موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۳۲:۱۵ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۴
 • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۳۱:۳۴ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۴
 • محسن محسنی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۱۱:۵۴ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۴
 • وکیل بهرنگ محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۳۴:۵۶ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۰:۴۹:۰ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۳
 • مجتبی بهرامی مجتبی بهرامی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۲۹:۵۵ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۳۳:۴۱ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۳
 • majid majid گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۳:۱۴:۲۸ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۳
 • محسن محسنی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۸:۳۵:۳۳ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۳
 • روزبه بهروزی روزبه بهروزی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۰:۱۱:۳۳ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲۲
انجمن وکیل تلفنی

نگارش واخواهی

 نگارش دادخواست واخواهی

واخواهی به معنای اعتراض کردن استدر آئین دادرسی مدنی واژۀ واخواهی به معنای اعتراض به احکام غیابی است؛ در واقع محکوم علیه غایب، به موجب قانون حق دارد به حکم غیابی اعتراض نماید و این اعتراض واخواهی نامیده می­ شود ؛ این درحالی است که احکام حضوری قابل واخواهی نمی ­باشند. دادخواست واخواهی در دادگاه صادر کننده حکم غیابی قابل رسیدگی است؛ بعبارت دیگر، در دعاوی حقوقی و کیفری، تمامی احکام غیابی صادره از دادگاه ­های عمومی و انقلاب توسط محکوم علیه غایب در مهلت مقرر قابل واخواهی است؛ صرف نظر از اینکه حکم صادره با توجه به نوع دعوا یا میزان خواسته آن قابل تجدیدنظر باشد یا نباشد؛ رأیی که بر اساس واخواهی صادر می ­شود، می ­تواند در مهلت مقرر قابل تجدیدنظر نیز باشد؛ چنانچه حکم دادگاه فی الواقع حضوری باشد، اما دادگاه آن را غیابی توصیف نماید یا بالعکس، اثری بر حق واخواهی ندارد؛ با ما همراه باشید تا موارد موثر در این دادخواست را مورد بررسی قرار دهیم.

 

توصیه خانم وکیل در خصوص نکات لازم در خصوص نگارش دادخواست

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹00

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"نگارش انواع دادخواست و درکل اوراق حقوقی، امری بسیار حساس است؛ چراکه این اوراق برای ستاندن حق نگارش شده و اگر خوب نگارش نشوند تاثیر مطلوبی نخواهند داشت یا حتی تاثیر سوء نیز می گذارند؛ بنابراین بهتر است تا در هنگام نگارش اوراق حقوقی حساسیت به خرج داده و با وکلای ما که به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند، تماس گرفته و راهنمایی های لازم را برای نگارش این اوراق دریافت نمایید، یا اینکه نگارش این اوراق را به کل به آنها سپرده و در اسرع وقت آن را تحویل بگیرید؛ برای این کار کافیست تا تصویرک زیر را لمس نمایید تا فوراً به صفحه تماس با وکیل متخصص در زمینه شما منتقل گردید"

 

 

واخواسته چیست؟

 

who is requester

نگارش واخواهی فوری و 24 ساعته آنلاین

 

رای غیابی صادره از محاکم عموی و انقلاب که محکوم علیه غایب در مهلت مقرر نسبت بدان اعتراض کرده است، را واخواسته می نامند؛ این اصطلاح را به خاطر بسپارید، چراکه در ادامه ی این متن به کرات با آن سر و کار خواهیم داشت.

 

واخواه و واخوانده چه کسانی هستند؟

 • واخواه: شخصی است که در مرحله دادرسی اولیه شرکت نداشته و رای بطور غیابی صادر شده است (محکوم علیه غایب)؛ این فرد همان خوانده دعوای اصلی باشد.

 • واخوانده: نیز همان خواهان دعوای اصلی است که علیه وی اعتراض شده است (معترض علیه).

 • ثالث: به شخصی گفته می­ شود که خود یا نماینده او در دادرسی که منتهی به رأی شده است، بعنوان اصحاب دعوا دخالت نداشته باشد.

 

مطابق ماده 303 قانون آئین دادرسی مدنی: «حکم دادگاه حضوری است؛ مگر اینکه خوانده یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و به طورکتبی نیز دفاع ننموده باشد و یا اخطاریه ابلاغ واقعی نشده باشد.»

بنابراین تنها درصورت حصول شرایط مقرر در ماده فوق، خوانده یا وکیل و قائم مقام قانونی وی حق واخواهی از رای غیابی را خواهند داشت؛ درصورت فوت یا ورشکستگی هریک از اصحاب دعوای اصلی وراث و قائم مقامان قانونی، در دعوای واخواهی مداخله خواهند نمود؛ افزون بر اصحاب دعوای نخستین اشخاص ثالث نیز می توانند وارد دعوا شوند؛ اگرچه ورود ثالث تنها مرحۀ نخستین و تجدیدنظر منصوص شده و در مرحله واخواهی صریحاً پیش بینی نشده است، اما با توجه به اصول دادرسی و اینکه ورود ثالث تا زمانیکه ختم دادرسی اعلام نشده است مجاز می ­باشد، ورود ثالث در مرحلۀ واخواهی نیز امکان پذیر است.

محکوم علیه غائب در صورت تمایل به جلب ثالث باید درخواست جلب را با دادخواست اعتراض همراه با هم به دفتر دادگاه صادرکنندۀ حکم غیابی (مرجع واخواهی) تسلیم کند. واخوانده نیز حق دارد در اولین جلسۀ رسیدگی به اعتراض جهات و دلائل خود را اظهار کرده و ظرف 3 روز دادخواست جلب ثالث را تقدیم دادگاه نماید.

بنابراین به اصحاب دعوا در مقطع واخواهی افزون بر خواهان و خوانده دعوای نخستین اشخاص ثالث را نیز میتوان افزود.

 

واخواهی نسبت به آرای غیابی شورای حل اختلاف

 

absentee vote of council effect on request

نگارش فوری واخواهی با کیفیت تضمینی برای شورای حل اختلاف

 

به موجب ماده 25 قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 1394، رأی صادره از سوی قاضی شورا حضوری است؛ مگر اینکه محکوم علیه یا وکیل او در هیچ یک از جلسات رسیدگی حاضر نشده و یا به طور کتبی نیز دفاع ننموده باشد. محکوم علیه غایب می ­تواند برابر قانون آئین دادرسی مدنی به رأی غیابی اعتراض نماید. احکام غیابی صادره از دادگاه تجدیدنظر: این دسته از احکام ظرف مدت 20 روز از تاریخ ابلاغ واقعی به محکوم علیه قابل اعتراض و رسیدگی در همان دادگاه تجدیدنظر است. حقوق و تکالیف واخواه و واخوانده در طرح اعتراض به حکم غیابی و پاسخ به اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان نیز همان است که در اعتراض به حکم غیابی در مرحله نخستین آمده است. رسیدگی دادگاه تجدیدنظر استان به اعتراض نیز تابع تشریفات رسیدگی به حکم غیابی مرحلۀ نخستین است. افزون بر آن در اجرای حکم غیابی مزبور مقررات مربوط به اجرای حکم غیابی مرحلۀ نخستین باید رعایت شود. قانونگذار وصف غیابی را برای  حکم دادگاه تجدیدنظر به کار نبرده است اما این حکم نیز فی الواقع غیابی و در هر حال قابل واخواهی در دادگاه صادرکننده آن است. چنانچه حکم غیابی در دعوایی صادر شده باشد که طبق مقررات قابل تجدیدنظر باشد و محکوم علیه غایب در مهلت مقرر واخواهی ننماید، می تواند در مهلت تجدیدنظر نسبت به حکم غیابی تجدینظرخواهی کند.

چنانچه محکوم علیه غایب پس از پایان مهلت واخواهی نسبت به حکمی که قابل تجدیدنظر نیز باشد شکایت کند اما عنوان دادخواست و شکایت خود را به اشتباه به جای تجدیدنظر خواهی، «واخواهی» تعیین نماید بی آن که تاخیر واخواهی او مبتنی بر عذر موجهی باشد دادخواست مزبور قابل رسیدگی در مرحله تجدیدنظر برابر مقررات مربوط به  آن مرحله می ­باشد.

به بیان دیگر درصورتی  که دادخواست مزبود در مهلت تجدید نر تقدیم شده باشد باید تجدیدنظرخواهی شمرده شده و پس از انجاک تشریفات برای رسیدگی به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شود.همچنین اگر محکوم علیه غایب در مهلت واخواهی اقدام به تقدیم دادخواست تجدیدنظر نماید چون واخواهی حق است و هر حقی قابل اسقاط است و اسقاط میتواند صریح یا ضمنی باشد، بنا را باید بر این گذاشت که محکوم علیه با تقدیم دادخواست تجدیدنظر در مهلت واخواهی، حق واخواهی خود را ساقط کرده است و باید به شکایت او با توجه به مقررات تجدیدنظر یعنی عنوانی که خود انتخاب نموده است، رسیدگی شود.

 

مهلت واخواهی درصورت ابلاغ واقعی حکم غیابی

 

trial time of request note

وکیل ابلاغ واخواهی آنلاین و تلفنی 24 ساعته و فوری

 

حکم غیابی تا جایی که امکان دارد، باید به محکوم علیه غایب، ابلاغ واقعی شود و چنانچه ابلاغ واقعی ممکن نباشد، ابلاغ قانونی بعمل آمده و معتبر خواهد بود. درصورتی که حکم غیابی ابلاغ واقعی شده باشد مهلت واخواهی که برای اشخاص مقیم ایران 20 روز و برای اشخاص مقیم خارج از کشور 2 ماه است از تاریخی آغاز می­ شود، که حکم حسب مورد به محکوم علیه غایب، نماینده و یا قائم مقام قانونی او ابلاغ می­ شود. بنابراین درصورتی که محکوم علیه غایب بی آن که عذر مجه داشته باش خارج از مهلت مزبور دادخواست واخواهی خود را به دفتر دادگاه صادرکننده حکم تقدیم نماید دادگاه با دادخواست دادگاه قرار رد دادخواست واخواهی را صادر می­ نماید. این قرار چنانچه در پرونده­ای صادر شده باشد که حکم راجع به اصل دعوا قابل تجدیدنظر باشد در مهلت مقرر (حسب مورد 20 روز یا 2ماه) قابل تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر است که رای قطعی صادر می­ نماید. درصورت فسخ قرار در مرجع تجدیدنظر پرونده به دادگاه نخستین برمیگردد تا برای رسیدگی به واخواهی اقدامات لازم صورت گیرد.

 

مهلت واخواهی درصورت وجود عذر موجه

محکوم علیه غایبی که به سبب عذر موجه نتوانسته در مهلت مقرر واخواهی نماید، اجازه داده که پس از مهلت مقرر نیز دادخواست واخواهی را تقدیم نماید؛ در این صورت واخواه باید پس از رفع عذر دادخواست واخواهی دهد و جهات عذر و دلیل موجه بودن آن را به دادگاه صادرکننده حکم غیابی تقدیم نماید. دادگاه ابتدا ادعای او را مورد رسیدگی قرار داده و درصورتی که عذر را موجه تشخیص دهد، قرار قبولی دادخواست واخواهی را صادر می­نماید که در اینصورت چنانچه حکم درحال اجرا باشد، متوقف می­ شود؛ چنانچه دادگاه عذر اعلام شده موجه تشخیص ندهد قرار رد دادخواست واخواهی را صادر م ی­نماید.

 

مهلت واخواهی درصورت ابلاغ قانونی حکم غیابی

درصورتی که ابلاغ واقعی حکم غیابی ممکن نباشد، ابلاغ قانونی شده و معتبرخواهد بود؛ مهلت واخواهی نیز درصورت ابلاغ قانونی حکم حسب مورد 20 روز یا 2 ماه است؛ بنابراین محکوم علیه غایب درصورت ابلاغ قانونی حکم نیز علی القاعده نمیتواند خارج از مهلت مقرر واخواهی نماید.

درعین حال چنانچه واخواه مدعی باشد که با ابلاغ قانونی از مفاد حکم آگاه نگردیده میتواند دادخواست واخواهی خارج از مهلت خود را به دادگاه صادرکننده حکم غیابی تقدیم نماید. دادگاه ابتدا خارج از نوبت در این مورد رسیدگی می­نماید و چنانچه درستی ادعای واخواه را احراز نمود قرار قبولی دادخواست واخواهی را صادر می­نماید در اینصورت اجرای حکم چنانچه در حال انجام باشد تا روشن شدن نتیجل دادخواست واخواهی به درخواست محکوم علیه متوقف می ­شود. بدیهی است که قرار قبولی دادخواست واخواهی بدین معناست که دادگاه ادعای واخواه را مبنی بر آگاه نشدن از مفاد حکم پذیرفته و به واخواهی او رسیدگی می­ کند. درنتیجه پرونده برای رفع نقص احتمالی از دادخواست به دفتر بازمی گردد اما درصورتی که دادگاه ادعای واخواه را دراین خصوص نپذیرد، قرار رد داخواست واخواهی را صادر می­ نماید.

 

آثار واخواهی مانند تجدیدنظر خواهی، دو اثر دارد؛ اثر تعلیقی و اثر انتقالی