موسسه وکیل تلفنی

 • م ايماني گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱:۵۵:۵۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • نیلا قاسمی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۲۵:۲۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • علیرضا سلیمان فز گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۱۴:۳۲ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱
 • مسعود بیات گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۴۵:۳۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • رضا احمدی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۳۲:۲۷ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • رضا احمدی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۲۳:۱۷:۵۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • اشرف باقی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۴۰:۳۵ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • محمد میرخانی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۳۶:۳۷ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • ali siamaki گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۲۲:۲۸:۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
 • Amir Asadi گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۷:۱۳ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز

نگارش دادخواست مطالبه  مهریه به نرخ روز

مطالبه مهریه امری بسیار مهم و حیاتی برای یک زن برای ادامه گذران زندگی به خصوص در این شرایط اقتصادی کشور می باشد، این امر حتی برای کسی که مهریه را هم پرداخت می کند بسیار مهم بوده چرا که تاثیر بسزایی در زندگی مالی او خواهد داشت و باید شرایط استطاعت آن را هم داشته باشد؛ به همین دلیل تیم وکیل تلفنی اقدام به تهیه دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز با برترین کیفیت نموده که کیفیت نگارش این نوع دادخواست به گونه ای است که تمامی اقلام مورد نیاز قضات و دادگاه را مندرج می کند و از این لحاظ با ارائه این نوع دادخواست با چنین سطح کیفیتی احتمال موفقیت شما را در دادگاه دریافت مهریه دو چندان می نماید چرا که این دادخواست به نوع خود بسیار کامل و گیراست.

 

بریده ی توصیه های یکی از بانوان وکیل موسسه حقوقی ما در خصوص تبدیل مهریه به نرخ روز

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل    ۱۰.۰۰۰هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۰.۰۰۰ هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۰.۰۰۰ هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)
برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انت های صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"برای نگارش این نوع دادخواست شما می توانید تصویرک زیر را لمس کنید تا به صفحه تماس تلفنی با وکیل منتقل شده و پس از دادن جزئیات مورد نظر (که در ادامه همین مقاله بیان شده است)، به صورت فوری دادخواست خود را تحویل بگیرید"

 

 

مفهوم مطالبه مهریه به نرخ روز چیست؟

قوه مقننه جهت حفظ ارزش ریالی مهریه در سال 1376، ماده واحده ای به ماده 1082 قانون مدنی تصویب و الحاق کرد که بر مبنای آن، مهریه باید به نرخ روز مطالبه شود و نحوه ی محاسبه آن نیز متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد است که توسط بانک مرکزی تعیین و محاسبه می شود مگر اینکه طرفین به نحو دیگری تراضی کرده باشند.

 

سوالات رایج و موارد مورد نیاز برای نگارش دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز

 

petition from female abou requesting dowry

نگارش دادخواست فوری و 24 ساعتهِ مطالبه مهریه به نرخ روز توسط تیم وکلای وکیل تلفنی

 

پرسش (1): آیا بعد از وفات زوج می توان مهریه را به نرخ روز مطالبه نمود ؟

 • پاسخ به پرسش (1): اگر  مهریه همسر متوفی پول نقد یا وجه رایج باشد نسبت به تاریخ فوت زوج محاسبه شده و زن بر اساس شاخص سال فوت همسر مهریه اش را دریافت می نماید (ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی) اما اگر هر نوع مهریه دیگری مانند سکه باشد به همان قیمت روز مطالبه  وصول می شود.

 

پرسش (2):بهترین روش برای مطالبه مهریه به نرخ روز چیست ؟

 • پاسخ به پرسش (2): بنا بر رویه ای که وجود دارد اجرای مهریه از طریق اداره ثبت برای مهریه ای که وجه نقد است بهتر است چون هزینه و زمان کمتری صرف می شود اما در جایی که مهریه سکه است به این خاطر که ثبت به افزایش قیمت سکه از زمان درخواست توجه نمی کند و قیمت همانموقع را ارزیابی میکند، اقدام از طریق دادگاه بهتر است چرا که سکه باید به قیمت روز اجرای حکم تسلیم شود

 

پرسش (3): در ستون دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز دقیقاً چه مواردی قید می شود ؟

 • پاسخ به پرسش (3): مشخصات خواهان و خوانده - مشخصات عقدنامه(شماره عقدنامه شماره دفترخانه  تاریخ عقد) مقدار مهریه ثبت شده در سند نکاحیه (وجه نقد یا سکه یا هر عین معین دیگری و عند المطالبه بودن آن) - استناد به مواد 1082 قانون مدنی و تبصره الحاقی آن و ماده 519و 198 ق.آ.د.م - درخواست صدور حکم به محکومیت خوانده به پرداخت مهریه مذکور در عقدنامه (مقوم شده در ستون خواسته)ریال وفق تغیر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه (در موردتعداد سکه مشخص شده در عقد نامه) و تأخیر در تسلیم موضوع مهریه زمانی که عین معین است مانند سکه و یا تأخیر در ادا وقتی که دین (وجه رایج) است علی رغم مطالبه زوجه به استناد ماده 515 ق.آ.د.م و جمیع خسارات دادرسی  وفق ماده 522 ق.آ.د.م - تقاضای بدواًصدور قرار تأمین خواسته برای جلوگیری از تضییع خواسته وفق ماده108 ق.آ.د.م و اجرای آن قبل از ابلاغ وفق ماده 117 ق.آ.د.م.

 

پرسش (4): هزینه دادرسی در دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز چه میزانی می باشد

 

court expenses for writing dowry petition

هزینه دادرسی مطالبه مهریه به نرخ روز دادگاه در سال 1399-1400

 

 • پاسخ به پرسش (4): هزینه دادرسی در مرحله بدوی تا مبلغ دویست میلیون ریال معادل 2.5 درصد خواسته و مازاد آن معادل 3.5 درصد بهای خواسته است و در مرحله واخواهی و تجدیدنظرخواهی 4.5 درصد بهای خواسته و در مرحله فرجامخواهی و اعاده دادرسی و اعتراض ثالث در دعاوی مالی 5.5 درصد محکوم به است و چنانچه قیمت خواسته در دعاوی مالی نامشخص باشد یک میلیون و پانصد هزار ریال است و در دعاوی غیرمالی مانند تامین خواسته در کلیه مراجع قضایی 40 تا 180.000 تومان می باشد هزینه ابلاغ اظهار نامه و. ..در هر مورد 10.000 تومان می باشد؛ اما از طریق اجرای ثبت 5درصد کل مبلغ مهریه می باشد.

 

پرسش (5): دلائل و مستندات برای طرح دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز چه مواردی می باشد؟

 • پاسخ به پرسش (5): کپی مصدق عقدنامه - کپی مصدق شناسنامه کارت ملی - حسب مورداظهار نامه مطالبه مهریه - اجراییه ثبتی - وکالتنامه وکیل - دیگر دلائل و مستندات

 

پرسش (6): خوانده دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روزدر صورتی که زوج فوت نموده باشد اسامی چه کسانی قید می شود؟

 • پاسخ به پرسش (6): بموجب مواد 868 و869 قانون مدنی و ماده 232 به بعد قانون امور حسبی، با فوت شخص و عمل به وصیت. پرداخت هزینه کفن و دفن وواجبات شرعیه، دعوای اثبات دین به طرفیت کلیه ورثه یا نماینده های قانونی آنها اقامه خواهد شد.در این جا هم چون دین مهریه یکی از دیون ممتازه بشمار می آید و مستند به سند رسمی نکاحیه می باشد در صورت احراز و اثبات باید دادخواست و دعوای آن به طرفیت کلیه ورثه اقامه شود حتی اگر تعدادی از آنها ترکه را رد کرده باشند سهم آنها در حق بستانکار(زوجه) پرذاخت خواهد شد.

 

پرسش (7): آیاخواندگان مطالبه مهریه به نرخ روز می توانند در جلسه رسیدگی از پاسخ به سوالات دادگاه امتناع نمایند (مستند به آئین دادرسی مدنی پاسخ نمایید)؟

 • پاسخ به پرسش (7): به استناد ماده 86 قانون آئین دادرسی مدنی،در صورتی که خوانده اهلیت نداشته باشد، می تواند از پاسخ در ماهیت دعوا (سوالات دادگاه در جلسه رسیدگی به مطالبه مهریه به نرخ روز) امتناع کند اما بنظر می رسد باید همچنان پاسخگوی ایرادات شکلی باید باشد (خود یا قائم مقام قانونی اش) و در صورت داشتن اهلیت نیز وفق بند 4 ماده 84 قانون اخیر الذکر باید در صورتی که ادعا متوجه او نیست ضمن پاسخ به ماهیت دعوا ایراد کند.

 

پرسش (8): رأی دادگاه در خصوص رد ترکه آیا تأثیر در پرداخت مهریه وراث متوفی محکوم دارد؟

 • پاسخ به پرسش (8): اگر در محکمه رد ترکه از سوی وارث یا وراثی که ترکه را نپذیرفته اند احراز گردد سهم آنان از ماترک در حق بستانکار (مهریه همسر یا همسران متوفی) پرداخت خواهد شد اما وفق ماده 254 قانون امور حسبی هرگاه تمام ورثه ترکه را رد نمایند، در حکم ترکه متوفای بلا وارث خواهد بود و مطابق مواد 334 و 336 قانون امور حسبی، مدیر ترکه پس از تحریر ترکه دیون و واجبات مالی متوفی را ادا می کند  (با مرور زمان 10 ساله و با استناد به سند رسمی و یا نوشتجات یا دفاتر متوفی)

 

پرسش (9): آیا برای نگارش دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز به طرفیت ورثه متوفی آیا باید گواهی حصر وراثت پیوست دادخواست باشد (مستندابه قانون امور حسبی پاسخ نمایید) ؟

 • پاسخ به پرسش (9): وفق ماده 370 قانون امور حسبی :((اشخاصی که تصدیق انحصار وراثت تحصیل کرده اند می توانند مطابق تصدیق نامبرده ترکه و مطالبات متوفی را از کسانی  که مدیون یا متصرف مال متوفی هستند مطالبه نماید... )).

 

نکته: زوجه بعنوان یکی طلبکاران می تواند با تحصیل گواهی انصار وراثت و ضمیمه کردن آن به دادخواست مطالبه مهریه به طرفیت وراث بعنوان متصرفین ماترک متوفی طرح دعوی کند.

 

پرسش (10): در زمانی که مهریه سکه بهار آزادی باشد در دادخواست به نرخ روز قیمت سکه باید در زمان دادخواست ارزیابی گردد یا در زمان اجرای حکم؟

 • پاسخ به پرسش (10): ون سکه عین معین است باید در ستون خواسته به تعداد سکه مندرج در سند نکاحیه درخواست گردد که بهنگام تسلیم توسط زوج به قیمت زمان اجرای حکم ارزیابی می گردد نه زمان تقدیم دادخواست.

 

موارد مشابه زیر که معدودی از خدمات حقوقی وکیل تلفنی در نگارش دادخواست ها، اظهار نامه ها و شکواییه های مختلف حقوقی به صورت 24 ساعته و شبانه روزی می باشد به سبک زیر است

نگارش فوری و آنلاین شکایت نامه (شکواییه)

نگارش فوری دادخواست تمکین

نگارش فوری دادخواست استرداد جهیزیه

نگارش فوری دادخواست طلاق و طلاق توافقی

نگارش فوری دادخواست سلب حضانت

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی