موسسه وکیل تلفنی

 • سید مصطفی حسینی برزل آباد گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۴:۱۰:۲۱ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • رها بصیری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۴:۳:۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • سید مصطفی حسینی برزل آباد گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۴:۲:۲۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • م ايماني گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱:۵۵:۵۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • نیلا قاسمی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۲۵:۲۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • علیرضا سلیمان فز گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۱۴:۳۲ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • مسعود بیات گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۴۵:۳۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • رضا احمدی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۳۲:۲۷ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • رضا احمدی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۲۳:۱۷:۵۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • اشرف باقی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۴۰:۳۵ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی لزوم اجازه پدر در ازدواج موقت دختر

لزوم اجازه و اذن پدر در ازدواج موقت دختر

در این مقاله قصد داریم که تاثیر اذن و اجازه پدر در ازدواج دختر باکره و غیر باکره را بدانیم و بدانیم که آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد؟ یا خیر برای پاسخ به این سوالات ابتدا به دلیل لزوم اذن پدر در نکاح می پردازیم.

 

"البته ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"در صورتیکه می خواهید برای اولین بار صیغه کنید یا صیغه شوید و تمایل دارید که با احتیاط بیشتری این امر را انجام دهید، اما مراجعه به یک متخصص در این زمینه هم کاری غیر ضروری به نظر می رسد؛ بنا براین بهتر است که به جای مراجعه به یک متخصص در این زمینه با او تماس حاصل نمایید، از این جهت تصویرک زیر را لمس نموده تا در اسرع وقت به صفحه تماس تلفنی با وکیل مربوطه منتقل گردید"

 

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل    ۱۰.۰۰۰هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۰.۰۰۰ هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۰.۰۰۰ هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)
برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد؟

 

temporary marriage

اجازه پدر یک دختر برای صیغه کردن دخترش

 

همه ما می دانیم که در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران اذن پدر برای ازدواج دختر بر اساس موازین اسلامی و با توجه به اینکه قوانین ایران بر اساس اسلام است الزامی است، مگر در موارد خاص. حالا در این مقاله قصد داریم بدانیم که آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد؟ برای این که بدانیم این مورد درست هست یا یا نه، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

 

در ابتدا می خواهیم بدانیم که چرا در نظام حقوقی ایران ازدواج نیاز به اذن و اجازه پدر دارد ؟

از آن جایی که قوانین ایران غالبا بر اساس دین مبین اسلام است و با توجه به این که در اسلام ازدواج دختر باکره با اجازه پدر و جد پدری به علت داشتن ولایت پدر و جد پدری بر دختر ممکن می شود پس از این رو در قانون ایران هم بر اساس پیروی از قوانین اسلام برای ازدواج دختر باکره اذن و اجازه پدر الزامی است.

می دانیم که این امر برای نکاح و عقد دائم لازم و ضروری است و سوال اصلی این است که آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد؟ یا خیر؛ برای دریافت پاسخ خود بسته به شرایط شما می توانید از موسسه وکیل تلفنی به صورت حرفه ای مشاوره حقوقی 24 ساعته و شبانه روزی دریافت نمایید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر در امور خانواده و ازدواج دائم و صیغه کردن و صیغه شدن دچار مشکل شده اید حتما با یک مشاور، حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی صیغه کنید، چرا که موضوعات حقوقی در بسیاری از موارد بسته به شرایط مختلف، متفاوت است.

 

تاثیر اذن و اجازه پدر در ازدواج دختر چقدر است؟

بر اساس ماده 1043 قانون مدنی:

 • «نکاح دختر باکره اگر چه به بلوغ رسیده باشد، موقوف به اجازه پدر یا جد پدری او است و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند، اجازه او ساقط می شود و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج کند و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده است ، پس از اخذ اجازه از دادگاه مدنی خاص به دفتر ازدواج مراجعه کرده و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند».

 

نکته: همانطور که مشاهده می کنید در ماده قانونی به این که این اصل در مورد نکاح دائم صدق می کند یا نکاح موقت اشاره نشده است.

ولی مطمئنا اصل بر ازدواج دائم است. حالا سوالی که برای مخاطب پیش می آید این است که آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد ؟ یا خیر .

برای دانستن این مورد می توانید به پاسخ آن تا انتهای این مقاله دست پیدا کنید، یا اینکه وارد مبحث پرسش سوال حقوقی آنلاین شما شوید.

 

اگر پدری اجازه ندهد که دخترش ازدواج کند، آثار حقوقی و شرعی آن چیست؟

این بدیهی است که بخاطر ظرافت روحی دختر و حفظ مصلحت او در امر ازدواج دائم به رضایت پدر احتیاج دارد و در غیر این صورت عقد دختر اگرچه بالغ باشد غیر نافذ بوده و در صورت عدم رضایت پدر پس از اطلاع عقد حتما باطل خواهد بود . اما این امر که آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد ؟ یا نه امری است قابل بحث و بررسی که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که این مورد امکان پذیر هست یا خیر و تاثیر اجازه پدر در صیغه چقدر است.

 

مشاوره حقوقی فوری و 24 ساعته

 

آیا برای ازدواج موقت اذن و اجازه پدر لازم است؟

 

father,s permissions effect on marriage

پدرش/پدرم اجازه صیغه شدنم/کردنش را نمی دهد

 

در این امر که آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد؟ یا خیر بین فقها و علما اختلاف نظر وجود دارد:

 

 • برخی از مراجع تقلید در پاسخ به این سوال که آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد؟ می گویند بله و حتماً اجازه پدر یا جد پدری را همچون نکاح دائم امری واجب و ضروری می دانند. مگر در شرایط خاص مثل ازدواج دائم؛ برخی از بزرگان شیعه هم معتقدند که اجازه پدر در ازدواج موقت احتیاطا لازم و واجب است.

 

 • گروهی دیگر از فقها به این پرسش بدین صورت پاسخ می دهند که اجازه پدر در نکاح موقت دختر باکره ای که عاقل و بالغ شده است تکلیفی است نه واجب یعنی اگر دختر بالغی که باکره نیز هست بدون اجازه پدر و جد پدری خود نکاح موقت انجام دهد این نکاح صحیح خواهد بود؛ البته برخی از فقها معتقدند که برای حفظ شان پدر و ولی قهری بهتر است نکاح موقت دختر باکره با اجازه او باشد ولی اگر نباشد هم اشکالی ندارد.

 

 • پاسخ آخرین دسته از فقها به سوال آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد خیر است این گروه از فقها معتقدند که دختر عاقل و بالغی که دارای استقلال است در انجام نکاح موقت مطلقا به اجازه و اذن پدر احتیاجی ندارد .  

 

نکته: البته باید بدانید که ازدواج دائم و  موقت دختر غیر باکره، به هر صورتی که باکرگی خود را از دست داده باشد به اذن پدر و جد پدری نیاز ندارد.

 

اگر پدر اجازه ازدواج موقت ندهد آیا این ازدواج باطل است؟

 

fathers permission effect on the marriage,s safety

تاثیر اجازه پدر بر روی بطلان ازدواج

 

همانطور که در پاسخ به این سوال که آیا برای ازدواج موقت نیاز به اذن و اجازه پدر می باشد؟ پاسخ ها متفاوت و اختلاف نظرها بسیار می باشند در این مورد نیز دو فتوا وجود دارد:

 

 • برخی از فقها معتقدند که عقد موقت دختر باکره عاقل، بالغ و مستقلی که اذن پدر را برای عقد موقت خود ندارد غیر نافذ بوده و در صورت عدم رضایت پدر یا جد پدری باطل خواهد بود.

 • گروهی از فقها نیز بر این باورند که در عقد موقت اذن پدر و ولی قهری واجب نبوده و عقد صحیح خواهد بود.

 

سخن آخر:

با توجه به این که امر ازدواج چه به صورت دائم و چه موقت امری حساس و قابل تامل است بهتر است قبل از انجام عقد نکاح، حداقل یک مشورت تلفنی با وکیل انجام دهید تا دچار توابع حقوقی نشوید؛ البته می توانید مطالب مشابه زیر را هم مطالعه نمایید تا با حقوق خود بیشتر آشنا گردید.

تبعات و شرایط ازدواج یک دختر جوان با مرد مسن تر از خود

بهترین رویکرد در مقابل خیانت به همسر از طریق یک زن شوهر دار

دانستنی های قبل از اجاره رحم در سال 99

وصول مهریه غیر مستقیم از طریق وکیل واسطه

 

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی