موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۹:۵۸:۴۵ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۹:۵۵:۱۰ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • وکیل سجاد جداخانلو گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۹:۲۶:۴۷ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
 • احمد رحمانی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۰:۴۱:۴۷ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۲:۳۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۱:۳۹ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۴:۱۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
 • سیمین محمودی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۲۲:۵۸ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
 • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۹:۱۶ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
 • سمکو محمدپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۰:۹ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

نگارش دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

نگارش دادخواست های حقوقی امری بسیار مهم و خطیر بوده که می تواند سرنوشت و نتیجه یک محکمه را تغییر دهد، چرا که اصولاً دادخواست ها دلیل بودن شما در دادگاه و مشکلات شما همراه با ادله مورد نیازی که قاضی نیاز به بررسی دارد را مستقیماً در اختیار او می گذارد، لذا اگر دادخواست شما کیفیت مطلوبی را نداشته باشد و کامل نباشد تصمیم گیری درست و سریع برای قاضی میسر نشده و روال کاری شما نیز کند خواهد گشت یاغیره 

 
 
رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
20.000 تومان
۱۰ دقیقه
30.000  تومان
۱۵ دقیقه
50.000 تومان
۲۰ دقیقه
60.000  تومان
۳۰ دقیقه
90.000  تومان
۱ ساعت
150.000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

مفهوم اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

اعسار به معنای عدم تمکن مالی شخص درپرداخت دیونی است که بموجب حکم دادگاه حقوقی یا کیفری محکوم به تأدیه آنها می باشد و اعسار از پرداخت مهریه بدین معنی است که زوج یا مالی برای پرداخت مهریه ندارد ویا اموالی که دارد کفایت نمی کند و جزء مستثنیات دین می باشد و در این صورت مرد می تواند دادخواست اعسار بدهد و تقسیط پرداخت مهریه را تقاضا نماید، (ماده 524 ق.آ.د.م و ماده 3 و6 و 24 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی).

 

Dowry insolvency petition

آیا می شود نسبت به کل مهریه اعسار کلی داد؟ (تعبیر قاعده المفلس فی امان الله)

اگر چه طبق قاعده المفلس فی امان الله، کسی که ندارد باید رهایش کرد (تحریر الوسیله امام خمینی) اما طبق دلالت آیه 80 سوره بقره ((وان کان ذو عسره فنظره الی المسیره))، بدهکارانی که در مضیقه هستند می توانند پرداخت بدهی خود را به تأخیر بیاندازند تا به یسر برسند.

و نیز وفق ماده 277 قانون مدنی ((متعهد نمی تواند متعهد لله را مجبور به قبول قسمتی از موضوع تعهد نماید ولی حاکم می تواند نظر به وضعیت مدیون مهلت عادله یا قرار اقساط بدهد)).

فلدا چون مهریه دین است خصوصیتی ندارد که شامل این آیه شریفه نشود و در خواست تقسیط آنرا از مرجع قضایی نخواست کما اینکه رویه نیز بر این است که چنین در خواستی پذیرفته می گردد. برای دریافت مشاوره حقوقی با شماره 02147625900 تماس بگیرید.

 

آیا اعسار از پرداخت مهریه دارای اعتبار امر مختومه می باشد؟

 

Dowry insolvency petition

 

اگرچه اظهار (دعوی) اعسار باید همانند دیگر دعاوی از اصول دادرسی و قواعد حقوقی پیروی کند و در اکثر موارد نیز چنین است و عدم رعایت این اصول باعث نقض رأی خواهد شد؛ اما با مداقه در قوانین و مقررات موضوعه موجود به مواردی برمی خوریم که اینگونه نیست از جمله در مورد عدم شمول اصل اعتبار امر مختومه در دعاوی اعسار.

بطور معمول آرای قطعی دادگاه ها با رعایت شروطی از اعتبار امر قضاوت شده برخوردار است وبا طرح مجدد دعوا با قرارداد مردود اعلام می گردد (بند 6 ماده 84 ق.آ.د.م)؛ اما قاعده عنوان شده در خصوص دعوای اعسار بکار نمی رود و دلیل آن را میتوان به دو دیدگاه در این امر که منتج به نتیجه واحد می شود دانست:

 

 • دیدگاه اول: اعسار امری حادث است و واز این منظر آنرا به دعاوی حسبی و غیر ترافعی مانند حجر (ماده 72 قانون امور حسبی)نزدیک می دانند.

 • دیدگاه دوم: در مقابل بعضی از حقوقدانان بر این نظرند که این امر ناشی از تغییر موضوع دعواست ومعتقدند حکم اعسار تنها در حدود مقتضای خود اعتبار امر قضاوت شده دارد. علی ایحال بنظر می آید که این ویژگی ناشی از عارضی و موقت بودن صفات اعسار و ایسار در اشخاص و مدیونین باشد .

 

حال باید گفت اعسار از پرداخت مهریه نیز خصوصیتی ندارد که شامل این ویژگی ها نباشد، چرا که ممکن است در اثنای اجرای حکم و حتی تقسیط مهریه اوضاعی پیش بیاید مانند اینکه در مهریه ای که با سکه تعیین شده است افزایش یکباره ی آن باعث عدم توانایی زوج در پرداخت و طرح دعوای اعسار و یا تعدیل مهریه می گرددو فرد دچار اعسار نسبی می شود. برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی با شماره 09212242670 تماس بگیرید.

 

آیا فرد نابینا و فاقد شغل می تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه بدهد؟

این مورد می بایست بین 2 فرض بررسی شود:

 

 • فرض اول: زمانی که این اوصاف در حین عقد موجود بوده باشد، که زن در اینجا بنا بر قاعده اقدام، به ضرر خود عمل کرده و از اعسار مرد آگاه بوده است و دادخواست مرد بنظر پذیرفتنی است و اثبات ملائت زوج من بعد عقد نکاح بعهده زوجه می باشد.

 • فرض دوم: مرد حین العقد متمکن و سالم بوده و حالا یا زن در آنهنگام مهریه عند المطالبه خود را در خواست نکرده و یا مرد امتناع کرده است بهر روی، بنظر می رسد مرد میتواند درخواست بدهد.

 

آیا کسانی که مشمول سازمان بهزیستی هستند می توانند دادخواست اعسار از پرداخت کلی مهریه بدهند؟

 

 husband,s Dowry insolvency petition

 

بنظر می رسد که 2 فرض مطرح شده در پاسخ سوال پیشین در اینجا نیز مصداق پیدا می کند و مضافاً اینکه بنظر می رسد مستفاد از ماده 23 قانون حمایت از معلولین مصوب 97، هرگاه در پرونده هایی که حق فرد معلول به دلیل معلولیت موردتعرض قرار گرفته یا چنین ادعایی مطرح است به شرط تایید این ادعا سازمان بهزیستی می تواند بعنوان نماینده ی وی در دادگاه مربوطه شرکت نماید و از حقوق متکفل خود دفاع نماید.

آیا دادخواست اعسار از پرداخت مهریه قابل تجدید نظر خواهی یا فرجام خواهی می باشد ؟

مطابق ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی تا 10 روز پس از ابلاغ واقعی (بنظرم این مهلت اکنون 20 روز از ابلاغ الکترونیک است) قابل تجدید نظر خواهی دردادگاه تجدیدنظر است و همچنین با توجه با ماده 331 قانون آ.د.م، تمامی احکام صادره در دعاوی غیر مالی قابل تجدیدنظر خواهی هستند؛ در قابل فرجام خواهی بودن نیز باید گفت مطابق ماده 367 ق.آ.د.م؛ از میان دعاوی غیر مالی فقط احکام راجع به اصل نکاح و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر، وقف، ثلث، حبس و تولیت قابلیت فرجام خواهی دارند.

 

تعیین اقساط برای پرونده اعسار از پرداخت مهریه چگونه است؟

 در قوانین مربوط به مهریه و نحوه ی قسط بندی آن میزان کمی برای قسط و اقساط آن مشخص نشده است و همپنین ملاک و معیار مدونی در این زمینه نیست و تمامی اختیار تعیین آن به نظر و اختیار و علم قاضی محکمه رسیدگی کننده محول شده است و این مقام با توجه به نوع مهریه و میزان آن و شرایط مالی زوج و دفاعیات زوجه، نحوه قسط بندی مهریه و میزان پیش قسط مهریه را تعیین می کند و این میزان از پرونده ای تا پرونده ای دیگر وازشعبه ای به شعبه ی دیگر بنا بر تصمیم قاضی مربوطه متفاوت است . برای مشاوره حقوقی انلاین و رایگان به وبسایت وکیل تلفنی مراجعه نمایید.

 

خواسته در دادخواست اعسار ازپرداخت مهریه مالی است یا غیر مالی ؟

برطبق کتاب مصادیق دعاوی مالی و غیر مالی از انتشارات معاونت آموزشی قوه قضاییه دعوای اعسار از محکوم به یک دعوای غیر مالی است و نیز با وجود اصل بر مالی بودن دعاوی، دعاوی اعسار خلاف اصل و غیر مالی بحساب می آید .

مستندات برای اثبات اعسار از پرداخت مهریه چه مواردی هستند ؟

شهادت شهود - استشهادیه اعسار از پرداخت مهریه با امضاء حداقل 2 نفر - برگه صورت اموال و دلائل و مستندات عدم تمکن مالی مانند چک های برگشتی و دفترچه های اقساط - در صورت وجود فیش حقوقی از سازمان متبوعه - نامه از نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد، سازمان بهزیستی، بنیاد امور بیماریهای خاص و ... - تحقیقات محلی و معاینه محل - سایر دلائل و مستندات - فتوکپی مصدق دادنامه دادگاه عمومی.

 

نگارش فوری و 24 ساعته انواع دادخواست های حقوقی با کیفیت تضمینی
نگارش فوری دادخواست سلب حضانت
نگارش فوری دادخواست انواع طلاق از جمله طلاق توافقی
نگارش فوری دادخواست استرداد جهیزیه
نگارش فوری و آنلاین دادخواستِ درخواست طلاق از طرف زن (زوجه)

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

ممنونم واقعا عالیه که بشه در آخرین ساعات شب در یک روز تعطیل مشاوره حقوقی گرفت بسیار خوب و عالی و پاسخ ها مستند به قانون بود بسیار راضی بودم
سلام خدمت مجموعه محترم وکیل تلفنی مطلب نگارش شده در خصوص دادخواست اعسار از پرداخت مهریه مطلب بسیار مفیدی برای بسیاری از کاربران است که در زمینه مشکلات خانوادگی درگیر دعاوی مطروحه علیه همدیگر هستند واین موضوع که در پرداخت مهریه اگر فرد توانایی پرداخت ندارد می تواند اعسار بزند وتقاضای تقسیط کند ونیز از نکاتی است که باید به ان اشاره کرد .لذا مشاوره از وکیل مجرب در این زمینه کمک شایانی بهفرد می کند ولذا از مشاوره وکیل آقای فریبرز ذوالفقاری با کد وکالت ۱۵۲۴۱ در این زمینه می توانید استفاده نمایید
سلام و عرض ادب از کاربران مجموعه هستم و خواستم از این طریق از خدمات مجموعه به خصوص مشاوران دلسوز که وقت میگذارند و کامل و دقیق کاربران را راهنمایی میکنند کمال تشکر داشته باشم. به خصوص قیمت های مناسب مجموعه که از نکات مثبت وکیل تلفنی محسوب میشه.
سلام با قوانین فعلی که اعسار زوج از پرداخت مهریه به راحتی پذیرفته می شود وهمچنین زندانی نکردن مرد به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه باید گفت در صورتی که زوج مالی قابل توقیف نداشته باشد مهریه نمی تواند به عنوان پشتوانه مالی برای زوجه عمل کند و خانواده ها باید در ابتدای ازدواج دخترشان به این موضوع واقف باشند وتوجه کافی مبذول دارند
با سلام خدمت تمامی کاربران عزیز و گرانقدر.یکی دیگر از سلسله مطالب در مورد دادخواست های حقوقی و نحوه نگارش آنها نحوه تنظیم دادخواست حقوقی اعسار از پرداخت مهریه است که هم از دعاوی مهم و بسیار پر تکرار جامعه ماست و هم دادخواست سرنوشت سازی محسوب می شود.پس می بایست دقیق تنظیم شود و به حق موسسه وکیل تلفنی مطالب ارزشمندی را در اینجا به شما عزیزان ارائه می نماید که مشابه آن شاید پیدا نشود پس پیشنهاد می کنم دقیقا مطالب بالا را مطالعه نمائید.با تشکر.مسیح اقاداودی وکیل موسسه با کد ۲۰۵۵۴ در خدمتتان هستم.
سلام وقت بخیر خدمت مدیریت موسسه و امور محترم اداری و همه وکلا، نظر بنده در مورد موسسه وکیل تلفنی این است که با هزینه های رفت و امد و ترافیک سنگین شهرهای بزرگ همچون تهران، خدمات موسسه بسیار موثر در کاهش هزینه ها و افزایش راندمان کاری میباشد، لذا از شما بزرگوارن تشکر و قدردانی بعمل آورده و از آقای احسان والی وکیل کد 11617 رضایتمندی کامل اعلام می‌نمایم.
سلام.روزتون بخیر.من از مشاوره ها وخدمات موسسه استفاده کردم ک بسیار عالی بود و در کمترین زمان ممکن با کمترین هزینه نهایت استفاده را بردم.جا داره از خدمات وکیل بهاره توکلی پور هم تشکر ویژه کنم.سپاسگزارم.
درود خانم های محترم اگر نسبت به اعسار زوج هم اعتراض داشته باشید راهکار داره که در خدمتتون هستیم

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

[email protected]

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

[email protected]

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

[email protected]

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی