موسسه وکیل تلفنی

 • علیرضا حیدری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۲۳:۵۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • ایلار انکوتی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۲۳:۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۲۲:۵۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل صلاح محمودی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۲۱:۲۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۵:۳۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۸:۴۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل صلاح محمودی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۷:۱۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۵:۱۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۳:۲۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۱:۳۲ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی عقد مضاربه

مشاوره حقوقی عقد مضاربه

در ابتدا با تعریف خلاصه ای از مضاربه و شرایط آن، شما را با این عقد آشنا نماییم؛ سپس برای مشاوره حقوقی عقد مضاربه، وکیل امور مضاربه فوری و 24 ساعته را به شما معرفی نمائیم؛ از اینکه ما را در مطالعه این مقاله همراهی می کنید، سپاسگذاریم.

 

یکی از مشکلات رایج در خصوص متون قرارداد ها (توصیه های یکی از بانوان وکیل ما)

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"عقد مضاربه هنگامی صورت می گیرد که شما برای انجام برخی از امورات مختلف، به شخصی پول می دهد تا برای شما کار را انجام دهد؛ به نحوی می توان نام پیمانکاری را نیز بر روی آن گذاشت؛ اما هر نامی که به آن می دهید باید بدانید که اگر این قرارداد را به درستی نگارش ننمایید و مفاد کاملی را متناسب با شرایط طرفین ذکر ننمایید؛ در آینده حتماً با دعاوی حقوقی مواجه خواهید شد؛ فلذا بهتر است این امر را با صرف هزینه ای اندک به وکیل متخصص امر، بسپارید؛ البته می توانید وکیل خودتان باشید و در نگارش قرارداد مضاربه، تنها از وکلای ما مشاوره دریافت نمایید؛ در هر دو حالت می توانید تصویرک زیر را لمس نمایید"

 

 

عقد مضاربه چیست؟

 

limited partnership contract concept

انعقاد آنلاین عقد مضاربه به صورت 24 ساعته ارزان و تضمینی

 

در ابتدای مشاوره حقوقی عقد مضاربه، قبل از اینکه وارد مسائل پیچیده حقوقی شویم باید بگوییم که تعریف ساده و راحت مضاربه، همان جمله معروف (( پول از من کار از تو )) می باشد؛ اما نه هر کاری، این کار باید در چارچوب قوانین حقوقی و شرعی مضاربه باشد که در ذیل، جهت ورود به مبحث مشاوره حقوقی عقد مضاربه به صورت مقدماتی به این قوانین خواهییم پرداخت.

 

تعریف عقد مضاربه در ماده 546 قانون مدنی چنین آمده است:

 • مضاربه عقدی است که به موجب آن، یکی از متعاملین سرمایه گذاری می کند؛ با قید اینکه طرف دیگر با آن تجارت کرده و در سود آن شریک ‌باشند... .

 • توضیح: تعریف فوق بدین معناست که شما به شخص الف مبلغی را می دهید تا با آن تجارت کند و هر مقدار که از طریق آن مبلغ سود بدست آورد در سود آن با شما شریک باشد.

 

مضارب کیست؟

در ادامه ماده 546 قانون مدنی تعریفی از افراد دخیل در عقد مضاربه آمده است؛ این ماده بیان می دارد که (...صاحب سرمایه مالک و عامل مضارب نامیده می شود)؛  یعنی شخص الف که شما به او مبلغی را برای مضاربه داده اید، مضارب نام می گیرد و شما مالک می شوید، چون صاحب سرمایه هستید.

در مشاوره حقوقی عقد مضاربه فرقی نمی کند که شما مالک هستید یا مضارب، شما به راحتی می توانید با تماس فوری به وکیل عقد مضارب، مشاوره حقوقی عقد مضاربه آنلاین و تلفنی فوری را دریافت نمایید.

 

حکم مضاربه چیست؟

 

limited partnership law

بررسی آنلاین و 24 ساعته حکم مضاربه شما

 

هر چند مشاوره حقوقی عقد مضاربه، از جنبه حقوقی قضیه نگاه می کند؛ اما حقوق ایران برگرفته از شرع می باشد و نگاه به قواعد شرعی در مشاوره حقوقی عقد مضاربه قطعاً حائز اهمیت می باشد.

از نظر شرعی مضاربه نه تنها مشکل ندارد؛ بلکه در روایات اسلامی به آن توصیه هم شده است؛ اما با ذکر نکاتی و شرایطی که مهمترین آن ها در زیر بیان گردیده است:

 1. به عنوان مثال مضاربه باید با پول رایج، طلا یا نقره باشد و نباید با کالا انجام شود.

 

 1. همچنین، مبلغ در خرید و فروش می باشد؛ مانند خرید و فروش منزل یا اتومبیل و... .

 

 1. اگر مضارب یا همان عامل در امر خرید و فروش قصد تجارت نداشته باشد، باید به نسبت کاری که می خواهد انجام دهد عقد دیگری مانند جعاله و... منعقد کند.

 

نکته (مهم): قرض گرفتن و بعد سود آن را پرداختن، مضاربه محسوب نمی شود، بلکه قرض ربوی می باشد؛ حتما باید بین مالک و عامل، در قرارداد ذکر شود که جهت مضاربه این مبلغ به عامل، داده می شود.

 

ضرر در مضاربه بر عهده کیست؟

در عقد مضاربه، اگر مضارب دچار ضرر و زیان شده باشد، جبران آن بر عهده مالک سرمایه خواهد بود؛  حتی اگر شرط شده باشد که مضارب ضامن ضرر و زیان است، براساس ماده 558 قانون مدنی این شرط باطل است.

 ماده 558  بیان می دارد که:

 • اگر شرط شود که مضارب، ضامن سرمایه خواهد بود و یا خسارات حاصله از تجارت متوجه مالک نخواهد شد، عقد باطل است؛ مگر اینکه به طور لزوم شرط شده باشد که مضارب از مال خود به مقدار خسارت یا تلف مجاناً به مالک، تملیک کند.

 

با این حال فقط در یک صورت مضارب ضامن خسارت وارده به سرمایه است؛ مجدداً در ماده 556 آمده است که:

 • مضارب در حکم امانت دار است و ضامن مال مضاربه نمی شود؛ مگر در صورت تفریط یا تعدی؛ یعنی اگر مضارب در سرمایه گذاری عملی انجام دهد که از نظر عرف تجاری عمل درستی نباشد، ضامن جبران سرمایه خواهد بود و باید آن را پرداخت نماید

 

ویژگی های عقد مضاربه چیست؟

 

attributes of limited partnership contract

نوشتن قرارداد مضاربه ویژه و تضمینی 24 ساعته

 

از جمله مواردی که در مشاوره حقوقی عقد مضاربه به آن توجه می شود، از قرار ذیل می باشد:

 1. مضاربه یک عقد جایز می باشد و هر کدام از طرفین می توانند آن را فسخ نمایند.

 

 1. مضاربه نوعی عقد رضایی است؛ یعنی طرفین با رضایت خود این عقد را منعقد می نمایند و نمی شود یکی از طرفین را مجبور به انعقاد این عقد نمود.

 

 1. همانطور که در مطالب فوق بیان شد، سرمایه باید وجه نقد باشد و همچنان معین باشد؛ این بدین معناست که نمی شود با کالا یا با سرمایه ای غیر معین، مضاربه انجام داد.

 

 1. در عقد مضاربه موارد عمومی عقود از جمله اهلیت داشتن طرفین و مشروعیت جهت معامله باید باشد.

 

در چه صورتی عقد مضاربه فسخ می شود؟

طبق ماده 551 قانون مدنی، عقد مضاربه به یکی از علل ذیل منفسخ می شود:

 • در صورت موت یا جنون یا سفه احد طرفین. یعنی اگر یکی از طرفین فوت نماید یا از نظر عقلی دچار مشکل گردد.

 

 

 • در صورت تلف شدن تمام سرمایه و ربح. ربح به معنای سود می باشد و منظور قانونگذار در این بند این می باشد که تمام مبلغ سرمایه و تمام سود آن از بین برود.

 

 • در صورت عدم امکان تجارتی که منظور طرفین بوده. اگر طرفین قرار بوده است که در زمینه ی خاصی تجارت کنند و شرایط آن طور که باید پیش نرفته باشد؛ به گونه ای که نتوانند در آن مورد تجارت نمایند، عقد مضاربه آنان باطل است. تمامی موارد فسخ عقد مضاربه که در مشاوره حقوقی عقد مضاربه بیان شده و همین چهار مورد می باشد.

 

شرط ضامن بودن مضارب در عقد مضاربه چیست؟