موسسه وکیل تلفنی

 • رضا محمودی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۴:۱۴:۴۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • مجتبی درچه گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۵۱:۶ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • ام البنین بهمنی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۲:۳۸:۱۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • میثم خالقی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۲:۳۱:۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • مهرداد سپهرمنش گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۲:۱۷:۴۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • فرشته احمدی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۲:۹:۱۵ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • وکیل الهام جاویدانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۳۳:۴۳ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • وکیل الهام جاویدانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۳۲:۳۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۱۹:۷ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • مینا داودابادی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۹:۱۸:۲ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست دعوی اثبات وقوع عقد نکاح

نگارش دادخواست اثبات عقد نکاح

قبل از شروع توضیحات در مورد این نوع داد خواست، بهتر است بدانیم که اصلاً انکار عقد نکاح چیست که لزوم اثبات آن را فراهم می نماید؛ در این مورد می توان گفت که هرگاه زن یا شوهر رابطه همسری و قوع عقد نکاح (دائم یا منقطع) را بین خود انکار کنند، طرفی که در مقام دفاع ادعا می نماید که عقد نکاح بین آنها به وقوع پیوسته باید براساس قاعده فقهی (البینته علی المدعی و الیمین علی من انکر) و همچنین ماده 1257 قانون مدنی و نیز ماده 197 قانون آیین دادرسی مدنی ثابت کند.

 

"البته ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"در صورتیکه همسرتان به دلایل مختلفی عقد نکاح با شما را زیر سوال برده و آن را نفی می کند، می توانید تصویرک زیر را لمس نمایید تا فوراً با وکیل متخصص در این امر، مشاوره حقوقی تلفنی داشته باشید و با استفاده از بهترین راهکار های حقوقی این مسئله را حل کنید"

 

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل    ۱۰.۰۰۰هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۰.۰۰۰ هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۰.۰۰۰ هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)
برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

مهمترین و قویترین مدرک برای اثبات وقوع عقد نکاح چیست؟

 

marriage proof

 

با وجودی که اقرار درنظام حقوقی ما مهمترین دلیل اثبات دعاوی محسوب می شود و نیز اگر با شرایط صحت مذکور در قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی واقع شود، در دعوی اثبات وقوع عقد نکاح می تواند بعنوان محکمترین و متقن ترین دلیل بحساب آید؛ اما با توجه به اقتضائات جامعه مدرن امروزی و الزام قانونگدار به ثبت چنین نهادی خصوصاً در عقد نکاح دایم در همه موارد، موارد باردار شدن زوجه و یا توافق طرفین و یکی از شروط ضمن عقد، در نکاح منقطع {در غیر اینصورت منتج به تعقیب جزایی و مجازات (زوج به جزای نقدی درجه پنج - بیش از 8 میلیون تا 18 میلیون جزای نقدی و یا حبس تعزیری درجه 7 یعنی 91 روز تا 6 ماه حبس محکوم خواهد شد، وفق ماده 49 ق.ح.خ مصوب 92)}، الزامی می باشد. یکی از بهترین و موثق ترین راه های اثبات ادعا ی وقوع عقد نکاح می باشد که خود بر 2 نوع می باشد :

 

 • سند کتبی: در مواردی که ازدواج ثبت شده و سند رسمی مبنی بر وقوع ازدواج و رابطه زوجیت وجود دارد اثبات وقوع عقد نکاح کارباالنسبت آسانی خواهد بود و این سند نمی تواند مورد انکار یا تردید قرار گیرد و تنها می شود علیه آن ادعای جعل مطرح کرد.

 • سند عادی: چنانچه ازدواج ثبت نشده باشد اما دستنوشته ای عادی میان زوج و زوجه موجود باشد، این سند می تواند به اثبات ادعای خواهان کمک کند اما هیچگاه اعتبار سند رسمی را ندارد و ممکن است مورد ادعای جعل و یا انکارو تردید واقع شود. خواه طرفین بین خودشان نوشته یا امضاء کرده باشند، خواه بصورت غیر مستقیم در نوشته و سندی دیگر مانند وصیت نامه همسر متوفی به آن اشاره شده باشد.

 

روش های اثباتی دعوی اثبات نکاح چیست؟

 

 1. اقرار: اقرار مقر با رعایت شرایط صحت، یکی از محکم ترین و موثق ترین روشهای مورد استفاده برای اثبات وقوع عقد نکاح می باشد. و همچنین اقرار نامه کتبی نیز چنانچه صحت انتساب آن به مقر مورد تکذیب قرار نگیرد می تواند اثبات کننده رابطه زوجیت باشد.

 2. سند کتبی (اعم از رسمی یا عادی) که شرح آن در پرسش قبلی آمده است.

 3. شهادت شهود: از نظر شرعی لازم است که در زمان عقد ازدواج 2 نفر شاهد حضور داشته باشند و ناظر عقد ازدواج باشند، اما عدم حضورآنها عقد را خدشه دار نمی کند ولی شهادت شهود می تواند در اثبات رابطه ی زوجیت خیلی موثر باشد. مطابق ماده 230 ق.آ.م این دعوی با گواهی 2 مرد یا یک مرد و دو زن اثبات می شود.

 4. سوگند خوردن: در بین دلائل سوگند پایین ترین درجه رادارد و اگر از طرف مدعی اثبات رابطه زوجیت اتیان گردد محدود بوده و کارایی چندانی ندارد.

 5. معاشرت و همزیستی: در صورتی که زن و مرد بگونه ای با هم معاشرت داشته باشند که عرفا در جامعه همه ی زن و شوهرها اینگونه رفتار می کنند مانند زندگی در یک منزل مشترک و یا خلوت کردن، همه اینها میتواند قرینه ای باشد بر وجود علقه زوجیت میان آنها، زیرا که در جامعه اسلامی، اصل بر شرعی بودن روابط است.

 6. ادله الکترونیکی از جمله صدا، عکس، فیلم، هر فیلم یا عکس یا ویسی نمی تواند قرینه ای بر ازدواج باشد مگر اینکه دارای شرایط خاصی باشد مانند فیلم مراسم عقد یا عروسی باشد یا ویسی باشد که متعلق به همین زن و شوهر باشد و بیانگر الفاظ مختص عقد نکاح باشد.

 

برخی از پرسش و پاسخ های رایج در خصوص اثبات عقد نکاح و دادخواست آن به صورت زیر هستند

 

FAQs about marriage,s proof petition

بهترین راه ثابت کردن همسر موقت بودن یک شخص بدون وجود مدرک معتبر

 

پرسش (1): آیا دعوی اثبات عقد نکاح در عقد منقطع قابلیت استماع دارد؟

 • پاسخ به پرسش (1): بله، از آنجا که این نوع ازدواج غالباً بصورت مخفیانه و بدون حضور شاهد و بطور غیر رسمی اما شرعی منعقد می شود، غالباً از سمت زوجه بدلیل بارداری، حق نفقه فرزند، همچنین گرفتن شناسنامه به نام زوج و دیگر حقوق و تکالیف مانند طلب مهریه، مطرح می شود و بر طبق ماده 4 ق.ح.خ مصوب 91 در دادگاههای خانواده قابلیت استماع دارد.

 

پرسش (2): آیا دعوای اثبات عقد نکاح بدون مدرک کتبی اثبات می شود؟

 • پاسخ به پرسش (2): هرچند سند کتبی که زوجین در بدو ازدواج چه در قالب سند عادی یا سند رسمی تنظیم می کنند و چنانچه مورد ادعای جعل یا انکار قرار نگرفته باشد، با توجه به اقتضائات جوامع امروزی بعنوان مهمترین دلیل اثبات عقد نکاح شناخته می شود، اما همچون دعاوی دیگر با سایر ادله اثبات دعوی مانند اقرار و شهادت و... نیز قابل اثبات است.

 

 

پرسش (3): هزینه دادرسی دعوی اثبات عقد نکاح چه مبلغی می باشد؟

 • پاسخ به پرسش (3): چون دعوای اثبات زوجیت از جمله دعاوی غیر مالی می باشد، بنابراین هزینه دادرسی آن مطابق دعاوی غیر مالی محاسبه و پرداخت می شود و از مبلغ 400.000 تا 1.800.000 ریال است.

 

پرسش (4): دادخواست اثبات حق نکاح جزو دعوی مالی محسوب می شود؟ چرا؟

 • پاسخ به پرسش (4): خیر، زیرا اجرای آن منفعتی که مستقیماً قابل تقویم به پول باشد، ایجاد نمی کند؛ مثلاً مانند حق مالکیت نسبت به خانه یا اتومبیل نیست که مستقیماً برای دارنده آن ارزش پولی دارد و همچنین بر طبق کتاب مصادیق دعاوی مالی و غیر مالی.

 

پرسش (5): در دادخواست اثبات وقوع عقد نکاح باید چه تاریخی قید گردد؟

 • پاسخ به پرسش (5): اگر مستند دادخواست سند عادی باشد و طرف مقابل با دلایلی مانند اقرار و شهادت تاریخ دیگری بیان کند، ملاک تاریخی است که مقدم است و همان تاریخ وقوع عقد قرار می گیرد؛ اما اگر مستند سند رسمی نکاحیه باشد این تاریخ لازم التباع خواهد بود هرچند موخر باشد.

 

پرسش (6): آیا درج مهریه در دادخواست وقوع عقد نکاح الزامی دارد؟

 • پاسخ به پرسش (6): در دعوی اثبات وقوع عقد نکاح منقطع الزامی می باشد، زیرا عقد متبایناً بر آن وافع می گردد و اگر چنین دعوایی ثابت شود (وقوع عقد نکاح موقت) ولی مهر در آن تعیین نشده باشد، عقد باطل است؛ اما اگر خواسته دعوی اثبات وقوع عقد نکاح دائم باشد به فرض ثبوت و عدم تعیین، مهرالمثل محاسبه می گردد.

 

پرسش (7): در ستون دادخواست اثبات وقوع عقد نکاح چه مواردی قید می شود؟

 • پاسخ به پرسش (7): در ستون خواسته دادخواست عبارت: اثبات رابطه زوجیت دائم-موقت و ثبت آن و هزینه دادرسی به انضمام کلیه خسارات قانونی، می آید.

 

پرسش (8): شرح دادخواست وقوع عقد نکاح را تبیین نمایید؟

پاسخ پرسش (8) شامل موارد زیر می باشد:

 • مشخصات خواهان و خوانده - تاریخ مورد ادعای عقد - نوع عقد (دائم یا موقت) - شروط ضمن عقد - حسب مورد حضور شهود یا عاقد محضری در زمان وقوع عقد - انکار رابطه زوجیت از طرف خوانده بعد از مدتی - عدم ثبت رسمی عقد ازدواج از طرف مرد - امتناع از انجام تعهدات شرعی و قانونی - اشاره به مدارک و مستندات مانند شهادت شهود، گواهی عاقد، سند رسمی یا عادی، اقرار نامه کتبی، استشهادیه و ... - استناد به مواد 4 ق.ح.خ مصوب 92، مادتین 220 و 1062 ق.م و ماده 515 ق.آ.د.م - تقاضای صدور حکم مبنی بر اثبات رابطه زوجیت دائم یا موقت و ثبت این واقعه به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه دادرسی از محضر دادگاه.

 

proving a marriage

نگارش فوری دادخواست اثبات صیغه

 

مطالب مشابه در جدول زیر از معدود خدمات آنلاین و تلفنی وکیل تلفنی است که ضمن ارائه شبانه روزی به هموطنان عزیزمان، گره از مشکلات حقوقی بسیاری از آنها گشوده است، در صورت تمایل از آنها بازدید نمایید و به رایگان آنها را مطالعه کنید

نگارش فوری و 24 ساعته انواع دادخواست های حقوقی با کیفیت تضمینی
نگارش فوری دادخواست سلب حضانت
نگارش فوری دادخواست انواع طلاق از جمله طلاق توافقی
نگارش فوری دادخواست استرداد جهیزیه
نگارش دادخواست اعسار از پرداخت نفقه
نگارش دادخواست تعدیل اقساط محکوم به

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی