موسسه وکیل تلفنی

 • مجيد مددي گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۶:۱۶:۱۴ تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۵
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۲:۳۷:۳۷ تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۴
 • علیرضا مداح گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۳:۲۸:۵۷ تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۳
 • وکیل مختار امامی پور گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۳:۵:۵۴ تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
 • وکیل مختار امامی پور گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۳:۲:۵۸ تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
 • وکیل مختار امامی پور گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۵۹:۲۸ تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
 • وکیل مختار امامی پور گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۵۵:۳۰ تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
 • وکیل مختار امامی پور گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۵۳:۵۸ تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
 • وکیل مختار امامی پور گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۵۲:۱۰ تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
 • وکیل مختار امامی پور گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۵۰:۴۷ تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست استرداد جهیزیه

نگارش دادخواست استردادجهیزیه

 

بر اساس ماده 1107 قانون مدنی تهیه اثاث البیت بر عهده ی مرد می باشد اما در عرف مرسوم در اکثر نقاط ایران این وظیفه را خانواده زوجه و یا خود او به دوش می کشند و زن در اثنای زندگی مشترک و یا در هر مرحله از پروسه ی طلاق یا فسخ نکاح که اراده کند به شرط داشتن دلایل مثبت (داشتن لیست جهزیه یا سیاهه و شهادت شهود و یا فاکتور خرید)  می تواند اموال (جهیزیه) خود را از تصرف و منزل مشترک با زوجه خارج کند و حتی در مواردی که زوج بدون اذن یا اجازه ی او،این اموال را بفروشد به اتهام فروش مال غیر از او شکایت کند. (البته باید گفت که برای شکایت کیفری به اتهام فروش مال غیر اثبات این امر که زوج این اموال را بالمباشره و یا معاونت و یا با دستور فروخته نیز لازم است وگرنه زوج می تواند از زوجه به اتهام افترا شکایت کند و اعاده حیثیت نماید).

 

 

رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
50.000 تومان
۱۰ دقیقه
100.000  تومان
۱۵ دقیقه
120.000 تومان
۲۰ دقیقه
200.000  تومان
۳۰ دقیقه
250.000  تومان
۱ ساعت
350.000 تومان
مشاوره حقوقی حضوری 500.000 تومان
مطالعه اوراق پرونده همراه با 5 دقیقه مشاوره با وکیل 150.000 تومان
نگارش نامه ها و درخواست های اداری  300.000 تومان
محاسبه فوری دیه توسط وکیل  100.000 تومان 
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز توسط وکیل  50.000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت 6219861069798741 به نام خانم آناهیتا توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

یکی از موضوعات مورد اختلاف بین زوجین، بحث جهیزیه است. با توجه به این که تهیه وسایل منزل عرفا توسط زوجه و خانواده وی تهیه می شود، در این صورت می تواند در هر زمانی برای استرداد آن ها اقدام کند. در صورتی که بین زن و شوهر اختلاف به وجود آید و همچنین بحث طلاق نیز مطرح شود، زوجه می تواند اقدام به بردن جهیزیه خود کند. حال اگر در این شرایط، زوج از بردن اثاث منزل توسط زوجه خودداری کند، زوجه راهکاری جزء طرح دعوی علیه شوهر را ندارد. به همین منظور باید اقدام به ارائه دادخواست استرداد جهیزیه نماید.

نگارش دادخواست استرداد جهیزیه، به دلیل آن که نیاز به تخصص کافی در حوزه تنظیم اوراق قضایی دارد، باید تهیه آن توسط وکیل یا متخصصین دیگر صورت گیرد. اگر تنظیم این نوع دادخواست بدون بهره مندی از وکلای متخصص صورت گیرد، این احتمال وجود دارد که دادخواست ارائه شده به دادگاه رد شود و ترتیب اثری نیز به آن داده نشود. جهت دریافت مشاوره حقوقی نگارش دادخواست استرداد جهیزیه، با شماره تلفن تماس 09212242670 حاصل فرمایید.

استرداد جهیزیه چیست؟

استرداد جهیزیه، نوعی دعوی حقوقی است که از طرف خانم ها مطرح می شود. تهیه وسایل منزل، طبق قانون برعهده شوهر است که در واقع بخشی از نفقه زوجه محسوب می شود. اما در مورد تهیه جهیزیه، عرف جامعه ما، مبنای دیگری دارد و این مسئله را تکلیفی برای زوجه و خانواده او در نظر می گیرد.

از آن جهت که عرفا، اثاث منزل توسط زوجه تهیه می شود، مالک چنین وسایلی نیز به شمار می رود. در واقع زوجه، حق مالکیت در جهیزیه را داشته و آن را جهت استفاده شوهر نیز به منزل مشترک می آورد. در شرایطی که زوجین قصد طلاق گرفتن را دارند، عموما بحث استرداد جهیزیه را مطرح می نماید. با توجه به این که قرار است زن و شوهر از یکدیگر جدا شوند، زوجه این امکان را دارد که اثاث منزل را به مکان دیگری نقل مکان کند. اگر در این شرایط، شوهر اجازه حمل وسایل منزل را ندهد، زوجه می تواند با طرح دعوی استرداد جهیزیه، به روش قانونی برای این کار اقدام کند.

 

 

 

 

 

روش های استرداد جهیزیه

روش استرداد جهیزیه، از دو طریق روشی که با وجود سیاهه و بدون سیاهه صورت می گیرد. در هر صورت روش هایی که جهت استرداد جهیزیه مورد استفاده قرار می گیرد، عبارتند از:

 • استرداد جهیزیه با سیاهه
 • استرداد جهیزیه با شهادت شهود

سیاهه همان لیست اموالی است که نشان می دهد، جهیزیه توسط زوجه تهیه شده است و به منزله تایید آن نیز شوهر آن را امضا نموده است. در صورتی که سیاهه یا همان لیست اموال جهیزیه، موجود باشد، زوجه می تواند به استناد به آن، اقدام به استرداد جهیزیه نماید.

حال اگر بنا به دلایلی، امکان دسترسی به سیاهه وجود نداشته باشد و یا لیست اموال جهیزیه از قبل تهیه نگردیده باشد، در این می توان از طریق روش دیگری برای استرداد جهیزیه اقدام نمود. استرداد جهیزیه با شهادت شهود، یکی دیگر از روش هایی است که زوجه می تواند در صورتی که سیاهه موجود نباشد، برای استرداد جهیزیه خود اقدام نماید.

 

 

مرجع صالح به رسیدگی دعوی استرداد جهیزیه

بر اساس ماده 4 قانون حمایت خانواده، رسیدگی به دعوی استرداد جهیزیه در صلاحیت دادگاه خانواده است. در واقع دادخواست استرداد جهیزیه، قابل بررسی در مجتمع های قضایی خانواده خواهد بود. البته اگر مبلغ خواسته و یا ارزش جهیزیه کمتر از 20 میلیون تومان باشد، رسیدگی به چنین دعوایی در شورای حل اختلاف نیز صورت می گیرد. بنابراین می توان گفت که مراجع صالح به رسیدگی دعاوی استرداد جهیزیه، دادگاه خانواده و شورای حل اختلاف هستند. برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با شماره 09212242670 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه

اصول کلی که باید در تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه رعایت کرد، همان اصولی که در قانون آیین دادرسی مدنی برای سایر دادخواست ها نیز ذکر شده است. نحوه تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه نیز با ذکر مشخصات خواهان و خوانده و تمکیل ستون شرح خواسته است. در ستون خواهان، مشخصات زوجه و ستون خوانده نیز با مشخصات زوج تکمیل می شود.

در قسمت شرح خواسته نیز باید به موضوعاتی اشاره شود که در نهایت از دادگاه صالح تقاضا گردد که حکم به استرداد جهیزیه را صادر نماید. ستون مربوط به ضمائم نیز به مدارک و ادله مورد نیاز جهت اثبات طرح دعوا مطروحه مرتبط است.

 

 

مزیت نگارش دادخواست استرداد جهیزیه توسط وکیل

هر نوع دادخواستی که توسط وکلا متخصص نگارش اوراق قضایی، تنظیم گردد، می تواند مزایا زیادی را برای موکلین به همراه داشته باشد. دادخواست استرداد جهیزیه نیز این قاعده مستثنی نیست و لازم است که نگارش این اوراق نیز توسط وکیل صورت گیرد.

به دلیل آن که وکلا مجرب، سابقه زیادی در زمینه طرح دعاوی حقوقی و همچنین نگارش اوراق قضایی دارند، از این توانایی برخودار هستند که بتوانند دادخواست مرتبط با دعاوی استرداد جهیزیه را به بهترین شکل ممکن تنظیم کنند. مزیت اصلی که تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه توسط وکیل دارد، این است که نگارش این اوراق طبق اصول و نکات حقوقی انجام می شود.

 

 

مدارک لازم برای نگارش دادخواست استرداد جهیزیه

اقامه دعوی استرداد جهیزیه، مانند سایر دعاوی حقوقی، لازم است که مدارک مشخصی نیز جهت رسیدگی توسط مرجع قضایی ارائه شود. مدارک دادخواست استرداد جهیزیه، توسط خوهان و یا وکیل او، تهیه شده و باید ضمیمه دادخواست شود. در هرصوت، مدارکی که برای نگارش دادخواست استرداد جهیزیه، لازم است، عبارتند از:

 • سیاهه
 • اصل سند ازدواج
 • اصل و رونوشت مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 • استشهادیه

 

 

 

 

 

مدارک فوق جهت طرح دعوی استرداد جهیزیه، لازم است که پیوست دادخواست گردد. مدرک اصلی جهت اثبات دعوی استرداد جهیزیه، سیاهه است که در صورت فقدان آن می توان از طریق استشهادیه نیز برای اقامه این دعوا نیز استفاده نمود. از طریق سیاهه به راحتی می توان ثابت نمادد که جهزیه و اثات منزل، توسط زوجه تهیه شده و در این صورت امکان استرداد آنها را نیز دارد. اصولا دادگاه های خانواده با ارائه سیاهه، حکم به استرداد جهیزیه می دهند، اما در صورت نبود این مدارک، زوجه باید از طریق استشهادیه، ادعای خود مبنی بر تهیه جهزیه توسط خود را به اثبات برساند.

 

 

تنظیم تخصصی دادخواست استرداد جهیزیه توسط وکیل تلفنی

هر دادخواستی، شیوه نگارش خاص خود را دارد که در صورت رعایت نکردن تشریفات قانونی در زمان تنظیم دادخواست، امکان بررسی توسط مرجع قضایی وجود ندارد. از آن جهت که رعایت قواعد دادخواست نویسی در نگارش دادخواست استرداد جهیزیه نیز لازم و ضروری است، همواره توصیه می شود که تنظیم این اوراق را برعهده اشخاصی قرار دهید که دارای تخصص در حوزه نگارش اوراق قضایی باشند. از این حیث، نگارش دادخواست مرتبط با دعوی استرداد جهیزیه را می توانید در اختیار موسسه حقوقی وکیل تلفنی قرار دهید.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل و  نگارش دادخواست استرداد جهیزیه به صورت تخصصی و با هزینه مناسب می توانید از طریق شماره 09212242670 اقدام کنید.

 

 

 

items needed to refund the dowry

 

 

آیا نگارش دادخواست استرداد جهیزیه تأثیر منفی بر دعوی مطالبه نفقه زوجه دارد؟

وفق ماده 1106 قانون مدنی: (در عقد دائم، نفقه زن بر عهده ی شوهر می باشد). 

همانطور که می دانیم زن به محض وقوع عقد مالک نفقه می شود و این امر مستمر است بر طبق قاعده ابقاء ما کان (استصحاب  می شود) تا زمانی که زوج عدم تمکین زن را در دادگاه ثابت کند؛ فلذا اگر چه نگارش دادخواست استرداد جهیزیه و مطالبه ی آن می تواند بعنوان اماره ای مبنی بر عدم تمکین زن بحساب آید ولی مرد برای اثبات عدم تمکین زن و بالتبع آن عدم تعلق نفقه به زوجه  باید دلایل قوی تری به دادگاه  ارائه بدهد. برای دریافت مشاوره حقوقی انلاین و رایگان در وبسایت وکیل تلفنی ثبت نام نمایید. 

 

 

برای نگارش دادخواست استرداد جهیزیه در متن ستون خواسته چه مواردی قید می گردد؟

 

 • گزینه (الف): صدور حکم به محکومیت خوانده بر استرداد جهیزیه مطابق سیاهه پیوست مقوم به. ....ریال با احتساب کلیه خسارات دادرسی {در صورت داشتن لیست جهیزیه و سیاهه}و {صدور قرار تأمین خواسته در صورت درخواست زوجه}.

 

 • گزینه (ب): صدور حکم به محکومیت خوانده بر استرداد جهیزیه مطابق لیست استشهادیه ویا فاکتور های خرید منفردا یا توأمان پیوست (که به امضاء گواهان رسیده به انضمام حضور لااقل 2گواه مرد) مقوم به ... ریال با احتساب کلیه خسارات دادرسی و {صدورقرار تأمین خواسته در صورت درخواست زوجه}.

 

نکته: باید دقت شود که خواسته به اندازه ای مقوم شود که مدنظر خواهان است در غیر اینصورت محکمه تنها به همان مقدار درخواست شده و مقوم شده در دادخواست  رأی صادر می کند و نسبت به مازاد آن وظیفه ای ندارد.

 

 

 

 

 

آیا داشتن لیست سیاهه برای نگارش دادخواست استرداد جهیزیه الزامی می باشد؟ چرا؟

خیر، هیچ الزام قانونی وجود ندارد اما ازجهت تسهیل در امر اثبات ادعای خواهان (البینة علی المدعی) و اینکه هر گاه این سیاهه به امضاء 2 گواه و مطلع مرد برسد بعنوان یک سند عادی می تواند مورد استناد وی قرار گیرد [هرچند که بطرق دیگری همچون شهادت شهود و یا ارائه فاکتور های خرید و یا حتی اقرار مرد (اقرار العقلا علی انفسهم) هم قابل اثبات است اگر به علم قاضی و اقناع وجدانی قاضی منجر شود). برای دریافت مشاوره حقوقی با شماره 09212242670 تماس بگیرید.

 

 

برای توقیف جهیزیه در زمان دادخواست چه خواسته ای باید قید گردد؟

دو خواسته زیر باید قید گردند: 

 • صدور حکم بر محکومیت خوانده بر استرداد جهیزیه مطابق سیاهه پیوست مقوم بر ... ریال با احتساب کلیه خسارات قانونی.

 • صدور قرار تأمین خواسته.

 

 

مطالبی که باید در متن دادخواست استرداد جهیزیه نگارش گردد به سبک زیر اند:

 • استناد به سند نکاحیه و تاریخ عقد و شماره ی عقدنامه و دفتر ازدواج و طلاق و مشخصات خواهان و خوانده.
 • علتی که خواهان را بر آن داشته که چنین درخواستی کند(متارکه-ترک منزل بالاجبار یا یا از روی عسر و حرج) و یا بی هیچ علت خاص از باب قاعده ی تسلیط(الناس مسلطون علی اموالهم).
 • استناد به مواد 619 و 620 قانون مدنی(از باب امین دانستن زوج در استفاده از اموال جهیزیه) و مواد 198 و 519 ق.آ.د.م بمنظور استدعا برای صدور حکم به محکومیت خوانده بر استرداد جهیزیه با احتساب کلیه خسارات قانونی.
 • استناد به ماده 108 و 122 ق.آ.د.م مبنی بر صدور قرار تأمین خواسته.

 

نگارش دادخواست طلاق

نگارش دادخواست تمکین

نگارش دادخواست نفقه

نگارش دادخواست فسخ نکاح

نگارش دادخواست دستور موقت

درباره ما

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

با درود خانم من هیچ جهیزیه ای نیاورده وهیچ سیاهه و فاکتوری هم ندارد و تمام وسایل را خودم خریم و چند تااز فاکتور ها هم به نام اینجانب میباشد الان رفته شورای حل اختلاف و با اورن 2 یا چند شاهد دروغین طلب جهیزیه کرده و عدم تمکین وی در مرحله بدوی وتجدیدنظر را گرفته ام ایشون الان در اصفهان سسکونت دارد با تشکر
با سلام و وقت بخیر رابطه مشروع و نامشروع حد جدا کننده مشخصی دارند و آن محرمیت شفاهی یا کتبی ست لکن رابطه غیر شرعی تقسیم بندی خاص خود را دارد که قطعا از طریق مشاوره به موقع با موسسه وکیل تلفنی نتیجه خوبی کسب خواهد شد با تشکر از مدیریت محترم و سایر پرسنل موسسه وکیل تلفنی
سلام نحوه پاسخگویی و راهنمایی وکیل محترم بسیار عالی و شفاف بود ممنون از لطف و صبوری شما در پاسخگویی به سوال حقوقی بنده سپاس از کلیه دست اندر کاران موسسه وکیل تلفنی از تلاش شبانه روزیتون تشکر میکنم
سلام.من در خصوص استرداد جهیزیه که میخواستم مسترد کنم اطلاعات مفیدی را تونستم کسب کنم.سپاس از مجموعه وکیل تلفنی
ضمن عرض سلام و احترام خدمت دوستان و همكاران بزرگوار لطفا در خصوص شرط تناصف ضمن عقد نكاح و رابطه آن با استرداد جهيزيه توضيحاتي را مبذول فرماييد با تشكر
در پاسخ به اقایی که خوزستان زندگی میکردن تو کامنت ها اگر فاکتور های خرید دارید با دوتا شاهد به محکمه ارائه دهید
سلام سپاس از موسسه وکیل تلفنی به بهترین شکل ممکن تمام نکات مربوط به جهیزیه و استرداد آن و نگارش دادخواست به صورت تخصصی را در این مقاله آموزش دادند و بهتر است برای هر اقدامی در این خصوص شخص مراجعه به وکلای موسسه داشته باشد که دعوای خود را اب همان ابتدا به نحو درست و به صورت تخصصی پیش ببرد
با سلام خواستم از مطالب مفید و آموزنده ای که در سایت قرار میدهید تشکر کنم. مطالعه این مقالات کمک بسیار زیادی به آشنایی افراد با حق و حقوق و نیز نحوه اقدام و شروع کار آنها میکند. همچنین موسسه وکیل تلفنی با ارائه مشاوره در تمامی ساعات شبانه روز و حتی ایام تعطیل کار بسیار بزرگی در جهت آگاهی و اطلاع رسانی عموم افراد جامعه انجام داده. باتشکر
سلام خداقوت سپاس از وب سایت عالی و پرمحتوا وویل تلفنی
سلام وقت بخیر خدمت مدیریت موسسه و امور محترم اداری و همه وکلا، نظر بنده در مورد موسسه وکیل تلفنی این است که با هزینه های رفت و امد و ترافیک سنگین شهرهای بزرگ همچون تهران، خدمات موسسه بسیار موثر در کاهش هزینه ها و افزایش راندمان کاری میباشد، لذا از شما بزرگوارن تشکر و قدردانی بعمل آورده و از آقای احسان والی وکیل کد 11617 رضایتمندی کامل اعلام می‌نمایم.
با سلام خدمت کاربران گرامی و عزیز.در خصوص بحث جهیزیه و اینکه چه راه کاری برای بردن جهیزیه زن می باشد مستلزم اگاهی بانوان از حقوق خود می باشد‌. و این مهم در سایه تسلط بر قوانین میسر می شود.اینکه چه اقدامی در شروع باید انجام شود و چه دادخواستی داده شود و چه مدارکی ضمیمه شود همگی مستلزم مشاوره با وکیل و خواندن مطالب کاربردی است.موسسه وکیل تلفنی این امکان را به رایگان در خصوص بخش مطالب کاربردی فراهم اورده است.مسیح اقاداودی وکیل موسسه.کد موسسه ۲۰۵۵۴
سلام به نظر می رسد خانواده دختری که می خواهد در آینده ازدواج کند باید سیاهه ولیست دقیقی از اموالی که قرار است به عنوان جهیزیه به خانه شوهر بفرستند به همراه فاکتورهای دقیق ومستند آنها راتهیه نمایند وبدون عثهیچ خجالت و رودربایستی به امضای داماد برسانند این البته هیچ منافاتی با عشق وصمیمیت آنها نخواهد داشت اگر با هم زندگی کردند که بسیار خوب و زن نمی خواهد که پول آنها را از شوهر خود بگیرد اما باید پیش بینی روزی را کرد که کار به جدایی بکشد ودر آن صورت وجود سند ومدرک بسیار بسیار ضرورری است
سلام. من آقایی هستم که در خورستان زندگی میکنم. تمام وسایل بزرگ جهاز رو من خریدم. و در خوزستان هم رسمه که جهاز رو مرد خریداری میکنه. الان خانمم رفته و شکایت کرده جهازشو میخواد
سلام. کارشناسان مجرب و اخلاق مداری در موسستون مشغول به فعالیت هستند که خیلی خوب و واضح و به زبان ساده مسائل قلمبه سلمبه حقوقی را توضیح میدهند.

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

واحد وکالت تلفنی

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران:

استان: مازندران، شهرستان : آمل، بخش : مرکزی، شهر: آمل، خیابان طالب آملی کوچه توحید4[نیما 3]کوچه توحید6[نیما4]، پلاک 36 طبقه اول واحد اول تلفن اداری:01144442509

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی