موسسه وکیل تلفنی

 • روح الله عالی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۹:۵۷:۴۰ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۱۴:۱۵ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • بهروز آقایی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۲۶:۵۴ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۷:۲۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۳:۵۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۱:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۰:۷:۳۵ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
 • بهروز آقایی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۵۶:۲۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
 • امیر امیری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۱۶:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
 • میسا لاله زار گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۳:۲:۲۸ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست سلب حضانت

نگارش دادخواست سلب حضانت

سلب حضانت، واژه ای گوش آشنا که با روند صعودی طلاق در جامعه ما رواج پیدا کرد.شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که اصلا منظور از حضانت چیست؟ برای سلب حضانت چه باید کرد؟ در ابتدا مفهوم سلب حضانت را با هم بررسی می نماییم؛ حضانت در عرف بمعنای نگهداری، سرپرستی و پرورش دادن یک کودک شناخته می شود که قانونگذار ما هم همین مفهوم را پذیرفته است و بعداز جدایی یا فوت هریک از والدین به پیش بینی قانونگذار در موادی به این مباحث پرداخته است (مواد 1169 و 1168 ق.م)، اما گاهی اوقات شخصی که عهده دار حضانت فرزند است در ادامه از صلاحیت لازم برای این امر برخوردار نیست و استمرار حضانت از طرف وی با عث ورود صدمات جسمی و روحی فراوان برای طفل و فرزند است و ناگزیر از دارنده این حق، به اصطلاح سلب حضانت می شود. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

 

رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
25000 تومان
۱۰ دقیقه
40000  تومان
۱۵ دقیقه
60000 تومان
۲۰ دقیقه
80000  تومان
۳۰ دقیقه
120000  تومان
۱ ساعت
250000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

whatsapp button

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

 

مستند قانونی برای سلب حضانت فرزند 

حالت (الف): برطبق ماده ی 1173 قانون مدنی اصلاحی 76 ،سلب حضانت بدین مضمون پیش بینی شده است که: ((هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، محکمه می تواند به تقاضای اقربای طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رییس حوزه ی قضایی، هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند اتخاذ کند)).

 • موارد ذیل از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هریک از والدین است:

 1. اعتیاد زیان آور به الکل ،مواد مخدر و قمار .

 2. اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء.

 3. ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشکی قانونی .

 4. سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء ،تکدی گری و قاچاق.

 5. تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف.

 

توجه: نکته قابل توجه در خصوص این ماده این است که مصادیق ذکر شده در بالا تمثیلی است نه حصری و با توجه با نظر قاضی و با ملاک قراردادن به خطر افتادن مصلحت کودک تعیین می شود.

 

حالت (ب): ماده 41 قانون حمایت از خانواده مصوب 92 نیز مقرر می دارد: ((هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل بر خلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسئوول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند و یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی حق شود، می تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ کند)).

جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با وکلای موسسه وکیل تلفنی با شماره 02147625900 تماس بگیرید.

 

 آیا دادخواست سلب حضانت از طرف زوجه امکان پذیر است؟

بله، طبق ماده 1173 قانون مدنی اصلاحی 76، زوجه می تواند دادخواست سلب حضانت تنظیم و تقدیم دادگاه نماید.

 

 دادخواست سلب حضانت فرزند برای چه سنی از فرزند امکان پذیر است؟

برای فرزندان چه پسر و چه دختر تا 7 سالگی که حضانت با مادر است، می توان از مادر سلب حضانت کرد؛ اما بعد از این سن برای فرزند دختر تا 9 سالگی (رسیدن به سن بلوغ) از پدر میتوانیم سلب حضانت کنیم و بعد از این سن خود طفل می تواند تعیین کند که با کدام والد بماند؛ اما در مورد فرزند پسرکه  بعد از 7 سالگی تا رسیدن به 15 سالگی حق حضانتش با پدر هست، میتوان از او سلب حضانت کرد و بعد از این سن فرزند پسر بالغ خود مختار است که با کدام والد زندگی کند. برای دریافت مشاوره حقوقی در هر ساعت از شبانه روز با شماره 09212242670 تماس بگیرید.

نکته: خوانده در دادخواست سلب حضانت، حسب مورد ممکن است زوج یا زوجه باشد.

 

دادخواست سلب حضانت از فرزند مالی است ویا غیر مالی ؟

براساس کتاب مصادیق دعاوی مالی و غیر مالی معاونت آموزشی قوه قضائیه، دادخواست سلب حضانت از مصادیق دعاوی غیر مالی می باشد

consensual petition for divorce

در ستون دادخواست سلب حضانت فرزند دقیقاًبه چه مواردی اشاره می گردد ؟

تقاضای صدور حکم مبنی بر لغو حضانت فرزند مشترک – تعیین خواهان بعنوان سرپرست – پرداخت کلیه خسارات دادرسی.

 

دلایل استنادی برای دادخواست سلب حضانت فرزند چیست؟

تصاویر مصدق سند نکاحیه – تصویر مصدق طلاق نامه - تصویر شناسنامه خواهان و فرزند مشترک – تصویر مصدق دادنامه.

 

آیا قید دستور موقت برای دادخواست سلب حضانت موضوعیت دارد یا خیر؟

 اگر دادرسی فوری  به مصلحت فرزند باشد جواب مثبت می باشد.

 

هزینه دادرسی دادخواست سلب حضانت در دفتر خدمات قضایی

از انجاییی که دادخواست سلب حضانت از مصادیق دعاوی غیر مالی می باشد، هزینه دادرسی آن در دفاتر خدمات قضایی از 400.000 ریال تا 1.800.000 ریال می باشد.

 

هدف از نگارش دادخواست سلب حضانت 

وفق ماده 1173 قانون مدنی اصلاحی 76، هرگاه والدی که فعلا حضانت با اوست مشمول مفاد این ماده گردد، والد دیگریا اقربای طفل و یا قیم و یا رئس حوزه قضایی می توانند به اقتضای رعایت مصلحت کودک تقاضای سلب حضانت از والد مقابل بمنظور دارا شدن این حق را بکند. برای دریافت مشاوره حقوقی انلاین و رایگان در طول هفته حتی تعطیلات رسمی و در هر ساعت از شبانه روز، در وبسایت موسسه حقوقی وکیل تلفنی ثبت نام نمایید.

 

نگارش شرح دادخواست سلب حضانت فرزند

ریاست محترم دادگاه عمومی ...

باسلام و عرض ادب،احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب... فرزند... به کد ملی... بموجب سند رسمی ازدواج شماره... دفترخانه... شماره ... با خوانده... فرزند ... به کد ملی ... ازدواج دائم نموده و در طول زندگی مشترک بمدت ... سال، صاحب یک فرزند ... شدیم که بدلیل وجود اختلاف در زندگی مشترک بموجب طلاقنامه به شماره ... شهرستان... از یکدیگر جدا شده ایم. با توجه به اینکه خوانده در نگهداری و حضانت فرزند صلاحیت لازم را بدلیل داشتن اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی ندارد و خودش نیز در شرایط روحی و جسمی مناسبی برای نگهداری و حضانت فرزند نیست و متعاقب آن، صحت جسمانی و روحی و روانی و همچنین تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر است و نیز به موجب دادنامه صادره از دادکاه کیفری عمومی  شهرستان ...به جرم نگهداری مشروبات الکلی محکوم گردیده است؛ فلذا با توجه به مدارک تقدیمی و مستند به مواد 1173 و 1175 قانون مدنی؛ صدور حکم مبنی بر محکومیت خوانده به لغو حضانت فرزند و صدور حکم حضانت برای اینجانب به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه های دادرسی مورد استدعاست.

{اشاره به مشخصات خواهان و خوانده و فرزند مشترک - استناد به مشخصات عقد نامه (شماره عقدنامه، شماره دفتر ازدواج و طلاق) اشاره به وجود فرزند مشترک – استناد  به طلاقنامه و مشخصات آن – اشاره و استناد به جرم ارتکابی و دادنامه صادره از محاکم دادگستری یا موضوعی که خواهان را برآن داشته که چنین درخواستی بدهد - استناد به ماده  1173 قانون مدنی اصلاحی 76 بندهای تمثیلی آن و ماده 1175 قانون مدنی یا دیگر مواردی که در این ماده بگنجد – اشاره به تقاضای صدور حکم مبنی بر لغو حضانت فرزند مشترک و تعیین خواهان بعنوان سرپرست و پرداخت کلیه خسارات دادرسی}.

 

مشاوره حقوقی فرزندخواندگی 
مشاوره حقوقی نفقه
مشاوره حقوقی رحم اجاره ای 
نگارش دادخواست سلب حضانت
درباره ما

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

من به عنوان یکی از مشاوره جو های سایتتون باید بگم توضیحات وکیلی که با ایشون در سایتتون مشاوره گرفتم بسیااااار کامل بسیار عالی و جامع و دقیق راهنمایی کردند و آرامش فکری به من بازگشت ممنونم از شما
سلام.در مبحث حضانت مطالب مفیدی را ارائه نمودید که بسیار عالی می باشد
ضمن عرض سلام و ادب خدمت دوستان و همكاران محترم لطفا در خصوص حضانت مادر تحت عنوان قيمومت و اختيارات وي و وجه تمايز آن با ولايت قهري توضيحاتي را مبذول فرماييد با تشكر
درود بسیار عالی و جامع
مسئله حضانت با توجه به موارد مبتلابه، آن در جامعه دارای نکات مهم و قابل ملاحظه ای دارد که گاهی افراد در این خصوص بخاطر عدم آگاهی نمی توانند در راستای احقاق حق خود اقدامی کنند ممنون برای توضیحات بسیار جامع و خوب در این مقاله بسیار آگاهی بخش بود
با سلام ممنونم از مطالب مفیدتون. خواستم از اینجا از موسسه وکیل تلفنی که در آگاه سازی عموم افراد جامعه و نیز ارائه مشاوره های تخصصی در کوتاه ترین زمان و با هزینه های معقول و مناسب تلاش مضاعفی انجام داده است، تشکر کنم. موفق و پیروز باشید
سلام خسته نباشید سپاس از مطالب مفید و عالی وب سایت وکیل تلفنی
با سلام بحث حضانت و مراقبت فرزندان بویژه در اختلافات خانوادگی همیشه برای کاربران مبهم و دشوار بودا است.سرنوشت و آینده فرزندان در اختلافات و جدایی های بین زن و شوهر ها منوط به تصمیمات انان می گردد و هر کدام از طرفین بدنبال آشنایی و تسلط بر اهرم های قوانین است که حضانت طفل یکی از این اهرم هاست.که معمولا اطلاعات کافی برای دو طرف وجود ندارد.مطالعه و تسلط بر قوانین بویژه در سایت مفید معتبر وکیل تلفنی به شما در شرایط حاد اختلافاتخانوادگی یاری می کند.مسیح اقاداودی وکیل موسسه وکیل تلفنی.کد وکیل ۲۰۵۵۴
سلام در حضانت طفل از مهمترین موارد رعایت مصلحت طفل، امکان وتسهیل آموزش و تعلیم و ورود وی به مدرسه است اگر والدی مانع از آموزش طفل بشود با وجود اینکه از سایر صلاحیت های لازم برای حضانت برخوردار باشد باید آن را از موارد امکان درخواست فقد صلاحیت حضانت دانست ودادکاه را متقاعد به رای بر سلب حضانت نمود

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

[email protected]

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

[email protected]

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

[email protected]

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی