موسسه وکیل تلفنی

 • وکیل محمد ابراهیم داوددآبادی فراهانی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۱:۲۱:۳۹ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۵
 • جواد فدایی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۸:۲۲:۲ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۵
 • مهدی دوستی مهدی دوستی گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۳۹:۱۲ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۵
 • وکیل زهرا سمیع زاده گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۲:۱۷:۵۴ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۴
 • وکیل ملیکا محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۹:۶:۱۴ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۴
 • وکیل ملیکا محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۸:۲۵:۲۹ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۴
 • مهسا علیزاده گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۸:۴۹:۴۹ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
 • شیرین امینی گرامی : سوال حقوقی شما در حال بررسی توسط وکیل می باشد ساعت ۱۶:۹:۲۳ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
 • وکیل احسان والی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۳:۳۶:۴۰ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
 • وکیل مسیح اقاداودی جلفایی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱۲:۳۸:۱۵ تاریخ ۱۴۰۰/۸/۳
انجمن وکیل تلفنی

مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا

مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا

با پیشرفت جوامع‌بشری و زندگی‌اجتماعی با توجه به نیازهای روز جامعه برخی از جرایمی که قبلا وجود نداشتند جرم‌انگاری شدند و برای آن‌ها مجازاتی در نظر گرفته شد، در این بخش ما می‌خواهیم به بررسی مشاوره حقوقی رشوه گیری بپردازیم. یکی از جرایمی که با نام‌های جدیدی جرم انگاری شده‌اند جرم رشا و ارتشا است.

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

برای اتصال به درگاه پرداخت آنلاین و دریافت ارزان ترین مشاوره تلفنی فوری و 24 ساعته با سرشناس ترین وکلای متخصص در ایران، تصویرک زیر را لمس نمایید.

 

legal chart button

 

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

"لازم به ذکر است سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

جرم رشا و ارتشا چیست؟

برای شروع بررسی مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا بهتر است ابتدا به معنی لغوی رشا و ارتشا بپردازیم. در لغت رشا به معنی ریسمان، رسن و بند است و در اصطلاح حقوقی به شخصی تلقی میشود که رشوه می‌دهد. ارتشا در لغت به معنی رشوه‌گرفتن، باج‌گرفتن است و در اصطلاح حقوقی به فردی که رشوه را دریافت می‌کند می‌گویند. مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا به این اشاره دارد که این جرم داخل در جرایم اقتصادی و اداری است و رشد این جرم در سیستم اقتصادی یک کشور موجب فساد در جامعه و دولت می‌شود. هر دو جرم رشا و ارتشا در جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی هستند. قوانین مربوط به مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا و کلاهبرداری در قانون مجازات‌اسلامی است و قسمتی از قانون به این جرایم اختصاص داده‌ شده‌است. این قانون مصوب سال 1367 است.

 

bribing

جرم رشا و ارتشا یعنی رشوه گرفتن و رشوه دادن

 

چه کسانی مرتکب جرم رشا و ارتشا می شوند؟  

در مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا به این مبحث باید توجه کنیم که این جرم را چه کسانی مرتکب می‌شوند؟ آیا رشوه گرفتن افراد عادی و معمولی نیز در زمره ی جرایم رشا و ارتشا است؟ یا شرایط خاصی برای محقق شدن این جرم لازم است؟ رشا به معنای رشوه‌گرفتن کارمند دولت است، فردی که در دولت کار می‌کند اگر اقدام به پذیرفتن سند، وجه و... کند، محکوم به جرم رشا خواهد‌‌شد. در ارتشا نیز یک فرد دیگر باید اقدام به تسلیم نمودن مال، سند و وجه و... به فردی کند که کارمند دولت است. این جرم را افرادی مرتکب می‌شوند که کارمند، مامور دولت هستند. برای افرادی که در مشاغل مربوط به دولت نیز کار می‌کنند این جرایم قابل تحقق و پیگیری است. برای مثال فردی در سازمان ثبت احوال و یا شهرداری اقدام به رشوه گرفتن می‌کند، این فرد خاطی طبق قوانین و مقررات قانون رشا و ارتشا متهم و محکوم می‌شود.

 

مجازات جرم رشا و ارتشا چیست؟

برای تعیین مجازات در جرم رشا و ارتشا باید به قانون رشا و ارتشا مراجعه کرد. فردی که این جرم را انجام می‌دهد باید آگاه و عاقل باشد و فرد باید عامداً از روی عمد و قاصدا یعنی با قصد اقدام به گرفتن رشوه کند، این افراد به جرم رشا محکوم خواهند‌‌شد و مقدار مالی که از این راه حاصل شده است ضبط می‌شود و فرد خاطی به حبس شش ماه تا 3 سال و تا 74 ضربه شلاق مجازات می‌شود.

اگر وجه مال دریافت شده ارتشا گر بیش از 20 هزار ریال نباشد، مجرم از شش ماه تا سه سال از شغل دولتی منفصل می‌شود و اگر متهم مدیر کل یا هم رتبه با مدیر کل و بالاتر باشد به انفصال دائم از شغل دولتی محکوم می‌شود.

 

برای مشاوره تلفنی با وکیل متخصص در این امر می توانید بر روی تصویرک زیر کلیک کنید یا آن را لمس نمایید"

 

اگر وجه رشوه گرفته‌شده توسط مجرم رشا گر بیش از مبلغ 20 هزار ریال و تا 200 هزار ریال باشد، مجرم به یک تا سه سال حبس و جزای نقدی معادل وجه نقدی گرفته‌ شده محکوم می‌شود و یا شش ماه تا سه سال از مشاغل دولتی به طور موقت انفصال می‌یابد، اگر فرد مرتکب مدیر کل یا بالاتر از مدیر کل و هم رتبه با مدیر کل باشد از شغل دولتی خود انفصال دائم پیدا می‌کند و اگر وجه مال رشوه گرفته‌شده بیش از 200 هزار ریال تا یک میلیون ریال باشد، مجرم به 2 تا 5 سال حبس، جزای‌نقدی معادل قیمت رشوه و انفصال دائم از خدمات دولتی و تا 74 ضربه شلاق محکوم می‌شود. اگر مجرم از شغل مدیر کل یا هم رتبه ی با آن پایین تر باشد در ازای انفصال دائم، او محکوم به انفصال موقت از 6 ماه تا 3 سال خواهد‌شد.  

قیمت مال مورد رشوه اگر بیش از 1 میلیون ریال باشد فرد محکوم به 5 تا 10 سال حبس، جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی خواهد‌شد و یا مجازات آن می تواند تا 74 ضربه شلاق باشد. اگر مجرم پایین تر رتبه ی مدیر‌کل یا هم رتبه ی آن باشد به ازای انفصال دائم به 6 ماه تا 3 سال انفصال موقت محکوم می‌شود.

 

bribery

جرم رشا و ارتشا نیز سه عنصر قانونی، مادی و معنوی دارد

 

ارکان جرم رشا و ارتشا

هر جرم از سه عنصر تشکیل شده است که با وجود هر سه عنصر یک جرم محقق می‌شود. در جرم رشوه گیری (رشا و ارتشا) به بررسی راهکار های حقوقی عوامل و عناصر این جرایم می‌پردازیم. هر جرم از 3 عنصر‌قانونی، مادی و معنوی تشکیل می‌شود.

 

 • عنصر‌قانونی: در مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا ابتدا باید بدانیم عنصر‌قانونی یعنی چه؟ این است که هر جرم باید جرم‌انگاری شود و بعد از عمل جرم‌انگاری است که که یک کار و یک فعل یا ترک فعل به عنوان جرم در نظر گرفته می‌شود، با وجود همه ی شرایط و عناصر یک کار به عنوان جرم مجازات خواهد‌داشت. تنها کاری جرم محسوب می‌شود که در قانون برای آن مجازات در نظر گرفته شده‌باشد.

 

 • عنصر‌‌معنوی: در مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا: عنصر‌معنوی این جرم قصد و نیت است، برای تحقق هر جرمی فرد خاطی باید قصد داشته باشد یعنی از روی عمد و قصد و آگاهانه اقدام به دریافت رشوه کند. به بیان دیگر این جرم باید عامدا و قاصدا صورت بگیرد.

 

 • عنصر‌مادی: در مشاوره جرم رشا و ارتشا: عنصر‌مادی جرم یعنی فرد ارتشا‌‌گر قصد و نیت خود را به واقعیت بیاورد به این معنی است که بعد از اینکه یک فرد قصد جرم را داشت باید اقدام به انجام آن جرم بکند، عنصر‌مادی در مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا یعنی فرد مجرم بعد از اینکه در ذهن خود قصد گرفتن رشوه را داشت در موقعیتی که پیش می‌آید باید رشوه را دریافت کند.

 

تمام موارد باید وجود داشته باشند تا یک عمل جرم محسوب شود. می‌توانید برای رسیدگی به این جرم از مشاوره حقوقی تلفنی رشا استفاده کنید.

 

مجازات جرم رشا و ارتشا چگونه بخشیده می‌گردد؟

اغلب جرایم در دو بعد صورت می گیرند، برخی جرایم قابل‌گذشت و برخی جرایم غیر‌قابل‌گذشت هستند، جرایم قابل‌گذشت بیشتر جنبه‌ی خصوصی دارند و از آن‌جایی که به ضرر یک فرد هستند از طرف همان فرد آسیب دیده نیز قابل‌بخشش هستند.

مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا به این اشاره دارد که این جرم جزء جرایم قابل‌گذشت نیست و در زمره ی جرایم غیر‌قابل‌گذشت است. اینگونه جرایم اغلب جنبه‌ای عمومی نیز دارند.

می‌دانیم که اغلب جرایمی که جنبه‌ی عمومی دارند با درخواست از رهبری و نظر مقام صلاحیت‌دار قابل‌گذشت و عفو خواهند‌‌شد، اما جرم رشا و ارتشا در بیشتر مواقع غیر‌قابل‌گذشت است. اغلب جرایم علیه امنیت و نظم عمومی غیر‌قابل‌بخششند و جرم رشا و ارتشا نیز از اینگونه جرایم هستند.

 

بهترین مشاور حقوقی متخصص در زمینه پرونده رشا و ارتشا را از کجا دریافت کنیم؟

برای رسیدگی و بررسی و جرم رشا و ارتشا باید به وکلا و مشاوری مراجعه کنید که در این زمینه اطلاعات دارند. بهترین مشاور حقوقی متخصص در زمینه پرونده رشا و ارتشا را می‌توانید از وکیل تلفنی پیدا کنید.  

در وکیل تلفنی می‌توانید برای مشاوره حقوقی جرم رشا و ارتشا از وکلای آنلاین و تلفنی استفاده کنید.

 وکیل تلفنی چه مشاوره هایی دارد؟

 

در وکیل تلفنی می توانید از موارد زیر بهره مند شوید:

 

مشاوره حقوقی، مشاوره حقوقی تلفنی، مشاوره حقوقی تلفنی و 24 ساعته، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی در هر زمان و هر مکان،  مشاوره حقوقی فوری، مشاوره حقوقی فوری، مشاوره حقوقی پیشگیرانه، مشاوره حقوقی فوری و تلفنی، مشاوره حقوقی سریع، مشاوره حقوقی شبانه روزی، مشاوره حقوقی ویژه تلفنی، مشاوره حقوقی آنلاین ویژه، مشاوره حقوقی تلفنی، مشاوره تلفنی حقوقی با وکیل، مشاوره با وکیل، مشورت با وکیل، مشورت با وکیل مرد،  مشورت با وکیل زن، مشورت تلفنی با وکیل 24 ساعته، مشورت تلفنی با وکیل، مشورت آنلاین با وکیل، راهکار حقوقی 24 ساعته، راهکار حقوقی تلفنی، راهکار حقوقی آنلاین، دریافت راهکار حقوقی آنلاین شماره تلفن بهترین وکیل تهران، بهترین وکیل تلفنی، وکیل تلفنی، وکیل تلفنی 24 ساعته، وکیل تلفنی ارزان، مشاوره با وکیل تلفنی، مشاوره حقوقی با وکیل تلفني، وكيل تلفنی 24 ساعته و شبانه روزی، مکالمه تلفنی با وکیل،  مکالمه تلفنی با وکیل آنلاین، راهکار آنلاین حقوقی،  سوالات حقوقی، پرسش سوال حقوقی آنلاین، پرسیدن سوال حقوقی آنلاین، وكیل تمام وقت تلفنی، وکیل تلفنی تمام وقت.

 

bribery

می توانید برای آگاهی از جرم رشا و ارتشا با وکیل های تلفنی مشورت کنید

سوالات متداول

لطفا نظر خود را ثبت نمایید:

نظرات کاربران:

جهت پرداخت بر روی تصویر کلیک نمایید:

مشاوره حقوقی تلفنی 24 ساعته ارزان (ویژه شرایط کرونا)

02147625900

 

مشاوره حقوقی فوری شبانه روزی

09212242670

what's app Button

 

ایمیل وکیل تلفنی

vakiltel@gmail.com

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

vakiltelmali@gmail.com

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

hade_tavakoli@yahoo.com

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب - ابتدای کارگر جنوبی - کوچه رشتچی - پلاک 14 - طبقه اول - واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل - روبروی افتاب 60 - مجتمع تجاری محسنی - طبقه اول - واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی تلفنی  مشاوره حقوقی فوری اورژانس مشاوره حقوقی