکن است که برادر یا خواهرتان، پدرتان را به خاطر دارائی اش به قتل رسانده باشد و یا اینکه او کسی را برای این کار استخدام کرده است؟ برای حل تمامی مشکلات حقوقی در زمینه قتل های موروثی بهتر است با وکلای قتل پایه یک دادگستری ما که سالهاست در این زمینه ها پرونده قبول و حل می کنند، مشورت نمایید؛ برای اینکار کافیست تا تصویرک زیر را لمس نموده تا به صفحه تماس تلفنی با وکیل منتقل گردید"

 

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل    ۱۰.۰۰۰هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۰.۰۰۰ هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۰.۰۰۰ هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)
برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

معاونت در قتل عمد وفق بند (ب) ماده 290 قانون مجازات اسلامی

 

murder assistant orders

 

پرسش: اگر به موجب بند (ب) ماده 290 قانون مجازات اسلامی، قاتل محکوم به قصاص شود، آيا معاونت نیز مصداق پیدا می ­کند؟

 

نظر اکثریت در مورد پرسش فوق

 • در مواردی که قاتل قصد کشتن نداشته ولی به استناد بند (ب) ماده 209 قانون مجازات اسلامی محکوم به قصاص می ­شود، با توجه به اینکه در معاونت وحدت قصد بین معاون و مباشر لازم است و چون در خصوص فوق وحدت قصد وجود ندارد یا اصلا قصد قتل در کار نبوده تصور معاونت و محکومیت او ممکن نیست؛ نظر اقلیت چون متهم قصد فعل کشنده را داشته و معاون در این قصد با او همگام بوده و وحدت قصد در این خصوص وجود دارد محکومیت معاون بلا اشکال است.

 

نظر کمیسیون نشست قضایی در خصوص معاونت در قتل عمد

 • با توجه به تبصره ۱ ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی سابق که برای تحقق معاونت در جرم وحدت قصد و تقدم و یا اقتران زمانی بین عمل معاون و مباشر جرم را شرط دانسته است، چنانچه در مورد سؤال بین معاون و مباشر وحدت قصد در خصوص فعل واقع شده وجود داشته باشد، معاون نیز قابل مجازات خواهد بود؛ بنابراین، نظر اقلیت تأیید می­ شود.

 

معاونت در قتل و اثر آن در محرومیت از ارث

 • با توجه به ماده ۸۸۰ قانون مدنی که مقرر داشته است: «قتل از موانع ارث است؛ بنابراین کسی که مورث خود را عمداً بکشد، از ارث او ممنوع می­ شود، اعم از اینکه قتل بالمباشره باشد یا بالتسبيب...»، با ملاحظه مراتب، آیا معاونت در قتل عمد از مصادیق تسبیب مذکور در ماده فوق است؟ به عبارت دیگر معاون در قتل عمد مسبب قتل محسوب و در نتیجه ممنوع از ارث است و یا معاون در قتل محروم از ارث نیست؟

 

نظرهای ابرازی معاونت در قتل و اثر آن در محرومیت از ارث

نظر اول: چنانچه، اقدامات معاون از موارد مذکور در نوع اول باشد محروم از ارث نخواهد شد زیرا عرفاً مسبب قتل شناخته نمی­شود و به لحاظ عدم تحقق عنوان تسبیب در قتل این مورد مشمول ماده ۸۸۰ قانون مدنی نیست ولی اگر اقدامات معاون از قبیل موارد مذکور در نوع دوم باشد از ارث محروم نخواهد بود، مبانی این نظر به شرح زیر است:

 

Deprivation of heritage by killing the parents

شناسایی قاتل و شریک او به صورت فوری و 24 ساعته

 

 1. معاونت از نوع دوم عرفاً تسبيب در قتل محسوب می ­شود و بر اساس عرف، مسبب قتل شناخته می­ شود و محروم از ارث است.

 2. برداشت مذکور موافق نظریه­ ای است که تعدادی از صاحب نظران علم حقوق ابراز نموده­ اند از جمله آقای دکتر جعفری لنگرودی در کتاب ارث خود بیان می­ دارد:  شخصی که با تطميع دیگری موجب قتل مورث خود شود محروم از ارث خواهد بود و مرحوم سید علی حایری شاه باغ در شرح ماده ۸۸۰ قانون مدنی می­ گوید: اگر پسری دیگری را تطمیع کند که پدرش را بکشد و همان تطمیع موجب اراده قتل در قاتل بشود به قسمی که اگر آن تطميع نبود، دیگری مرتکب قتل نمی­ شد؛ این فرزند از ارثیه پدر خود محروم است.

 

نظر دوم: معاون در قتل مطلقا محروم از ارث نیست، زیرا:

 

 1. معاونت غیر از تسبیب است؛ زیرا در مورد معاونت وجود حداقل دو شخص ضروری است، در صورتی که در تسبیب عمل با وجود یک شخص محقق می­ شود؛ بنابراین، تسبیب مذکور در ماده ۸۸۰ قانون مدنی شامل معاون نمی­ شود.

 2. در ماده ۸۸۰ قانون مدنی عنوان قتل مانع ارث شناخته شده است و در مورد معاونت در قتل، انتساب قتل به معاون عرفاً صحیح نبوده و به هیچ عنوان او قاتل محسوب نمی­ شود و در نتیجه از ارث محروم نخواهد بود.

 

نظر سوم: معاونت در قتل عمد به دو گونه قابل تحقق است:

 

نوع اول: در پاره ­ای از موارد، مباشر قتل شخصاً تصمیم و انگیزه قتل دارد و اقدامات معاون، تنها موجب تسهیل وقوع قتل می­ شود، از قبیل تهیه آلات یا ارایه طریق ارتکاب قتل (بندهای دوم و سوم ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی).

نوع دوم: در پاره ­ای از موارد ممکن است مباشر قتل شخصاً هیچ تصمیم و انگیزه قبلی برای قتل نداشته باشد و معاون با اقداماتی که از قبیل تهدید یا تطميع برای مباشر ایجاد انگیزه و اراده قتل کند به وجهی که اگر، مثلاً تطمیع معاون نباشد، مباشر قتل هیچ انگیزه­ای برای قتل ندارد و مرتکب آن نمی­ شود. (بند (۱) ماده ۴۳ قانون مجازات اسلامی).

 

نظر کمیسیون نشست قضایی (3) در این مورد

طبق تبصره یک ماده 43 قانون مجازات اسلامی سابق، برای تحقق معاونت در جرم وجود وحدت قصد، تقدم و یا اقتران زمانی بین عمل معاون و مباشر، جرم شرط است؛ بنابراین، کسی که معاون در قتل عمد باشد، قصدش با قصد مباشر قتل یکی است و چون معاون قتل با علم و آگاهی از مقصود مباشر در انجام کار به او کمک نموده و چنانچه کمک نمی­ کرد، مباشر موفق نمی ­شد، چنین شخصی از باب تسبيب باعث کشته شدن مورث خود شده و از ارث محروم است.

 
 

در موسسه وکیل تلفنی برای مشاوره حقوقی آنلاین کافیست در وب سایت ثبت نام نموده و ثبت سوال حقوقی بفرمایید تا بلافاصله ارتباط آنلاین مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری به صورت رایگان برایتان مهیا شود؛ البته می توانید با مطالعه مطالب مشابه زیر، اطلاعات حقوقی خود را افزایش داده تا در روز مبادا از این اطلاعات استفاده نمایید.

خدمات 24 ساعته آنلاین و تلفنی ثبت انواع شرکت ها

مشاوره حقوقی 24 ساعته تلفنی و آنلاین در تمامی زمینه های ملکی

حقوق زندانی ابد به خاطر قتل

تصرف عدوانی و نحوه مقابله با آن

درباره ما

 

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی