موسسه وکیل تلفنی

  • علیرضا حیدری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۲۳:۵۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • ایلار انکوتی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۲۳:۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۲۲:۵۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • وکیل صلاح محمودی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۲۱:۲۷ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۱۵:۳۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۸:۴۳ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • وکیل صلاح محمودی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۷:۱۰ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۵:۱۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : پرداخت شما با موفقیت انجام شد و در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۰:۳:۲۱ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
  • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۱:۳۲ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۸
انجمن وکیل تلفنی

الزام به تخلیه (مسکونی)

الزام به تخلیه (مسکونی)

در دعوای تخلیه و یا تخلیه ی ید از الزام به تخلیه (مسکونی) استفاده می کنیم. الزام به تخلیه (مسکونی) پس از پایان یک دعوا بر سر یک مسکن صورت می پذیرد.

در دعوای الزام به تخلیه (مسکونی) مالک با اختیار خود ملکی مسکونی را در اختیار مستاجر قرار داده است، یعنی فرد با رضایت طرف مقابل خود به تصرف در ملکی می پردازد.

از بارزترین مصداق های الزام به تخلیه (مسکونی) می توان از عقد اجاره نام برد. مالکی که ملک خود را برای استفاده ی مسکونی اجاره داده است برای الزام به تخلیه (مسکونی) می تواند به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه کند و الزام به تخلیه (مسکونی) را طی یک دادخواست درخواست نماید. رسیدگی به دادخواست الزام به تخلیه (مسکونی) در صلاحیت شورای حل اختلاف است، یعنی مرجع اصلی رسیدگی به این دعوا باید شورای حل اختلاف باشد.

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

دعوی تخلیه چیست؟

دعوی تخلیه نوعی از دعاوی غیرمالی است که در آن مستاجر را به تخلیه ی ملک ملزم می کنند. این عنوان برای دعوایی به کار رفته می شود که طی آن فرد را ملزم به تخلیه عین مستاجره می نمایند، همانطور که مشخص است ما در این دعوا با مستاجر و عقد اجاره و عین مستاجره روبرو هستیم.

در این دعوا موجر که صاحب ملک اصلی و منافع آن است از دادگاه تقاضای تخلیه ی مستاجر را می نمایند و این دادخواست به این جهت است که مستاجر پس از پایان قرارداد حاضر به تخلیه ملک نمی شود.

پس به طور کلی دعوای تخلیه زمانی رخ می دهد که قرارداد اجاره پایان یافته است و مستاجر از تخلیه ملک مسکونی خودداری می نماید در این شرایط مالک چاره ای به جز طرح دعوای تخلیه ندارد.

برای دادخواست و انجام دستور الزام به تخلیه (مسکونی) چند شرط متعدد لازم است، مثل کتبی بودن قرارداد اجاره، یعنی قرارداد اجاره به صورت شفاهی بین افراد نباید منعقد شده باشد، در قرارداد باید مدت و مبلغ اجاره نگاشته شده باشد، برای دادخواست تخلیه مدت اجاره باید پایان یافته و در این مدت نباید مستاجر ملک را در ید مالک قرار داده باشد.

 

هزینه دادرسی دعوی الزام به تخلیه مسکونی چقدر می باشد؟

برای حل دعاوی بین مستاجر و موجر از قانون مدنی و قانون روابط مستاجر و موجر می توان استفاده کرد. هزینه ی دادرسی دعوی الزام به تخلیه مسکونی به طور کلی طبق قانون 150 هزار تومان است، این هزینه هزینه ی دعاوی غیرمالی در نظر گرفته شده است.

فرد برای شروع دعوای تخلیه ی ملک باید ابتدا 150 هزار تومان هزینه ی دادرسی تقبل نماید.

شورای حل اختلاف صالح ترین مرجع برای رسیدگی به الزام به تخلیه (مسکونی) است یعنی این شورا مرجعی برای تخلیه اماکن تجاری نخواهد بود. تقاضای الزام به تخلیه (مسکونی) می تواند از طریق دفتر خدمات قضایی صورت بگیرد و این دعوا یکی از دعواهای غیر مالی در نظر گرفته شده است. در دادخواست الزام به تخلیه (مسکونی) باید اسم خواهان و خوانده و مشخصات آن ها به طور کامل ذکر گردد.

 

 آیا الزام به تخلیه مسکونی به دلیل انقضای مدت اجاره امکان پذیر است؟

شرایط ثبت دادخواست الزام به تخلیه در مطالب بالا ذکر شد اما به طور کلی یکی از ارکانی که سبب می شود تا فرد محق باشد این است که مدت اجاره منقضی شده و مستاجر عین مستاجره را باز نمی گرداند.

الزام به تخلیه مسکونی به دلیل انقضای مدت اجاره ممکن می شود، یعنی مالک اصلی تا زمانی که قرارداد پایان نیافته نمی تواند تقاضای الزام به تخلیه کند، البته با وجود یک سری شرایط شاید مالک بتواند مستاجر را الزام به تخلیه نماید که آن تشریفات خاصی دارد.

پس از پایان و اتمام قرارداد اجاره اگر مستاجر از بازپس دادن ملک به مالک خودداری نماید، مالک اصلی می تواند از دادگاه تقاضای الزام به تخلیه را درخواست کند.

 

آیا الزام به تخلیه مسکونی به دلیل عدم پرداخت اجاره بها امکان پذیر می باشد؟

الزام به تخلیه به دلیل عدم پرداخت اجاره بها در ارتباط با قرارداد اجاره ی املاک تجاری دارای حق کسب و پیشه و سرقفلی ممکن است. مستاجر طی قرارداد مکلف است تا اجاره بها را در مدت زمان معینی پرداخت نماید، اگر مستاجر اجاره بها را پرداخت ننماید موجر می تواند طبق تشریفاتی خاص او را ملزم به تخلیه ملک نماید. دادگاه نیز با بررسی مدارک و اسناد موجود و شرایط تصمیمی را اتخاذ خواهد نمود. این نوع دعوا چون مربوط به حق کسب و پیشه است الزاما باید در دادگاه وقوع ملک بررسی شود.

پس با توجه به مباحثی که گفته الزام به تخلیه مسکونی به دلیل عدم پرداخت اجاره بها ممکن نیست.

 

آیا در ایام کرونا دستور الزام به تخلیه مسکونی صادر می شود؟

طی مصوبه ای مقررات جدیدی در شرایط کرونا برای الزام به تخلیه (مسکونی) در نظر گرفته شده است. البته این شرایط نیز در صورتی است که مالک برای خود و یا اقوام درجه یک ملک را نیاز نداشته باشد. اما طی این مصوبه بهتر است تا قرارداد های اجاره تمدید شوند و این شرایط در صورت عدم توافق نیز ممکن خواهد بود اگر مستاجر تمایل داشته باشد.

ولی می توان گفت که در ایام کرونا دستور الزام به تخلیه مسکونی صادر می شود اما این دستور طبق شرایط و تشریفاتی دیگر صادر می گردد که برای آگاهی بیشتر در مورد این موضوع لازم است تا با یک وکیل و مشاور آگاه به مسائل جدید مشورت کنید. برای شروع یک مشاوره حقوقی می توانید از مشاوره حقوقی آنلاین و مشاوره حقوقی تلفنی بهره مند شوید.

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت آنلاین
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۱۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۲۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۳۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۴۵.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل ۶۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل ۱۰۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین
مشاوره حضوری ۲۰۰.۰۰۰ هزار تومان پرداخت آنلاین

درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی): ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670