موسسه وکیل تلفنی

 • م ايماني گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱:۵۵:۵۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • نیلا قاسمی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۲۵:۲۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • علیرضا سلیمان فز گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۱۴:۳۲ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • مسعود بیات گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۴۵:۳۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • رضا احمدی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۳۲:۲۷ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • رضا احمدی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۲۳:۱۷:۵۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • اشرف باقی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۴۰:۳۵ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • محمد میرخانی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۳۶:۳۷ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • ali siamaki گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۲۲:۲۸:۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • Amir Asadi گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۷:۱۳ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

اثبات حق انتفاع

اثبات حق انتفاع (حق استفاده)

کسی که ادعا می کند درملک دیگری حق انتفاع دارد، باید اثبات کند که می تواند از منافع مالی که متعلق به دیگری است، استفاده کند؛ اما اگر زمانی، صاحب ملک فوت کند، اگر حق انتفاع ملکی تازمان زنده بودن صاحب ملک شرط شده باشد (عمری باشد) با فوت وی حق انتفاع، خود به خود منحل می شود؛ در این حالت حق انتفاع، نیاز به اثبات دارد و چون در این نوع حق، صاحب ملک (مالک) اختیار دار است،  اگر کسی مدعی حق انتفاع در ملک دیگری است، قرارداد کتبی هم در دست ندارد می تواند با طرح دعوا در دادگاه به حق خود برسد؛ با ما همراه باشید تا این مورد را با هم بررسی نماییم.

 

توصیه های یکی از وکلای خانم در خصوص دعاوی رایج نفع بردن از املاک

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل    ۱۰.۰۰۰هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۰.۰۰۰ هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۰.۰۰۰ هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)
برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.
 مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"اگر صاحب حق (خواهان) بتواند در دادگاه حق انتفاع خود را از طریق شهادت شهود، تحقیق محلی و یا اقرار و اماره سوگند اثبات کند، دادگاه رأی را به نفع وی صادر می کند و در این موقع صاحب حق می تواند دعوای رفع مزاحمت علیه مالک، تقدیم دادگاه کند؛ اثبات حق انتفاع مسئله ای است که برای اقامه ی دعوای آن، شما حتماً باید با دست پر در محاکم حاظر گردید؛ اینکه چگونه با دست پر وارد محاکم شوید نیز خود مستلزم دریافت حمایت و مشاوره از یک وکیل متخصص دعاوی ملکی است که شما با لمس تصویرک زیر می توانید مستقیماً و به صورت 24 ساعته با این عزیزان تماس گرفته و بهترین راهکار های حقوقی را دریافت نمایید"

 

 

حق انتفاع چیست؟

 

usufruct concept

اخذ انتقاع آنلاین و فوری به صورت 24 ساعته

 

حق انتفاع یعنی استفاده از منفعتِ مال یا ملک دیگری که خود مالک صاحب ملک هست، اما منافع و بهره برداری آن را به دیگری داده است؛ مثلاً: پدری خانه ای دارد که به اجاره داده است، اما برای حمایت از وضعیت مالی فرزند خود، پول اجاره ی ماهیانه ی آن را به پسرش سپرده است تا از آن استفاده کند؛ اما پدر با این کارخود فقط منافع خانه ی خود را به پسرش منتقل کرده است و هنوز ملک به نام خود پدر می باشد.

ماده ی 40 قانون مدنی می گوید: (حق انتفاع، عبارت از حقی است که به موجب آن شخص می تواند از مالی که عین آن به نام دیگری است یا مالک خاصی ندارد استفاده کند).

 

حق انتفاع عمری چیست؟

گاهی مواقع مالک یک ملک، طبق قراردادی منافع ملک یا مال خود را به صورت عمری به دیگری منتقل می کند؛ یعنی اینکه، تا زمانی که مالک زنده است طرف می تواند از منافع مال وی بهره مند باشد و اگر روزی از دنیا رفت با فوت وی، حق انتفاع هم خود به خود منحل می شود؛ به این مسئله حق انتفاع عمری می گویند.

برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد حق انتفاع و انتفاع عمری می توانید با وکلای سایت ما تماس بگیرید، در عین حال از وکلا و مشاوران متخصص ما دراین زمینه، مشورت و راهنمایی بگیرید؛ در سایت وکیل تلفنی به صورت آنلاین و تلفنی وکلای ما حضور دارند و بهترین راهکار را در این خصوص به شما ارائه می دهند.

 

نحوه ی استفاده از حق انتفاع چگونه می باشد؟

 

usufruct's how

آموزش نحوه استفاده از حق انتفاع به صورت آنلاین و 24 ساعته

 

حق انتفاع از طریق عقد و قرارداد منتقل می شود و ملکی که حق انتفاع به آن داده می شود باید قابل استفاده باشد, یعنی صاحبِ حق انتفاع بتواند از آن ملک، زمین  یا خانه بهره برداری کند و صاحب حق انتفاع، باید در زمان عقد قرارداد، حاضر باشد.

اگر مالک برای استفاده ی منتفع، زمانی تعیین نکرده باشد، تا زمان فوت مالک منتفع می تواند ازمنافع آن استفاده کند و منتفع نباید از مالی که منافع آن به وی داده شده، سوء استفاده کند یا در حفاظت از آن زیاده روی یا کم کاری کند.

حق انتفاع، امکان دارد به صورت صلح نامه به منتفع منتقل شود؛ وقتی شخصی، استفاده از منافع مالی به وی سپرده می شود، می تواند در آن مال تصرف کند و از آن استفاده کند. به عنوان مثال:

 • (اگر منافع زمین کشاورزی به وی داده شده است، شخص می تواند در روی زمین کشت کند و از محصولات آن بفروشد و بهره مند شود، یا اگر به کسی استفاده از منافع خانه ای سپرده شده است می تواند آن خانه را اجاره بدهد و از منافع اجاره ی آن سود ببرد)
ماده ی 48 قانون مدنی می گوید: (درحبس، اعم از عمری و غیره، قبض شرط صحت است).

 

وکلای مجرب سایت ما در وکیل تلفنی، به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات حقوقی از قبیل مشاوره حقوقی به تمامی هموطنان عزیزمان می باشند.

اگر درمورد نحوه ی استفاده از حق انتفاع، سوالی برای شما پیش آمد که مبهم است؛ می توانید، با مراجعه به سایت ما در وکیل تلفنی از اطلاعات این عزیزان بپرسید.

 

تفاوت میان حق انتفاع و اذن در انتفاع چیست؟

 

difference between usufruct and permission of use

اخذ حق و اجازه انتفاع فوری و 24 ساعته

 

 1. در حق انتفاع، این امکان وجود دارد که اگر زمانی دارنده ی حق فوت کند، حق انتفاع باقی بماند و وراث وی از حق وی استفاده کنند؛ اما در اذن انتفاع در صورت فوت منتفع، اجازه یا اذن مالک شرط است واگر مالک اذن ندهد، وراث نمی توانند از آن استفاده کنند.

 2. وقتی در استفاده از منفعت مالی، اذن انتفاع داده می شود، در واقع با این کار مباح بودن استفاده از منافع آن اجازه داده شده است تا کسی نتواند آن را غصب کند و بی اجازه از آن استفاده کند، پس اذن انتفاع با حق انتفاع متفاوت است.

 3. حق انتفاع به واسطه ی یک قرارداد یا عقد به وجود می آید ولی اذن انتفاع، ایقاع (به اراده ی طرف) است.

 4. می توان حق انتفاع را به کس دیگری منتقل کرد، ولی در انتقال ملکی که اذن در انتفاع دارد، باید از مالک آن اجازه گرفت و اگر مالک اجازه ندهد، این حق ساقط می شود.

 5. اگر مالک ملک که حق انتفاع داده است فوت شود، می توان از منافع آن به شرط عمری نبودن، استفاده کرد؛ ولی دراذن انتفاع با فوت کردن مالک، اذن انتفاع از بین می رود.

 

در موسسه حقوقی آنلاین ما، مشاوران و وکلای با تجربه و متخصصی حضور دارند که می توانید تنها با یک تماس، به صورت آنلاین و تلفنی از آنها در مورد تفاوت حق انتفاع با اذن انتفاع مشاوره بگیرید، تا اطلاعات کافی در این مورد به دست آورید.

 

آیا حق انتفاع به معنای مالکیت منافع است؟

 

usufruct meaning of ownership

اورژانس وکالت 24 ساعته امور انتقاعی و 24 ساعته

 

وقتی صحبت از حق انتفاع می کنیم، یعنی منتفع مالک منافع آن است و می تواند منافع حاصل از آن را برای خود بردارد و اختیاردار آن منافع است تا زمان پایان قرارداد حق انتفاع.

در مالکیت منافع، احظه ها و ذره های منفعت، در ملکِ مالک بوجود می آید و در مالکیت منافع کسی که حق استفاده از منافع ملک به وی داده می شود؛ می تواند بعد از پایان قرارداد هم از منافع آن بهره مند شود؛ حق انتفاع در واقع یک درجه پایین تر از مالکیت منافع است.

به عنوان مثال: (باغی را که مالک، طی قرارداد اجاره به مستأجر می دهد، اگر مدت اجاره تمام شود، مستأجر می تواند بعد از آن هم از میوه های باغ استفاده کند؛ اما در حق انتفاع، زمانی که منفعت باغ برای بهره برداری در اختیارکسی قرار می گیرد، بعد از پایان حق انتفاع، دیگر نمی تواند از منافع آن یا میوه های مانده در باغ استفاده کند و باقیمانده ی آنها مال صاحب ملک می شود).

بر اساس مثال فوق تا حدودی با تفاوت بین حق انتفاع و مالکیت منافع، آشنا شدیم؛ لذا برای آشنایی بیشتر برای جلوگیری از بروز هر گونه اشتباه برای مشورت و راهنمایی در مورد مالکیت منافع و حق انتفاع، می توانید با سایت ما تماس بگیرید و پبرامون این مسائل از مشاوران و وکلای با تجربه ی ما مشاوره و راهنمایی دریافت نمایید؛ وکلای ما در این سایت به صورت آنلاین و تلفنی در خدمت شما هستند تا به هر سوال حقوقی شما عزیزان پاسخ دهند.

 

حق انتفاع در ملک مشاء؟

 

usufruct in shared property

کسب حق انتفاع فوری در ملک مشاعی به صورت آنلاین و تلفنی 24 ساعته

 

وقتی دو یا چند نفر با هم در ملکی شریک باشند و سهم هیچ کدام از ملک مشخص نباشد، به این نوع شراکت اشاعه (مشاء) می گویند؛ در ملک مشاء شریک می تواند نسبت به اندازه ی سهم خود، تصرفی انجام دهد؛ مانند: دادن حق انتفاع به دیگری و یا اجاره دادن ملک به دیگری.

 

ماده ی 583 قانون می گوید: (هریک از شرکاء می توانند بدون رضایت شرکای دیگر، سهم خود را کلاً یا جزعاً به دیگری منتقل کند).

 

طبق ماده فوق زمانی که حق انتفاع ملکی به دیگری داده شود، باید مالک مورد نظر، مشاء بودن زمین را به کسی که اجازه ی بهره برداری از منفعت ملک را می دهد اطلاع دهد و صاحب حق انتفاع باید بداند که به اندازه ی سهم مالک می تواند از این ملک بهره برداری کند و برای بیشتر ازآن باید از شرکاء دیگر اجازه داشته باشد.

 • به عنوان مثال: وقتی درزمین کشاورزی به متراژ 4000 متر 4 نفر شریک هستند، که به هریک از آنها 1000متر برحسب سهام مشترکشان می رسد و یکی ازمالکان قصد دارد، تا به یک نفر حق انتفاع سهم خود را بدهد؛ می تواند اینکار را انجام دهد و کسی هم که حق انتفاع به وی داده شده، فقط می تواند از هزارمتر زمین بهره برداری کند نه بیشتر؛ مالک هم باید این مورد را در قرارداد قید کند.

اگر سوالی در مورد ملک مشاء خود که می خواهید حق انتفاع آن را به دیگری منتقل کنید دارید، می توانید فقط با یک تماس ساده در هر موقع از شبانه روز، با وکلای ما در سایت وکیل تلفنی، از مشورت و راهنمایی آنها در این زمینه، بهره بگیرید.

 

حق انتفاح از مباحات؟

 

usufruct in unnecessary items

اورژانس وکالت 24 ساعته دعاوی انتفاعی ملکی

 

برای توضیح این مسئله اول باید ببینیم منظور از مباحات چیست؟ مباحات یعنی اموالی که شخص حقیقی یا حقوقی صاحب آن نیست؛ مثل اراضی موات، زمین هایی که کسی از آنها استفاده نمی کند، اشخاص می توانند، از آنها منفعت ببرند.

 

ماده ی 92 قانون در خصوص حق انتفاع از مباحات می گوید: (هر کس می تواند با رعایت قوانین و نظامات، راجع به یکی از مباحات، از آنها استفاده نمایند).

همچنین ماده ی 101 قانون می گوید: (هرگاه کسی از آبی که ملک دیگری است، به نحوی از آن ها، حق انتفاع داشته باشد؛ از قبیل دایر کردن آسیا و امثال آن، صاحب آن نمی تواند مجرا را تغییر دهد، به نحوی که مانع از استفاده ی دیگری شود).

 • به عنوان مثال: (وقتی رود خانه ای از وسط یک روستا رد می شود، هر کدام از اهالی روستا می توانند از آب این رودخانه سهمی داشته باشند و یا اگر زمین مواتی وجود داشته باشد، شخصی می تواند اقدام به بایر کردن آن کند و از منافع آن بهره ببرد و تا زمانی که صاحب ملک، پیدا نشده از آن استفاده کند).

 

وکلا و مشاوران حقوقی سایت ما در وکیل تلفنی قادر هستند به صورت 24 ساعته، به سوالات شما عزیزان پاسخ گو باشند مطمئن باشید که سایت وکیل تلفنی، با بهترین و مجرب ترین مشاوران حقوقی متخصص، می توانند به شما بهترین و ارزانترین راهکار را نشان دهند.

 

در موسسه وکیل تلفنی برای مشاوره حقوقی آنلاین، کافی است در وب سایت ثبت نام نموده و ثبت سوال حقوقی بفرمایید تا بلافاصله ارتباط آنلاین مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری به صورت رایگان برایتان مهیا شود؛ البته می توانید با مطالعه مطالب مشابه زیر، اطلاعات حقوقی خود را افزایش داده تا در روز مبادا از این اطلاعات استفاده نمایید.

حل فوری مشکلات آپارتمانی

همه چیز در خصوص ضمانت وام مسکن

دستور موقت دادگاه در خصوص یک ملک

بررسی هدیه دادن یک مال (قانون هبه)

نگارش فوری انواع دادخواست های ملکی

درباره ما

 

 

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی