موسسه وکیل تلفنی

  • روح الله عالی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۹:۵۷:۴۰ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۱۴:۱۵ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
  • بهروز آقایی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۲۶:۵۴ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۷:۲۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
  • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۳:۵۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
  • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۱:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۰:۷:۳۵ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
  • بهروز آقایی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۵۶:۲۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
  • امیر امیری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۱۶:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
  • میسا لاله زار گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۳:۲:۲۸ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز

نگارش دادخواست مطالبه  مهریه به نرخ روز

مطالبه مهریه، امری بسیار مهم و حیاتی برای یک زن برای ادامه گذران زندگی به خصوص در این شرایط اقتصادی کشور می باشد، این امر حتی برای کسی که مهریه را هم پرداخت می کند بسیار مهم بوده چرا که تاثیر بسزایی در زندگی مالی او خواهد داشت و باید شرایط استطاعت آن را هم داشته باشد؛ به همین دلیل تیم وکیل تلفنی اقدام به تهیه دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز با برترین کیفیت نموده که کیفیت نگارش این نوع دادخواست به گونه ای است که تمامی اقلام مورد نیاز قضات و دادگاه را مندرج می کند و از این لحاظ با ارائه این نوع دادخواست با چنین سطح کیفیتی احتمال موفقیت شما را در دادگاه دریافت مهریه دو چندان می نماید چرا که این دادخواست به نوع خود بسیار کامل و گیراست.

 
 
رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
25000 تومان
۱۰ دقیقه
40000  تومان
۱۵ دقیقه
60000 تومان
۲۰ دقیقه
80000  تومان
۳۰ دقیقه
120000  تومان
۱ ساعت
250000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

مفهوم مطالبه مهریه به نرخ روز چیست؟

قوه مقننه جهت حفظ ارزش ریالی مهریه در سال 1376، ماده واحده ای به ماده 1082 قانون مدنی تصویب و الحاق کرد که بر مبنای آن، مهریه باید به نرخ روز مطالبه شود و نحوه ی محاسبه آن نیز متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه نسبت به سال اجرای عقد است که توسط بانک مرکزی تعیین و محاسبه می شود مگر اینکه طرفین به نحو دیگری تراضی کرده باشند.

 

petition from female abou requesting dowry

 

آیا بعد از وفات زوج می توان مهریه را به نرخ روز مطالبه نمود ؟

اگر  مهریه همسر متوفی پول نقد یا وجه رایج باشد نسبت به تاریخ فوت زوج محاسبه شده و زن بر اساس شاخص سال فوت همسر مهریه اش را دریافت می نماید (ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی) اما اگر هر نوع مهریه دیگری مانند سکه باشد به همان قیمت روز مطالبه  وصول می شود. برای دریافت مشاوره حقوقی با شماره 02147625900 تماس بگیرید.

 

بهترین روش برای مطالبه مهریه به نرخ روز چیست ؟

بنا بر رویه ای که وجود دارد اجرای مهریه از طریق اداره ثبت برای مهریه ای که وجه نقد است بهتر است چون هزینه و زمان کمتری صرف می شود اما در جایی که مهریه سکه است به این خاطر که ثبت به افزایش قیمت سکه از زمان درخواست توجه نمی کند و قیمت همانموقع را ارزیابی میکند، اقدام از طریق دادگاه بهتر است چرا که سکه باید به قیمت روز اجرای حکم تسلیم شود

 

در ستون دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز دقیقاً چه مواردی قید می شود ؟

مشخصات خواهان و خوانده - مشخصات عقدنامه(شماره عقدنامه شماره دفترخانه  تاریخ عقد) مقدار مهریه ثبت شده در سند نکاحیه (وجه نقد یا سکه یا هر عین معین دیگری و عند المطالبه بودن آن) - استناد به مواد 1082 قانون مدنی و تبصره الحاقی آن و ماده 519و 198 ق.آ.د.م - درخواست صدور حکم به محکومیت خوانده به پرداخت مهریه مذکور در عقدنامه (مقوم شده در ستون خواسته)ریال وفق تغیر شاخص قیمت سالانه زمان تأدیه (در موردتعداد سکه مشخص شده در عقد نامه) و تأخیر در تسلیم موضوع مهریه زمانی که عین معین است مانند سکه و یا تأخیر در ادا وقتی که دین (وجه رایج) است علی رغم مطالبه زوجه به استناد ماده 515 ق.آ.د.م و جمیع خسارات دادرسی  وفق ماده 522 ق.آ.د.م - تقاضای بدواًصدور قرار تأمین خواسته برای جلوگیری از تضییع خواسته وفق ماده108 ق.آ.د.م و اجرای آن قبل از ابلاغ وفق ماده 117 ق.آ.د.م.

 

 

court expenses for writing dowry petition

هزینه دادرسی در دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز چه میزانی می باشد

هزینه دادرسی در مرحله بدوی تا مبلغ دویست میلیون ریال معادل 2.5 درصد خواسته و مازاد آن معادل 3.5 درصد بهای خواسته است و در مرحله واخواهی و تجدیدنظرخواهی 4.5 درصد بهای خواسته و در مرحله فرجامخواهی و اعاده دادرسی و اعتراض ثالث در دعاوی مالی 5.5 درصد محکوم به است و چنانچه قیمت خواسته در دعاوی مالی نامشخص باشد یک میلیون و پانصد هزار ریال است و در دعاوی غیرمالی مانند تامین خواسته در کلیه مراجع قضایی 40 تا 180.000 تومان می باشد هزینه ابلاغ اظهار نامه و. ..در هر مورد 10.000 تومان می باشد؛ اما از طریق اجرای ثبت 5درصد کل مبلغ مهریه می باشد. برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با شماره 09212242670 تماس بگیرید.

 

دلائل و مستندات برای طرح دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز چه مواردی می باشد؟

کپی مصدق عقدنامه - کپی مصدق شناسنامه کارت ملی - حسب مورداظهار نامه مطالبه مهریه - اجراییه ثبتی - وکالتنامه وکیل - دیگر دلائل و مستندات

 

خوانده دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روزدر صورتی که زوج فوت نموده باشد اسامی چه کسانی قید می شود؟

بموجب مواد 868 و869 قانون مدنی و ماده 232 به بعد قانون امور حسبی، با فوت شخص و عمل به وصیت. پرداخت هزینه کفن و دفن وواجبات شرعیه، دعوای اثبات دین به طرفیت کلیه ورثه یا نماینده های قانونی آنها اقامه خواهد شد.در این جا هم چون دین مهریه یکی از دیون ممتازه بشمار می آید و مستند به سند رسمی نکاحیه می باشد در صورت احراز و اثبات باید دادخواست و دعوای آن به طرفیت کلیه ورثه اقامه شود حتی اگر تعدادی از آنها ترکه را رد کرده باشند سهم آنها در حق بستانکار(زوجه) پرذاخت خواهد شد.

 

 آیاخواندگان مطالبه مهریه به نرخ روز می توانند در جلسه رسیدگی از پاسخ به سوالات دادگاه امتناع نمایند (مستند به آئین دادرسی مدنی پاسخ نمایید)؟

به استناد ماده 86 قانون آئین دادرسی مدنی،در صورتی که خوانده اهلیت نداشته باشد، می تواند از پاسخ در ماهیت دعوا (سوالات دادگاه در جلسه رسیدگی به مطالبه مهریه به نرخ روز) امتناع کند اما بنظر می رسد باید همچنان پاسخگوی ایرادات شکلی باید باشد (خود یا قائم مقام قانونی اش) و در صورت داشتن اهلیت نیز وفق بند 4 ماده 84 قانون اخیر الذکر باید در صورتی که ادعا متوجه او نیست ضمن پاسخ به ماهیت دعوا ایراد کند.

رأی دادگاه در خصوص رد ترکه آیا تأثیر در پرداخت مهریه وراث متوفی محکوم دارد؟

اگر در محکمه رد ترکه از سوی وارث یا وراثی که ترکه را نپذیرفته اند احراز گردد سهم آنان از ماترک در حق بستانکار (مهریه همسر یا همسران متوفی) پرداخت خواهد شد اما وفق ماده 254 قانون امور حسبی هرگاه تمام ورثه ترکه را رد نمایند، در حکم ترکه متوفای بلا وارث خواهد بود و مطابق مواد 334 و 336 قانون امور حسبی، مدیر ترکه پس از تحریر ترکه دیون و واجبات مالی متوفی را ادا می کند  (با مرور زمان 10 ساله و با استناد به سند رسمی و یا نوشتجات یا دفاتر متوفی)

برای دریافت مشاوره حقوقی انلاین و رایگان به وبسایت موسسه حقوقی وکیل تلفنی مراجعه نمایید.

آیا برای نگارش دادخواست مطالبه مهریه به نرخ روز به طرفیت ورثه متوفی آیا باید گواهی حصر وراثت پیوست دادخواست باشد (مستندابه قانون امور حسبی پاسخ نمایید) ؟

وفق ماده 370 قانون امور حسبی :((اشخاصی که تصدیق انحصار وراثت تحصیل کرده اند می توانند مطابق تصدیق نامبرده ترکه و مطالبات متوفی را از کسانی  که مدیون یا متصرف مال متوفی هستند مطالبه نماید... )).

 

نکته: زوجه بعنوان یکی طلبکاران می تواند با تحصیل گواهی انصار وراثت و ضمیمه کردن آن به دادخواست مطالبه مهریه به طرفیت وراث بعنوان متصرفین ماترک متوفی طرح دعوی کند.

 

در زمانی که مهریه سکه بهار آزادی باشد در دادخواست به نرخ روز قیمت سکه باید در زمان دادخواست ارزیابی گردد یا در زمان اجرای حکم؟

چون سکه عین معین است باید در ستون خواسته به تعداد سکه مندرج در سند نکاحیه درخواست گردد که بهنگام تسلیم توسط زوج به قیمت زمان اجرای حکم ارزیابی می گردد نه زمان تقدیم دادخواست.

 

نگارش فوری و آنلاین شکایت نامه (شکواییه)

نگارش فوری دادخواست تمکین

نگارش فوری دادخواست استرداد جهیزیه

نگارش دادخواست طلاق

نگارش فوری دادخواست سلب حضانت

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

مشاوره با وکیلتون بسیار صبورانه و با حوصله پاسخ داده شد نکات ظریف و مهم را به طور کامل توضیح دادند با تشکراز وکیل محترم سایت خوب وکیل تلفنی موفق و موید باشید
بهترین توضیحات در خصوص نحوه مراجعه به ثبت و دادگاه با توجه به نوع مهریه در این مقاله ذکر شده سپاس از توضیحات بسیار عالی... موسسه با بالاترین توان ممکن نقش بزرگی را برای آگاهی حقوقی کاربران ایفا می کند
سلام خدمت مجموعه محترم وکیل تلفنی مطلب نگارش شده در خصوص دادخواست مطالبه مهریه مطلب بسیار مفیدی برای بسیاری از کاربران است که در زمینه مشکلات خانوادگی درگیر دعاوی مطروحه علیه همدیگر هستند واین موضوع که در پرداخت مهریه نرخ مهریه در زمانی که وجه نقد باشد مطابق شاخص بانک مرکزی محاسبه می شود نیز از نکاتی است که باید به ان اشاره کرد .لذا مشاوره از وکیل مجرب در این زمینه کمک شایانی بهفرد می کند ولذا از مشاوره وکیل آقای فریبرز ذوالفقاری با کد وکالت ۱۵۲۴۱ در این زمینه می توانید استفاده نمایید
سلام و خسته نباشید از مطالب مفیدی که ارائه میکنید بسیار ممنونم چون باعث آشنایی عموم جامعه با حق و حقوقی که دارند شده و نیز باعث کاهش مراجعات غیر ضروری به دستگاه قضایی خواهد شد. از موسسه وکیل تلفنی کمال تشکر را دارم. موفق باشید
سلام در خصوص مطالبه مهریه توجه به برخی از نکات خالی از فایده نیست اول اینکه برای رسیدگی به دعوای مطالبه مهریه علاوه بر اقامتگاه زوج می توان به موجب قانون حمایت در دادگاه محل اقامت زوجه ونیز به موجب رای وحدت رویه در محل انعقاد عقد نیز اقامه دعوا نمود همچنین در صورتی که زن وشوهر مقیم خارج باشند دادگاه خانواده شهر تهران صالح به رسیدگی است باید توجه کرد در صورتی که مهریه مال غیر منقول باشد منحصرا باید در دادگاه خانواده محل وقوع ملک اقامه دعوا کرد خدمات حقوقی حقوق دان متخصص دکتر محمد ابراهیم داود آبادی فراهانی در این زمینه توصیه می شود
باسلام خدمت کاربران گرامی.یکی از دعاوی رایج و مورد سوال بیشتر کاربران گرامی دعوای مطالبه مهریه است که به تبع آن تنظیم دادخواست آن بسیار مهم و کاربردی است.چرا که باید در هر دادخواستی نکات ظریفی را در طرح آن رعایت کرد و به همین دلیل مطالب بالا واقعا ارزشمند و گرانقدر می باشد و کاربران گرامی در نظر داشته باشند که هر موسسه ای این اطلاعات دقیق از نحوه نگارش دادخواست را در اختیار شما عزیزان قرار نمی دهد پس حال که مسئولان دلسوز موسسه وکیل تلفنی این کار ارزشمند را بر عهده گرفته اند حداکثر استفاده را شما عزیزان ببرید.من مسیح آقاداودی از وکلای موسسه درخدمت تمامی کاربران هستم.کد وکیل ۲۰۵۵۴
بسیار جامع و کامل بود ممنونم
سلام وقت بخیر عالی هستید شما و من خوشحالم با موسسه وکیل تلفنی آشنا شدم و از تمام مشاوره های که گرفتم راضی بودم

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

[email protected]

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

[email protected]

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

[email protected]

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی