موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل محمد ابراهیم داوددآبادی فراهانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۳۶:۲۰ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲
 • علی سوری گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۴:۱۷:۱۵ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۲
 • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۲۴:۰ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱
 • حسن احمدی چگنی حسن احمدی چگنی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۰:۵۹:۱۵ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱
 • ط بامداد ط بامداد گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۰:۴۵:۵۶ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱
 • حمید حیدری حمید حیدری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۰:۱۹:۳۹ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱
 • علیرضا خادمی علیرضا خادمی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۹:۶:۲۹ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱
 • بهاره یاوری بهاره یاوری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۲۶:۵۲ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱
 • ثوره محمودی ثوره محمودی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۲۵:۲۵ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱
 • عباس استادی عباس استادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۲۳:۴۶ تاریخ ۱۴۰۰/۷/۱
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی فرزندخواندگی

مشاوره حقوقی فرزند خواندگی

 

در قوانین ایران شرایطی برای فرزند خواندگی در نظر گرفته شده است، قوانین تصویب شده برای بهتر شدن شرایط این کودکان است.

بهزیستی یکی از سازمان های تشکیل شده در ایران است که امور کودکان بدسرپرست و یا بی سرپرست را بر عهده دارد. سازمان بهزیستی مرجعی است که برای فرزند خواندگی کودکان بی سرپرست لازم است تا به آنجا مراجعه کرد.

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

برای اتصال به درگاه پرداخت آنلاین و دریافت ارزان ترین مشاوره تلفنی فوری و 24 ساعته با سرشناس ترین وکلای متخصص در ایران، تصویرک زیر را لمس نمایید.

 

legal chart button

 

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

مشاوره حقوقی فرزند خواندگی

در قوانین ایران شرایطی برای سرپرست شدن کودکان بی سرپرست در نظر گرفته شده است، قوانین تصویب شده در کتاب قانون فرزند خواندگی برای بهتر شدن شرایط این کودکان است.

بهزیستی یکی از سازمان های تشکیل شده در ایران است که امور کودکان بدسرپرست و یا بی سرپرست را بر عهده دارد. سازمان بهزیستی مرجعی است که برای فرزند خواندگی کودکان بی سرپرست لازم است تا به آنجا مراجعه کرد.

 اگر چه ممکن است در آینده قانون فرزندخواندگی تغییر کند اما در حال حاضر قانون درخواست سه گروه از افراد را مورد بررسی قرار می دهد.

1-زوجینی که یکی از آن ها بیشتر از 30 سال سن داشته باشد و 5 سال از تاریخ نکاح آن ها گذشته باشد و بچه دار نشده باشند، اگر زن و مرد توانایی بچه دار شدن نداشته باشند و از نکاح آن ها 5 سال هم نگذشته باشد، می توانند با مراجعه به پزشکی قانونی و با تشخیص این مرجع و ارائه مدرک تقاضای فرزند خواندگی بدهند، در این صورت شرایط زوجین بررسی شده و با دقت به تقاضای آن ها رسیدگی میشود.

2-گروه دومی که می توانند تقاضای پذیرش کودک و نوجوان بی سرپرست را بکنند، زن و شوهر دارای فرزند است که دیگر توانایی فرزندآوری ندارند، یکی از شرایط الزامی این است که یکی از والدین باید بیشتر از 30 سال سن داشته باشند. در صورتی که زن و شوهر و یکی از آن ها بیشتر از 30 سال سن داشته باید و فرزندی هم داشته باشند اما مشکلی هم برای فرزندآوری نداشته باشند با تشخیص مرجع صالح آن ها نیز می توانند سرپرستی کودکی را بر عهده بگیرند.

3-دسته ی سوم از افرادی که صالح برای درخواست تقاضای فرزند خواندگی هستند دختران و زنان بدون همسر هستند و یکی از شرایط این است که زنان و دختران بی همسر هم باید 30 سال به بالا سن داشته باشند تا به تقاضای آن ها رسیدگی شود، دختران مجرد زیر 30 سال نمی توانند سرپرستی فرزندی را قبول کنند.این زنان و دختران تنها میتوانند تقاضای سرپرستی فرزند دختر بالای 2 سال را بکنند، اجازه ی سرپرستی پسران چه بالای 2 سال یا زیر 2 سال به دختران و زنان و بدون همسر و متاهل داده نمی شود. در قانون برای مردان مجردی که میخواهند سرپرستی کودکی را به عهده بگیرند تمهیداتی صورت نگرفته است.

مشاوره حقوقی فرزندخواندگی

شرایط افراد متقاضی فرزند خواندگی توسط دادگاه بررسی میشود.

چه کودکانی به فرزند خواندگی سپرده میشوند؟

در بین کودکان کسانی به سرپرستی سپرده می شوند که والدین یا جد پدری آن ها شناخته شده نباشد و دو سال از سپردن آن ها به مراکز نگهداری گذشته باشد.

کودکان بی سرپرست باید توسط مراجع قضایی به سازمان بهزیستی سپرده شده باشند.

تقاضاهای فرزندخواندگی در استان ها از طریق کمیته ستادی استان و کمیته ی خانواده ی هر استان بررسی می شود.

کودکانی که به فرزندخواندگی سپرده می شوند باید از قبل تمام بررسی های لازم برای شناسایی والدین، جد پدری آن ها، شده باشد و مسئولین انجام امور سرپرستی از بازگشت کودک به خانواده نا امید شده باشند و هیچ والدینی برای آن ها در دسترس نباشد. کودک یا نوجوان باید زیر 16 سال تمام قمری باشند، سرپرستی نوجوانان بالای 16 سال را نمی توان تقاضا کرد.

مشاوره حقوقی فرزند خواندگی

در ایران شرایط فرزندخواندگی توسط قانون مشخص شده است

 

شرایط فرزندخواندگی در ایران

فرزند خواندگی به چه عواملی بستگی دارد؟

 • زن و شوهری که تقاضای فرزند خواندگی میدهند باید تابع ایران باشند و محل سکونت آن ها نیز در ایران باشد.
 • سن آن ها از 30 سال به بالا باشد.
 • 5 سال از ازدواج رسمی آن ها گذشته باشد. (ازدواج موقت در زمره ی ازدواج های رسمی نیست و زوج هایی که عقد موقت هستند حتی با ارائه ی صیغه نامه یا قولنامه ی ازدواج هم توانایی به سرپرستی گرفتن کودکی را ندارند.)
 • زوجین محجور نباشند. ( محجور نباشند یعنی از لحاظ صحت عقلی در سلامت باشند،مجنون و سفیه نباشند)
 • دارای محکومیت کیفری به علت جرائم عمدی نباشند. (محکومیت کیفری باید در دادگاه اثبات و در سابقه ی آن ها ذکر شده باشد.)
 • صلاحیت اخلاقی و روانی آن ها باید تایید شود. (برای تایید صلاحیت اخلاقی و روانی از مشاوره و تایید توسط دادگاه بهره گرفته میشود.)
 • دارای تمکن مالی باشند. (تمکن مالی در فرزند خواندگی یعنی هزینه ی مدیریت یک زندگی سالم را داشته باشند، از نیازات ضروری بتوانند برآیند.)
 • مبتلا به بیماری صعب العلاج یا بیماری هایی که موجب از کارافتادگی میشود نباشند.
 • زوجین معتاد به موادِ مخدر، الکل و دیگر مواد اعتیاد زا مثل روانگردان ها نباشند.
 • اگر زن و شوهر از نظر پزشکی دچار مشکل باشند با صلاحدید دادگاه، زوجین زیر 30 سال یا کسانی که از ازدواج آن ها 5 سال نگذشته، سرپرستی بچه ای را می توانند بر عهده گیرند.

 مدارک مورد نیاز برای فرزند خواندگی:

 با درخواست رسمی از سازمان بهزیستی تقاضای شما مورد بررسی قرار می گیرد. در تقاضای خود شماره تلفن و آدرس محل سکونت باید نوشته شده باشد.

 • مدارک مورد نیاز جهت فرزند خواندگی:

 • کپی صفحه ی اول و دوم شناسنامه
 • سند ازدواج رسمی
 • گواهی پزشکی برای افراد ناتوان در بچه دار شدن مثل گواهی ناباروری زوجه
 • گواهی پزشکی قانونی برای عقیم بودن زوج یا ناباروری زوجه
 • کپی و اصل حکم سرپرستی موقت و آزمایشی
 • برگه ی عدم سوءِ پیشینه زوجین
 • گواهی سلامت جسم و روان تایید شده از طرف پزشک قانونی
 • گواهی تمکن مالی مثل سند منزل، زمین، ماشین و ...
 • گواهی سلامت برای عدم مبتلا بودن به بیماری لاعلاج و یا بیماری های خطرناک واگیردار
 • گواهی عدم اعتیاد
 • باید معتقد به ادیان مقبول در ایران باشند.

اولویت های فرزند خواندگی:

 • اگر کودک اقوام نزدیکی داشته باشد آن ها در اولویت برای گرفتن سرپرستی هستند.
 • زوج های ناتوان در بچه دار شدن اولویت اول در فرزندخواندگی هستند
 • بعد از زوج ها، دختران و زنان بدون همسر و در نهایت زوج هایی که فرزندی دارند، به نوبت در اولویت هستند. اگر دختران و زنان بدون همسر که فرزندی به آن ها داده شده است و بعد از مدت قصد ازدواج داشته باشند باید دادگاه را از تصمیم خود با خبر کند و مرجع صالح تصمیم گیری نهایی را انجام میدهد.

قبل از این که سرپرستی کودکی به عهده ی خانواده ای قرار بگیرد این خانواده ها باید به مشاوره های معتبر رجوع کرد و تمامی شرایط آن ها باید سنجیده شود.

ارث فرزندخوانده:

 بر طبق قوانین ایران کودکی که به فرزند خواندگی گرفته میشود بعد از فوت والدین یا یکی از آن ها مانند فرزندان عادی ارثی نمی برد، برای حمایت از وضع آینده ی کودکان دادگاه طبق قوانین مقداری از اموال و دارایی های افراد مراجعه کننده را به کودک منتقل می کنند و این ضامنی است برای آینده ی کودکانی که سرپرستی آن ها را بر عهده میگیرند.

اگر والدین تمایل داشته باشند می توانند بعد از فرزندخواندگی کودکان بی سرپرست، اموالی را غیر از اموال مشخص شده توسط دادگاه به فرزندان منتقل کنند.

صدور شناسنامه ی فرزند خواندگی:

آیا برای فرزند خوانده ی خود میتوانم شناسنامه بگیرم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بعد از گذشتن شرایط مقرر در دادگاه و قطعی شدن حکم سرپرستی ثبت و احوال اقدام به صدور شناسنامه می کند. صدور شناسنامه دختران و زنان مجرد که فرزند خواندگی انجام داده اند، شناسنامه ی طفل به نام خانوادگی مادر صادر میشود. برای کودکانی که زوج ها سرپرستی آن ها را برعهده می گیرند نیز شناسنامه صادر میشود، صدور شناسنامه با نام خانوادگی زوج یا والد تک سرپرست بعد از گذشت دوره ی موقت سرپرستی صورت میگیرد.

بعد از بررسی تقاضای فرزندخواندگی چه اتفاقی می افتد؟

 والدین بعد از انتخاب فرزند و بررسی همه ی جنبه ها سرپرستی کودک را برای مدت کوتاهی برعهده می گیرند که به آن سرپرستی موقت می گویند، این دستور دادگاه است برای بررسی بیشتر خانواده و مطمئن شدن از آنکه این خانواده برای کودک مناسب است.

دوره ی سرپرستی موقت 6 ماه است که در طی این 6 ماه دادگاه مشاوران و مددکاران اجتماعی را ملزم به بررسی شرایط کودک در 3 دوره می کند. در این مدت 6 ماهه تمام شرایط والدین، نحوه ی رفتار آن ها با کودک و... بررسی می شود تا این بررسی ها منجر به صدور کردن حکم سرپرستی قطعی می گردد.

    مشاوره حقوقی تلفنی:

قبل از آنکه بخواهید برای فرزند خواندگی اقدام کنید بهتر است با مشاوره ای مجرب مشورت کنید تا از دیگر جنبه های قانونی فرزند خواندگی آگاه شود و سوالات خود را برطرف کنید، با مشورت کردن همیشه بهترین تصمیم ها را می توان گرفت، یکی از شیوه هایی که با آن می توانید از مشورت بهترین و مجرب ترین مشاوران استفاده کنید مشاوره ی تلفنی است، بدون صرف هزینه های کلان و رفت و آمد می توانید از مشاوره های کاملا تخصصی و کارآمد استفاده کنید.

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی تلفنی

مشاوره حقوقی انلاین

نگارش دادخواست فرزند خواندگی

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

با فرزند خوانده ام مشکل دارم مشاوره تخصصی لازم دارم لطفا راهنمایی کنید

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۱۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۳۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
مشاوره حضوری ۲۰۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین

درخواست مشاوره تلفنی با وکیل: 02147625900

مشاوره فوری با وکیل: 09212242670

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول <