موسسه وکیل تلفنی

  • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۹:۵۸:۴۵ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
  • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۹:۵۵:۱۰ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
  • وکیل سجاد جداخانلو گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۹:۲۶:۴۷ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۲
  • احمد رحمانی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۰:۴۱:۴۷ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۲:۳۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
  • وکیل محمد جواد شيخي گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۲۱:۳۹ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
  • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۴:۱۲ تاریخ ۱۴۰۱/۳/۱
  • سیمین محمودی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۲۲:۵۸ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
  • وکیل شورش جهانگیری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۵۹:۱۶ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۱
  • سمکو محمدپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۸:۰:۹ تاریخ ۱۴۰۱/۲/۳۰
انجمن وکیل تلفنی

خاتمه قرارداد کار

 خاتمه قرارداد کار به چه معناست؟

قرارداد ها به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. قراردادهای موقت، ساعتی و دائم از انواع قراردادهای کار محسوب می شوند که هر یک قوانین خاص خود را دارند. یکی از مباحثی که در زمینه ی قرارداد ها، بدون شک به آن برخورد خواهید کرد، خاتمه قرارداد کار است. خاتمه قرارداد کار به معنی پایان یافتن و منقضی شدن قرارداد کار است. در قراردادهای موقت و قرارداد های دائم، به سبب تفاوتی که در مدت زمان کار و شغل وجود دارد، بحث خاتمه قرارداد کار کمی متفاوت است. همانطور که می دانید، در قرارداد های کاری موقت، زمان شروع و پایان کار کاملا مشخص است. یعنی اتمام زمان قرارداد، مصادف با خاتمه قرارداد کار می باشد. البته خاتمه قرارداد کار، قوانین مربوط به خود را دارد. برای مثال، مبحثی به نام مزایا یا همان حقوق پایان کار وجود دارد.

 

مشاوره حقوقی با وکیل متخصص قانون کار

این مسئله به این معناست که کارفرما که با یک کارگر و یا چند کارگر قرارداد بسته است، پس از اتمام قرارداد، مبلغی به میزان یک ماه از حقوق آن کارگر را باید به وی پرداخت کند. در مورد این قاعده باید بگوییم که بر طبق ماده ی 24 قانون کار، این مزایا تنها به کارگرانی که یک یا بیشتر از یک سال به اشتغال مشغول بوده اند تعلق می گرفته است. پس از مدتی، این قانون برای کارگرانی که کمتر از یک سال نیز به کار مشغول بوده اند، اجرا شد. به مبلغی که به عنوان پایان کار به کارگر داده می شود، سنوات خدمت نیز گفته می شود. در صورتی که قصد دارید سنوات خدمت خود را دریافت کنید و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، مشاوره حقوقی 24 ساعته موسسه حقوقی وکیل تلفنی، می توانید به شما کمک کند.

 

خاتمه قرارداد کار به صورت ارادی

خاتمه قرارداد کار، به صورت کل، به دو نوع تقسیم می شوند. یک خاتمه قرارداد به صورت ارادی و دیگری غیر ارادی. خاتمه قرارداد کار در این دو مدل، کاملا متفاوت از دیگری محسوب می شود. در نوع اول که مورد بحث ماست، یعنی نوع ارادی، کارگر یا کارفرما به صورت ارادی و بر اساس اختیار و با آگاهی کامل، نسبت به خاتمه ی قرارداد اقدام می نمایند. ممکن است یک کارگر در هر زمانی از کار خود، استعفا دهد. این که دلیل استعفای کارگر چیست در این مبحث نمی گنجد. کارگر بنا به هر دلیلی می تواند تقاضای استعفا نماید و مراحل مربوط به آن را نیز طی کند. طبق قوانین رایج، یک کارگر موظف است حداقل پانزده روز قبل از روزی که همکاری را به طور کامل قطع خواهد کرد، این مسئله را به کارفرمای خود اطلاع دهد. در زمینه ی حقوق کارگران و کارفرمایان ممکن است برای شما شبهات زیادی ایجاد شود که شما می توانید با دریافت مشاوره حقوقی شبانه روزی، به پاسخ سوالات خود برسید.

اگر از مشاوره حقوقی آنلاین که یک مشاوره حقوقی شبانه روزی خواهد بود، استفاده کنید، قطعا متوجه شدید مطلب دیگری در خاتمه قرارداد کار مورد توجه قرار می گیرد، و آن، این است که خاتمه قرارداد کار اگر از سوی کارفرما و زودتر از زمان قرارداد باشد، اصطلاحا به آن فسخ قرارداد از طرف کارفرما گفته می شود. خودتان را یک کارفرما در نظر بگیرید، در این جایگاه شغلی قطعا تمام تلاشتان را خواهید کرد تا از رخ دادن هرگونه خطا و اشتباهی توسط کارگران خود جلوگیری کنید. این مسئله می تواند به کار شما صدمه وارد کرده و شما را با مشکلات زیادی مواجه کند. پس برای جلوگیری از این اتفاق، شما از حق خود استفاده کرده و مواردی را در قرارداد ذکر می کنید که تا از هرگونه خطا و اشتباه توسط کارگر جلوگیری کنید. اگر هر کارگری از این خطوط قرمز که در قرارداد به صورت قانونی مشخص شده اند، تخطی کند، به عنوان یک کارفرما قادر خواهید بود تا دست به خاتمه قرارداد کار به صورت ارادی بزنید. البته در این موارد، حقوق کارگران تا مدت زمان پایان اشتغال ذکر شده در قرارداد باید به آنان پرداخت گردد.

مشاوره حقوقی شبانه روزی

چه عواملی منجر به خاتمه قرارداد کار به صورت غیر ارادی می شود؟

عواملی وجود دارند که اگر یکی یا چند مورد از آنان رخ دهد، قرارداد به صورت خود به خود و غیرارادی فسخ می شود. این موارد همان چارچوب های اصلی قرارداد و حیطه ی کاری کارگر را مشخص می کند. برای اطلاع یافتن از مواردی که می تواند به صورت غیر ارادی به خاتمه قرارداد کار منجر شود علاوه بر مطالعه متن زیر، می توانید از مشاوره حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری که یک مشاوره حقوقی رایگان برای شما خواهد بود، استفاده کنید. مواردی که منجر به خاتمه قرارداد کار به صورت غیر ارادی می شود عبارتند از:

-چنانچه کارگری که قرارداد را امضا کرده است، فوت کند. در این مورد حقوق کارگر و مطالبات وی به وراث رسمی و قانونی وی خواهد رسید.

 

-اگر کارگر به حد بازنشستگی رسیده باشد و یا به صورت کامل در حالت از کار افتادگی قرار بگیرد. در مورد از کار افتادگی، نظر متخصصین پزشکی حاضر در سازمان تامین اجتماعی بسیار مهم است. این پزشکان هستند که باید از کار افتادگی یک کارگر را تایید کنند. در غیر این صورت، آن کارگر همچنان موظف به حفظ تمامی موارد ذکر شده در قرارداد و اجرای تعهدات خود است. اگر از کار افتادگی تایید شود، حقوق و سنواتی مطابق با قانون مربوطه، به کارگر تعلق می گیرد.

-اتمام مدت زمان کار کارگر در مورد قراردادی های موقت و یا قراردادهای شغلی مشخص در مورد یک پروژه ی کاری. در صورت پایان مدت قرارداد، همانطور که گفته شد، کارفرما باید سنوات خدمت کارگر را پرداخت کرده تا رسما قرارداد خاتمه پیدا کند.

 

نمونه نامه خاتمه قرارداد کار

در یک خاتمه قرارداد کار، موارد کلی مانند نام و نام خانوادگی کارگر و کارفرما ذکر می شود. ممکن است موارد ذکر شده در قرارداد خاتمه کار، در هر شرکت یا سازمانی متفاوت باشد. اما همه ی آن ها به صورت صریح اعلام می کنند که همکاری فرد نامبرده یا همان کارگر با شرکت حقوقی و یا فرد حقیقی به اتمام رسیده است.

 

مورد دیگری که معمولا در نمونه های خاتمه ی قرارداد های کاری به آن اشاره می شود، این است که از کارگر خواسته می شود تا نسبت به طی مراحل مربوط به تسویه حساب خود و دریافت سنوات خدمت اقدام نماید. در نهایت، امضا، مهر یا اثر انگشت کارفرما یا مدیر شرکت قابل مشاهده است. در ادامه یک متن نمونه برای خاتمه قرارداد کار آورده شده است. تاریخ پایان همکاری و فسخ قرارداد نیز کاملا قابل مشاهده است.

 

فسخ قرارداد کاری همان خاتمه قرارداد است؟

معنا و مفهوم فسخ قرارداد با خاتمه ی قرارداد کمی متفاوت است. فسخ قرارداد با خاتمه قرارداد کار از جهت ارادی یا غیر ارادی بودن آن تفاوت دارد. در فسخ قرارداد، یکی از طرفین نسبت به باطل کردن قرارداد کار اقدام می کند. در خاتمه ی قرارداد ممکن است مقصود، همان اتمام زمان قرارداد باشد. در صورتی که قرارداد موقتی بوده و تمدید نشود، خاتمه ی قرارداد اتفاق می افتد. مفهوم خاتمه ی قرارداد کاری، مفهومی عام تر و جامع تر محسوب می شود. اما فسخ قرارداد، منقضی کردن قرارداد پیش از اتمام مهلت آن است. در فسخ قرارداد، کارفرما مسئولیت دارد حقوق کارگر را پرداخت کند در صورتی که کارگر مشغول به کار نیست. در صورتی که خاتمه ی قرارداد تنها با پرداخت سنوات خدمت اتمام می یابد. اگر درگیر پرونده ی مربوط به فسخ قرارداد کاری خود هستید، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی واتس اپی وکیل تلفنی به صورت شبانه روزی و 24 ساعته، در اختیار شما خواهد بود.

دادخواست برای اداره کار 
اعتراض به رای هیات حل اختلاف 
اعتراض به  رای هیات تشخیص 
نمونه تسویه قرارداد کار  

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

[email protected]

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

[email protected]

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

[email protected]

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی