موسسه وکیل تلفنی

  • درسا نیک سیرت گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۱:۱۹:۳ تاریخ ۱۴۰۳/۲/۴
  • محمدامین سلمانپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۸:۵۰:۲۶ تاریخ ۱۴۰۳/۲/۳
  • Azita Moghanizadeh گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۴۲:۳۷ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۳۰
  • امید حرفتی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲:۲۱:۱۹ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۳۰
  • سید احسان علوی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۴:۵۹:۴۶ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۹
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۳۵:۳۱ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۳۴:۳۹ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۳۲:۲۴ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۲۸:۴ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۲۵:۱۰ تاریخ ۱۴۰۳/۱/۲۸
انجمن وکیل تلفنی

اعسار از پرداخت چک

اعسار از پرداخت چک

 

اعسار در معنای لغوی خودش برابر نیازمند شدن است؛ اما در معنای حقوقی، زمانی از این کلمه استفاده می شود که شخصی امکان پرداخت بدهی های خودش را به دلیل عدم کفایت یا در دسترس نبودن دارایی هایش نداشته باشد و به چنین شخصی معسر گفته می شود؛ اعسار انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها اعسار از پرداخت چک می باشد 

 

با شکایت دارنده چک از صادر کننده، وی موظف است که مبلغ مندرج در چک را پرداخت کند. در صورتی که محکوم علیه به دلیل شرایط نامساعد مالی که دارد، نتواند اقدام به پرداخت چک کند، می تواند تقاضای اعسار را به دادگاه صادر کننده رای بدهد. گفتنی است که ارائه درخواست اعسار از وجه چک، مانند سایر درخواست های اعسار زمانی باید به دادگاه صورت گیرد که در این زمینه رای قطعی صادر شده باشد. اگر بر اساس مدارک و ادله ارائه شده، معسر بودن محکوم علیه برای دادگاه به اثبات برسد، در این صورت صادر کننده چک که طبق حکم دادگاه محکوم شده است، می تواند محکوم به را به صورت اقساطی پرداخت نماید. در ادامه به بررسی مسائل مربوط به اعسار از پرداخت چک خواهیم پرداخت.

 

رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
50.000 تومان
۱۰ دقیقه
100.000  تومان
۱۵ دقیقه
120.000 تومان
۲۰ دقیقه
200.000  تومان
۳۰ دقیقه
250.000  تومان
۱ ساعت
350.000 تومان
مشاوره حقوقی حضوری 500.000 تومان
مطالعه اوراق پرونده همراه با 5 دقیقه مشاوره با وکیل 150.000 تومان
نگارش نامه ها و درخواست های اداری  300.000 تومان
محاسبه فوری دیه توسط وکیل  100.000 تومان 
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز توسط وکیل  50.000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت 6219861069798741 به نام خانم آناهیتا توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتس اپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

 

 

چک به عنوان یکی از شناخته شده ترین انواع اسناد تجاری، کاربرد زیادی در جامعه ما دارد. چک در حکم وجه نقد محسوب می شود اما با این تفاوت که وصول وجه چک بر اساس تاریخی که در چک ذکر شده، صورت می گیرد. اگر دریافت کننده چک برای وصول مبلغ چک به بانک مراجعه کند ولی با عدم موجودی وجه مورد نظر در حساب صادر کننده مواجه شود، می تواند چک را برگشت بزند. حال در این صورت، قانونا می تواند از صادر کننده اقدام به طرح شکایت حقوقی یا کیفری کند.

 

با شکایت صادر کننده چک، دادگاه حکم به محکومیت خوانده نموده و در نهایت محکوم علیه موظف است که مبلغ مندرج در چک را پرداخت نماید. قاعدتا برگشت خوردن چک به دلیل عدم موجودی کافی در حساب صادر کننده چک صورت گرفته است، پر واضح است که محکوم علیه توان پرداخت میزان محکوم به یا همان مبلغ چک را ندارد. بنابراین می تواند دادخواست اعسار به دادگاه ارائه نماید و با تایید معسر بودن وی از طرف دادگاه، پرداخت وجه چک برای محکوم علیه، تقسیط خواهد شد.

 

اقامه دعاوی اعسار نیازمند برخورداری از اطلاعات حقوقی است و باید روال دادرسی آن انجام شود. از این حیث استفاده از مشاوره حقوقی موسسه وکیل تلفنی به شما پیشنهاد می شود. برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی در هر ساعت از شبانه روز با شماره 09212242670 تماس بگیرید.

 

 

اعسار از پرداخت چک به چه معنا است؟

دعاوی اعسار زمانی مطرح می شود که شخص محکوم علیه توان پرداخت بدهی های خود را نداشته باشد و از این رو با اعلام شرایط خود به دادگاه، خواستار قسط بندی شدن مبلغ بدهی می شود. اعسار از پرداخت چک به معنای این است که صادر کننده به دلیل عدم تمکن مالی، توانایی پرداخت وجه چک را ندارد و در این صورت با ارائه درخواست اعسار، به نوعی معسر بودن خود را به اثبات می رساند.

 

 

 

 

اعسار چک چیست؟

در مورد اعسار از پرداخت چک، اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد و حتی برخی معتقد هستند، امکان دعوای اعسار برای اسناد تجاری مثل چک وجود ندارد؛ نکته مهمی که در همین ابتدای کار باید به آن اشاره کنیم این است که به هیچ وجه دعوای اعسار در هر کدام از انواع آن از سوی شخصی که به عنوان تاجر شناخته شده باشد پذیرفته نمی شود؛ به همین جهت اگر دعوای چک اعساری هم مربوط به یک شخص تاجر باشد، به احتمال زیاد او نمی ‌تواند از این دعوای حقوقی استفاده کند.

 

البته استفاده از دعوای اعسار چک برای سایر افراد غیر تاجر، مطابق ماده ۳۱۴ قانون تجارت مقدور می باشد، چراکه هر صادر کننده چک لزوماً تاجر نیست؛ پس اگر شما هم در این زمینه در شرایطی هستید که به عنوان معسر از پرداخت چک در حال حاضر ناتوان هستید، این مطلب را دنبال کنید تا نکات مهمی را در مورد شرایط استفاده از اعسار در پرداخت چک خدمتتان توضیح دهیم؛ البته این مطلب برای کسانی که از فرد معسر، طلبکار هستند نیز طراحی شده است و به آن ها در وصول مطالبات خود،  کمک های لازمه را می نماید.

 

 

معیار تشحیص معسر بودن محکوم علیه در پرداخت وجه چک

تشخیص این که صادر کننده چک، معسر می باشد، با دادگاه است. در واقع با مدارک و دلایلی که محکوم علیه در طرح دعوای اعسار به دادگاه ارائه می کند، در نهایت دادگاه تشخیص می دهد که محکوم علیه توان پرداخت وجه چک را دارد و یا این که نمی تواند از عهده پرداخت چک بر آید.

 

معیار تشخیص معسر بودن محکومین در طرح دعاوی اعسار، به داشتن یا نداشتن اموال برای آنها است. اگر محکوم علیه اموال متعددی به نام خود داشته باشد، در این صورت برای دادگاه محرز می گردد که از تمکن مالی برخوردار است. اما با ارائه لیست اموال محکوم علیه و همچنین ریز حساب بانکی وی و سایر مدارک دیگر، در نهایت دادگاه می تواند در مورد شرایط معسر بودن صادر کننده چک تصمیم بگیرد.  برای دریافت مشاوره حقوقی با شماره 02147625900 تماس بگیرید.

 

 

 

 

check payment insolvency

 

 

شروط قبولی دادخواست اعسار بدهکار چگونه است؟

برای آن که اعسار از پرداخت چک در دادگاه ثبت شود و پیگیری های لازم برای آن انجام شود نیاز است تا مدارک و شرایطی آماده شود؛ اولین نیازی که پرونده چک برگشتی به دلیل اعسار دارد، معرفی حداقل دو شاهد به دادگاه است، شاهد باید در دادگاه نسبت به اعسار و عدم قدرت مالی بدهکار برای پرداخت دیون و بدهی‌های خودش شهادت دهد.

 

شاهدان باید نسبت به وضعیت مالی و معیشتی شخص اطلاعات کافی داشته باشند. همچنین آنها علاوه بر این که در دادگاه شهادت می‌دهند، باید شهادتنامه هم امضا کنند که در آن اطلاعات مختلفی از آن ها قرار داده می شود.

 

از دیگر اقداماتی که در هنگام ارائه دادخواست حل فوری ناتوانی در پرداخت چک باید انجام شود این است که فرد معسر باید وضعیت مالی خودش را در قالب تعداد یا مقدار و قیمت کلیه اموال منقول و غیرمنقول خودش صورت نویسی کرده و در اختیار دادگاه قرار دهد؛ همچنین فرد معسر باید کلیه مطالبات خودش از افراد ثالث و دیگران را که در طول یک سال گذشته نزد آن افراد باقی مانده است به پیوست درخواست خودش در اختیار دادگاه قرار دهد.

 

اگر در خصوص موارد گفته شده ابهامی دارید، می توانید از پرسش و پاسخ فوری حقوقی، نسبت به رفع این ابهامات اقدام کنید.

 

 

حداقل پیش قسط اعسار چک چقدر است؟

قبول درخواست اعسار از پرداخت چک به این آسانی ها هم نیست؛ دادگاه برای اینکه اعسار شخصی را قبول کند، از او می‌خواهد که  شاهدان، اسناد و مدارک مورد نیاز را به دادگاه ارائه کند؛ اما پس از آنکه شاهدان و مدارک فرد را تایید کرد، او را به طور موقت از پرداخت دیون و بدهی‌های معاف می کند.

 

 

توجه: شرایطی هم وجود دارد که فرد درآمد اندکی دارد و در این صورت دادگاه بر اساس شرایط مالی فرد و وضعیت اقتصادی کشور، بدهی ها و دیون آن شخص را به صورت اقساطی تقسیم می کند تا او نسبت به پرداخت اقساطی آنها اقدام کند.

 

 

گاهی هم دادگاه تعیین می کند که فرد معسر به شاکی خودش، پیش قسطی هم پرداخت کند که همان پیش قسط اعسار نامیده می شود؛ حداقل پیش قسط اعسار برای هر پرونده متفاوت است که بستگی به میزان بدهی های شخص معسر دارد و دادگاه در این خصوص بر اساس عواملی همچون کل بدهی فرد، اسناد و مدارکی که توسط ارائه شده است؛ مبلغی را به عنوان حداقل پیش قسط اعسار مشخص می کند و باقی مانده بدهی را هم به صورت اقساطی تعیین می کند.

 

شما برای اینکه بتوانید نسبت به تنظیم آنلاین پیش قسط اعسار چک اقدام کنید می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی آنلاین استفاده کنید.

 

 

 

how to refuse the insolvency

 

 

چگونه اعسار را رد کنیم؟

یکی از موضوعات مهم در مورد اعسار از پرداخت چک چگونگی رد کردن اعسار است؛ شما برای اینکه ادعای اعسار خودتان را در دادگاه به نتیجه برسانید باید یک لایحه های مناسب تنظیم کنید و تمامی موارد فنی و تخصصی مربوط به آن را با دقت کامل در آن لایحه رعایت کنید تا نتیجه مورد نظر شما حاصل شود و حل فوری ناتوانی در پرداخت چک توسط شما برای دادگاه ثابت شود.

 

اما یک مشکل بسیار مهم که برای شما وجود دارد، عدم آشنایی شما با موضوعات تخصصی علم حقوق در این زمینه است که البته قابل حل می باشد؛ چراکه شما می توانید با وکلای متخصص اعسار ما تماس حاصل نموده و  راهکار های حقوقی متناسب با مشکل حقوقی خود را به ارزان ترین حالت ممکن دریافت نمایید؛ وکلای اعسار ما به صورت 24 ساعته آماده ارائه مشاوره حقوقی به روش های مختلف تلفنی یا آنلاین هستند و طبیعتاً وکیل بهتر از شما می تواند لایحه مورد نیازتان را آماده کند و آن را برای دادگاه شرح دهد.

 

 

 

corona,s influence on insolvency petition

 

 

کرونا در دادخواست اعسار تاثیر دارد؟

با آمدن ویروس کرونا، روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی تغییرات مختلفی را متوجه شد؛ طبیعتاً این ویروس بر روی اعسار از پرداخت چک هم تاثیرگذار بوده است؛ مثلاً، مطابق بخشنامه قوه قضاییه درباره دادخواست اعسار در زمان کرونا گفته شده است که تعیین اقساط محکومان مالی معسر باید بر اساس درآمد حال حاضر معسر باشد، همچنین بر درآمد معیشت او هم لحاظ شود و به گونه‌ای باشد که توانایی پرداخت داشته باشد، بنابراین قسط بندی باید با توجه به شرایط مالی و اقتصادی کرونا این اقساط مشخص گردد.

 

البته با وجود ویروس کرونا پرونده اعسار از پرداخت چک به صورت حضوری صادر می‌شود؛ اما می‌توان نسبت به تنظیم آنلاین پیش قسط اعسار چک اقدام کرد. در مجموع در شرایط فعلی دادگاه بیشتر به دنبال آن است که شرایط طرفین را به طور کامل در نظر بگیرد و به گونه ای حکم صادر کند که به دو طرف آسیب کمتری وارد شود. اگر در این زمینه نیاز به مشورت دارید، مشاوره حقوقی فوری و 24 ساعته ما در خدمت شما است.

 

 

درخواست مشاوره حقوقی فوری با وکیل پایه یک

 

وکیل برای طرح دعوای اعسار از پرداخت چک

طرح دعاوی اعسار، نیازمند آن است که با وکیل خوب و کاربلد مشورت شود. با توجه به زمان بر بودن انجام مراحل دادرسی در دعاوی اعسار، لازم است که در این زمینه وکیل گرفته شود. بودن وکیل در کنار موکل برای طرح دعوای اعسار از پرداخت وجه چک می تواند مزایای فراوانی برای وی به همراه داشته باشد.

 

برای در ارتباط بودن با وکلای خوب و با سابقه در امور حقوقی می توانید با موسسه حقوقی وکیل تلفنی در ارتباط باشید. همچنین جهت اخذ مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان مرتبط با دعاوی اعسار، می توانید به وب سایت موسسه مراجعه کنید.

 

 

 

مشاوره حقوقی چک، سفته و اوراق تجاری

مشاوره حقوقی چک

مشاوره حقوقی استرداد چک

مشاوره حقوقی ابطال دسته چک

وکیل چک

سامانه فوری استعلام چک

مشاوره حقوقی سفته

درباره ما

 

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

تا زمانی که دادخواست بدیم و دادخواستمون به دلیل رعایت نکردن شرایط شکلی دادخواست رد نشده به اهمیت مشاوره و تنظیم دادخواست توسط وکلای مجرب پی نمیبرید دوستانی که در پرونده های مطالباتی محکوم شدن توصیه اکید من این هست که حتما از مشاوره حقوقی با وکلای موسسه وکیل تلفنی استفاده کنید چون رد دادخواست اعسار و در حقیقت خود درمانی حقوقی این عزیزان ممکن منجر به صدور حکم جلب برای شما بشه و حتما از مشاوره تلفنی شبانه روزی موسسه وکیل تلفنی استفاده کنید دوستان تولید محتوا و مدیریت محترم موسسه از زحماتتون تشکر میکنم
با سلام خدمت کاربران گرامی.اعسار در هر امری حتی در مورد پرداخت جزای نقدی امکان که همگان از آن اگاهی ندارند و با دو شاهد و بررسی حسابهای بانکی و لیست اموال قابل بررسی است و در مواردی هم قابل رد است اگر اموالی محکوم له توانست از محکوم علیه معرفی کند این دادخواست رد می شود.موفق باشید.مسیح اقاداودی.وکیل موسسه
سلان و احترام از خدمات مشاوره ای شما استفاده کردم و برای بررسی مدارک پرونده از متخصصین مشورت گرفتم. بسیار خوش برخورد و باحوصله پاسخگو بودند و خیلی سریع با من تماس گرفتند. از مدیریت موسسه کمال تشکر دارم
سلام، من چکی دارم که میخواستم واسه شکایت کیفری اقدام کنم. یک بار یکی از وکلاتون به من گفته بودن هر چکی رو نمیتونی کیفری اقدام کنی. واسه همین میخوام با یکی از وکلای خوبتون در خصوص اینکه آیا میتونم کیفری اقدام کنم بابت وصول وجه چکم یا خیر مشاوره حقوقی تلفنی بگیرم. سپاس از سایت وکیل تلفنی که هم در هزینه و هم در وقت ما صرفه جویی میشود
بسیار خوب

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

واحد وکالت تلفنی

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی مازندران:

مازندران شهرستان آمل خیابان هراز افتاب یک ساختمان ایران مهر طبقه چهارم واحد 12 

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی