موسسه وکیل تلفنی

 • زهرا صبوری زهرا صبوری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲:۱۴:۳۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • زهرا صبوری زهرا صبوری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱:۵۵:۲۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۱:۴۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۷:۱۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴:۱۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۴
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۵۸:۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۳:۵:۴۲ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۱:۱۶:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • مهدی ملک مهدی ملک گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۱:۲:۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • سعید پارسافر سعید پارسافر گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۰:۱۵:۵۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

نگارش دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

نگارش دادخواست های حقوقی امری بسیار مهم و خطیر بوده که می تواند سرنوشت و نتیجه یک محکمه را تغییر دهد، چرا که اصولاً دادخواست ها دلیل بودن شما در دادگاه و مشکلات شما همراه با ادله مورد نیازی که قاضی نیاز به بررسی دارد را مستقیماً در اختیار او می گذارد، لذا اگر دادخواست شما کیفیت مطلوبی را نداشته باشد و کامل نباشد تصمیم گیری درست و سریع برای قاضی میسر نشده و روال کاری شما نیز کند خواهد گشت یا غیره ... ؛ خوشبختانه تیم 1000 نفره وکیل تلفنی تصمیم به ارائه خدماتی نگارش فوری انواع دادخواست ها از قبیل نگارش این نوع دادخواست (اعسار از پرداخت مهریه) نموده است و خوشبختانه این خدمت و تمامی خدمات حقوقی دیگر را به صورت 24 ساعته تلفنی، آنلاین و با کیفیت بسیار مطلوب ارائه می دهد، با ما همراه باشید تا نحوه نگارش این نوع دادخواست در وکیل تلفنی را بررسی نماییم.

 

"البته ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"در صورتیکه شرایط اقتصادی و مالی شما، اجازه پرداخت به موقع، تمام و کمال مهریه را به شما نمی دهد و شما برای این مورد از دادگاه مهلتی برای سامان دادن به اوضاع خود می خواهید، یا اینکه به دلایل مختلف پرداخت مهریه برایتان ناممکن می نماید و نمی دانید که اولین قدم برای پیگیری این موضوع چیست، تصویرک زیر را لمس نمایید تا به صفحه مشاوره با وکیل متخصص مهریه منتقل شده و پس از تماس با او مشکلات خود را با او در میان بگذارید تا بهترین دادخواست ناتوانی در پرداخت مهریه را مخصوص شرایط شما نگارش نماید"

 

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

مفهوم اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

 

Dowry insolvency petition

بهترین راهکار در ناتوانی شوهر در پرداخت مهریه

 

اعسار بمعنای عدم تمکن مالی شخص درپرداخت دیونی است که بموجب حکم دادگاه حقوقی یا کیفری محکوم به تأدیه آنها می باشد و اعسار از پرداخت مهریه بدین معنی است که زوج یا مالی برای پرداخت مهریه ندارد ویا اموالی که دارد کفایت نمی کند و جزء مستثنیات دین می باشد و در این صورت مرد می تواند دادخواست اعسار بدهد و تقسیط پرداخت مهریه را تقاضا نماید، (ماده 524 ق.آ.د.م و ماده 3 و6 و 24 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی).

 

آیا می شود نسبت به کل مهریه اعسار کلی داد؟ (تعبیر قاعده المفلس فی امان الله)

اگر چه طبق قاعده المفلس فی امان الله، کسی که ندارد باید رهایش کرد (تحریر الوسیله امام خمینی) اما طبق دلالت آیه 80 سوره بقره ((وان کان ذو عسره فنظره الی المسیره))، بدهکارانی که در مضیقه هستند می توانند پرداخت بدهی خود را به تأخیر بیاندازند تا به یسر برسند.

و نیز وفق ماده 277 قانون مدنی ((متعهد نمی تواند متعهد لله را مجبور به قبول قسمتی از موضوع تعهد نماید ولی حاکم می تواند نظر به وضعیت مدیون مهلت عادله یا قرار اقساط بدهد)).

فلدا چون مهریه دین است خصوصیتی ندارد که شامل این آیه شریفه نشود و در خواست تقسیط آنرا از مرجع قضایی نخواست کما اینکه رویه نیز بر این است که چنین در خواستی پذیرفته می گردد.

 

آیا اعسار از پرداخت مهریه دارای اعتبار امر مختومه می باشد؟

 

Dowry insolvency petition

اعتبار سنجی آنلاین و تلفنی ناتوانی شوهر در پرداخت مهریه

 

اگرچه اظهار (دعوی) اعسار باید همانند دیگر دعاوی از اصول دادرسی و قواعد حقوقی پیروی کند و در اکثر موارد نیز چنین است و عدم رعایت این اصول باعث نقض رأی خواهد شد؛ اما با مداقه در قوانین و مقررات موضوعه موجود به مواردی برمی خوریم که اینگونه نیست از جمله در مورد عدم شمول اصل اعتبار امر مختومه در دعاوی اعسار.

بطور معمول آرای قطعی دادگاه ها با رعایت شروطی از اعتبار امر قضاوت شده برخوردار است وبا طرح مجدد دعوا با قرارداد مردود اعلام می گردد (بند 6 ماده 84 ق.آ.د.م)؛ اما قاعده عنوان شده در خصوص دعوای اعسار بکار نمی رود و دلیل آن را میتوان به دو دیدگاه در این امر که منتج به نتیجه واحد می شود دانست:

 

 • دیدگاه اول: اعسار امری حادث است و واز این منظر آنرا به دعاوی حسبی و غیر ترافعی مانند حجر (ماده 72 قانون امور حسبی)نزدیک می دانند.

 • دیدگاه دوم: در مقابل بعضی از حقوقدانان بر این نظرند که این امر ناشی از تغییر موضوع دعواست ومعتقدند حکم اعسار تنها در حدود مقتضای خود اعتبار امر قضاوت شده دارد. علی ایحال بنظر می آید که این ویژگی ناشی از عارضی و موقت بودن صفات اعسار و ایسار در اشخاص و مدیونین باشد .

 

حال باید گفت اعسار از پرداخت مهریه نیز خصوصیتی ندارد که شامل این ویژگی ها نباشد، چرا که ممکن است در اثنای اجرای حکم و حتی تقسیط مهریه اوضاعی پیش بیاید مانند اینکه در مهریه ای که با سکه تعیین شده است افزایش یکباره ی آن باعث عدم توانایی زوج در پرداخت و طرح دعوای اعسار و یا تعدیل مهریه می گرددو فرد دچار اعسار نسبی می شود.

 

آیا فرد نابینا و فاقد شغل می تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه بدهد؟

این مورد می بایست بین 2 فرض بررسی شود:

 

 • فرض اول: زمانی که این اوصاف در حین عقد موجود بوده باشد، که زن در اینجا بنا بر قاعده اقدام، به ضرر خود عمل کرده و از اعسار مرد آگاه بوده است و دادخواست مرد بنظر پذیرفتنی است و اثبات ملائت زوج من بعد عقد نکاح بعهده زوجه می باشد.

 • فرض دوم: مرد حین العقد متمکن و سالم بوده و حالا یا زن در آنهنگام مهریه عند المطالبه خود را در خواست نکرده و یا مرد امتناع کرده است بهر روی، بنظر می رسد مرد میتواند درخواست بدهد.

 

آیا کسانی که مشمول سازمان بهزیستی هستند می توانند دادخواست اعسار از پرداخت کلی مهریه بدهند؟