موسسه وکیل تلفنی

 • امیرحسین خوشحال گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۲۸:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • حسین طوسی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۱:۵۱:۱۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • عرفان عباسقلی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۱:۵۴:۵۱ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • احمد رحمانی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۰:۴۱:۴۷ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۲:۳۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۱:۳۹ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۴:۱۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • سیمین محمودی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۲۲:۵۸ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۹:۱۶ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
 • سمکو محمدپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۰:۹ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست استرداد جهیزیه

نگارش دادخواست استردادجهیزیه

بر اساس ماده 1107 قانون مدنی تهیه اثاث البیت بر عهده ی مرد می باشد اما در عرف مرسوم در اکثر نقاط ایران این وظیفه را خانواده زوجه و یا خوده او به دوش می کشند و زن در اثنای زندگی مشترک و یا در هر مرحله از پروسه ی طلاق یا فسخ نکاح که اراده کند به شرط داشتن دلایل مثبته (داشتن لیست جهزیه یا سیاهه و شهادت شهود و یا فاکتور خرید)  می تواند اموال (جهیزیه) خود را از تصرف و منزل مشترک با زوجه خارج کند و حتی در مواردی که زوج بدون اذن یا اجازه ی او،این اموال را بفروشد به اتهام فروش مال غیر از او شکایت کند. (البته باید گفت که برای شکایت کیفری به اتهام فروش مال غیر اثبات این امر که زوج این اموال را بالمباشره و یا معاونت و یا با دستور فروخته نیز لازم است وگرنه زوج می تواند از زوجه به اتهام افترا شکایت کند و اعاده حیثیت نماید).

 

 
رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
20.000 تومان
۱۰ دقیقه
30.000  تومان
۱۵ دقیقه
50.000 تومان
۲۰ دقیقه
60.000  تومان
۳۰ دقیقه
90.000  تومان
۱ ساعت
150.000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

whatsapp button

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

قانون گذار در ماده 4 قانون حمایت از خانواده به مانند سایر دعاوی خانواده امر رسیدگی به این موضوع را در صلاحیت دادگاه خانواده دانسته است.

البته باید گفت: اگر مبلغ خواسته در تهران، مبلغ مقوم شده زیر 20 میلیون تومان و در شهرستانها زیر 50 میلیون تومان باشد، شوراهای حل اختلاف صالح می باشند.

برای استرداد جهیزیه مانند هر اقدام قانونی دیگر، نیاز به ارائه دادخواست می باشد و بهتر است که قبل از تنظیم و ارائه چنین دادخواستی زوجه اظهارنامه ای تهیه و برای زوج بفرستد ودر صورتی که زوج جهزیه را مسترد نکرد و یا پاسخی نداد آن را بعنوان مدرک و مستند ضمیمه پرونده نماید. برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با شماره 02147625900 تماس بگیرید.

 

items needed to refund the dowry

 

مدارک لازم برای نگارش دادخواست استرداد جهیزیه 

 • سند نکاحیه

 • اظهارنامه (در صورت وجود)

 • لیست جهیزیه (سیاهه) در صورت وجود

 • شهادت شهود

 • اقرار زوج

 • فاکتور خرید لوازم جهیزیه (در صورت نبود سیاهه)

 

آیا نگارش دادخواست استرداد جهیزیه تأثیر منفی بر دعوی مطالبه نفقه زوجه دارد؟

وفق ماده 1106 قانون مدنی: (در عقد دائم، نفقه زن بر عهده ی شوهر می باشد). 

همانطور که می دانیم زن به محض وقوع عقد مالک نفقه می شود و این امر مستمر است بر طبق قاعده ابقاء ما کان (استصحاب  می شود) تا زمانی که زوج عدم تمکین زن را در دادگاه ثابت کند؛ فلذا اگر چه نگارش دادخواست استرداد جهیزیه و مطالبه ی آن می تواند بعنوان اماره ای مبنی بر عدم تمکین زن بحساب آید ولی مرد برای اثبات عدم تمکین زن و بالتبع آن عدم تعلق نفقه به زوجه  باید دلایل قوی تری به دادگاه  ارائه بدهد. برای دریافت مشاوره حقوقی انلاین و رایگان در وبسایت وکیل تلفنی ثبت نام نمایید. 

 

برای نگارش دادخواست استرداد جهیزیه در متن ستون خواسته چه مواردی قید می گردد؟

 

 • گزینه (الف): صدور حکم به محکومیت خوانده بر استرداد جهیزیه مطابق سیاهه پیوست مقوم به. ....ریال با احتساب کلیه خسارات دادرسی {در صورت داشتن لیست جهیزیه و سیاهه}و {صدور قرار تأمین خواسته در صورت درخواست زوجه}.

 

 • گزینه (ب): صدور حکم به محکومیت خوانده بر استرداد جهیزیه مطابق لیست استشهادیه ویا فاکتور های خرید منفردا یا توأمان پیوست (که به امضاء گواهان رسیده به انضمام حضور لااقل 2گواه مرد) مقوم به ... ریال با احتساب کلیه خسارات دادرسی و {صدورقرار تأمین خواسته در صورت درخواست زوجه}.

 

نکته: باید دقت شود که خواسته به اندازه ای مقوم شود که مدنظر خواهان است در غیر اینصورت محکمه تنها به همان مقدار درخواست شده و مقوم شده در دادخواست  رأی صادر می کند و نسبت به مازاد آن وظیفه ای ندارد.

 

necessity of black list existence for dowry refund petition

آیا داشتن لیست سیاهه برای نگارش دادخواست استرداد جهیزیه الزامی می باشد؟ چرا؟

خیر، هیچ الزام قانونی وجود ندارد اما ازجهت تسهیل در امر اثبات ادعای خواهان (البینة علی المدعی) و اینکه هر گاه این سیاهه به امضاء 2 گواه و مطلع مرد برسد بعنوان یک سند عادی می تواند مورد استناد وی قرار گیرد [هرچند که بطرق دیگری همچون شهادت شهود و یا ارائه فاکتور های خرید و یا حتی اقرار مرد (اقرار العقلا علی انفسهم) هم قابل اثبات است اگر به علم قاضی و اقناع وجدانی قاضی منجر شود). برای دریافت مشاوره حقوقی با شماره 09212242670 تماس بگیرید.

 

آیا دعوای استرداد جهیزیه مالی می باشد و یا غیر مالی؟

برطبق کتاب مصادیق دعاوی مالی و غیر مالی منتشره از معاونت آموزش قوه قضائیه، از دعاوی مالی می باشد.

 

برای توقیف جهیزیه در زمان دادخواست چه خواسته ای باید قید گردد؟

دو خواسته زیر باید قید گردند: 

 • صدور حکم بر محکومیت خوانده بر استرداد جهیزیه مطابق سیاهه پیوست مقوم بر ... ریال با احتساب کلیه خسارات قانونی.

 • صدور قرار تأمین خواسته.

 

نگارش دادخواست استرداد جهیزیه به طرفیت چه کسی و یا کسانی مطرح باید گردد؟

قاعدتاً با توجه به ذات عقد نکاح که بر پایه مشارکت و همدلی بین زن و شوهر است مادامی که اختلاف فاحشی فی مابین ایندو وجود ندارد بحثی از اشتقاق و مالکیت بر جهیزیه پیش نمی آید و قانون مدونی هم در این مبحث وجود ندارد، علی ایحال اگر جهیزیه فقط در تصرف و بالاستفاده زن و شوهر بوده باید دادخواست بطرفیت مرد مطرح گردد وگرنه زمانی که اقوام شوهر نیز متصرف جیزیه باشند در فرض وحدت منزل مسکونی با زوج و زوجه بنظر میرسد بتوان بطرفیت آنها نیز دادخواست مطرح کرد.

 

dowry refund petition,s concept

 

در متن دادخواست استرداد جهیزیه چه مطالبی باید نگارش گردد؟

مطالبی که باید در متن دادخواست استرداد جهیزیه نگارش گردد به سبک زیر اند:

 • استناد به سند نکاحیه و تاریخ عقد و شماره ی عقدنامه و دفتر ازدواج و طلاق و مشخصات خواهان و خوانده.
 • علتی که خواهان را بر آن داشته که چنین درخواستی کند(متارکه-ترک منزل بالاجبار یا یا از روی عسر و حرج) و یا بی هیچ علت خاص از باب قاعده ی تسلیط(الناس مسلطون علی اموالهم).
 • استناد به مواد 619 و 620 قانون مدنی(از باب امین دانستن زوج در استفاده از اموال جهیزیه) و مواد 198 و 519 ق.آ.د.م بمنظور استدعا برای صدور حکم به محکومیت خوانده بر استرداد جهیزیه با احتساب کلیه خسارات قانونی.
 • استناد به ماده 108 و 122 ق.آ.د.م مبنی بر صدور قرار تأمین خواسته.

 

هزینه دادرسی برای دادخواست استرداد جهیزیه چه مبلغی می باشد؟

 • اگر جهیزیه به مبلغ تا دویست میلیون مقوم شده باشد ----5/2 در صد ارزش خواسته.
 • اگر جهیزیه زائد بر دویست میلیون ریال باشد-----5/3 درصد ارزش خواسته.

 

اما مراحل فوق در مرحله بدوی به صورت زیر است

 • هزینه دادرسی در مرحله ی تجدید نظر و واخواهی (صرفنطر از مبلغ مقوم شده---5/4درصد ارزش خواسته.
 • هزینه دادرسی در صورتی که جهیزیه مقوم نشده باشد (که این فرض بعید بنظر می رسد چرا که از مرجع رسیدگی اخطار رفع نقص صادر می شود تا خواسته مقوم گردد) یک میلیون و پانصد هزار ریال است.

 

هزینه نگارش دادخواست توسط وکیل

 این هزینه طی مشاوره حقوقی با وکیل مورد نظر و متخصص در این امر برای شما مشخص خواهد شد.

 

مزایای نگارش دادخواست استرداد جهیزیه توسط وکیل

 • اولاً: مثل هر کار تخصصی دیگر اگر همان ابتدا به امر به یک وکیل مراجعه شود ارجح است.

 • ثانیاً: از باب مقوم کردن خواسته و مراجعه به محکمه صالحه و در صورت نبود سیاهه جهیزیه و از جهت رسیدن تمام و کمال به حق اهمیت بسزایی دارد.

نگارش دادخواست طلاق

نگارش دادخواست تمکین

نگارش دادخواست نفقه

نگارش دادخواست فسخ نکاح

نگارش دادخواست دستور موقت

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

با سلام و وقت بخیر رابطه مشروع و نامشروع حد جدا کننده مشخصی دارند و آن محرمیت شفاهی یا کتبی ست لکن رابطه غیر شرعی تقسیم بندی خاص خود را دارد که قطعا از طریق مشاوره به موقع با موسسه وکیل تلفنی نتیجه خوبی کسب خواهد شد با تشکر از مدیریت محترم و سایر پرسنل موسسه وکیل تلفنی
سلام نحوه پاسخگویی و راهنمایی وکیل محترم بسیار عالی و شفاف بود ممنون از لطف و صبوری شما در پاسخگویی به سوال حقوقی بنده سپاس از کلیه دست اندر کاران موسسه وکیل تلفنی از تلاش شبانه روزیتون تشکر میکنم
سلام.من در خصوص استرداد جهیزیه که میخواستم مسترد کنم اطلاعات مفیدی را تونستم کسب کنم.سپاس از مجموعه وکیل تلفنی
ضمن عرض سلام و احترام خدمت دوستان و همكاران بزرگوار لطفا در خصوص شرط تناصف ضمن عقد نكاح و رابطه آن با استرداد جهيزيه توضيحاتي را مبذول فرماييد با تشكر
در پاسخ به اقایی که خوزستان زندگی میکردن تو کامنت ها اگر فاکتور های خرید دارید با دوتا شاهد به محکمه ارائه دهید
سلام سپاس از موسسه وکیل تلفنی به بهترین شکل ممکن تمام نکات مربوط به جهیزیه و استرداد آن و نگارش دادخواست به صورت تخصصی را در این مقاله آموزش دادند و بهتر است برای هر اقدامی در این خصوص شخص مراجعه به وکلای موسسه داشته باشد که دعوای خود را اب همان ابتدا به نحو درست و به صورت تخصصی پیش ببرد
با سلام خواستم از مطالب مفید و آموزنده ای که در سایت قرار میدهید تشکر کنم. مطالعه این مقالات کمک بسیار زیادی به آشنایی افراد با حق و حقوق و نیز نحوه اقدام و شروع کار آنها میکند. همچنین موسسه وکیل تلفنی با ارائه مشاوره در تمامی ساعات شبانه روز و حتی ایام تعطیل کار بسیار بزرگی در جهت آگاهی و اطلاع رسانی عموم افراد جامعه انجام داده. باتشکر
سلام خداقوت سپاس از وب سایت عالی و پرمحتوا وویل تلفنی
سلام وقت بخیر خدمت مدیریت موسسه و امور محترم اداری و همه وکلا، نظر بنده در مورد موسسه وکیل تلفنی این است که با هزینه های رفت و امد و ترافیک سنگین شهرهای بزرگ همچون تهران، خدمات موسسه بسیار موثر در کاهش هزینه ها و افزایش راندمان کاری میباشد، لذا از شما بزرگوارن تشکر و قدردانی بعمل آورده و از آقای احسان والی وکیل کد 11617 رضایتمندی کامل اعلام می‌نمایم.
با سلام خدمت کاربران گرامی و عزیز.در خصوص بحث جهیزیه و اینکه چه راه کاری برای بردن جهیزیه زن می باشد مستلزم اگاهی بانوان از حقوق خود می باشد‌. و این مهم در سایه تسلط بر قوانین میسر می شود.اینکه چه اقدامی در شروع باید انجام شود و چه دادخواستی داده شود و چه مدارکی ضمیمه شود همگی مستلزم مشاوره با وکیل و خواندن مطالب کاربردی است.موسسه وکیل تلفنی این امکان را به رایگان در خصوص بخش مطالب کاربردی فراهم اورده است.مسیح اقاداودی وکیل موسسه.کد موسسه ۲۰۵۵۴
سلام به نظر می رسد خانواده دختری که می خواهد در آینده ازدواج کند باید سیاهه ولیست دقیقی از اموالی که قرار است به عنوان جهیزیه به خانه شوهر بفرستند به همراه فاکتورهای دقیق ومستند آنها راتهیه نمایند وبدون عثهیچ خجالت و رودربایستی به امضای داماد برسانند این البته هیچ منافاتی با عشق وصمیمیت آنها نخواهد داشت اگر با هم زندگی کردند که بسیار خوب و زن نمی خواهد که پول آنها را از شوهر خود بگیرد اما باید پیش بینی روزی را کرد که کار به جدایی بکشد ودر آن صورت وجود سند ومدرک بسیار بسیار ضرورری است
سلام. من آقایی هستم که در خورستان زندگی میکنم. تمام وسایل بزرگ جهاز رو من خریدم. و در خوزستان هم رسمه که جهاز رو مرد خریداری میکنه. الان خانمم رفته و شکایت کرده جهازشو میخواد
سلام. کارشناسان مجرب و اخلاق مداری در موسستون مشغول به فعالیت هستند که خیلی خوب و واضح و به زبان ساده مسائل قلمبه سلمبه حقوقی را توضیح میدهند.

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

[email protected]

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

[email protected]

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

[email protected]

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی