موسسه وکیل تلفنی

 • علیرضا حیدری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۲۳:۵۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • ایلار انکوتی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۲۳:۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۲۲:۵۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل صلاح محمودی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۲۱:۲۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۵:۳۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۸:۴۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل صلاح محمودی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۷:۱۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۵:۱۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۳:۲۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۱:۳۲ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
انجمن وکیل تلفنی

معرفی شاهد برای دادگاه

معرفی شاهد برای دادگاه

امیدواریم که تاکنون با پرونده‌های کیفری و حقوقی مواجه نشده باشید؛ اما اگر مواجه شده اید، حتماً در مورد موضوع معرفی شاهد برای دادگاه چیز‌های زیادی شنیده‌اید؛ چرا که این موضوع حقوقی یک ادله‌ی اثبات قوی در پرونده‌های مختلف محسوب می ‌شود؛ در حقیقت هنگامی که یک فردی که در پرونده‌ی حقوقی یا کیفری جز طرفین دعوا محسوب نشود و حتی از وابستگان آن‌ها نیز نباشد؛ اما موضوع واقعه را از نزدیک رؤیت کرده باشد، می‌تواند این اطلاعات را در اختیار دادگاه قرار دهد و تصمیم گیری محاکم را آسان کند؛ در چنین شرایطی گفته‌های این فرد که شاهد نامیده می‌شود، از اعتبار قانونی برخوردار است و از طرفی نیز چنین شواهدی جز دلایل اثبات خواسته و دعوی در دادگاه به حساب می ‌آید؛ حال قبل از اینکه به طور مفصل به ادامه این مطلب بپردازیم، به شما توصیه می کنیم که حتماً ویدئوی یک دقیقه ای زیر را مشاهده نمایید.

 

عدم حضور شاهد در دادگاه به دلایل مختلف (توصیات بانوی وکیل ما)

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)

 

برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

 

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

witness introduction to the court

آموزش آنلاین مراحل معرفی شاهدین به دادگاه

 

"ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"انتخاب شاهد و معرفی او به دادگاه، نیازمند شرایط خاصی است که گاهاً این شرایط شاهد را از حضور در محکمه و شهادت به نفعتان، باز می دارد؛ یا اینکه شاهد شما به شدت ترسو یا منفعت طلب است و از ورود به محکمه خود داری می نماید؛ این موارد از رایج دردسر هایی است که شاهد با خود به همراه دارد؛ اما خوشبختانه وکلای متخصص ما سال هاست که با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده اند و خوب می دانند که چگونه باید شاهد را به دادگاه آورد یا اینکه دادگاه را قانع به پذیرش او نمود؛ حالیه این امکان نیز وجود دارد که شما تصویرک زیر را لمس کنید تا از این طریق با وکلای متخصص ما در این امور مشورت تلفنی یا آنلاین 24 ساعته نموده و راهکار های تضمینی ایشان را به بهایی ارزان، دریافت نمایید"

 

 

شاهد دادگاه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد و چگونه باید او را انتخاب کرد؟

 

attributes for being a judiciary court witness

بررسی شرایط آنلاین شاهد شما در دادگاه

 

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که معمولا در جلسات پرسش و پاسخ فوری حقوقی در رابطه با موضوع حقوقی معرفی شاهد برای دادگاه ممکن است برای افراد پیش آید، آن است که شاهد باید دقیقاً دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا بتوان آن را به دادگاه معرفی کرد؟

در پاسخ به سوال فوق باید به ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی اشاره کرد که طی آن شاهد شرعی در زمان ادای شهادت، باید شرایط زیر را دارا باشد:

 1. بلوغ.

 2. عقل.

 3. ‌ایمان.

 4. عدالت.

 5. طهارت مولد.

 6. ذینفع نبودن در موضوع.

 7. نداشتن خصومت با طرفین یا یکی از آن ‌ها.

 8. عدم اشتغال به تکدی.

 9. ولگرد نبودن.

 

نکته بسیار مهم: با توجه به موارد فوق می توان دریافت که شهادت کودکان، افراد صغیر و مجنون در دادگاه پذیرفته نیست.

 

محدودیت‌های معرفی شاهد برای دادگاه چیست؟

شما می‌توانید به راحتی از طریق مشاوره حقوقی فوری ۲۴ ساعته، اطلاعات لازم را در مورد مشکلات شهادت در دادگاه بدست‌ آورید و با این موارد آشنا شوید؛ در ماده ۱۳۱۵ تا ۱۳۲۰ قانون مدنی به طور کامل به محدودیت های مربوط به معرفی شاهد برای دادگاه اشاره شده است.

 

بر اساس این مفاد قانونی، محدودیت های انتخاب یک شاهد در دادگاه به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

 1. شهادت باید از روی قطع و یقین باشد نه به طور شک و تردید.

 

 1. شهادت باید مطابق با دعوی باشد ولی اگر در لفظ مخالف و در معنی موافق یا کمتر از ادعا باشد ضرری ندارد.

 

 1. شهادت شهود باید مفاداً متحد باشد بنابراین اگر شهود به اختلاف شهادت دهند قابل اثر نخواهد بود مگر در صورتی که از مفاد اظهارات آن‌ها قدر متیقنی بدست آید.

 

 1. اختلاف شهود در خصوصیات امر اگر موجب اختلاف در موضوع شهادت نباشد اشکالی ندارد.

 

 1. شهادت مجنون ادواری در حال افاقه پذیرفته می‌شود مشروط بر آنکه تحمل شهادت نیز در حال افاقه بوده باشد.

 

 1. در صورتی که شاهد از شهادت خود رجوع کند یا معلوم شود بر خلاف واقع شهادت داده است به شهادت او ترتیب اثر داده نمی‌شود.

 

 1. شهادت بر شهادت در صورتی مسموع است که شاهد اصل وفات یافته یا به واسطه مانع دیگری مثل بیماری و سفر و حبس و غیره نتواند حاضر شود.

 

مراحل همیشگی معرفی یک شاهد به دادگاه چیست؟

 

Usual routines of introduction a witness to the court

شهادت آنلاین در دادگاه؟

 

نکته: شما می‌توانید به راحتی از طریق مشاوره حقوقی آنلاین یا تلفنی با یک وکیل متخصص با روال اداری انتخاب یک شاهد در دادگاه آشنا شوید.

 

در ماده ۲۰۴ قانون آیین دادرسی کیفری در رابطه با مراحل معرفی شاهد برای دادگاه آمده است که بازپرس به تشخیص خود یا با معرفی شاکی یا به تقاضای متهم و یا حسب اعلام مقامات ذی ربط، شخصی که حضور یا تحقیق از وی را برای روشن شدن موضوع ضروری تشخیص دهد، برابر مقررات احضار می‌کند.

در صورتی که شاهد یا مطلع برای عدم حضور خود عذر موجهی نداشته باشد جلب می‌شود؛ اما در صورتی که عذر موجهی داشته باشد و بازپرس آن عذر را بپذیرد، مجدداً احضار و در صورت عدم حضور جلب می‌شود.

 

مشکلات رایج معرفی شاهد به دادگاه چه می ‌باشند و برای حل آن‌ها چه کنیم؟

مشکلات معرفی شاهد برای دادگاه به موارد مختلفی تقسیم می‌شود؛ یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به موضوع معرفی شاهد برای دادگاه، شهادت به ازای پول است.

برخی از این نوع موارد، شهادت افترا آمیز در دادگاه محسوب می‌شوند و در صورت اثبات آن‌ها، افراد مرتکب مجازات می‌شوند؛ در ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی در مورد مجازات شهادت اشتباه آمده است که هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده‌ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

ماده‌ی ۱۳۱۹ قانون مدنی مقرر داشته است که اگر معلوم شود فردی که به‌عنوان شاهد حاضر شده، به دروغ شهادت داده است؛ دادگاه بر مبنای شهادت او رأی صادر نخواهد کرد؛ اما اگر دادگاه بر مبنای شهادت این فرد و به زیان کسی رای صادر نماید و پس از صدور رای یا اجرای حکم، دروغ بودن شهادت معلوم شود، فردی که شهادت دروغ داده است علاوه بر تحمل مجازات حبس یا جزای نقدی باید خسارتی که به سبب شهادت او بر دیگری وارد شده است را جبران نماید.

 

نکاتی یک شاهد قبل از شروع دادگاه باید بداند ...