موسسه وکیل تلفنی

 • روح الله عالی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۹:۵۷:۴۰ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۶:۱۴:۱۵ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • بهروز آقایی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۲۶:۵۴ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۷:۲۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۳:۵۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۵۱:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۶
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۰:۷:۳۵ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
 • بهروز آقایی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۵:۵۶:۲۱ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
 • امیر امیری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۱۶:۲۶ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
 • میسا لاله زار گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۳:۲:۲۸ تاریخ ۱۴۰۱/۴/۱۵
انجمن وکیل تلفنی

ادله الکترونیک در محاکم

ادله الکترونیک در محاکم

به طور کلی در این مقاله می ‌خواهیم در مورد موضوع ادله الکترونیک در دادگاه با شما صحبت کنیم و شما را به طور کامل با این موضوع آشنا کنیم؛ همچنین تمامی را راه حل های آن را به شما بازگو کنیم و بگوییم که کدام روش بهتر و کدام روش به ضرر شما است.

 

فایده ی مدارک و ادله الکترونیک در موفقیت در دادگاه

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه هشت رقمی) 02147625900

برای اتصال به درگاه پرداخت آنلاین و دریافت ارزان ترین مشاوره تلفنی فوری و 24 ساعته با سرشناس ترین وکلای متخصص در ایران، تصویرک زیر را لمس نمایید.

 

legal chart button

 

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 40000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 80000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 120000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 250000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"لمس تصویرک زیر به شما این امکان را می دهد که در مورد تمام مسائل حقوقی در زمینه اسناد و ادله الکترونیک از قبیل، مدرک فیلم ، تصاویر، صداهای ضبط شده (ویس ها) و حتی اسکرین شات ها بوده که شما می توانید با وکیل متخصص و موفق در این حوزه تماس تلفنی 24 ساعته برقرار نموده و اعتبار مستندات و مدارک خود از این دست را بسنجید"

 

 

ادله الکترونیک در دادگاه


electronic evidence

ادله الکترونیکی در دادگاه

 

با اینکه کامپیوتر سالیان سال است که کشف شده و افراد زیادی از آن استفاده می کنند، اما به تازگی رایانه توانسته جایگاه خود را در موسسات و ادارات دولتی باز کند و به عنوان مهره ی مهمی در دادگاه ها و موسسات دولتی به حساب بیاید.

با آمدن رایانه ها به ادارات دولتی کم کم دیگر روش قدیمی ثبت پرونده ها و کارهای دولتی جمع شد و روش قدیمی و سنتی جای خود را سپرد به روش مدرن و جدید که همان رایانه ها بودند. اما متاسفانه هنوز این علم و فناوری در کشور ما جایگاه خود را به دست نیاورده است و به نوعی هنوز در دادگاه ها و مراکز دولتی سندهای الکترونیکی و ادله ی الکترونیکی از اعتبار رسمی برخوردار نیستند و اینگونه است که هنوز که هنوزه ما شاهد استفاده از مقالات و مطالب قدیمی برای کشف و ضبط جرم های مختلف هستیم.

در ادامه شما را بیشتر با موضوع ادله الکترونیک در دادگاه آشنا می کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

ادله الکترونیک در دادگاه چیست ؟

ابتدا اجازه دهید شما را با تعریف ادله الکترونیک آشنا کنیم ...

 • تعریف ادله الکترونیک: به تمامی نرم افزار و سخت افزارهای الکترونیکی که بتواند اطلاعات مهم و ارزشمندی در رابطه با اثبات اطلاعات، کشف جرم، دفاع، اثبات ادعا طرفین و ... به ما بدهد، سند الکترونیکی و ادله الکترونیک می گویند.

 

به زبانی ساده تر به هر اطلاعات و اسنادی که از اینترنت و دنیای مجازی بدست بیاید ادله الکترونیک گویند.

ادله الکترونیک می تواند نقش مهمی را در مبحث حقوق ایفا کند. شما می توانید اطلاعات و دلایل الکترونیکی بدست بیاورید که هیچ‌گاه در سندهای کاغذی مانند آنان (اسناد الکترونیکی) را نمی توانید پیدا کنید، اگر با این اوصاف ادله الکترونیکی به خصوصی را در دست دارید که نمی دانید بر علیه شما یا به نفع شماست بهتر است با یک وکیل مشاوره تلفنی داشته باشید.

نکته: ادله الکترونیک در دادگاه نقش بسیار مهمی در راستای تعقیب و دادرسی به یک پرونده کیفری را برعهده دارد.

به طور کلی دلیل الکترونیک در دستگاه های هوشمند و  ابزارهایی که بتوان آنان را جابه جا کردند به کار می رود، مانند: دوربین های مدار بسته، تلفن های همراه، رایانه های شخصی و ... .

 

کاربرد و اهمیت ادله الکترونیک در دادسرا چگونه است ؟

با توجه به نیاز روزافزون انسان ها به فناوری اطلاعات و تکنولوژی های مدرن این بستر فراهم شده تا افراد راحت تر بتوانند از رایانه ها برای بدست آوردن اطلاعات مهم و ارزشمند استفاده کنند و این مورد در کشف اسناد و مدارک بسیار حائز  اهمیت است. این عامل می تواند کمک بسزایی به حل مسائل و معماهای پیچیده کند.

 

نکته: به طور کلی می توانیم بگوییم که کشف ادله ی الکترونیک همان رسانه الکترونیکی (Electronic Media Discovery) است.

 

اهمیت و کاربرد اصلی ادله الکترونیک در دادگاه ها و دادسراها به گونه ای است که در کشورهای توسعه یافته از آن برای حل کردن معماهای سخت و جرایمی مانند: آزار جنسی، سرقت های بزرگ، کلاهبرداری‌های مدرن و پیشرفته، مشخص کردن ارتباط قربانی و قاتل در رابطه با جرم قتل و .. بهره مند شده اند.

 

electronic evidence

اهمیت ادله الکترونیک در دادسرا

 

چه بسا دلایل و اطلاعات الکترونیکی وجود دارند که افراد ممکن است از وجود آن بی خبر باشند و همین مسئله به ضرر آنان تمام شود.

آیا کسی از شما فیلم گرفته؟ و از شما ادله الکترونیک دارد، اینکه او مقصر است یا شما را فقط می توانید از یک وکیل متخصص در این امر بپرسید.

ما می توانیم با استناد به ماده ۱۳ قانون تجارت الکترونیک بگوییم که ارزش تمامی مدارک الکترونیک توسط دادگاه و دادرس تعیین و تنظیم می شود، اما این دلیلی نیست که بگوییم که ارزش و اعتبار ادله الکترونیک بر عهده قاضی یا دادرس است؛ زیرا قانونگذار از پیش برای این مدارک و اسناد الکترونیک اعتبار و ارزشی تعیین کرده است.

قابل ذکر است که بگوییم ادله الکترونیک فقط به اطلاعات بدست آمده از رایانه ها ختم نمی شود، بلکه تمامی اطلاعاتی که از دنیای مجازی بدست می آید قابل استناد است مانند بدست آوردن اطلاعات الکترونیکی از دوربین های مداربسته و تلفن های همراه، پیام گیرها و تماس های صوتی و ... .

 

آیا پیامک و ایمیل به عنوان ادله الکترونیکی در محاکم پذیرفته می‌شوند؟

حال با این احتساب ممکن است سوال به وجود بیاید که آیا پیامک ها و ایمیل ها جزء ادله الکترونیک در دادگاه و دادسرا پذیرفته می‌شوند یا خیر؟! برای پاسخ دادن به این سوال باید بگوییم که برخلاف تصور عموم، پیامک ها و ایمیل ها و حتی صداهای ضبط شده افراد جزء ادله الکترونیک به حساب می آیند.

پس این نکته را بدانید اگر شخصی در فضای مجازی مانند واتس‌اپ، تلگرام و ... شما را تهدید کرد و یا کلمات نامناسبی به شما نسبت داد، در ابتدا با یک وکیل تماس تلفنی برقرار کنید و به او مراتب را اطلاع دهید، سپس بر اساس راهنمایی های او می توانید با مراجعه به مراکز قانونی و با داشتن این مدارک (پیام و ایمیل های شخص خاطی) علیه آن شخص شکایت تنظیم کنید تا در اسرع وقت قانونگذار به شکایت شما رسیدگی کند.

اینگونه می شود که دادگاه با بررسی صحت و سقم مدارک شما توسط کارشناسان حوزه فناوری، شکایت شما را مورد بررسی قرار می دهد و حکمی بر مبنا و ملاک این خطا صادر می‌کند.

نکته بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد این است که تمامی مدارک باید قانونی و صحیح باشند، در غیر این صورت دادگاه شکایت شما را نمی پذیرد؛ تنها راهی که بفهمید یک مدرک (ادله) قانونی  است دریافت راهکار حقوقی از وکیل متخصص است، بنابراین با توجه به این توضیحات اگر شما مثلاً با هک کردن اطلاعات ایمیل و اکانت شخصی مدارکی بدست بیاورید این مدارک به شکل غیر قانونی بدست آمده اند و از نظر دادگاه قابل قبول نیستند.

 

نکته: پیامک ها و ایمیل ها و حتی صداهای ضبط شده افراد جزء ادله الکترونیک به حساب می آید.

توجه کنید که در بعضی مواقع نیز ممکن است این عمل به ضرر خود شما تمام شود، پس برای واکنش نشان دادن به یک عمل مجرمانه دست به اقدامات مجرمانه نزنید و قبل از هر عمل که درست یا غلط آن را نمی دانید از یک وکیل مشورت حقوقی بگیرید.

 

اعتبار و ارزش ادله الکترونیک در محاکم دادگستری به عنوان دلیل اثباتی؟

همانطور که پیش تر گفتیم قانونگذار برای ادله الکترونیک ارزش و اعتبار خاصی را تعیین کرده است به طوری که شما با در دست داشتن مدارکی دال بر خطای فردی، می توانید به دادگاه ها و دادسراها مراجعه کنید و شکایت خود را تنظیم کنید.

در مبانی حقوق جمهوری اسلامی قانونگذار در قانونی به نام تجارت الکترونیک به ادله الکترونیک رسمیت و اعتبار بخشیده است که این عمل نشان دهنده ارزش داشتن ادله الکترونیک نسبت به ادله سنتی یا همان اسناد کاغذی است.

 

electronical evidence

اعتبار و ارزش ادله الکترونیک در محاکم دادگستری

 

این قانون (تجارت الکترونیک) با مفادی که دارد تمامی مدارک الکترونیکی را برابر با اسناد و مدارک سنتی دانسته است. بنابراین همانطور که در مطالب فوق اشاره کردیم ماده ۱۳ قانون تجارت الکترونیک ارزش و اعتبار ادله الکترونیک در دادگاه و مراجع قانونی را تعیین و مشخص کرده است.

 

بهترین وکیل برای استفاده از ادله الکترونیک برای پرونده حقوقی و کیفری

شاید برای به اثبات رساندن دلایل خود در مراجع قانونی (دادگاه ها و دادسرا) نیاز باشد که از یک وکیل کاربلد و به قول معروف کارکشته استفاده کنید تا بتوانید در یک پرونده کیفری و حقوقی به موفقیت دست پیدا کنید. شما با مراجعه به وبسایت های معتبر حقوقی (به دلیل شیوع کرونا از مراجعه حضوری بپرهیزید) می توانید بهترین وکیل حقوقی را برای امور حقوقی خود برگزینید.

ارزش ادله الکترونیک برابر با ارزش ادله سنتی (اسناد کاغذی) است.

 

ادله الکترونیک آیا برای محاکم دادگستری و دادسرا دارای ارزش قضایی است؟

بله، ادله الکترونیک اگر دارای صحت و سقم باشد و از راه های قانونی به دست آمده باشد کاملا صحیح و مورد بررسی است و دستگاه های قضا آن را ارزشمند و مورد تایید قرار می دهند.

 

اصالت ادله الکترونیک در دادگاه و دادسرا چگونه احراز می‌شود؟

بعد از آنکه شما ادله ی اثباتی الکترونیکی خود را تسلیم دادگاه کردید، مسئولین مربوطه با بررسی کارشناسان فناوری و حقوقی مدارک الکترونیک شما را مورد بررسی قرار می دهند و با مکانیسم های خاص خود مدارک الکترونیک را ارزیابی می کنند تا از قانونی بودن آن مدرک اطمینان حاصل کنند. بعد از بررسی مدارک، حکم صادره به طرفین دعاوی اعلام می گردد.

 

مطالب مرتبط زیر می توانند شما را در مشکلات حقوقی که در اطرافتان و برای اطرافیانتان اتفاق می افتد یاری دهند

بهترین و عملی ترین راهکار ها برای مشکلات و دعاوی ملکی

رویکرد حقوقی ایران نسبت جرایم رایانه ای در سال 1399-1400

پیگیری توهین و تهدید در کامنت ها و دایرکت اینستاگرام

رویکرد حقوقی شبانه روزی نسبت توهین ها و تهدیدات پیامکی

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی