موسسه وکیل تلفنی

 • رضا محمودی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۴:۱۴:۴۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • مجتبی درچه گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۵۱:۶ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • ام البنین بهمنی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۲:۳۸:۱۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • میثم خالقی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۲:۳۱:۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • مهرداد سپهرمنش گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۲:۱۷:۴۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • فرشته احمدی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۲:۹:۱۵ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • وکیل الهام جاویدانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۳۳:۴۳ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • وکیل الهام جاویدانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۳۲:۳۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۱۹:۷ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
 • مینا داودابادی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۹:۱۸:۲ تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۶
انجمن وکیل تلفنی

نگارش دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت

نگارش دادخواست اجرت المثل ایام زندگی

اجرت المثل مزدی است که و یک زن (زوجه)، به دلیل به دوش کشیدن زحمات خانه می تواند آن را از همسر خود دریافت کند؛ از آن جا که گاهی اوقات زن این حق را به گونه ای دیگر می ستاند، یا اینکه آن موارد جزئی از اجرت المثل نیستند و ...، می تواند مسائل حقوقی زیادی را به خود اختصاص دهد؛ اما هر چقدرهم که این مشکلات حقوقی در خصوص دریافت اجرت المثل، تو در تو و پیچیده باشند، تنها با نگارش یک دادخواست با کیفیت و عالی، می توان مشکل دریافت آن را به دادگاه تفهیم کرد و آن را دریافت نمود؛ با ما همراه باشید تا این موارد را با هم بررسی نماییم.

 

سخنان یکی از بانوان وکیل ما در خصوص حق و حقوق مالی بانوان

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
 
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل    ۱۰.۰۰۰هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۰.۰۰۰ هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۰.۰۰۰ هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان
ساخت درگاه پرداخت آنلاین در دست اقدام است (از صبوری شما سپاسگذاریم)
برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.
 مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید

 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"این را فراموش نکنید که اجرت المثل حق شماست، شما با دریافت اجرت المثل این موضوع را به همسر می فهمانید که صرفاً ابزار و خدمت کار وی نیستید؛ البته این مورد به شما بستگی دارد، اما وکلای پایه یک خانم و آقای ما که متخصص امور زناشویی هستند، حاظرند تا ضمن ارائه مشاوره حقوقی در خصوص مواردی همچون اجرت المثل، نفقه، مهریه و ...، دادخواست های مرتبط با آن را نیز به صورت 24 ساعته و با کیفیت تضمینی نگارش نمایند، یکی از راه های نگارش این نوع دادخواست تماس با این وکلاست که با لمس تصویرک زیر برای شما عزیزان فراهم می گردد"

 

 

دعوای اجرت المثل ایام زوجیت آیا قابل احقاق حق در دادگاه خانواده می باشد؟

 

proverbial reward for female

بهترین راهکار های وصول فوری اجرت المثل به صورت 24 ساعته

 

بله، مطابق تبصره الحاقی ماده 336 قانون مدنی که مقرر می دارد:

 • "چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً بر عهده ی وی نبوده و و عرفاً برای آن کار اجرت المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود؛ دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می نماید."

زوجه با وجود شرایطی که در ادامه در پاسخ به پرسش های دیگر آمده، مستحق اجرت المثل و بالتبع آن احقاق حق خواهد بود؛ شایان ذکر است که این اعمال نباید انجام تکلالیف زناشویی و تمکین عام و خاص که از اقتضائات عقد نکاح است، باشد؛ بلکه می تواند اعمالی مانند: نگهداری از فرزند، شیر دادن، نظافت منزل و پخت و پز باشد که ذاتا جزء وظایف زن نبوده و متعاقباً از اقتضائات عقد نکاح نیست و بدین سبب برای زن حق دریافت دستمزد و اجرت المثل می نماید.

 

شرایطی که زوجه طی آن می تواند اجرت المثل خود را دریافت نماید در پاسخ به پرسش های زیر مطرح شده است

 

questions about proverbial reward petition

تماس فوری با وکیل آنلاین و فوری وصول اجرت المثل

 

پرسش (1): شرایط قانونی برای دعوای مطالبه ی اجرت المثل ایام زندگی از طرف زوجه چیست؟

پاسخ به پرسش (1): با توجه به نص صریح مقررات راجع به طلاق با تصویب قانون حمایت خانواده که در آن تصریح شده بود به این موضوع، باید گفت با رعایت شرایط ذیل می توان در دعوای مطالبه ی اجرت المثل ایام زناشویی احقاق حق کرد:

 1. باید بین عامل (زوجه) و طرف مقابل (زوج)، رابطه ی زوجیت وجود داشته باشد، اما استمرار این رابطه در زمان شرط نمی باشد؛ به عبارت دیگر انقطاع و یا عدم انقطاع رابطه ی زوجیت موثر در دعوا نیست و صرف ایجاد رابطه ی زوجیت (بدون اهمیت این موضوع که آیا در زمان طرح دعوی زندگی مشترک در حال ادامه دارد یا با طلاق به پایان رسیده است)، کفایت می کند و در مورد فوت هم باید این نکته را گفت که اگر زوج فوت کند، اجرت المثل قابل مطالبه است؛ ولی در مورد فوت زوجه نظرات متفاوت است.

 2. زوجه کارهایی را انحام دهد که شرعاً و قانوناً بر عهده ی وی نبوده است (از تمکین خاص و عام و انجام تکالیف زناشویی مقتضی عقد نکاح نباشد).

 3. برای این اعمال و فعالیت های عرفاً و عادتاً اجرت و دستمزدی باشد و انجام اعمال شخصی خودش نباشد.

 4. حسب دستور زوج این اعمال انجام شده باشد نه به رای و خواسته ی خود زوجه.

 5. این اعمال و اقدامات به قصد تبرع و مجانی نباشد.

 

پرسش (2): یا دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زندگی از طرف وراث زوجه قابل مطالبه است؟

پاسخ به پرسش (2): در این باب 2 دیدگاه وجود دارد:

 • دیدگاه اول: چون مطالبه ی اجرت المثل کارهای انجام شده در ایام زوجیت نیاز به اثبات دستور زوج و نیز تبرعی نبودن اقدامات زوجه دارد که همگی این مقدمات قائم به شخص زوج بوده و با فوت اصیل این دعوی امکان احراز این مقدمات برای دادگاه وجود ندارد یا وراث زوجه نمی توانند بر خلاف مهریه که یک حق ثابت بر ذمه زوجه است، اجرت المثل را مطالبه کنند (مستفاد از رای اصداری شعبه 26 دادگاه تجدید نظر استان تهران به شماره 9109970222601092).

 • دیدگاه دوم: استمرار رابطه ی زوجیت و انقطاع و یا عدم انقطاع آن موثر بر دعوا نبوده و صرف ایجاد رابطه ی زوجیت و انجام اقدامات و عملیاتی که زوجه را مستحق اجرت المثل می کند، کفایت می کند و البته نه صرف وقوع عقد نکاح که در اینصورت بحث نحله مطرح می شود و تعیین آن با قاضی است نه کارشناس رسمی دادگستری.

 

پرسش (3): مستندات و مدارک لازم برای مطالبه اجرت المثل ایام زندگی از طرف وراث زوجه کدام است؟

 • پاسخ به پرسش (3): کپی مصدق سند نکاحیه - کپی گواهی فوت - کپی گواهی حصر وراثت - حسب مورد کپی مصدق سند طلاق - شماره دادنامه استنادی - کپی مصدق اسناد هویتی - ارجاع امر به کارشناسی - عنداللزوم شهادت شهود و سایر دلایل و مستندات.

 

پرسش (4): آیا یکی از ورثه می تواند دعوای مطالبه اجرت المثل  ایام زندگی را مطرح نماید؟

 • پاسخ به پرسش (4): بنظر می آید پاسخ به این پرسش همان باشد که در سوال 3 به آن پرداخته شده است.

 

پرسش (5): شرح ستون خواسته در دادخواست دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زندگی کدامست؟

 

description of vertical column of proverbial reward document

بهترین روش وصول فوری اجرت المثل بی دردسر

 

 • پاسخ به پرسش (5): صدور حکم به محکومیت خوانده به پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت به شرح مندرج در متن دادخواست، فعلاً از حیث صلاحیت مقوم به 21.000.000 ریال با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری بالانضمام مطالبه کلیه خسارات دادرسی شامل هزینه های دادرسی،جلب نظر کارشناس، حق الوکاله وکیل.

 

پرسش (6): آیا قرار تامین خواسته در دعوای مطالبه ی اجرت المثل امکان پذیر است؟

 • پاسخ به پرسش (6): وفق ماده 11 قانون حمایت خانواده در دعاوی مالی موضوع این قانون محکوم له پس از صدور حکم قطعی و تا پیش از شروع اجرای آن نیز می تواند از دادگاهی که حکم نخستین صادر کرده است، تامین محکوم به را درخواست کند؛ فلذا چونکه دعوای مطالبه اجرت المثل یک دعوای مالی است، این دعوا قابلیت درخواست صدور تامین خواسته بعد از صدور حکم قطعی قبل از اجرای آن را با رعایت شرایط ماده 108 قانون آیین دادرسی مدنی را دارد.

 

پرسش (7): آیا بعداز وقوع طلاق آیا زوجه می تواند اجرت المثل ایام زندگی را مطالبه کند؟

پاسخ به پرسش (7): اگر چه مطابق ماده 29 قانون حمایت خانواده، ثبت واقعه طلاق موکول به تادیه کلیه حقوق مالی زوجه است (در طلاق توافقی ودر طلاق به درخواست زوج)؛ اما در ادامه همین ماده اشعار می دارد که:

 • هرگاه زن بدون دریافت حقوق مذکور، از جمله اجرت المثل ایام زوجیت به ثبت طلاق رضایت دهد، می تواند پس از ثبت طلاق برای دریافت این حقوق از طریق اجرای احکام دادگستری مطابق مقررات مربوط اقدام کند؛ مگر اینکه بطور رسمی و قانونی در دفتر خانه اسناد رسمی ذمه زوج را از پرداخت این حقوق بری کرده باشد؛ در طلاق به در خواست زوجه هم بنظر می رسد به اقتضای ذات این طلاق ها (خلع و مبارات) که بائن است، زوجه بر علیه خود اقدام کرده و حق رجوع به این حقوق را نداشته باشد، البته اگر تا زمان اتمام مدت عده رجوع کند که در اینصورت طلاق از بائن به رجعی تبدیل خواهد شد.

 

پرسش (8): شرح دادخواست در دعوای مطالبه ی اجرت المثل ایام زندگی از طرف زوجه.

با عرض سلام و ادب، احتراماً بدینوسیله به استحضار می رساند:

اینجانب (خواهان -زوجه): ...

بموجب سند نکاحیه به شماره: ... 

مورخ: ...

در دفتر رسمی ازدواج شماره ... به عقد دائم آقای (خوانده-زوج ) ... درآمده ام.

نظر به اینکه از بدو زندگی مشترک با ایشان که تاکنون ... سال گذشته است به دستور (خوانده-زوج) کلیه کارهای منزل (اعم از حفظ و نگهداری از منزل مشترک، نظافت و پخت پز، سر و سامان دادن به امور منزل، نگهداری و مراقبت از فرزندان مشترک که خارج از وظایف و تکالیف قانونی و شرعی ام بوده است را بدون قصد تبرع و مجانی، انجام داده ام و بابت آن تاکنون وجهی از نامبرده دریافت ننموده ام.

حالیه با توجه به  مراتب فوق الذکر، با استناد به تبصره الحاقی ماده 336 قانون مدنی و نیز ماده 198 و 515 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی، انقلاب در امور مدنی و نیز ماده، تقاضای رسیدگی و صدور حکم به شرح مندرج در ستون خواسته را دارم.

 

  باتشکر         

امضاء (خواهان -زوجه)

 

پرسش (9): آیا اعسار از پرداخت اجرت المثل ایام زندگی از سوی زوج محمل قانونی دارد ؟(مستند به مواد قانون محکومیت های مالی)

 

insolvency of paying proverbial reward

وکیل پایه یک خانم متخصص در وصول اجرت المثل

 

 • پاسخ به پرسش (9): بله، همانند دیگر دعاوی مالی خانوادگی، زوج محکوم علیه می تواند با رعایت شرایط قانون محکومیت های مالی دادخواست اعسار از پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت و تقسیط آنرا بدهد.

نکته: طبق شق دوم ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی زوج تا 30 روز از پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال تا یکسال اخیر خود، دعوای اعسار خود را در دادگاه نخستین صادرکننده حکم با تقدیم دادخواست اقامه کند؛ لازم به ذکر است اگر در این دعوا بار اثبات اعسار برعهده ی مدیون باشد و نیز در مواردی که سابقه ی ملائت مدیون اثبات شده باشد، وی بخواهد ادعای خودرا با شهادت شهود اثبات کند، باید شهادت نامه کتبی اعسار از پرداخت اجرت المثل که به امضاء 2 شاهد واجد الشرایط این قانون با رعایت شرایط شکلی شهادتنامه این قانون ارائه دهد؛ در ادامه، دادگاه فوراً به این دعوا رسیدگی می کند و در صورت قبول اعسار وی، دین زوج نسبت به پرداخت اجرت المثل را تقسیط یا تعدیل می نماید.

 

پرسش (10): دعوی اجرت المثل ایام زندگی آیا اعتبارامر مختومه دارد یا خیر؟

 • پاسخ به پرسش (10): چون از دعاوی مالی است و مربوط به امور مدنی است، بنظر میرسد از اعتبار امر مختومه برخوردار باشد؛ مگر اینکه تحت شمول جهات اعاده دادرسی مطابق قانون آئین دادرسی مدنی باشد؛ اما مطابق بند 6 ماده 84 قانون آئین دادرسی مدنی، دعوای اعسار از پرداخت آن از اعتبار امر مختومه برخوردار نیست، زیرا اعسار امری حادثی است و با تغییر اوضاع و احوال معیشت شخص تغییر می کند.

 

سایر دادخواست های مشابهی که درموسسه حقوقی ما نگارش می گردند، به سبک زیر هستند؛ اما نگارش تمامی اوراق نادر و رایج حقوقی تنها بخش کوچکی از خدمات حقوقی موسسه ماست و خدمات ارزنده دیگری همچون مشاوره حقوقی به روش های آنلاین، تلفنی، حضوری و صد های خدمات مشاوره ای ارزنده دیگر، به صورت 24 ساعته نیز انجام می گیرد

نگارش فوری انواع دادخواست طلاق

نگارش دادخواست تمکین

نگارش دادخواست نفقه

نگارش دادخواست فسخ نکاح

نگارش دادخواست دستور موقت

نگارش دادخواست استرداد جهیزیه

نگارش فوری دادخواست ملاقات با فرزند

نگارش دادخواست کاهش سن و ابطال شناسنامه

نگارش فوری تمامی دادخواست های نادر و رایج حقوقی به صورت 24 ساعته

نگارش دادخواست فوری تامین خواسته

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی