موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل ملیکا محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۸:۳۹:۳۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • وکیل صلاح محمودی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۸:۴:۲۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۳۶:۲۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۳۰:۲۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۸:۴۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • محمد رضا جعفری محمد رضا جعفری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۸:۲۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۷:۰:۵۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۶:۵۹:۲۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • غلامرضا بهنامی غلامرضا بهنامی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۶:۴۹:۱۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
 • نوید مرادی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۶:۲۸:۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی جهیزیه

مشاوره حقوقی جهیزیه

از زمان های قدیم رسم بوده است که زن موقع ازدواج جهیزیه تهیه نماید و به منزل شوهر ببرد. نوشتن سیاهی جز ملزومات بردن جهیزیه به منزل شوهر می باشد. اما نوشتن و عدم نوشتن سیاهه پیچیدگی های خاص خودش را دارد که مشاوره حقوقی جهیزیه می تواند مثمر ثمر باشد.

 

بریده ی سخنان یکی از بانوان وکیل در خصوص جهیزیه

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

"ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"جهیزیه به مالی گفته می شود که زن هنگام ازدواج به زندگی مشترک می برد که می تواند شامل پول، ملک و یا اجناس باشد؛ جهیزیه در مالکیت زوجه (خانم) می ماند و زوج فقط حق استفاده از آن را دارد، اما جهیزیه نیز مشکلات حقوقی خاص خود را دارد، به خصوص هنگامی که طرفین پس از مدت ها زندگی و اضافه کردن یا تعویض مفاد جهیزیه، تصمیم به جدایی می گیرند و مبحث تقیسم یا استرداد جهیزیه اتفاق می افتد؛ در کل وکلای متخصص ما در امور جهیزیه می توانند بهترین راهکار ها را در این خصوص به شما ارائه کنند، تنها کافیست تا تصویرک زیر را لمس کنید تا به صفحه تماس تلفنی با وکیل این امر منتقل شوید"

 

 

لزوم دریافت مشاوره حقوقی جهیزیه

 

dowry legal advice

 

مشاوره حقوقی جهیزیه یکی از مشاوراتی است که برای هر دختر و پسری که می خواهند با هم ازدواج نمایند، واجب است که نسبت به رجوع به یک مشاور خوب اقدام نمایند.

از دیر باز در ایران رسم بوده است که زن و مرد قبل از ازدواج وسایل مهم و مورد استفاده زندگی آینده خودشان را تامین نمایند، بار سنگین تهیه لوازم زندگی معمولا بر عهده بانوان بوده است و آن ها باید اکثر وسایل را به منزل شوهر می برده اند.

جهیزیه که عنوان وسایل خریداری شده توسط دوطرف است، در سیستم حقوقی ایران دارای تعریف مخصوصی برای خود نیست، این که مرد و زن جهیزیه را تهیه می نمایند، مربوط به رسم و رسومات و عرف می باشد.

جهت مشاوره حقوقی جهیزیه در این یادداشت قصد داریم به موضوع جهیزیه بپردازیم. بیشتر اوقات برای دختر و پسری که قصد ازدواج دارند سوالاتی درباره جهیزیه مطرح می شود که در این یادداشت قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

 

نکات ضروری برای سپردن جهیزیه به زوج (شوهر) قبل از تحویل جهیزیه در منزل ایشان چه می باشد؟

از آن جایی که در قانون درباره جهیزیه ماده ای وجود ندارد، برای پاسخگویی به عرف و عادت جامعه نگاه می کنیم، البته در قانون هم این مورد پیش بینی شده است که در وقت هایی که قانون مسکوت است، برای پاسخگویی به عرف مراجعه نمایند.

معمولا در بعضی از نقاط کشور رسم می باشد به هنگام انتقال جهیزیه به منزل شوهر از وسایلی که تحت عنوان جهیزیه به منزل شوهر برده می شود، از نظر کمی و کیفی آن سیاهه ای تنظیم می شود و از شوهر و بعضاً خانواده وی و شهود حاضر(حداقل دو مرد بالغ غیر از خانواده زوجه) در محل جهت تحویل و سپردن آنها امضاء می‌گیرند. اما باید این مورد را توجه نمود که این کار در بعضی اوقات باعث دلخوری خانواده پسر می شود.

 

امضا سیاهه توسط زوج در خصوص جهیزیه آیا الزامی می باشد؟

قانونی برای اجبار زوج در این خصوص وجود ندارد، اما بر اساس عرف از آنجایی که تهیه جهیزیه و تنظیم سیاهه بر عهده زوجه است، زوج موظف است که نسبت به امضا آن ملتزم شودY همچنین اثر انگشت زوج به علاوه امضای وی بهتر است.

 

آیا در نظام حقوقی ایران تهیه جهیزیه و یا اثاثیه منزل جزو تکالیف زوجه (زن) می باشد؟

 

Iran,s law about dowry

تماس فوری با وکیل متخصص در امور جهیزیه

 

در ایران، بر اساس عرف و عادت، رسم بر این هست که زن جهیزیه را تهیه کند و مرد فقط می تواند از منافع آن استفاده نماید؛ اما نکته جالب این می باشد که در شرع و قانون (مواد 1106 و 1107 قانون مدنی) دادن نفقه مرد به زن و همچنین تهیه وسایل مورد نیاز زندگی را بر عهده مرد قرار داده است. و می توان گفت بر اساس این مواد، جهیزیه جزئی از نفقه است که بر عهده مرد می باشد. اما از آنجایی که در بیشتر مناطق کشور رسم بر این هست که زن جهیزیه را متقبل شود، قانونگذار به صورت جزئی وارد بحث جهیزیه نشده, درباره این مورد سکوت کرده است.

 

ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی بیان می دارد:

 • در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است.

 

ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی بیان می دارد:

 • نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض؛ در ادامه مشاوره حقوقی جهیزیه به مبحث تلف جهیزیه و خرابی جهیزیه می پردازیم.

 

 

در صورتی که جهیزیه در ایام زندگی با شوهر مستهلک گردد، آیا زوج در قبل استرداد جهیزیه به زوجه (زنش) دارای تکلیف قانونی می باشد؟

در صورتی که شوهر در خراب شدن و مستهلک شدن وسیله زن، عمدی نداشته باشد، به نظر می آید، مسئولیتی در این خصوص ندارد؛ البته مرد یا زن، هر کدامشان می توانند وسیله مستهلک شده را با وسیله جدید جایگزین نمایند؛ اما روند تنظیم سیاهه برای هر شخصی که آن را تهیه کرده است باید مثل زمان تحویل جهیزیه انجام شود تا به مشکل در آینده بر نخورند، این موارد اهمیت مشاوره حقوقی تلفنی جهیزیه را نشان می دهد که بهتر است به آن پرداخته شود.

 

رویکرد قانونگذار در خصوص تخریب و تلف جهیزیه توسط زوج چیست؟

 

lawyer opinion about wasting the dowry

مشاوره حقوقی جهیزیه به صورت 24 ساعته آنلاین و تلفنی

 

در مشاوره حقوقی جهیزیه برای پاسخگویی به این سوال هم، قانون خاصی وجود ندارد، اما به نظر می آید اگر قبل از تهیه جهیزیه و آوردن آن به منزل شوهر، سیاهه تدوین شود، ید شوهر در این ارتباط، امانی تلقی گشته و در صورت تعدی و تفریط احتمالی در آنها برای شوهر ایجاد مسئولیت می کند.

به عبارت ساده تر اگر سیاهه از وسایل تهیه شود در صورتی که شوهر عمداً وسایل را خراب کند مسئولیت دارد و باید، یا درست کند یا جایگزین نماید. که به نظر رضایت طرفین در این مورد مد نظر است. در این حالت، در صورت تعدی و تفریط احتمالی زوج و یا مطالبه بعدی زوجه و عدم استرداد زوج و یا تخریب احتمالی جهیزیه یا استفاده غیرمتعارف از آن، مستوجب مسئولیت قانونی، برای زوج خواهد بود. در همین ارتباط، زوجه می‌تواند با ارسال اظهار نامه‌ای مراتب را به موجب ماده ۱۵۶ قانون آئین دادرسی مدنی به زوج رسماً، اخطار کرده و خواهان استرداد آن یا عدم فروش و واگذاری آن به غیر یا استفاده نامتعارف از آن گردد. ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی بیان می دارد که:

(هرکس می تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید، مشروط بر اینکه موعد مطالبه رسیده باشد. به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید؛ اظهارنامه توسط اداره ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاه ها ابلاغ می شود).

 

تبصره: اداره ثبت اسناد و دفاتر دادگاه ها می توانند از ابلاغ اظهارنامه هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد خودداری نمایند.

 

بهترین روش برای تقسیم درست جهیزیه پس از طلاق چیست؟

اگر خدایی ناکرده کار به طلاق کشید، در اولین اقدام باید تنظیم دادخواست استرداد جهیزیه انجام شود. باید توجه داشت که زن باید با انجام مراحل قانونی وسایل خودش را استرداد نماید در غیر این صورت اگر وسایل را از منزل شوهر انتقال دهد، شوهر می تواند از او شکایت نماید. اگر سیاهه ای که قبل از آوردن وسایل به منزل شوهر تهیه نموده باشید بدون هیچ مشکلی، می توانید ضمن دادخواست استرداد و ارائه سیاهه، آن را مسترد نمایید.

 

 پرسش: اما ممکن است سوال مطرح شود که اگر سیاهه تنظیم نشده باشد، چه اقدامی باید انجام شود؟

 • پاسخ: اگر سیاهه تنظیم نشده باشد، باید به سراغ فاکتورهای خرید وسایل رفت و آنان را به دادگاه ارائه داد. ولی اگر این هم وجود نداشته باشد، مجبور هستید وارد یک دعوی حقوقی پیچیده شوید.

 

چرا بهتر است قبل از خرید جهیزیه با یک وکیل متخصص ازدواج مشاوره داشته باشیم؟