موسسه وکیل تلفنی

 • امیرحسین خوشحال گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۲۸:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • حسین طوسی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۱:۵۱:۱۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • عرفان عباسقلی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۱:۵۴:۵۱ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • احمد رحمانی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۰:۴۱:۴۷ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۲:۳۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۱:۳۹ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۴:۱۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • سیمین محمودی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۲۲:۵۸ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۹:۱۶ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
 • سمکو محمدپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۰:۹ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

اثبات تولیت مال وقفی

اثبات تولیت مال وقفی

با مداقه در حقوق و متون اسلامی در می یابیم که در مباحثی مانند وقف و ارث از تولیت نامبرده شده است؛ حق تولیت به معنی حق سرپرستی و مدیریت مال وقفی است که در اصل از آن واقف است و او می تواند آن را به دیگری تفویض کند؛ تولیت یعنی تدبیر شؤون وقف و اگر واقف در متن وقف وظیفه ی خاصی برای متولی تعیین ننمود، پس وظیفه اش همان متعارف است در جهت موقوفه و رعایت جهت وقف؛ به عقیده عده ای از فقها و علمای حقوق اسلامی، اگر حق تولیت از جانب حاکم شرع به فردی واگذار شود و وی قبول کند، این قبول قابل سقوط و رفع ید است ولی اگر از جانب شخص واقف تفویض شود قابل اسقاط و پذیرش نیست و بعقیده برخی که پای را از این فراترگذاشته اند و معتقدند اگر واگذاری از سوی حاکم شرع باشد و پذیرشش توسط فرد واجب باشد، باید آنرا قبول کند و رد آن جایز نیست ولی اگر قبول آن واجب نباشد بالفرض قبول می تواند آن را رفع ید کند و نیز اگر شخص واقف ضمن عقد وقف، حق تولیت را به یکی از موقوف علیهم واگذار کند، رد آن جایز نیست ولی اگر بر اجنبی (غیر موقوف علیهم) عرضه کند رد آن جایز است هر چند بعد از قبول باشد؛ با ما همراه باشید تا این مورد را به کلی بررسی نموده و تمامی ابهامات را در این خصوص مرفوع سازیم.

 

توصیه های یکی از وکلای خانم در خصوص لزوم ارجاع به وکیل در دعاوی ملکی

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

برای اتصال به درگاه پرداخت آنلاین و دریافت ارزان ترین مشاوره تلفنی فوری و 24 ساعته با سرشناس ترین وکلای متخصص در ایران، تصویرک زیر را لمس نمایید.

 

legal chart button

 

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 20.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 30.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 50.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 90.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 150.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 
 
 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"در قانون مدنی موضوعه ایران هم در مواد 75 و 76 و 77، قانونگدار مقرر کرده است که واقف می تواند تولیت یعنی اداره کردن امور موقوفه را مادام الحیوة (بطول عمر خود) یا در مدت معینی برای خود قرار دهد و نیز می تواند متولی دیگری معین کند که مستقلاً یا مجتمعاً با خود واقف اداره کند. تولیت اموال موقوفه ممکن است به یک یا چند نفر دیگر غیر از خود واقف واگذار شود که هر یک مستقلاًیا منضماً اداره کنند و همچنین واقف می تواند شرط کند که خود او یا متولی که معین شده، نصب متولی کند و یا در این موضوع هر ترتیبی را که مقتضی بداند قرار دهد، فلذا احتمال بسیاری می رود که در این خصوص مشکلات حقوقی بسیاری پدیدار گردندکه حل آنها تنها نیازمند یک فرد مسلط به این عوامر حقوقی است؛ از این رو پسندیده است تا تصویرک زیر را لمس نمایید تا امکان تماس تلفنی با وکلای پایه یک دعاوی ملکی، با کمترین هزینه فراهم گردد"

 

 

متولی چه نقشی در امور وقفی دارد؟

 

lawyers influence on Trusteeship Proof of Endowment

وکیل امور وقفی 24 ساعته آنلاین

 

نقش اصلی متولی اداره موقوفه و تقسیم منافع آن بین موقوف علیهم است؛ ولی در کنار این مسئولیت اولیه، موارد ذیل نیز جزء وظایف و اختیارات وی می باشد:

 1. گفتنی است از دیدگاه فقهای امامیه وظیفه ی متولی در درجه اول حفظ، صیانت، نگهداری، محافظت از اصل وقف و عمارت و اصلاح آن در صورت نیاز است؛ چون اگر عین موقوفه از بین برود دیگر متولی کاری برای انجام و اقدام ندارد و غرض واقف منتفی خواهد شد.

 

 1. دومین مرحله از دیدگاه فقهای امامیه، تحصیل و جمع آوری درآمد موقوفه و تقسیم، تعدیل آن بین مستحقین و موقوف علیهم است (اگر فرد یا افراد معینی باشند)؛ شناسایی متصرفین رقبات موقوفه جهت پرداخت و ادای حق و حقوق موقوفه به آنها و مطابق ماده 82 قانون مدنی، هرگاه واقف برای اداره کردن موقوفه ترتیب خاصی معین کرده باشد، متولی باید بهمان ترتیب رفتار کند و اگر ترتیبی قرار نداده باشد متولی باید راجع به تعمیر، اجاره و جمع آوری منافع و تقسیم آن بر مستحقین و حفظ موقوفه و غیره مثل وکیل امینی عمل کند.

 

 1. اگر مال جدید الوفقی باشد و یا از قبل که به ثبت موقوفات نرسیده باشد متولی بایستی اقدامات لازم برای ثبت آن را انجام دهد که در صورت کاهلی و کوتاهی و عدم اقدام به موقع متولی، مسئولیت این امر رأساً بر عهده ی سازمان امور خیریه خواهد بود (مستفاد از ماده 10 و تبصره ها آئین نامه های اجرایی قانون تشکیلات و اختیارات سازمان حج، اوقاف و امور خیریه).

 

 1. اقامه دعوی و دفاع از موقوفات و اعتراض به ثبت املاکی که می بایست بعنوان وقف، نه طلق ثبت شوند توسط خود متولی یا شخص وکیل (به استناد ماده 40 آئین نامه اجرایی فوق الذکر) و برای اعتراض به ثبت می بایست یک نسخه از دادخواست، ضمائم، دلایل و مستندات را به اداره اوقاف محل وقوع ملک ارسال کند که مشاوران حقوقی و وکلای متخصص ما در این حوزه در موسسه وکیل تلفنی(021476259) بصورت 24 ساعته و چه بصوت آنلاین و چه بصورت حضوری مستقر در دفاترو شعب دایر درسراسر کشور می توانند با شما همکاری لازم و مفید داشته باشند.

 

 1. متولی هم باید در یک تشبیه بلا معارض مانند تاجر دفتر مخصوص ثبت درآمد و مخارج مخصوص داشته باشد تا اموال شخصی وی جدا از اموال و دارایی ها و درآمد و مخارج موقوفه در آن مرقوم گردد (ماده 24 آئین نامه اجرایی اخیر الذکر و ماده 9 قانون اوقاف مصوب 1347 هیأت وزیران).

 

 1. پرداخت خراج و مالیات های قانون موقوفات در صورت مشمول مالیات بودن، متولی بایستی هرساله این مالیات را پرداخت کند در غیر اینصورت خود مسئول جریمه ی حاصل از عدم پرداخت مالیات خواهد بود.

 

متولی اموال موقوفه چگونه انتخاب می شود؟

 

the endowed property lawyer

انتخاب متولی آنلاین برای اموال موقوفه به صورت آنلاین و 24 ساعته

 

همانطوری که ماده ی 4 قانون تشکیلات امور خیریه مقرر می دارد؛ متولی موقوفه کسی است که به موجب مفاد وقفنامه و مقررات قانون مدنی یا این قانون واجد این سمت باشد.

 

در انتخاب متولی چند حالت زیر متصور است:

 • حالیت یک: واقف خود را برای مدت معینی یا مادام الحیوة بعنوان متولی معرفی می کند.

 • حالت دو: واقف شخص دیگری را بعنوان متولی معین می کند در ضمن عقد وقف که در اینصورت خود واقف یا حاکم نمی توانند کسی را که متولی قرار دادند عزل کنند مگر آنکه حق عزل در ضمن عقد شرط شده باشد و حتی اگر خیانت متولی ظاهر شود حاکم ضم امین می کند.

 • حالت سه: واقف یک یا چند نفر دیگر را غیر از خود واقف، بعنوان متولی معین می کند که هر یک مستقلاًیا منضماً به اداره ی امور وقف بپزدازند.

 • حالت چهار: واقف می تواند ضمن عقد شرط کند که خود او یا متولی منصوب از طرف وی نصب متولی کنند و یا هر ترتیبی را که مقتضی بدانند در اینمورد اقدام کنند (همگی مستفاد از مواد قانون مدنی)

 • حالت پنج: در موقافات عامه که فاقد متولی بوده یا مجهول التولیة است و موقوفات خاصه در صورتی که مصلحت وقف و بطون لاحقه و یا رفع اختلاف موقوف علیهم متوقف بر دخالت ولی فقیه باشد بر عهده ی سازمان حج و امور خیریه است (مستفاد از ماده 81 قانون مدنی و تبصره 1 ماده 1 قانون تشکیلات و و اختیارات سازمان حج و امور خیریه).

 

هر گاه شخص یا اشخاصی که در وقف نامه به عنوان متولی معین شده اند وجود نداشته باشند و یا اوصاف مقرر در وقف نامه منطبق با شخص یا اشخاص معینی نگردد موقوفه در حکم موقوفه مجهول التولیة است.

 

مدت زمان تولیت مال موقوفه توسط متولی چقدر است؟