موسسه وکیل تلفنی

 • مریم قاسمی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۳:۴:۵۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل بهرنگ محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱:۵۴:۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱:۲۶:۵۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۷:۲۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۵:۴۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۳:۲۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۳۸:۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل ملیکا محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۶:۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۹:۴۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۲
 • زینب نظرپور زینب نظرپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۲۰:۱۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۲
انجمن وکیل تلفنی

مهريه ملك مسكوني

مهریه ملک مسکونی

همانطور که بسیاری از ما می دانیم، امروزه موارد بسیاری می توانند به عنوان مهریه تعیین گردند؛ مواردی از قبیل، شاخه های گل رز، سکه های طلا، یک جلد کلام الله مجید، سکه های طلا و حتی انواع املاک مسکونی و غیر مسکونی؛ امروز به مبحث مهریه ملک مسکونی که از رایج ترین انواع مهریه های تعیین شده برای بانوان ایرانی است، خواهیم پرداخت و نحوه وصول آسان مهریه ملکی را شرح خواهییم داد؛ با ما همراه باشید.

 

توصیات بانوی وکیل در خصوص امور رایج مهریه

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

 

property dowry set

وصول مهریه ملکی آنلاین، فوری و 24 ساعته

 

"ناگفته نماند که سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای مشغول به کار در آن، می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"مبحث مهریه، مبحثی تمام نشدنی است؛ اللخصوص وقتی که گستره زیادی از اموال می توانند به عنوان مهریه تعیین گردند؛ بنابراین نه تنها هر مال و دارایی شرایط حقوقی خاصی را در حوزه خود جای می دهد، بلکه اگر به عنوان مهریه نیز تعیین گردد، دعاوی آن دو چندان می شود؛ این که چگونه بر دریافت ملکی مسکونی که چندین نفر در آن ساکنند یا بر روی آن نظر دارند و ...، پیروز شوید و آن را به عنوان مهریه خود بستانید، شاید برای شما پیچیده باشد؛ اما وکلای ما سال هاست که مهر های این چنینی را به سادگی می ستانند و این امر دشواری خاصی برای ایشان ندارد؛ برای برقراری تماس تلفنی 24 ساعته و ارزان با وکلای مهریه ما، تنها کافیست که تصویرک زیر را لمس نمایید تا بهترین راهکار های حقوقی ممکن در خصوص مهریه تان را به ارزانترین شیوه ممکن، دریافت کنید."

 

 

شرایط مهریه ه­ای که ملک مسکونی مي باشد، به شرح زیر اند

 

conditions for receiving dowry in form of a property

وکیل خانواده آنلاین ارزان و تضمینی 24 ساعته

 

پرسش: در سند ازدواج زوجین، مهریه عبارت است از 3 دانگ از یک باب منزل مسکونی به ارزش 150 میلیون تومان؛ زوجه تقاضای مهریه خویش را نموده است. تکلیف دادگاه رسیدگی کننده چیست؟ به عبارت دیگر، چنین مهریه­ای صحیح است و الزام زوج به انجام تعهد قانونی است یا خیر؟

 

نظر اکثریت در خصوص پرسش فوق (باذکر مبانی استدلال)

 • در فرض پرسش که زوجین مهریه خویش را 3 دانگ منزل مسکونی به مبلغ 150 میلیون تومان قرار داده­اند اشکالی از نظر مهریه وجود ندارد؛ چرا که طبق ماده 1079 قانونی مدنی مهریه باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن­ها بشود معلوم باشد. در مانحن فیه نیز که موضوع مهریه 3 دانگ منزل مسکونی است و مبلغ 150 میلیون تومان از غیر معین بودن مهریه رفع جهالت کرده یعنی مشخص کرده که خانه­ ای سه دانگ آن 150 میلیون تومان ارزش داشته باشد زوجه می­ تواند سه دانگ یک خانه 150 میلیون تومان را مطالبه نماید. دادگاه بایستی زوج اقدام به خرید خانه جهت زوجه نماید طبق مقررات قانون اجرای مدنی زوجه می ­تواند تعهد را انجام و مبلغ مورد نظر را از زوج مطالبه نماید. مواد 1079، 1100 و 1080 قانون مدنی نیز مؤید همین نظر است.

 

نظر اقلیت در خصوص پرسش فوق (با ذکر مبانی استدلال)

 • در نوع مهریه جهل وجود دارد؛ 3 دانگ کدام خانه. طبق فتوای حضرت امام (ره) در جلد 2 تحریر الوسیله و همان ماده 1079 قانون مدنی مؤید این مطالب است که مهریه نبایستی مجهول باشد که در مانحن فیه مهریه مجهول است و معین نیست؛ لذا نمی­توان زوج را ملزم کرد به انجام تعهد؛ چرا که عقد نکاح صحیح است؛ لکن موضوع مهریه صحیح نیست و نامعین است؛ لذا بایستی دادخواست زوجه ابطال شود.

 

قرار دادن آپارتمان به عنوان مهر زوجه؟

 

an apartment as a female dowry

وصول فوری و 24 ساعته انواع مهریه

 

موضوع پرسش: مردی با خانمی ازدواج نموده در مرحلۀ عقد بستگی قرار دارند و عروسی و مواقعه صورت نگرفته است و با هم اختلاف دارند؛ زوجه مدعی است مهریه ­اش 400 سکه بهارآزادی و یک واحد آپارتمان معین و مشخص است؛ زوج دارای 2 واحد آپارتمان بوده و واحد معین را که زوجه مدعی است مهریه ­اش است، فروخته است و در واحد دیگر 3 ماه است ساکن است و منکر قراردادن آپارتمان به عنوان مهریۀ زوجه است. به لحاظ وقوع اختلاف، زوجه مهریۀ خود را مطالبه نموده و تقاضای ابطال مبایعه نامه و اثبات مالکیت خود به آپارتمان فروخته شده و تحویل آن را نموده است و ضمن آن تقاضای تأمین خواسته نمود و آپارتمان محل سکونت زوج از طریق اجرای احکام توقیف شده است. زوج نیز دعوای تقابل با عنوان اعسار از پرداخت مهریه به تعداد 400 سکه و تقسیط آن را مطرح کرده است و با اظهار اینکه در آپارتمان توقیف شده ساکن است تقاضای رفع توقیف از آپارتمان به عنوان مستثنیات دین را نموده و تحقیقات انجام گرفته نیز حاکی از سکونت زوج در آپارتمان توقیف شده است.

 • پرسش الف: آیا آپارتمان توقیف شده حتی برفرض اینکه پس از توقیف زوج در آن سکونت کرده از مستثنیات دین محسوب می­شود یا خیر ؟

 • پرسش ب: با توجه به اینکه زوجه مدعی است زوج مرتکب فروش مال غیر شده و آپارتمانی را که فروخته متعلق به خودش است، آیا ثمن حاصل از فروش آپارتمان به عنوان دارایی زوج محسوب می­شود یا خیر ؟

 

نظر اتفاقی در خصوص پرسش های فوق

 • پاسخ به پرسش الف: با توجه به فرض پرسش آپارتمانی که زوج در آن سکونت دارد جزء مستثنیات دین محسوب می­شود؛ لکن دادگاه می­بایستی از رفع توقیف ملک خودداری تا بررسی و احراز نماید که چنانچه آپارتمان مورد نظر در شأن زوج نیست؛ به عبارت دیگر، زوج می­تواند در آپارتمان کوچک­تر که در شأن اوست ساکن شود، ساکن شود، بدیهی است آپارتمان فعلی فروخته شده و آپارتمانی کوچک­تر که در شأن زوج است برای وی خریداری و بابقی ثمن فروش آپارتمان به عنوان طلب مهریۀ زوجه پرداخت می­گردد و به هر صورت، احراز این موضوع با دادگاه صادر کنندۀ حکم است.

 • پاسخ به پرسش ب: با توجه به اینکه عمل زوج معاملۀ معارض است و نیاز به رسیدگی دارد، فعلاً نمی­توان در این خصوص پاسخی ارائه نمود.

 

شرایط اخذ مهریه زوج ه­ای که ملک آن مال مشاع است، به چه صورت است؟