موسسه وکیل تلفنی

 • مریم قاسمی گرامی : پرونده حقوقی شما با موفیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۳:۴:۵۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل بهرنگ محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱:۵۴:۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۱:۲۶:۵۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۷:۲۹ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۵:۴۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۴۳:۲۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • تسویه مالی مشاورین و وکلا گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۰:۳۸:۶ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل ملیکا محبوبی گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۰:۶:۵ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۳
 • وکیل فریبرز ذوالفقاری گرامی : پاسخ حقوقی شما ارسال شد ساعت ۲۲:۲۹:۴۸ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۲
 • زینب نظرپور زینب نظرپور گرامی : سوال حقوقی شما با موفقیت توسط اپراتور تائید شد ساعت ۲۲:۲۰:۱۴ تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۲
انجمن وکیل تلفنی

حقوق شركتها

حقوق شرکت­ها

تمامی شرکت ها اعم سهامی و انواع آن، تضامنی، استارتاپی و ... برای خود از حقوقی برخوردارند که تحت این حقوق به فعالیت خود ادامه داده و پیشرفت می کنند؛ در حقیقت این حقوق شرکت هاست که شرکت ها با تکیه بر آنها، کار خود را پیش می برند، کارگر استخدام می کنند، ابزار آلات و تجهیزات می خرند، می فروشند، تولید می کنند و الی غیر ...؛ امروز با ما همراه باشید تا با حقوق این شرکت ها و نقش وکلای ما در احقاق این قبیل حقوق ها، آشنا گردیم.

 

توصیه یکی از بانوان وکیل در خصوص برخی از موارد رایج در شرکتها

 

"در جدول زیر چارت های اقتصادی ویژه شرایط کرونا برای ملاقات تلفنی با وکیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است تا به جای مراجعه به وکیل با او تماس بگیرید و به علت کرونا از احقاق حقوق خود باز نمانید"

 
Legal Advice Through whatsapp
درخواست مشاوره حقوقی (خط ویژه شش رقمی) ۰۲۱-۴۷۶۲۵۹

چارت های اقتصادیِ هزینه ی مشاوره حقوقی تلفنی با برترین وکلای دادگستری

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) 
۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 15.000 هزار تومان
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 25.000 هزار تومان
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 35.000 هزار تومان
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 45.000 هزار تومان
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 60.000 هزار تومان
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 100.000 هزار تومان
پرداخت آنلاین و رزرو مشاوره حقوقی تلفنی فوری

*توجه*

لطفاً پس از پرداخت، لوگوی واتساپ زیر را لمس نموده و تصویر فیش واریزی را به آن ارسال نمایید تا وکیل در کمتر از 5 دقیقه با شما تماس بگیرد.

 

whatsapp button

 

روش پرداخت بعدی به این صورت می باشد که یکی از مبالغ فوق را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۳۸۲۲۸۴۵۳۸ به نام هادی توکلی واریز کنید و سپس اطلاعات واریز را به شماره ۰۹۲۱۲۲۴۲۶۷۰ پیامک یا واتساپ نمایید تا وکیل در کمتر از ۵ دقیقه به خط شما تماس حاصل می کند.

مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان کلیک کنید
 

"لازم به ذکراست سریع ترین راه برای فهمیدن معتبر بودن سایت و وکلای عضو در سایت می توانید به انتهای صفحه اول هر سایت بروید و با مشاهده نماد اعتماد سایت با خیال راحت از مشاوره حقوقی فوری وکلای عضو در سایت استفاده کنید"

 

توجه: تمامی مواردی که در این صفحه ذکر شده اند مطابق با قوانین حاکم بر کشور بوده و این مطالب به هیچ عنوان با مطالب وزارت دادگستری کل کشور مغایرتی ندارد؛ لذا با خیال راحت به خواندن مطالب ادامه دهید.
 

توجه: در صورتیکه در خارج از کشور اقامت دارید می توانید از همکاران ما در خارج از کشور کمک بگیرید و با آنها تماس برقرار کنید.

 

"همانطور که کمی بالاتر به آن اشاره نمودیم، هر شرکتی حقوق خاص خود را دارد؛ فلذا حل موارد حقوقی مربوط به آن، بسیار حساس بوده و راهکار حقوقی مناسب و مخصوص به وضعیت همان شرکت را می طلبد، لذا از این نظر بهتر است تصویرک زیر را لمس نمایید تا وکیل متخصص به امور شرکت خود را انتخاب نموده و با او مشاوره حقوقی تلفنی داشته باشید"

 

 

عجله نکردن در تأسیس شرکت

 

patience for establishing a company

مشاوره حقوقی فوری قبل از تأسیس شرکت

 

بهتر است در تأسیس شرکت تجاری عجله نکنیم، زیرا تأسیس شرکت معمولاً کار ساده­ ای است ولی به محض تأسیس با تکالیف قانونی مواجه می­ شویم که ممکن است تا پیش از آن در قالب «شخص حقیقی» با آن رو به ­رو نبوده­ ایم؛ مضافاً بر این­که غالب مشارکت­ ها احتمال شکست در آغاز راه را دارند و طبیعی است که منحل کردن شرکت تجاری گاه دشوار و زمان­بر است.

 

زمان مناسب برای تأسیس شرکت

 

شرکت تجاری ترجیحاً باید زمانی تأسیس و ثبت شود که:

 • اولاً: آن شرکت محصولی جهت فروش یا ارائه خدمات داشته باشد.

 • ثانیاً: به حدی از بلوغ رسیده باشد که بتواند به تکالیف خود در قانون برای اشخاص حقوقی (نظیر تکالیف مالیاتی) عمل نماید.

 

 

مفاد مشارکت ­نامه راه­ اندازی کسب و کار میان مؤسسین شركت

تا پیش از تأسیس و ثبت شرکت بهتر است، موسسین یک کسب و کار (Co-founders) قرارداد مکتوب مشارکت میان خود منعقد کنند؛ قرارداد اخیر می­ تواند متضمن موارد زیر باشد:

 

 1. مقدمه: در خصوص فلسفه حضور هر یک از طرفین در این مشارکت یا هدف نهایی از انعقاد آن.

 2. طرفین قرارداد: ذکر اطلاعات کامل طرفین مشارکت.

 3. موضوع قرارداد: ذکر موضوع مشارکت و قلمرو و محدوده آن.

 4. سرمایه و آورده: هر یک از طرفین مشارکت چه اموالی را در این مشارکت آورده ­اند یا سرمایه چگونه تأمین خواهد شد.

 5. ارزیابی و تقویم آورده ­ها: در صورتی که آورده شرکا وجه نقد نباشد (مانند ساختمان، تجهیزات، ورقه اختراع، علامت تجاری و...) اموال اخیر چگونه و به چه میزانی ارزش ­گذاری می­ شود.

 6. مالکیت: هر یک از شرکا چقدر مالکیت و سهام دارند.

 7. تعهدات طرفین: شرح وظایف اعضای مشارکت ذکر می ­شود.

 8. نحوه تقسیم سود و زیان: هر یک از شرکا به چه میزان در سود و زیان احتمالی شریک هستند؛ در فرض سکوت، میزان سود تابع میزان مالکیت هر یک از شرکا است.

 9. مدیریت و نحوه تصمیم­ گیری: نحوه تصمیم­ گیری و رأی­ گیری در موضوعات مختلف مشخص می­ شود.

 10. نحوه تنظیم و ثبت صورت ­جلسات: اعضای مشارکت در زمان و مکان معینی به صورت دوره ­ای جلسه تشکیل خواهند داد و در این بند نحوه ثبت و نگهداری صورت جلسات معین می­ شود.

 11. تزریق سرمایه جدید: در صورت نیاز مشارکت به تزریق سرمایه مجدد، نحوه افزایش سرمایه و نتیجه عدم مشارکت برخی از اعضاء مشخص می­ شود.

 12. باز مهندسی سهام:امکان تغییر میزان سهام­ ها و نحوه تعدیل آن­ها براساس شاخص­ های تعریف شده، معین می­ شود.

 13. انتقال حقوق و تکالیف: آیا شرکا می ­توانند حقوق و تعهدات خود را به دیگری واگذار کنند؟ در این بند به شرایط ورود و خروج شرکا پرداخته خواهد شد.

 14. شرط محرمانگی: در این بند به تعهد اعضا به عدم افشای اطلاعات محرمانه مشارکت تصریح می شود.

 15. شرط عدم رقابت: در این بند به عدم حق شرکاء در راه­ اندازی کسب و کار موازی که موجب لطمه به مشارکت می گردد، تصریح می ­شود.

 16. شرایط ثبت شرکت تجاری: در صورتی که اعضای شرکت قصد تأسیس شرکت تجاری در آینده را دارند و می­ خواهند کسب و کار حقیقی خویش را به کسب و کار حقوقی تبدیل کنند، در این بند شرایط تأسیس شرکت تجاری را پیش­ بینی و تعیین خواهند کرد.

 17. انحلال و آثار پس از اختتام: در چه صورتی شرکت منحل خواهد شد و در صورت انحلال، حقوق و تعهدات اعضاء نسبت به اموال موجود، بدهی­ ها و سایر موارد چه خواهد بود؟

 18. ضمانت اجرا: اگر هر یک از اعضاء، تعهدات ناشی از قرارداد مشارکت را نقض کند چه برخوردی با وی خواهد شد؟

 19. مدیریت ادعا: در خصوص ادعای نقض قرارداد شرایط و زمانی مشخص می­ شود تا پس از گذشت مدت طولانی، ادعای کهنه­ ای مطرح نشود.

 20. حل و فصل اختلافات: بهتر است در قرارداد برای حل اختلافات داوری با ذکر نام، معین شود.

 21. اقامتگاه و مکاتبات: در این بند نشانی و نحوه مکاتبات مشخص خواهد شد.

 22. ضمایم و پیوست ­ها: اسناد و اوراق هویتی مانند کارت ملی یا مالکیت (مانند ورقه اختراع) یا طرح توجیهی و تجاری را به امضای اعضای مشارکت رسانده و پیوست قرارداد کنید.

 

فوايد ثبت شركت:

 

best way to establish a company

بهترین روش های ثبت شرکت در دوران شیوع کرونا

 

ایجاد شخصیت حقوقی مستقل، مهم­ترین مزیت ثبت شرکت:

مهم­ترین مزیت ثبت شرکت تجاری، ایجاد شخصیت حقوقی مستقل از شرکا است؛ به این معنا که شرکت به عنوان یک شخصیت حقوقی می­ توانند طرف قرارداد قرار گیرد، حساب بانکی افتتاح کرده و دسته چک داشته باشد، در مناقصه و مزایده شرکت کند، نام و نشام و اقامتگاه مستقل از شرکا داشته باشد؛ از همه مهم ­تر شرکت دارایی مستقل از شرکا دارد؛ بنابراین:

 

 • اولاً: بدهی شرکت اصولاً ارتباطی به شرکای شرکت نداشته و اموال و دارایی شرکا مصون از توقیف در برابر طلبکاران شرکت است؛ به عبارت دیگر در حال یکه در کسب و کار شخصی (بدون تاسیس شرکت تجاری) تمام اموال تاجر در معرض خطر توقیف قرارداد پس از تأسیس شرکت و انجام امور تجاری از رهگذر شرکت، فقط اموال اختصاص یافته به آن شرکت در معرض خطر توقیف از سوی طلبکاران شرکت قرار دارد و طلبکاران که طرف قرارداد آن­ها شرکت بوده است، صرفاً می­ توانند اموال شرکت را توقیف کنند و حتی حق توقیف سهام سهامداران شرکت را ندارند، زیرا سهام در مالکیت سهام است و طلبکاران شرکت تنها اموالی را می­ توانند توقیف کنند که متعلق و در مالکیت همین شرکت باشد.

 • ثانیاً: اگر شخصی از یکی از شرکا، طلب شخصی داشته باشد نمی­تواند اموال شرکت را توقیف کند چون سهامدار مالکیت مستقیمی نسبت به اموال شرکت تجاری ندارد؛

 • ثالثاً: برخی از اموال قابلیت ثبت به صورت مشترک و مشاع را ندارند

 

مسئولیت محدود شرکا

از دیگر مزایای ثبت شرکت سهامی یا با مسئولیت محدود این است که شرکا در این شرکت­ها مسئولیت محدود دارند و از حکم شریک ضامن خارج می ­شوند؛ توضیح این­که مطابق ماده 220 قانون تجارت، هر شرکتی که به امور تجارتی (مندرج در ماده 2 قانون تجارت) اشتغال دارد، باید خود را در قالب یکی از انواع شرکت­ های پیش­بینی شده در قانون تجارت درآورد؛ در غیر این صورت در حکم شرکت تضامنی محسوب می شود و در نتیجه شرکا بابت بدهی شرکت مسئولیت تضامنی خواهند داشت؛ بنابراین ثبت شرکت­ هایی که شرکا در آن مسئولیت محدود دارند باعث می­ شود که شرکا از حکم ماده 220 خارج شوند؛ منتها باید توجه داشت که ماده 220 قانون تجارت، ثبت زودهنگام شرکت را توجیه نمی ­کند و صرف­ نظر از این­که ماده 220 چندان در عمل اجرا نمی­ شود، زمانی دردساز است که حجم فعالیت شرکت گسترده شود؛ بنابراین شرکت را باید به هنگام ثبت نمود، نه زودهنگام، نه دیرهنگام.

 

انتقال اموال مشترک به شرکت و اداره آنها با ساز و کار شرکتی

دامنه یک سایت به لحاظ فنی تنها به نام یک شخص قابل ثبت است، به همین دلیل اگر شرکت تجاری ثبت نشده باشد، الزاماً دامنه تنها می­ تواند به نام یکی از شرکا ثبت شود که طبیعتاً برای سایر شرکا متضمن ریسک است، زیرا مالکیت دامنه در اختیار وی بوده و ممکن است آن را به شخص دیگری واگذار نماید و پیگیری این موضوع در مراجع رسمی کار دشواری است، زیرا آن­ها همان شخصی که دامنه به نام وی ثبت شده ­است را اصولاً مالک تلقی می­ کنند اما با تأسیس شرکت می­توان تمام اموال مشترک را به این شرکت منتقل نموده و با سازوکارهای شرکتی آن­ها را اداره نمود؛ بحث اخیر در خصوص مجوز فعالیت هم صادق است که تا پیش از ثبت شرکت، عموماً به نام یکی از شرکا است؛ هم­چنین در صورت تأسیس شرکت تجاری، فوت یکی از شرکا اصولاً تاثیری بر دوام شرکت نداشته و اخلالی در فرایند اداره آن ایجاد نمی­ کند.

همین مزایا سبب شده ­است که در بازار، فعالیت در قالب شرکت تجاری از اعتبار بیشتری برخوردار شده و اساساً شرط اعطای برخی تسهیلات یا شرکت در مناقصات صرفاً به اشخاص حقوقی اختصاص یابد؛ بنابراین می­توان به طور خلاصه گفت که مصون بودن اموال شرکا از توقیف، اداره راحت­تر و دوام بیشتر شراکت، کسب اعتبار بیشتر و امکان شرکت در مناقصات دولتی یا تحصیل برخی امتیازات (نظیر دانش بنیان شدن که مقدمه آن ثبت شرکت است و تسهیلات بانکی از جمله مزایای تاسیس و ثبت شرکت تجاری است.

 

 

مناسب­ ترین قالب حقوقی برای ثبت شرکت