موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل سجاد جداخانلو گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۹:۲۶:۴۷ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • امیرحسین خوشحال گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۲۸:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • حسین طوسی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۱:۵۱:۱۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • احمد رحمانی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۰:۴۱:۴۷ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۲:۳۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۱:۳۹ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۴:۱۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • سیمین محمودی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۲۲:۵۸ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۹:۱۶ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
 • سمکو محمدپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۰:۹ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست دعوی اثبات وقوع عقد نکاح

نگارش دادخواست اثبات عقد نکاح

قبل از شروع توضیحات در مورد این نوع داد خواست، بهتر است بدانیم که اصلاً انکار عقد نکاح چیست که لزوم اثبات آن را فراهم می نماید؛ در این مورد می توان گفت که هرگاه زن یا شوهر رابطه همسری و قوع عقد نکاح (دائم یا منقطع) را بین خود انکار کنند، طرفی که در مقام دفاع ادعا می نماید که عقد نکاح بین آنها به وقوع پیوسته باید براساس قاعده فقهی (البینته علی المدعی و الیمین علی من انکر) و همچنین ماده 1257 قانون مدنی و نیز ماده 197 قانون آیین دادرسی مدنی ثابت کند.

 
رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
20.000 تومان
۱۰ دقیقه
30.000  تومان
۱۵ دقیقه
50.000 تومان
۲۰ دقیقه
60.000  تومان
۳۰ دقیقه
90.000  تومان
۱ ساعت
150.000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

مهمترین و قویترین مدرک برای اثبات وقوع عقد نکاح چیست؟

با وجودی که اقرار درنظام حقوقی ما مهمترین دلیل اثبات دعاوی محسوب می شود و نیز اگر با شرایط صحت مذکور در قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی واقع شود، در دعوی اثبات وقوع عقد نکاح می تواند بعنوان محکمترین و متقن ترین دلیل بحساب آید؛ اما با توجه به اقتضائات جامعه مدرن امروزی و الزام قانونگدار به ثبت چنین نهادی خصوصاً در عقد نکاح دایم در همه موارد، موارد باردار شدن زوجه و یا توافق طرفین و یکی از شروط ضمن عقد، در نکاح منقطع {در غیر اینصورت منتج به تعقیب جزایی و مجازات (زوج به جزای نقدی درجه پنج - بیش از 8 میلیون تا 18 میلیون جزای نقدی و یا حبس تعزیری درجه 7 یعنی 91 روز تا 6 ماه حبس محکوم خواهد شد، وفق ماده 49 ق.ح.خ مصوب 92)}، الزامی می باشد. یکی از بهترین و موثق ترین راه های اثبات ادعا ی وقوع عقد نکاح می باشد که خود بر 2 نوع می باشد :

 

 • سند کتبی: در مواردی که ازدواج ثبت شده و سند رسمی مبنی بر وقوع ازدواج و رابطه زوجیت وجود دارد اثبات وقوع عقد نکاح کارباالنسبت آسانی خواهد بود و این سند نمی تواند مورد انکار یا تردید قرار گیرد و تنها می شود علیه آن ادعای جعل مطرح کرد.

 • سند عادی: چنانچه ازدواج ثبت نشده باشد اما دستنوشته ای عادی میان زوج و زوجه موجود باشد، این سند می تواند به اثبات ادعای خواهان کمک کند اما هیچگاه اعتبار سند رسمی را ندارد و ممکن است مورد ادعای جعل و یا انکارو تردید واقع شود. خواه طرفین بین خودشان نوشته یا امضاء کرده باشند، خواه بصورت غیر مستقیم در نوشته و سندی دیگر مانند وصیت نامه همسر متوفی به آن اشاره شده باشد.

برای مشاوره حقوقی با وکیل متخصص با شماره 02147625900 تماس بگیرید.

 

marriage proof

روش های اثباتی دعوی اثبات نکاح چیست؟

 

 1. اقرار: اقرار مقر با رعایت شرایط صحت، یکی از محکم ترین و موثق ترین روشهای مورد استفاده برای اثبات وقوع عقد نکاح می باشد. و همچنین اقرار نامه کتبی نیز چنانچه صحت انتساب آن به مقر مورد تکذیب قرار نگیرد می تواند اثبات کننده رابطه زوجیت باشد.

 2. سند کتبی (اعم از رسمی یا عادی) که شرح آن در پرسش قبلی آمده است.

 3. شهادت شهود: از نظر شرعی لازم است که در زمان عقد ازدواج 2 نفر شاهد حضور داشته باشند و ناظر عقد ازدواج باشند، اما عدم حضورآنها عقد را خدشه دار نمی کند ولی شهادت شهود می تواند در اثبات رابطه ی زوجیت خیلی موثر باشد. مطابق ماده 230 ق.آ.م این دعوی با گواهی 2 مرد یا یک مرد و دو زن اثبات می شود.

 4. سوگند خوردن: در بین دلائل سوگند پایین ترین درجه رادارد و اگر از طرف مدعی اثبات رابطه زوجیت اتیان گردد محدود بوده و کارایی چندانی ندارد.

 5. معاشرت و همزیستی: در صورتی که زن و مرد بگونه ای با هم معاشرت داشته باشند که عرفا در جامعه همه ی زن و شوهرها اینگونه رفتار می کنند مانند زندگی در یک منزل مشترک و یا خلوت کردن، همه اینها میتواند قرینه ای باشد بر وجود علقه زوجیت میان آنها، زیرا که در جامعه اسلامی، اصل بر شرعی بودن روابط است.

 6. ادله الکترونیکی از جمله صدا، عکس، فیلم، هر فیلم یا عکس یا ویسی نمی تواند قرینه ای بر ازدواج باشد مگر اینکه دارای شرایط خاصی باشد مانند فیلم مراسم عقد یا عروسی باشد یا ویسی باشد که متعلق به همین زن و شوهر باشد و بیانگر الفاظ مختص عقد نکاح باشد.

برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای ایران با شماره 09212242670 تماس بگیرید.

 

FAQs about marriage,s proof petition

 

آیا درج مهریه در دادخواست وقوع عقد نکاح الزامی دارد؟

 •  در دعوی اثبات وقوع عقد نکاح منقطع الزامی می باشد، زیرا عقد متبایناً بر آن وافع می گردد و اگر چنین دعوایی ثابت شود (وقوع عقد نکاح موقت) ولی مهر در آن تعیین نشده باشد، عقد باطل است؛ اما اگر خواسته دعوی اثبات وقوع عقد نکاح دائم باشد به فرض ثبوت و عدم تعیین، مهرالمثل محاسبه می گردد.

 

 در ستون دادخواست اثبات وقوع عقد نکاح چه مواردی قید می شود؟

 •  در ستون خواسته دادخواست عبارت: اثبات رابطه زوجیت دائم-موقت و ثبت آن و هزینه دادرسی به انضمام کلیه خسارات قانونی، می آید.

 

 شرح دادخواست وقوع عقد نکاح را تبیین نمایید؟

 • مشخصات خواهان و خوانده - تاریخ مورد ادعای عقد - نوع عقد (دائم یا موقت) - شروط ضمن عقد - حسب مورد حضور شهود یا عاقد محضری در زمان وقوع عقد - انکار رابطه زوجیت از طرف خوانده بعد از مدتی - عدم ثبت رسمی عقد ازدواج از طرف مرد - امتناع از انجام تعهدات شرعی و قانونی - اشاره به مدارک و مستندات مانند شهادت شهود، گواهی عاقد، سند رسمی یا عادی، اقرار نامه کتبی، استشهادیه و ... - استناد به مواد 4 ق.ح.خ مصوب 92، مادتین 220 و 1062 ق.م و ماده 515 ق.آ.د.م - تقاضای صدور حکم مبنی بر اثبات رابطه زوجیت دائم یا موقت و ثبت این واقعه به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه دادرسی از محضر دادگاه.

برای دریافت مشاوره حقوقی رایگان و انلاین با وکیل پایه یک داگستری به وبسایت وکیل تلفنی مراجعه نمایید.

proving a marriage

 آیا دعوی اثبات عقد نکاح در عقد منقطع قابلیت استماع دارد؟

 • بله، از آنجا که این نوع ازدواج غالباً بصورت مخفیانه و بدون حضور شاهد و بطور غیر رسمی اما شرعی منعقد می شود، غالباً از سمت زوجه بدلیل بارداری، حق نفقه فرزند، همچنین گرفتن شناسنامه به نام زوج و دیگر حقوق و تکالیف مانند طلب مهریه، مطرح می شود و بر طبق ماده 4 ق.ح.خ مصوب 91 در دادگاههای خانواده قابلیت استماع دارد.

 

آیا دعوای اثبات عقد نکاح بدون مدرک کتبی اثبات می شود؟

 •  هرچند سند کتبی که زوجین در بدو ازدواج چه در قالب سند عادی یا سند رسمی تنظیم می کنند و چنانچه مورد ادعای جعل یا انکار قرار نگرفته باشد، با توجه به اقتضائات جوامع امروزی بعنوان مهمترین دلیل اثبات عقد نکاح شناخته می شود، اما همچون دعاوی دیگر با سایر ادله اثبات دعوی مانند اقرار و شهادت و... نیز قابل اثبات است.

 

هزینه دادرسی دعوی اثبات عقد نکاح چه مبلغی می باشد؟

 •  چون دعوای اثبات زوجیت از جمله دعاوی غیر مالی می باشد، بنابراین هزینه دادرسی آن مطابق دعاوی غیر مالی محاسبه و پرداخت می شود و از مبلغ 400.000 تا 1.800.000 ریال است.

 

 دادخواست اثبات حق نکاح جزو دعوی مالی محسوب می شود؟ چرا؟

 •  خیر، زیرا اجرای آن منفعتی که مستقیماً قابل تقویم به پول باشد، ایجاد نمی کند؛ مثلاً مانند حق مالکیت نسبت به خانه یا اتومبیل نیست که مستقیماً برای دارنده آن ارزش پولی دارد و همچنین بر طبق کتاب مصادیق دعاوی مالی و غیر مالی.

 

 در دادخواست اثبات وقوع عقد نکاح باید چه تاریخی قید گردد؟

 •  اگر مستند دادخواست سند عادی باشد و طرف مقابل با دلایلی مانند اقرار و شهادت تاریخ دیگری بیان کند، ملاک تاریخی است که مقدم است و همان تاریخ وقوع عقد قرار می گیرد؛ اما اگر مستند سند رسمی نکاحیه باشد این تاریخ لازم التباع خواهد بود هرچند موخر باشد.

 

 

نگارش فوری و 24 ساعته انواع دادخواست 
نگارش فوری دادخواست سلب حضانت
نگارش فوری دادخواست انواع طلاق از جمله طلاق توافقی
نگارش فوری دادخواست استرداد جهیزیه
نگارش دادخواست اعسار از پرداخت نفقه
نگارش دادخواست تعدیل اقساط محکوم به

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

با تشکر از خدمات خوبتون نظر وکیلتون بسیار دقیق و عالی بود شخصی بسیار دلسوز و مهربان ان شا الله که همیشه سالم باشن
با سلام خدمت مجموعه وکیل تلفنی مطلب ارائه شده در خصوص دادخواست اثبات رابطه زوجیت یکی از نکات وموارد خیلی مهم وکاربردی را برای افراد حقوق دان ووکلا یاداوری کرده که بسیار راه گشاست وکمک بسیاری درجهت رفع ابهام وسوالات مطروحه می نماید بی نهایت از نگارنده محترم سپاسگذارم چه آنکه با توجه به اینکه در جوامع امروزی با توجه به رواج ازدواج سفید وازدواج های بدون ثبت وامکان تولد فززند در اینده نیاز به اثبات وثبت چنین ازدواج هایی لازم است .بی شک در این زمینه مشاوره با وکلای مجرب موسسه من جمله آقای فریبرز ذوالفقاری با کد وکالت ۱۵۲۴۱ کمک شایانی جهت حل مشکلات کاربراک محترم می نماید
بنده از طریق فضای مجازی با موسسه وکیل تلفنی آشنا شدم و برای حل یک مساله ای از مشاوران این مجموعه کمک گرفتم. واقعا برام راه گشا بود و در اسرع وقت با من تماس گرفتند و کاملا دقیق و با حوصله به سوالات من پاسخ دادند. همچنین قیمت های اعلامی موسسه واقعا خیلی منطقی و قابل قبول بود. از شما ممنونم موفق باشید
سلام برای پیشگیری از مشکلات متعاقب بهترین کار این است که واقعه ازدواج بدون تاخیر ودر همان زمان وقوع ثبت شود .ثبت واقعه ازدواج از وظایف مرداست وعدم ثبت آن پس از گذشت یک ماه از عقد ازدواج موجب حبس تعزیری درجه ۷ یا جزای نقدی درجه ۵ است
درود کاربری که راجع به نکاح منقطع پرسیدن جواب بله است تو نکاح منقطع اصلا این دادخواست بیشتر به کار میاد وگرنه نکاح دائم که ثبتش الزامیه و همیشه با سند ثابت میشه
با سلام و تشکر از سایت وکیل تلفنی که با گذاشتن مطالب حقوقی خانواده بسیار به هموطنان خود یاری می رسانند
منو خانمم رفتیم دفترخونه و صیغه طلاق جاری شد.ولی من شاهر اصلا نیاوردم. رفتم تو خیابان ی نفر ضایعاتی که داشت آشغالارو جمع میکرد اونجا دیدم و اوردمش محضر ولی چون کارت ملی نداشت قبول نشد و برگشت اما بازم سردفتر صیغه طلاقو جاری کرد. الان میخوام برم درخواست باطل بودن طلاقو بدم. میشه؟؟؟ و از کجا باید شروع کنم؟؟؟
سلام وقت بخیر خدمت مدیریت موسسه و امور محترم اداری و همه وکلا، نظر بنده در مورد موسسه وکیل تلفنی این است که با هزینه های رفت و امد و ترافیک سنگین شهرهای بزرگ همچون تهران، خدمات موسسه بسیار موثر در کاهش هزینه ها و افزایش راندمان کاری میباشد، لذا از شما بزرگوارن تشکر و قدردانی بعمل آورده و از آقای احسان والی وکیل کد 11617 رضایتمندی کامل اعلام می‌نمایم.
ضمن عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان و همكاران معزز در خصوص دادخواست اثبات واقعه نكاح اين سوال مطرح است آيا در نكاح منقطع نيز شخص نياز به چنين تدابير دارد؟ با تشكر
با سلام خدمت کاربران عزیز.مسیح اقاداودی هستم از وکلای موسسه وکیل تلفنی به کد ۲۰۵۵۴ و در خدمت همه شما عزیزان.یکی از موارد بسیار پر کاربرد در حقوق خانواده عقد منقطع یا موقت یا به اصطلاح عوام صیغه هست که معمولا چون در عرف مردم چندان عادی نشده معمولا هم مخفیانه اما شرعی و قانونی است بنابراین در مواردی طرفین مجبور به اثبات آن می شوند که در این موارد باید طرفین بدانند از کجا شروع کنند و چه دادخواستی بدهند که دادخواست اثبات نکاح یکی از کاربردی ترین آنها است.که عوام معمولا از آن خبر ندارند.مطالب موسسه را بدقت مطالعه نمائید چرا که در مسیر احقاق حق شما با شما همراه است.موفق باشید.

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

[email protected]

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

[email protected]

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

[email protected]

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی