موسسه وکیل تلفنی

  • علی اکبر صمدی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۴:۵۷:۲۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • میثم جواهری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۴:۵۶:۱۹ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • بهار بهاری گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۱۴:۴۹:۳۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • رضایی گرامی : پرونده حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۴:۳۰:۵۸ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۴:۲۵:۵۳ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • مریم گذاری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۴:۹:۱۱ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • مریم گذاری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۵۷:۲۴ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۳۰:۳۶ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • وکیل سید علی موسوی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۲۳:۱ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  • میثم جواهری گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۳:۱۳:۳۰ تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
انجمن وکیل تلفنی

بيمه شاغل دور كار

حوزه معاونت بیمه­ای

موضوع:بیمه شاغلین شرکت­های کسب و کار در فضای مجازی

بخشنامه 683 فنی

 

 

معاون محترم...........

ادارات کل و دفاتر مستقل ستادی ...........

 اداره کل تأمین اجتماعی استان.............

 در اجرای مصوبه شماره 1252/97/1100  مورخ 27/4/97، موضوع بند ۷ یک هزار و هشتصد و شانزدهمین جلسه مورخ 23/4/97 هیأت مدیره محترم سازمان مقرر گردید، شاغلین شرکت‌های کسب‌وکار در فضای مجازی از تاریخ اجرای این بخشنامه مشمول مقررات قانون تأمین اجتماعی قرار گیرند، لذا در زمینه چگونگی اجرای بیمه افراد مزبور توجه واحدهای اجرائی را به نکات ذیل معطوف می‌دارد:

 1- مشمولین این بخشنامه آن دسته از شاغلین کسب‌وکار فضای مجازی فاقد رابطه مزدبگیری می‌باشند که دارای تأییدیه از اتحادیه کشوری صنف کسب‌وکار مجازی بوده و تحت پوشش مقررات حمایتی خاصی قرار نداشته باشند. سایر کارکنان که رابطه استخدامی و مزدبگیری با کارگاه‌های ذی‌ربط دارند مشمول بند الف ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی بوده و کارفرمایان مکلف‌اند مطابق مواد ۲۸، ۳۶ و ۳۹ قانون تأمین اجتماعی نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه آنان اقدام نمایند. مشمولین یادشده می‌بایست از سوی اتحادیه کشوری صنف کسب‌وکار مجازی و یا نمایندگی آن در استان‌ها به سازمان معرفی و سن متقاضی در تاریخ شروع بیمه (ثبت معرفی‌نامه در واحدهای اجرائی سازمان) حداکثر ۵۰ سال تمام باشد.

 ۲- درصورتی‌ که متقاضی دارای سابقه پرداخت حق بیمه قابل قبول نزد سازمان تأمین اجتماعی باشد، معادل مدت سابقه پرداخت حق بیمه قبلی جهت ورود به دایره شمول به سقف سنی مجاز (۵۰ سال) وی اضافه می‌گردد و در صورت احراز شرایط، به‌عنوان مشمول پذیرفته می‌شود.

 ۳- مسئولیت شناسایی مشمولین، معرفی و یا خروج افراد به دلیل عدم احراز شرایط عضویت و پاسخگویی به شکایات و...، از تکالیف مرجع یادشده می‌باشد.

 ۴- مبلغ حق بیمه تعیین شده همه ماهه توسط بیمه شده حداکثر تا آخرین روز ماه بعد از طریق درگاه الکترونیکی سازمان تأمین اجتماعی به حساب متمرکز سازمان واریز می‌گردد.

 ۵- شروع بیمه پردازی هریک از مشمولین از تاریخ ثبت معرفی‌نامه فرد و پرداخت حق بیمه در واحد اجرائی ذی‌ربط می‌باشد و پذیرش حق بیمه ماقبل آن میسر نخواهد بود.

 توجه: اعتبار معرفی‌نامه افراد حداکثر سه ماه از تاریخ صدور، مشروط به ثبت در بازه زمانی مورد اشاره در واحد اجرائی می‌باشد که لازم است حق بیمه ماه اول تا آخرین روز ماه بعد در مدت اعتبار معرفی‌نامه مربوطه پرداخت گردد. بدیهی است در صورت عدم پرداخت حق بیمه فرد در بازه زمانی مذکور (دوره سه ماهه) می‌بایست نسبت به صدور معرفی‌نامه جدید اقدام نمایند.

 ۶- ملاک احتساب سابقه و برقراری حمایت‌های مندرج در قانون تأمین اجتماعی برای هریک از مشمولین، مشروط به پرداخت کامل حق بیمه می‌باشد.

۷- مشمولین این بخشنامه می‌بایست با معرفی سازمان و براساس مفاد بخشنامه‌های ذی‌ربط (چنانچه واجد شرایط انجام معاینات بدو بیمه پردازی باشند) قبل از پرداخت حق بیمه، به هزینه شخصی مورد معاینه قرار گرفته و میزان توانایی جسمی و روحی آنان برابر ضوابط مقرر مورد سنجش قرار گیرد. توجه: چنانچه هر یک از مشمولین مربوطه در معاینات قبل از شروع پرداخت حق بیمه، از کارافتاده کلی شناخته شوند، امکان معرفی به کمیسیون پزشکی در خصوص موضوع از کار افتادگی اولیه وجود نخواهد داشت.

۸- خروج بیمه شده با اعلام مرجع معرفی کننده و یا به دلیل عدم پرداخت حق بیمه در مهلت مقرر، به منزله انصراف از پرداخت حق بیمه تلقی می‌گردد و ادامه بیمه پردازی فرد موصوف، منوط به ارائه معرفی‌نامه جدید و احراز مجدد شرایط مربوطه می‌باشد. توجه: مرجع مربوطه می‌بایست در صورت خروج هریک از مشمولین نسبت به اخذ دفاتر درمانی بیمه شده و افراد تحت تکفل وی و تحویل آن به شعبه ذی‌ربط و دریافت رسید ابطال دفترچه درمانی و ارائه آن به بیمه شده اقدام نماید. بدیهی است پس از انصراف از ادامه پرداخت حق بیمه، مسئولیت درمان این گروه از بیمه‌شدگان و افراد تحت تکفل آنان متوجه سازمان نخواهد بود.

 ۹- نرخ حق بیمه معادل ۲۷٪ مبنای پرداخت حق بیمه می‌باشد.

 ۱۰- مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که ۵ سال و یا کمتر از ۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب متقاضی بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه در زمان ثبت معرفی‌نامه در واحد اجرائی مربوطه خواهد بود.

درخواست مشاوره حقوقی تلفنی (خط ویژه شش رقمی)      ۴۷۶۲۵۹-۰۲۱

هزینه مشاوره حقوقی
هزینه ۱۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۲۰ هزار تومان
هزینه ۲۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۴۰ هزار تومان
هزینه ۲۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۶۰ هزار تومان
هزینه ۶۰ دقیقه مشاوره با وکیل ۱۰۰ هزار تومان

برای مشاوره با وکیل یکی از مبالغ فوق را به کارت   ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸  به نام هادی توکلی واریز نموده و اطلاعات واریز را به ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ کنید تا در کمتر از ۵ دقیقه وکیل به شما زنگ بزند.

جهت مشاوره حقوقی آنلاین رایگان کلیک کنید

 ۱۱- مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که بیش از ۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر میانگین دستمزد آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت معرفی‌نامه در واحد اجرائی به انتخاب متقاضی خواهد بود.

 ۱۲- مبنای پرداخت حق بیمه کلیه بیمه‌شدگان فعال در هر سال، متناسب با افزایش دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه سالانه افزایش می‌یابد و در صورت قطع پرداخت حق بیمه مطابق درخواست جدید و با توجه به سایر شرایط تعیین می‌گردد.

۱۳- با توجه به اینکه این گروه از بیمه‌شدگان، فاقد رابطه مزدبگیری با اتحادیه کشوری صنف کسب‌وکار مجازی و یا نمایندگی‌های مربوطه می‌باشند، لذا از شمول قانون بیمه بیکاری مصوب 26/6/69 مجلس شورای اسلامی خارج بوده و بر این اساس حق بیمه مربوطه (۳٪ مبنای کسر حق بیمه) نیز وصول نخواهد شد.

 ۱۴- کلیه حمایت‌های مقرر در ماده "۳" قانون تأمین اجتماعی مصوب تیرماه ۵۴" به استثنای بند "ج" (غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری با رعایت مقررات مربوطه و تغییرات بعدی به این گروه از متقاضیان ارائه خواهد شد.

 ۱۵-شرایط برقراری و میزان تعهدات کوتاه‌مدت، مستمری‌های بازنشستگی، بازماندگان، از کارافتادگی کلی و همچنین استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی با توجه به مفاد این بخشنامه و در چارچوب قانون تأمین اجتماعی و تغییرات بعدی آن خواهد بود.

توجه: این گروه از مشمولین از پرداخت فرانشیز در مراکز ملکی سازمان همانند بیمه‌شدگان اجباری معاف می‌باشند.

 توجه ۲: در صورت بررسی و احراز شرایط برقراری مستمری (بازنشستگی و از کارافتادگی کلی) می‌بایست مراتب ترک کار و عدم اشتغال، از مرجع ذی‌ربط جهت ارائه حمایت‌های مذکور استعلام گردد.

۱۶- متقاضیانی که مشمول بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا ادامه بیمه به‌طور اختیاری می‌باشند، در صورت عدم انقطاع در پرداخت حق بیمه می‌توانند پس از پایان دوره پیش‌پرداخت بدون در نظر گرفتن شرایط سن و سابقه مقرر در بندهای "1" و "۲" این بخشنامه با ارائه معرفی‌نامه از مرجع معرفی کننده و یا نمایندگی‌های مربوطه و رعایت سایر شرایط مقرر، ازجمله انجام معاینات پزشکی موضوع بند ۷ (در صورت عدم انجام معاینات پزشکی قبل از قرارداد) صرفاً در مرحله تغییر نوع بیمه، بدون انجام معاینات مجدد پزشکی در زمره مشمولین قرار گیرند. بدیهی است درصورتی‌ که این افراد پرداخت حق بیمه را بعد از شروع بیمه قطع نمایند، ورود مجدد آنان منوط به رعایت مقررات مربوطه مطابق سایر مشمولین خواهد بود.

 ۱۷- بیمه‌شدگان مربوطه در صورت تمایل می‌توانند در هر مرحله نسبت به قطع بیمه پردازی بیمه‌های توافقی و ادامه پرداخت حق بیمه حسب ضوابط مقرر در چارچوب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به‌طور اختیاری و ... اقدام نمایند.

 ۱۸- به‌منظور تفکیک بیمه‌شدگان موضوع این بخشنامه از سایر بیمه‌شدگان، کد فعالیت ۸۲۸۲۰ تخصیص می‌یابد.

 ۱۹- شرکت مشاور مدیریت و خدمات ماشینی تأمین موظف است هم‌زمان با صدور این بخشنامه نسبت به ساخت و نصب نرم‌افزار مربوطه در واحدهای اجرائی اقدام نماید. مسئول حسن اجرای این بخشنامه مدیران کل بیمه‌ای، معاونین بیمه‌ای، رؤسا و کارشناسان ارشد امور فنی بیمه‌شدگان، وصول حق بیمه، نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی و امور فنی مستمری‌های ادارات کل استان‌ها و رؤسا، معاونین و مسئولین ذی‌ربط در شعب خواهند بود.

    

 

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

021476259

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی