موسسه وکیل تلفنی 476259-021

 • الهه سامانی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۱:۵۳:۲۷ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۶
 • سجاد زارع گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۱:۲۷:۴۷ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۶
 • وکیل الهام جاویدانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۱۹:۳۳ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۶
 • محمد میر گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۰:۶:۴۷ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۶
 • وکیل عارفه بابائی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۳:۴۳:۳۲ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۵
 • وکیل الهام جاویدانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۳:۷:۱۶ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۵
 • وکیل فاطمه موسوی نژاد گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۳۰:۱۸ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۵
 • وکیل الهام جاویدانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۴:۲۲ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۵
 • وکیل الهام جاویدانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۷:۶:۲۹ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۵
 • وکیل فاطمه موسوی نژاد گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۴۶:۹ تاریخ ۱۳۹۹/۴/۱۵
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی نفقه

مشاوره حقوقي نفقه

نفقه در لغت یعنی "خرج هر روزه" و همچنین یعنی انفاق ولی این نفقه گاها الزام آور است مثل نفقه زوجه که الزامی است. طبق ماده 1107 قانون مدنی نفقه عبارت است از نیاز های متناسب با زن از قبیل مسکن، لباس، غذا و هزینه های درمانی و غیره می باشد.

 

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)      ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

تماس فقط در ساعات اداری

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید

موارد نفقه شامل:

 1. غذا
 2. لباس
 3. مسکن
 4. لوازم خانه
 5. خدمتکار(اگر زن از خانواده اشراف باشد)
 6. هزینه درمانی
 7. هزینه سفر

نفقه علاوه بر زوجه شامل پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، فرزند، نوه و نبیره نیز می شود و برای مرد واجب است.

سوالي كه مطرح ميشود اين هست در صورتي كه شوهر از پرداخت نفقه همسر خود داري كند زن بايد براي مطالبه نفقه چه اقدات حقوقي انجام دهد ؟

در صورتي زن به همسر خود تمكين داشته باشد ولي همسر از پرداخت نفقه و مخارج زنش امتناع نمايد در اين مواقع زن ميتواند دو اقدام حقوقي عليه همسرش انجام دهد .

مورد اول براي مطالبه نفقه: زن ميتواند براي مطالبه نفقه به  دادسراي مراجعه نمايد و با در دست داشتن سند ازدواج يا رونوشت سند ازدواج و شناسنامه و كارت به  دفتر خدمات قضايي شهرمحل زندگي خودش مراجعه نمايند و عليه شوهرش شكايت ترك انفاق مطرح نمايند طبق ماده 53 قانون حمايت از خانواده  اين رفتار شوهر ( عدم پرداخت نفقه) جرم انگاري كه مجازات ان شش ماه تا دو سال حبس تعزيزي ميباشد و براي اينكه شوهر به  كيفر قانوني برسد لازم است زن به  دفتر خدمات قضايي با  مداركي كه گفتم سند ازدواج كارت ملي و شناسنامه ميتواند شكايت ترك انفاق را عليه همسرش مطرح نمايند و اين شكايت حتما بايد توسط زوجه مطرح گردد

 

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)      ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

تماس فقط در ساعات اداری

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید

مورد دوم براي مطالبه نفقه: زن براي مطالبه نفقه به دفتر خدمات قضايي مراجعه نمايند و دادخواست به خواسته نفقه ايام گذشته و حال و اينده مطرح نمايند كه در اين صورت دادخواست مطالبه نفقه ايشان به  دادگاه خانواده ارجاع ميگردد و براي طرح اين دادخواست زوجه بايد سند ازدواج و شناسنامه و كارت ملي داشته باشد و حتما قبلا ثبت نام ثنا داشته باشد. دادگاه بعد از وصول دادخواست مطالبه نفقه زوجه وقت رسيدگي تعيين و زوجين را به  دادرسي دعوت ميكند و بعد از جلسه اول دادرسي دادگاه جهت براورد ميزان نفقه زوجه موضوع را به كارشناس نفقه ارجاع ميدهد كارشناس نفقه ميزان نفقه گذشته و حال و اينده زوجه را  طبق نرخ تورم احتمالي تعيين ميكند و مراتب را  به  دادگاه خانواده رسيدگي كننده دادخواست مطالبه نفقه اعلام اعلام و دادگاه طبق نظر كارشناسي كه اگر نظر كارشناسي مقرون به واقع باشد حكم بر محكوميت زوج ( شوهر) به  پرداخت نفقه طبق نظر كارشناسي محكوم ميكند.

برای مشاوره حقوقی در مورد نفقه کافی است در وب سایت ثبت نام نموده و ثبت سوال حقوقی بفرمایید تا به صورت رایگان بلافاصله ارتباط آنلاین مستقیم با وکیل پایه یک دادگستری برایتان مهیا شود.

 

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)      ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

تماس فقط در ساعات اداری

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید

درخواست مشاوره حقوقی نفقه

موسسه وکیل تلفنی با به کارگیری بیش از 1000وکیل پايه يك دادگستری و مشاور حقوقی و متخصص در تمامی زمینه ها من جمله "نفقه" از سراسر کشور با مدیریتی نوین آماده ارائه مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی تلفنی و پذیرش حضوری دعاوی توسط وکلای پایه یک دادگستری می باشد. ما برای کاهش هزینه های از  جمله  حق  الوکاله و حق  المشاوره شما راهکارهای ویژه ایی اندیشیده ایم. با مشاوره های حقوقیوکلای  موسسه  وکیل  تلفنی و کمی تامل می توانید وکیل خودتان باشید. 

مشاوره  حقوقی نفقه 

مشاوره  حقوقی تلفنی 

مشاوره  حقوقی با  وکلای  دادگستری 

مشاوره  حقوقی شبانه  روزی

نظريه مشورتي در خصوص نفقه

میزان تقلیل حقوق کارمند برای پرداخت نفقه زن و فرزند

 پرسش: با عنایت به ماده 96 قانون اجرای احکام مدنی در موردی که زوج دارای یک همسر و فاقد اولاد است و همسر منحصر به فرد درحالی که جدای از شوهر زندگی می‌کند به حکم دادگاه نفقه دریافت می‌نماید و یا مهریه خود را به اجرا گذاشته است، چه مقدار از حقوق مشارالیه کسر و به زوجه پرداخت می‌گردد و چنانچه زن و فرزندان دیگری داشته باشد چه مقدار از حقوق او باید کم شود؟

اجرای حکم دادگاه درمورد نفقه زن و فرزند اعم از اینکه به صورت حکم دادگاه و یا به صورت دستور آن مرجع باشد از شمول مقررات ماده 96 قانون اجرای احکام مدنی خارج است و باید طبق دستور مذکور به میزانی که در تصمیم دادگاه مقرر شده است از حقوق کارمند کسر شود در سایر موارد که مشمول ماده 96 قانون اجرای احکام مدنی باشد باتوجه به متن ماده 96 که مقرر داشته:

« از حقوق و مزایای کارکنان سازمان‌ها و مؤسسات دولتی درصورتی که دارای زن یا فرزند باشد ربع والا ثلث توقیف می‌شود» به صرف داشتن زن و فرزند بدون توجه به اینکه بابت نفقه وجهی می‌پردازند یا نه باید فقط یک چهارم از حقوق و مزایا کم شود. درمورد مهریه نیز به ترتیب فوق عمل می‌شود.

نظریه مشورتی شماره 3295/7 مورخ 5/7/1376 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

استحقاق نفقه باوجود عدم تمکین زوجه برای دریافت مهریه

 پرسش: آیا استفاده از حق حبس توسط زوجه؛ یعنی، عدم انجام تکالیفی که در قبال شوهر دارد تا پرداخت مهریه موجب سقوط نفقه می‌شود یا خیر و درصورت عدم پرداخت نفقه از ناحیه زوج، آیا قابل تعقیب کیفری است یا نه؟

طبق ماده 1085 قانون مدنی به شرط حال بودن مهریه، زوجه می‌تواند تا تسلیم مهر از وظایفی که در قبال شوهر دارد امتناع کند و چنانچه غیر مدخوله باشد امتناع او به شرح فوق موجب سقوط نفقه او نیز نیست، لذا مانع تعقیب کیفری شوهر ممتنع از پرداخت نفقه نیست.

نظریه مشورتی شماره 8495/7 مورخ 29/4/1377 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

هزینه دادرسی دادخواست‌های مطالبه نفقه معوقه

 پرسش: با عنایت به اینکه معمولاً بهای تقویم مطالبه نفقه معوقه بیش از یک میلیون ریال تعیین می‌شود که طبق ماده 19 قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب قابل تجدیدنظر است و از طرفی رأی وحدت رویه 593 مورخ 1/9/1373، احکام نفقه را قطعی دانسته است، مستدعی است ارشاد فرمایند که هزینه دادرسی دادخواست‌های مطالبه نفقه معوقه غیرمالی است یا برمبنای بهای خواسته است؟

مستند رأی وحدت رویه شماره 593 مورخ 1/9/1373 هیئت عمومی دیوان عالی کشور، قانون تجدید نظر آرای دادگاه‌ها مصوب 17/5/1372 بوده که به موجب ماده 38 ق5انون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب 15/4/1373 درحد مغایرت لغو شده است و لذا رأی مزبور در حال حاضر قابل اجر نیست و چنانچه خواسته دعوا مطالبه نفقه ایام گذشته بیش از یک میلیون ریال باشد، طبق شق 6 از بند «الف» ماده 19 قانون اخیرالذکر، رأی صادره از دادگاه بدوی قابل تجدید نظرخواهی است و هزینه دادرسی آن طبق بند 12 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب 28/12/1373 باید اخذ شود.

نظریه مشورتی شماره 1686/7 مورخ 20/5/1378 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

رسیدگی به دعوا اعسار زوج نسبت به حقوق مالی زوجه

قبل از صدور حکم به پرداخت حقوق مالی زوجه از قبیل مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و غیره رسیدگی به دعوا اعسار زوج نسبت به حقوق مالی مذکور، جواز قانونی ندارد، ولی رسیدگی به درخواست طلاق و صدور گواهی عدم امکان سازش از ناحیه زوج فاقد اشکال قانونی است؛ زیرا طبق تبصره 3 ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب سال 1371 فقط اجرای صیغه طلاق و ثبت آن موکول به پرداخت حقوق مذکور شده است.

نظریه مشورتی شماره  2908/7 مورخ 1/5/1384 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

ملزم نبودن فرزند به پرداخت نفقه نامادری و محارم سببی

پرسش: باتوجه به ماده 1196 ق.م. که فقط اقارب نسبی در خط عمودی را ملزم به انفاق یکدیگر می‌داند در دومورد ذیل اولاً: چنانچه پدر شخصی تحت تکفل وی باشد آیا همسرش که نامادری نامبرده و از محارم سببی محسوب می‌شود نیز تحت تکفل آن شخص خواهد بود یا خیر؟ ثانیاً: برفرض فوت پدر شخص و عدم ازدواج همسر پدر و نداشتن اولاد از شوهر اول آیا نامدری همچنان تحت تکفل شخص یاد شده خواهد بود؟ 

در روابط بین اقارب فقط اقارب نسبی در خط عمود اعم از صعودی یانزولی ملزم به اتفاق یکدیگرند بنابراین، همسر پدر جزء اقارب نسبی نبوده و تحت تکفل منفق نیست تا استحقاق مطالبه نفقه داشته باشد.

نظریه مشورتی شماره 6420/7 مورخ 17/12/1370 اداره کل حقوقی قوه قضائیه

وجود اماره پرداخت نفقه در صورت زندگی مشترک زوجین

زمانی که زوجین دارای زندگی مشترک بوده و زوجه در منزل مشترک با زوج سکونت داشته و زیر یک سقف با هم زندگی می‌کنند. اصل بر این است که نفقه در حق زوجه پرداخت شده و زوجه با سکونت در منزل زوج از نفقه استفاده و آن را دریافت نموده است.

نکاح - نفقه - زندگی مشترک - امارات

مستندات: مواد ۱۱۰۶، ۱۱۰۷، ۱۲۰۶ و ۱۲۵۷ قانون مدنی

دادنامه: ۹۲۰۹۹۷۰۲۲۱۱۰۰۱۰۵ مورخ: 28/01/1392

رأی دادگاه

در خصوص دعوی آقای ب.س. به وکالت از ش.ش. به طرفیت م. الف. دائر بر الزام خوانده به پرداخت نفقه معوقه زوجه و فرزند مشترک زوجین به نام پ. الف. از اول سال ۱۳۸۵ تا صدور حکم و اجرای آن با احتساب خسارات دادرسی با عنایت به مجموع محتویات پرونده اعم از دادخواست تقدیمی وکیل خواهان و استماع اظهارات ایشان در جلسه دادرسی، عدم حضور خوانده در جلسه دادرسی با جود ابلاغ قانونی و مصون ماندن دعوی خواهان از هرگونه دفاعی و ملاحظه نظریه هیأت د نفره کارشناسی پیوست پرونده که با اوضاع و احوال محقق موضوع کارشناسی مطابقت داشته و قابلیت متابعت از جانب آن دادگاه را دارد و عنایت به اینکه در عقد دام پرداخت نفقه زن بر عهده شوهر بوده و زوجه در هر حال می‌تواند برای نفقه زمان گذشته خود اقامه دعوی نماید، ولی اقارب فقط نسبت به آتیه می‌توانند مطالبه نفقه نمایند لذا، بنابر مراتب مذکور دعوی خواهان ثابت تشخیص و مستند به مواد ۱۱۰۶ ۔ ۱۱۰۷ - ۱۲۰۶ قانون مدنی و مواد ۱۹۸ - ۵۱۵ - ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹ حکم بر محکومیت خوانده بپرداخت 000/530/94 ریال بابت نفقه معوقه زوجه از مورخ 1/1/1385 تا صدور حکم (2/5/1391) و پرداخت 000/760/2 ریال بابت نفقه فرزند مشترک از 16/3/1391 تاکنون وفق نظریه هئیت ۵ نفره کارشناسی پیوست پرونده و پرداخت -080/403/3 ریال بابت حق الوکاله وکیل و پرداخت – 600/840/1 ریال بابت هزینه دادرسی در حق خواهان صادر و اعلام می‌نماید و مابقی خواسته خواهان محکوم به بی‌حقی می‌باشد. رأی صادره غیابی بوده و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل واخواهی در این دادگاه و سپس ظرف جس روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر در محاکم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه ۲۰۲ دادگاه عمومی خانواده تهران - مرادی حق گو

رأی دادگاه

تجدیدنظرخواهی آقای م.الف. با وکالت آقای ع. ک. به طرفیت خانم ش.ش. با وکالت آقای ب.س. از دادنامه شماره ۱۰۵۲-28/6/91 در پی رأی غیابی شماره ۷۷۰ - مورخ 8/5/91 شعبه ۲۰۲ دادگاه عمومی حقوقی (خانواده) تهران که به موجب آن حکم به پرداخت نفقه معوقه زوجه از تاریخ 1/1/85 لغایت 2/5/91 صادر شده است با توجه به محتویات پرونده و اظهارات طرفین به شرح پرونده و لوایح تقدیمی و اظهارات زوجه تجدیدنظرخواه مبنی بر اینکه در طول مدت زندگی مشترک ۱۸ ساله با هم زندگی مشترک داشته و در زیر یک سقف زندگی می‌کرده‌اند و حسب اظهار زوجه هر چه از خوراک و غذا خودش دوست می‌داشت تهیه می‌کرد و من غذا درست می‌کردم ناچارا می‌خوردیم لیکن بیشتر اوقات خودم با هزینه خودم مخارج و هزینه زندگی را تهیه می‌کردم نظر به اینکه زمانی که زوجین دارای زندگی مشترک هستند و زوجه در منزل مشترک با زوج سکونت داشته و زیر یک سقف با هم زندگی می‌کنند و با توجه به مدارک استنادی زوج در خصوص هزینه زندگی اصل بر این است نفقه در حق زوجه پرداخت و زوجه با سکونت در منزل زوج از نفقه استفاده و دریافت نموده است بنا به مراتب فوق و نظر به اینکه دلیلی که خلاف آن را ثابت نماید ابراز نشده اعتراض را وارد تشخیص و به استناد ماده ۱۹۷ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی و ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی با نقض دادنامه در خصوص نفقه زوجه دعوای خواهان را غير وارد و حکم به رد آن صادر و اعلام می‌دارد. این رأی قطعی است.

رئیس شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران - مستشار دادگاه

برای دریافت مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری کافی است از تلفن ثابت خود (با موبایل تماس نگیرید) بدون هیچ پیش شماره ایی با تلفن زیر تماس بفرمایید.

تماس از تلفن ثابت(بدون کد شهرستان بگیرید)  ۹۰۹۹۰۷۰۷۶۷    

هر گونه سوالی دارید می توانید با ۰۲۱۴۷۶۲۵۹ مطرح بفرمایید

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)  ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

 

شماره مستقیم مشاوره با وکیل :9099070767 تماس از طریق تلفن ثابت

 

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید


 درخواست مشاوره حقوقی در ساعت غیر اداری (خانم حسینی) 09212242670
مسئول کارگزینی (خانم علوی)                                                       09196889330
مسئول امور مالی (آقای شیردل)                                                     09199398913

شماره پیامک وکیل تلفنی                                                    30007002700242
آدرس ایمیل موسسه وکیل تلفنی                                       vakiltel@gmail.com
آدرس ایمیل بخش مالی وکیل تلفنی                              vakiltelmali@gmail.com
ثبت شکایات و انتقادات وکیل تلفنی                        lawyertavakkoli@yahoo.com

قوانین و مقررات  وکیل  تلفنی

 واحد  مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب، ابتدای کارگر جنوبی، کوچه رشتچی، پلاک 14 طبقه اول واحد 3

 

 واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران مرکز ICT:  آمل روبروی افتاب  60 مجتمع  تجاری محسنی، طبقه اول ، واحد 102

وكيل استارتاپ   ترجمه فوری       تایپ       تولید محتوا       استارتاپ

 

logo-samandehi
© 2014. « وکیل تلفنی ». تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ می باشد.
footer logo طراحی سایت و سئو توسط رایا مارکتینگ
footer logo تولید محتوا توسط رایا مارکتینگ