موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل صلاح محمودی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۸:۴:۲۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۳۶:۲۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۳۰:۲۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۸:۴۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • محمد رضا جعفری محمد رضا جعفری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۸:۲۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۰:۵۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۶:۵۹:۲۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • غلامرضا بهنامی غلامرضا بهنامی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۶:۴۹:۱۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۶:۲۸:۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • لاله نوبخت لاله نوبخت گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۶:۲۴:۳۲ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
انجمن وکیل تلفنی

وصول سفته واخواست شده

نحوه اجرای سفته واخواست شده و بدون واخواست

در ابتدا می بایست این مورد را بررسی نماییم که سفته چیست؛ در این مورد باید ابراز داشت که سفته سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می کند مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص واریز نماید؛ سفته علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ و مبلغ با تمام حروف، نام گیرنده، وجه و تاریخ پرداخت باشد؛ در این حالت اگر سفته به رویت باشد، یعنی به محض مطالبه قابل وصول باشد، ظرف یکسال از تاریخ صدور سفته باید مطالبه شود و اگر سفته به کلی بدون تاریخ باشد، غالباً عند المطالبه تلقی می شود؛ به این معنا که صادر کننده قصدش این بوده به محض مطالبه دارنده سفته توانایی پرداخت وجه آن را تا سقف تهدات سفته داشته باشد؛ در آخر اگر سفته تاریخ داشته باشد وجه آن صرفاً در سر وعده قابل مطالبه است؛ حال با ما همراه باشید تا این موارد را به طور مفصل بررسی نموده و تاثیر مشاوره حقوقی در اجرای فوری سفته واخواست شده را بررسی نماییم.

 

سخنان یکی از بانوان وکیل ما در خصوص امورات رایج چک و سفته

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

"ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"برای تماس تلفنی و 24 ساعته با وکلای آنلاین و پایه یک اسناد تجاری (از قبیل سفته، چک و ...)، کافیست تا تصویرک زیر را لمس نمایید و فوراً به صفحه ایشان منتقل گردید؛ لازم به ذکر است که هیچ مشکل حقوق لاینحل باقی نخواهد ماند، به خصوص اگر این مشکل حقوقی توسط وکلایی گره گشایی شوند که عمر خود را صرف یادگیری تجربه و تخصص در آن امر نموده باشند؛ به جرأت می توان گفت که اگر وکلای ما نتوانند مشکل حقوقی شما را رفع کنند، هیچ وکیل دیگری در ایران قادر به حل مشکل شما نخواهد بود"

 

 

واخواست چیست؟

 

request for promissory note

واخواست آنلاین انواع اسناد مالی به صورت تضمینی و 24 ساعته

 

واخواست مطالبه رسمی وجه سفته است که به آن اعتراض عدم تآدیه نیز گفته می شود؛ وقتی دارنده سفته می خواهد به صورت رسمی صادر کننده یا ظهر نویسان و ضامن های سفته را مورد تعقیب حقوقی قرار دهد، یکی از بهترین کار ها در اولین فرصت، واخواست سفته است.

لازم به ذکر است در رابطه با سفته هایی که واجد تاریخ معین است، ظرف ده روز از تاریخ سر رسید مندرج در متن سفته باید اقدام به واخواست سفته شود و نیازی به ارسال اظهارنامه نیست؛ اما در رابطه را سفته های که به شکل عندالمطالبه اخذ می گردند ارسال اظهار نامه ضروری است و مسامحه در این امر از جمله مواردی است که ارزش تجاری سفته را زائل می کند و اخذ قرار تآمین خواسته را با معضل و صرف هزینه قابل توجه مواجه می سازد.

 

نکته: برای واخواست سفته ای نیازی نیست که الزاماً از سر رسید سفته تا روز دهم صبر کردد، بلکه می توان از فردای روز سررسید (اعم از سر رسید مندرج در سفته های تاریخ دار یا سر رسید تعیین شده در اظهار نامه) تا روز دهم، یکی از روزها را به واخواست سفته اختصاص داد.

 

برای واخواست سفته پس از ارسال و ابلاغ اظهارنامه، چه کاری باید انجام داد؟

 

request for promissory note

واخواست آنلاین و تضمینی سفته بعد از ارسال اظهارنامه

 

باید مراحل زیر را به ترتیب انجام داد تا این عمل صورت بگیرد:

مرحله (1): تهیه واخواست: اوراق واخواست از دایره واخواست دادگستری استان تهیه می گردد.

مرحله (2): تکمیل مندرجات سفته واخواست نامه: متن واخواست نامه در واقع از چهار بخش اصلی تشکیل گردیده که می بایست با دقت تکمیل گردد:

 1. صدر سفته واخواست نامه جهت درج مشخصات متقاضی واخواست و اعتراض کننده و نیز مشخصات دقیق شخصی که واخواست نامه علیه  او تنظیم می گردد تعییه شده است.

 2. شرح سفته واخواست: که متضمن توضیح سر رسید سفته و علت تقاضای واخواست برای مراجعه قضایی می باشد.

 3. بخشی که مشخصات روی سفته عیناً می بایست منتقل گردد.

 4. بخشی که مشخصات امضاء کنندگان ظهرسفته می بایست به آن منتقل گردد.

 

مرحله (3): مهلت واخواست سفته: سفته می بایست ظرف ده روز از سر رسید سفته (سر رسید مندرج در متن سفته در سفته های تاریخ دار و یا سر رسید مقرر شده در اظهار نامه در سفته های عندالمطالبه) صورت گیرد.

مرحله (4): تعداد نسخ واخواست نامه: اگر متعهد سفته بدون ضامن و ظهر نویس باشد، سه نسخه و اگر با متعهد و ضامن باشد چهار نسخه تهیه خواهد شد.

مرحله (5):  هزینه های واخواست (طبق تعرفه).

مرحله (6):  مرجع و نحوه ثبت و پیگیری واخواست.

 

 • پس از انجام اقدامات فوق و توزیع هزینه واخواست به دو حساب نزد بانک ملی واخواست کننده یا نماینده ی وی با ارائه رسید تودیع هزینه نزد بانک ملی، دو نسخه از واخواست نامه ها به دایره واخواست دادگستری مراجعه و اقدام به ثبت واخواستنامه می نماید.

 • بعد از واخواست سفته بین 40 روز تا 2 ماه وقت لازم است سفته ها و اخواست نامه ها توسط اداره ی واخواست به صادر کننده آنها (متعهد) ابلاغ شود و نسخه ابلاغ شده آن عودت شود تا امکان مطالبه وجه از طریق دفاتر خدمات قضایی و دادخواست به محاکم حقوقی و شورای حل اختلاف فراهم گردد.

 • طبق ماده ی 281 ق.ت چنانچه روز دهم نعطیل باشد، اعتراض روز بعد آن به عمل خواهد آمد.

 • برای استفاده از مزیت کامل اسناد تجاری در قانون تجارت دارنده سفته باید ظرف یکسال از تاریخ واخواست، دادخواست خود را به دادگاه تقدیم و اقامه دعوی نماید؛ در غیر اینصورت دعوی او علیه ظهر نویس ها پذیرفته نمی شود.

 • ضمناً اینکه طبق ماده 318 ق.ت هرگاه سفته از طرف تجار یا امور تجارتی صادر شده باشد مهلت اقامه دعوی پنج سال از تاریخ صدور اعتراض نامه یا آخرین تعقیب قضایی می باشد و طبق مستفاد ماده 319 ق.ت، دارنده سفته می تواند تا حصول مرور زمان اموال منقوله که مهلت آن ده سال می باشد وجه آنرا از کسی که به ضرر او استفاده بلا جهت کرده است مطالبه نماید و در انتها باید گفت : دارنده سفته ای که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعویکرده می تواند از دادگاه بخواهد که اموال طرف دعوی را قبل از رسیدگی و صدور حکم به نفع او توقیف کند و دارنده سفته در وصول طلبش از مال توقیف شده، به سایرین تقدم دارد.

 • دادگاه نیز به محض تقاضای دارنده ی سفته ممکن است معادل وجه آن از اموال طرف مقابل به عنوان تآمین توقیف کند.

 

نحوه اجرای سفته بدون واخواست در رویه قضایی ایران