موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۳۲:۳۵ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۴
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۳۱:۳۶ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۴
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۳۰:۴ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۴
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۹:۱۰ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۴
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۷:۱۸ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۴
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۶:۱۹ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۴
 • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۴:۲۹ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۴
 • میرباقری میرباقری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۳:۲۹:۵۱ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۳
 • محمد یاسین احمدی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۱۶:۳۹ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۳
 • صادق صادقی صادق صادقی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۱:۴۰:۵۳ تاریخ ۱۴۰۳/۴/۲۱
انجمن وکیل تلفنی

مهريه ملك مسكوني

مهریه ملک مسکونی

همانطور که بسیاری از ما می دانیم، امروزه موارد بسیاری می توانند به عنوان مهریه تعیین گردند؛ مواردی از قبیل، شاخه های گل رز، سکه های طلا، یک جلد کلام الله مجید، سکه های طلا و حتی انواع املاک مسکونی و غیر مسکونی؛ امروز به مبحث مهریه ملک مسکونی که از رایج ترین انواع مهریه های تعیین شده برای بانوان ایرانی است، خواهیم پرداخت و نحوه وصول آسان مهریه ملکی را شرح خواهییم داد؛ با ما همراه باشید.

 

 

 

رزرو مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی 02147625900

مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت 
۵ دقیقه
50.000 تومان
۱۰ دقیقه
100.000  تومان
۱۵ دقیقه
120.000 تومان
۲۰ دقیقه
200.000  تومان
۳۰ دقیقه
250.000  تومان
۱ ساعت
350.000 تومان
مشاوره حقوقی حضوری 500.000 تومان
مطالعه اوراق پرونده همراه با 5 دقیقه مشاوره با وکیل 150.000 تومان
نگارش نامه ها و درخواست های اداری  300.000 تومان
محاسبه فوری دیه توسط وکیل  100.000 تومان 
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز توسط وکیل  50.000 تومان
مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان

در صورت تمایل می توانید مبلغ مورد نظر خود را به شماره کارت 6219861069798741 به نام خانم آناهیتا توکلی واریز نمایید و  اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا وات ساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

توجهتمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.

 

شرایط مهریه ه­ای که ملک مسکونی مي باشد، به شرح زیر اند

 

conditions for receiving dowry in form of a property

وکیل خانواده آنلاین ارزان و تضمینی 24 ساعته

 

پرسش: در سند ازدواج زوجین، مهریه عبارت است از 3 دانگ از یک باب منزل مسکونی به ارزش 150 میلیون تومان؛ زوجه تقاضای مهریه خویش را نموده است. تکلیف دادگاه رسیدگی کننده چیست؟ به عبارت دیگر، چنین مهریه­ای صحیح است و الزام زوج به انجام تعهد قانونی است یا خیر؟

 

نظر اکثریت در خصوص پرسش فوق (باذکر مبانی استدلال)

 • در فرض پرسش که زوجین مهریه خویش را 3 دانگ منزل مسکونی به مبلغ 150 میلیون تومان قرار داده­اند اشکالی از نظر مهریه وجود ندارد؛ چرا که طبق ماده 1079 قانونی مدنی مهریه باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن­ها بشود معلوم باشد. در مانحن فیه نیز که موضوع مهریه 3 دانگ منزل مسکونی است و مبلغ 150 میلیون تومان از غیر معین بودن مهریه رفع جهالت کرده یعنی مشخص کرده که خانه­ ای سه دانگ آن 150 میلیون تومان ارزش داشته باشد زوجه می­ تواند سه دانگ یک خانه 150 میلیون تومان را مطالبه نماید. دادگاه بایستی زوج اقدام به خرید خانه جهت زوجه نماید طبق مقررات قانون اجرای مدنی زوجه می ­تواند تعهد را انجام و مبلغ مورد نظر را از زوج مطالبه نماید. مواد 1079، 1100 و 1080 قانون مدنی نیز مؤید همین نظر است.

 

نظر اقلیت در خصوص پرسش فوق (با ذکر مبانی استدلال)

 • در نوع مهریه جهل وجود دارد؛ 3 دانگ کدام خانه. طبق فتوای حضرت امام (ره) در جلد 2 تحریر الوسیله و همان ماده 1079 قانون مدنی مؤید این مطالب است که مهریه نبایستی مجهول باشد که در مانحن فیه مهریه مجهول است و معین نیست؛ لذا نمی­توان زوج را ملزم کرد به انجام تعهد؛ چرا که عقد نکاح صحیح است؛ لکن موضوع مهریه صحیح نیست و نامعین است؛ لذا بایستی دادخواست زوجه ابطال شود.

 

قرار دادن آپارتمان به عنوان مهر زوجه؟

 

an apartment as a female dowry

وصول فوری و 24 ساعته انواع مهریه

 

موضوع پرسش: مردی با خانمی ازدواج نموده در مرحلۀ عقد بستگی قرار دارند و عروسی و مواقعه صورت نگرفته است و با هم اختلاف دارند؛ زوجه مدعی است مهریه ­اش 400 سکه بهارآزادی و یک واحد آپارتمان معین و مشخص است؛ زوج دارای 2 واحد آپارتمان بوده و واحد معین را که زوجه مدعی است مهریه ­اش است، فروخته است و در واحد دیگر 3 ماه است ساکن است و منکر قراردادن آپارتمان به عنوان مهریۀ زوجه است. به لحاظ وقوع اختلاف، زوجه مهریۀ خود را مطالبه نموده و تقاضای ابطال مبایعه نامه و اثبات مالکیت خود به آپارتمان فروخته شده و تحویل آن را نموده است و ضمن آن تقاضای تأمین خواسته نمود و آپارتمان محل سکونت زوج از طریق اجرای احکام توقیف شده است. زوج نیز دعوای تقابل با عنوان اعسار از پرداخت مهریه به تعداد 400 سکه و تقسیط آن را مطرح کرده است و با اظهار اینکه در آپارتمان توقیف شده ساکن است تقاضای رفع توقیف از آپارتمان به عنوان مستثنیات دین را نموده و تحقیقات انجام گرفته نیز حاکی از سکونت زوج در آپارتمان توقیف شده است.

 • پرسش الف: آیا آپارتمان توقیف شده حتی برفرض اینکه پس از توقیف زوج در آن سکونت کرده از مستثنیات دین محسوب می­شود یا خیر ؟

 • پرسش ب: با توجه به اینکه زوجه مدعی است زوج مرتکب فروش مال غیر شده و آپارتمانی را که فروخته متعلق به خودش است، آیا ثمن حاصل از فروش آپارتمان به عنوان دارایی زوج محسوب می­شود یا خیر ؟

 

نظر اتفاقی در خصوص پرسش های فوق

 • پاسخ به پرسش الف: با توجه به فرض پرسش آپارتمانی که زوج در آن سکونت دارد جزء مستثنیات دین محسوب می­شود؛ لکن دادگاه می­بایستی از رفع توقیف ملک خودداری تا بررسی و احراز نماید که چنانچه آپارتمان مورد نظر در شأن زوج نیست؛ به عبارت دیگر، زوج می­تواند در آپارتمان کوچک­تر که در شأن اوست ساکن شود، ساکن شود، بدیهی است آپارتمان فعلی فروخته شده و آپارتمانی کوچک­تر که در شأن زوج است برای وی خریداری و بابقی ثمن فروش آپارتمان به عنوان طلب مهریۀ زوجه پرداخت می­گردد و به هر صورت، احراز این موضوع با دادگاه صادر کنندۀ حکم است.

 • پاسخ به پرسش ب: با توجه به اینکه عمل زوج معاملۀ معارض است و نیاز به رسیدگی دارد، فعلاً نمی­توان در این خصوص پاسخی ارائه نمود.

 

شرایط اخذ مهریه زوج ه­ای که ملک آن مال مشاع است، به چه صورت است؟

 

receiving dowry from an shared property

اورژانس آنلاین مهریه 24 ساعته ارزان و تضمینی

 

موضوع پرسش: زوجه به عنوان مهریه ملکی را از زوج معرفی نموده است که مال مشاعی است؛ اگر چنانچه زوج در محلی دیگر سکونت داشته باشد ...

 • اولاً: دادگاه صادر کننده رأی می ­تواند مال را توقیف و به مزایده گذاشته و وجه حاصل از فروش را بابت مهریه به زوجه تسلیم نماید؟

 • ثانیاً: اصولاً با توجه به فرض پرسش، ملک مورد نظر جزء مستثنیات دین محسوب می ­شود یا خیر؟

 

نظر اتفاقی در خصوص پرسش های فوق

اگر ملک موصوف را جزء مستثنیات دین بدانیم که توقیف معنی ندارد چون طبق قانون نمی ­شود آن را توقیف کرد؛ همان طوری که بعضی از علما راجع به اینکه چنین ملکی مستثنیات محسوب می ­شوند یا خیر تفصیل قائل شده ­اند و بعضی بیان داشته­ اند، حتی اگر زوج خانه ­ای مفروز هم داشته باشد و کارمند باشد، بایستی در استان دیگری دورتر از محل وقوع ملک زندگی کند منزل ایشان مستثنیات دین محسوب می شود.

از این گذشته عده­ ای از فقها مبلغی را که به عنوان پول پیش جهت رهن منزل توسط بدهکار داده می ­شود را هم مستثنیات می­ دانند؛ ولی اگر جزء مستثنیات ندانیم با توجه به بند 3 ماده 106 قانون اجرای احکام مدنی سال 1356 که در خصوص مواردی که در صورت برداری اموال غیر منقول بایستی قید گردد اشعار داشته: وصف مال غیر منقول با ذکر مشخصات ملک و مالک و اینکه ملک مشاع است یا مفروز و اشخاص دیگر نسبت به آن حقی دارند یا نه و اگر حقی دارند چه نوع حقی است و منافع ملک به کسی واگذار شده است یا خیر و همین طور ماده 138 همین قانون که بیان داشته در آگهی فروش باید نکات ذیل تصریح شود ... بند (5) تصریح به اینکه ملک مشاع است یا مفروز و چه مقدار از آن فروخته می ­شود

صراحت ماده 140 قانون مذکور که اشعار می ­دارد: "هرگاه ملک مشاع باشد فقط سهم محکوم علیه به فروش می­ رسد؛ مگر اینکه سایر شرکا فروش تمام ملک را بخواهند و از همه این مواد استنباط می ­شود که فروش ملک مشاع با مزایده جهت پرداخت مهریه زوجه منع قانونی ندارد؛ البته بعضی از قضات معتقد هستند که توقیف منعی ندارد، ولی فروش ممکن نیست که نظر اخیر صحیح به نظر نمی ­رسد؛ چرا که با استدلال فوق اگر ملکی قابل توقیف باشد و جزء مستثنیات دین نباشد بدیهی است که فروش آن بلامانع است.

 

 

وکیل وصول مهریه فوری غیر مستقیم

بررسی طلاق عاطفی و نتیجه آن

ابرا مهریه چیست و چگونه می توان آن را گرفت؟

بررسی جرم فریب (تدلیس) در ازدواج

تجویر ازداج مجدد چگونه صورت می گیرد؟

نگارش فوری انواع دادخواست های خانوادگی

نگارش فوری و 24 ساعته دادخواست طلاق

درباره ما

 

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

با سلام در خصوص مهریه عین معین به نظر بنده نیز که همسو با نظر اکثریت می‌باشد بواسطه ذکر نام یه آپارتمان و مشخص نمودن ارزش آن کاملا رفع جهالت صورت پذیرفته است و نمیتوان این حالت از مهر قرار دادن را ناصحیح قلمداد کرد هر چند اگر در زمان تادیه مهر اگر آپارتمانی با قیمت فوق بدلیل تورم موجود نباشد کمی در نظریه فوق اشکال بوجود می اید
سلام وقت بخیر بسیار عالی و جامع بود ممنونم از توضیحاتتون همیشه سعی میکنم مطالب مفید سایت شمارو دنبال کنم چون نوسساتی که مانند شما با ارائه توضیحات ساده و روشن و در عین حال کاملا رایگان در سایت به فکر حل مشکلات مردم هستند بسیار انگشت شمارند ممنونم
ملک به عنوان مهریه ، تعیین مهریه در ظاهر کار ساده‌ای است. خانواده‌‌ دختر تعدادی سکه تعیین می‌کنند و خانواده‌‌ پسرهم با اندکی چانه‌زنی بر سر تعداد سکه‌ها بالاخره به توافق می رسند. اما عده‌‌‌ کمی هم هستند که مهریه عروس را ملک قرار می دهند حال ممکن است این ملک منزل مسکونی باشد یا باغ و زمین زراعی. تعیین ملک به‌عنوان مهریه، تشریفاتی دارد که با سکه و وجه نقد، بسیار متفاوت است. سکه و وجه نقد، به این دلیل که موجود نیست، پرداخت تعداد یا مبلغ مشخصی از آن، در سند ازدواج بر ذمه‌‌ زوج قرار می‌گیرد.
با سلام و احترام؛ یکی از مسائی که محاکم دادگستری را درگیر خود نموده است بحث مربوط به وصول مهریه برای بانوان است . همه ما می دانیم که زوجه به محض انعقاد عقد مالک کل مهریه می گردد و اگر رابطه زناشویی با زوج برقرار نماید می تواند برای مطالبه کل مهریه از طریق دادگاه یا اداره ثبت اقدام کند و اگر قبل از داشتن رابطه اقدام به وصوا مهریه نماید مستحق نیمی از آن خواهد بود . نکته جالب تر اینجاست که زوجه می تواند حتی از ایفای وظایف زناشویی و تمکین خودداری نموده و از حق حبس خویش هم استفاده کند لذا مبحث مربوط به مهریه بسیار جدی بوده و نیازمند مداقه و هوشیاری فراوان است . یکی از موارد مهمی که از همان ابتدا باید نسبت به آن هوشیاری به خرج داد مبحث مربوط به تعیین مهریه است یعنی اینکه اصلا چه چیزی را بعنوان مهریه تعیین نماییم؟! گاهی اوقات مهریه مشخص بوده و جای ابهامی درمیان نمی آید مانند 114 سکه طلا یا یک سفر حج عمره و گاهی اوقات مهریه باطل بوده و امکان درج آن قابل قبول نیست مانند یک کیلو بال مگس و امثال آن اما گاهی این ابهام جای بحث دارد و باید شفاف شود و ان هم زمانی است که زوج سه دانگ از ملکی را نام زوجه می نماید . در چنین حالتی زوجه باید سند رسمی ملک را به دفترخانه ازدواج ارائه دهد و دفترخانه ازدواج نیز قباله را به دفتر اسناد رسمی منتقل نماید تا کار انتقال سه دانگ سند به نام مالک جدید صورت پذیرد. درصورت داشتن هر نوع ابهامی می توانید از وکلای موسسه وکیل تلفنی بهره جسته و مشکل خویش را بر طرف نمائید. محمد صادق تیغ نورد
آشنایی با مسائل مهریه و طریقه مطالبه آن با کمک سایت وکیل تلفنی مبحث پیچیده ای نخواهد بود ، تشکر از سایت خوب شما
برای ثبت ملک به‌ عنوان مهریه مدارکی لازم است که باید در هنگام عقد در دفتر ازدواج آماده باشد. تمام مدارکی که برای انتقال ملک نیاز است و معمولا فروشنده آنها را به دفتر ثبت اسناد رسمی ارائه می‌دهد؛ از جمله برگه استعلام از ثبت، گواهی از دارایی مبنی بر پرداخت مالیات و گواهی از شهرداری برای اثبات پرداخت عوارض و همچنین سند رسمی ملک. در صورتی که زوج تمام این مدارک را آماده کند و همراه خود به دفتر ازدواج بیاورد،‌ سردفتر ازدواج هم در قباله ازدواج مشخصات ملک را به عنوان مهر زوجه وارد می‌کند. مثلاً این‌طور می‌نویسد که «منزل مسکونی با فلان مساحت و به این شماره واقع در فلان محله و …» بعد از مشخصات منزل، باید سردفتر شماره گواهی دارایی و شهرداری و شماره استعلام ثبتی را هم درج کند. اما جریان قانونی ثبت به اینجا ختم نمی‌شود. دفتر ازدواج و طلاق موظف است که قباله ازدواج را به نزدیک‌ترین دفتر ثبت اسناد رسمی بفرستد. دفتر ثبت اسناد پس از دریافت قباله، خلاصه معامله صداقی ثبت می‌کند و نام زوجه را به عنوان مالک جدید در ستون انتقالات می‌نویسد و شماره آن را به اداره ثبت می‌فرستد تا سند به نام زوجه ثبت شود. سندهای دفترچه‌ای قبلی بعد از انتقال به سند تک‌برگی تغییر پیدا می‌کنند. در کل هر کس که سند به او منتقل می‌شود، باید منتظر بماند که سند تک‌برگی جدید به نام او صادر شود. سند عادی برای مهریه اسناد در دو صورت رسمی هستند یکی زمانی که در دفاتر ثبت اسناد رسمی ثبت شوند دیگر زمانی که در دفاتر ازدواج و طلاق به ثبت برسند. اما سند عادی هر نوع نوشته‌ای است که بین افراد تنظیم و امضا می‌شود. سند عادی در محاکم قضایی قابلیت استناد ندارد. به عنوان مثال اگر ملکی برای مهریه زن تعیین شود و این مسئله را روی کاغذی ثبت کنند و در مراسم بله‌بران تمام حضار هم آن را امضا کنند، باز هم نمی‌توان به این برگه استناد کرد.
یک سوال در مورد ملک داشتم

لیست هزینه مشاوره تلفنی با برترین وکلای دادگستری

((بعد از پرداخت، وکیل پایه یک دادگستری زیر 5 دقیقه جهت مشاوره با شما تماس می‌گیرند))

جدول مشاوره حقوقی فوق تخصصی شبانه روزی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
5 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 80,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
10دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
20دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 250,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
30دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 300,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
60 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 350,000 هزار تومان پرداخت آنلاین
مشاوره حقوقی تلفنی با دکتر هادی توکلی وکیل پایه یک دادگستری 950,000 هزار تومان پرداخت آنلاین

لیست هزینه مشاوره تلفنی با برترین وکلای دادگستری

((بعد از پرداخت، وکیل پایه یک دادگستری زیر 5 دقیقه جهت مشاوره با شما تماس می‌گیرند))

جدول مشاوره حقوقی تخصصی شبانه روزی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت آنلاین

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه با شما تماس بگیرد.

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمترین زمان به خط شما تماس حاصل کند.

درخواست مشاوره تلفنی با وکیل: 02147625900

مشاوره فوری با وکیل: 09212242670

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

واحد وکالت تلفنی

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی مازندران:

مازندران شهرستان آمل خیابان هراز افتاب یک ساختمان ایران مهر طبقه چهارم واحد 12 

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی