موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۱:۴۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۷:۱۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴:۱۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۵۸:۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۳:۵:۴۲ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۶:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • مهدی ملک مهدی ملک گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۱:۲:۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • سعید پارسافر سعید پارسافر گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۰:۱۵:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • حسن عجم حسن عجم گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۹:۹:۱۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • اصغر میرزایی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۳۸:۴۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست طلاق از طرف زوجه

نگارش دادخواست طلاق از طرف زوجه (زن)

در ابتدا این مبحث را مورد بررسی قرار می دهیم که آیا اصلا زوجه در ایران حق طلاق دارد یا خیر؛ هرچند حق طلاق زنان در ایران به رسمیت شناخته نشده، اما زوجه با شرایط خاصی می تواند از دادگاه بخواهد که حکم طلاق را صادر کند و یا از زوج برای خود وکالت در طلاق در یافت کند.

بر اساس ماده 1133 قانون مدنی، مرد هر وقت که بخواهد می تواند با پرداخت حقوق زن خود از جمله مهریه و نفقه و اجرت المثل او را طلاق دهد اما در مقابل در خواست طلاق از سوی زنان نیازمند تحقق شروطی است که باید به تأیید دادگاه برسد تا بتواند خود را مطلقه کند و نیز با وکالت در طلاق که ضمن عقد ازدواج با قبول شروط 12 گانه از طرف زوج در یافت می کند و یا وکالت در طلاقی که در دفتر خانه اسناد رسمی در قالب یک اقرار نامه رسمی از زوج در یافت می کند با تایید دادگاه خود رامطلقه نماید.

 

"البته ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"با توجه به اینکه امر نگارش دادخواست های حقوقی بسیار خطیر بوده و برای حصول نتیجه خوب در یک دعاوی حقوقی نیاز به نگارش یک دادخواست خوب و باکیفیت می باشد که همه موارد مورد نیاز محاکم حقوقی را در خود جا داده باشد؛ لذا شما می توانید با لمس تصویرک زیر با وکلای متخصص در نگارش این نوع دادخواست مکالمه تلفنی داشته باشید تا شما را در نگارش این دادخواست راهنمایی نموده یا اختصاصاً برایتان این دادخواست را طراحی نمایند"

 

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

شرایط تحقق طلاق برای زوجه به دو مورد زیر بستگی دارد

 

Most important Factors for a woman to divorce

مهم ترین شرایط تحقق طلاق برای زن

 

اثبات یکی از شروط مندرج

درسند ازدواج خودداری شوهر از دادن نفقه بمدت 6 ماه - بدرفتاری شوهر به حدی که ادامه زندگی برای زن غیر قابل تحمل باشد - بیماری لاعلاج شوهر در حدی که ادامه زندگی سلامت زن را به خطر بیاندازد - اشتغال مرد به شغلی که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی لطمه وارد کند – دیوانگی مرد در زمانی که امکان فسخ نکاح وجود نداشته باشد - محکوم شدن شوهر به مجازاتی که منجر به حبس بمدت 5 سال یا بیشتر گردد - اعتیاد شوهر به نحوی که به اساس خانواده خلل وارد کند - ترک زندگی مشترک بی عذر موجه بمدت 6ماه متوالی - عقیم بودن مرد و بچه دار نشدن زوج بمدت 5 سال - مفقود الاثر شدن شوهر – ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسرش – محکومیت مرد به جرم و مجازاتی که خلاف شان و حیثیت اجتماعی زن باشد.

 

اثبات عسر و حرج زن

گزینه (1): براساس تبصره ماده 1130 قانون مدنی، زن در صورت تحقق موارد ذیل معسر است:

 • ترک زندگی خانوادگی توسط زوج - اعتیاد شوهر - محکومیت قطعی زوج - ضرب وشتم و یا هر گونه سوءرفتار مستمر - ابتلاءزوج به بیماریهای صعب العلاج و ...

 

گزینه (2): موارد منطبق بر مفاد ماده 1129 قانون مدنی:

 • استنکاف شوهر از دادن نفقه علی رغم التزام وی یا عجز شوهر از دادن نفقه.

 

نکته: البته علاوه بر موارد عنوان شده دادکاهها حق دارند هر کاری که انجامش برای زوجه سخت و شاق و عادتا غیر قابل تحمل باشد را از مصادیق عسر و حرج دانسته و دادگاه زوج را ملزم به طلاق دادن زوجه بنماید.

 

گزینه (3): وکالت داشتن زن برای طلاق (حق طلاق).

 

پاسخ و پرسش های متداول در نگارش دادخواست طلاق

 

پرسش (1): صرف عدم تحمل و کراهت شوهر می تواند موجبات دادخواست طلاق از طرف زن باشد؟

پاسخ به پرسش (1): صرف کراهت وعدم تحمل شوهر را نمی توان زیر مجموعه عسر و حرج عنوان و به تبع ان موجب حقی برای دادخواست طلاق از طرف زن دانست؛ اما طلاقی که تحت این عنوان قرار می گیرد و زن بواسطه ی کراهتی که از شوهر دارد مالی به او می بخشد که عمدتاً به اندازه ی مهر یا بیشتر یا کمتر است، طلاق خلع نامیده می شود (ماده 1146 قانون مدنی)؛ اما دادگاه اگر پس از انجام تحقیقات و رسیدگی های معمول تشخیص دهد که نفرت زوجه به حدی است که ادامه زو جیت برای زوجه غیر ممکن است و موجب عسر و حرج است می تواندبر این مبنا حکم به طلاق دهد که در اینصورت زن تکلیفی به بخشیدن مالی به زوج ندارد.

 

پرسش (2): در ستون دادخواست طلاق زوج دقیقا به چه موردی اشاره می گردد ؟

پاسخ به پرسش (2): در این مورد به موارد زیر اشاره می گردد:

 

 1. مشخصات خواهان وخوانده.

 2. مشخصات سند نکاحیه (شماره عقد نامه، تاریخ، شماره دفترازدواج).

 3. اشاره به فرزندان مشترک - مدت زندگی مشترک.

 4. دلائلی که منجر به این درخواست شده (حسب مورد :تحقق شروط دوازده گانه ضمن سند نکاحیه به استناد ماده 1119 قانون مدنی - عسر و حرج به استناد ماده 1129 و 1130 قانون مدنی و وکالت در طلاق).

 5. تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش (بعلت تحقق شروط عقدنامه ازدواج، عسر و حرج) به انضمام کلیه خسارات قانونی.

 

پرسش (3): اسباب و دلائلی که باید در ستون خواسته قید شود چیست؟

پاسخ به پرسش (3): سند مصدق عقدنامه - استشهادیه - شهادت شهود - نظر کارشناسی (پزشکی قانونی) - عندالزوم تحقیق محلی - سایر دلائل و مستندات.

 

پرسش (4): آیا صرف عدم پرداخت نفقه بخاطر عدم تمکین می تواند موجبات دادخواست طلاق از طرف زوجه باشد ؟

پاسخ به پرسش (4): قانونگذار ایران تمکین را شرط استحقاق نفقه نمی داند بلکه نشوز را مانع وجوب نفقه می داند و خودداری زوجه از وظایف زناشویی را در صورتی موجب نشوز می داند که زن بدون عذر موجه باشد (نه عسر و حرج ویا موجبات دیگر )و به محض اینکه نکاح بطور صحیح واقع شد، روابط زوجیت ایجاد و حقوق و تکالیف بین زوجین برقرار می شود. در ماهیت طلاق به در خواست زوجه نیز بین فقها و حقوقدانان اختلاف نظر وجود دارد و رویه قضائی این نوع طلاق ها را به صورت خلع اجرا میکند واز نوع بائن در نظر می گیرد.

 

پرسش (5): آیا زن در صورت نداشتن توان در پرداخت هزینه دادخواست طلاق می تواند درخواست اعسار از هزینه طلاق بدهد ؟

پاسخ به پرسش (5): مطابق ماده 5 قانون حمایت از خانواده :در صورت عدم تمکن مالی هریک از اصحاب دعوی دادگاه می تواند پس از احراز مراتب و با توجه به اوضاع و احوال، وی را از پرداخت هزینه دادرسی، ...معاف یا پرداخت آنرا به زمان اجرای حکم موکول کند...

 

پرسش (6): رویکرد محاکم خانواده نسبت به دادخواست اعسار از سوی زوجه چیست؟

پاسخ به پرسش (6): الان رویه بر این است که دادخواست اعسار در ضمن دادخواست اصلی تقدیم می شود وبرای اینکار لازم است که استشهادیه ای تنظیم گردد با امضاء 2نفر مرد و با  رعایت شرایط شکلی (نام آدرس میزان در آمد مدعی اعسار و...)

 

پرسش (7): هزینه دادخواست طلاق از طرف زن در دفاتر خدمات قضائی چقدر می شود ؟

پاسخ به پرسش (7): چون از دعاوی غیرمالی است بین 400.000 ریال تا 1.800.000 ریال باید باشد که مشخصا طبق تعرفه 1.500.000 ریال است.

 

هزینه دادرسی در دادخواست طلاق از طرف زن به چه مواردی بستگی دارد ؟